wtorek, 11 lutego 2014

IO: Artystyczny short par sportowych

Oto zaczęło się !!!
Zawodnicy występujący w kategorii łyżwiarstwa figurowego na XXII  Igrzyskach Olimpijskich 2014 rozpoczynają starty na własny indywidualny rachunek.

Olimpiada jest  niezwykłym czasem dla każdego sportowca, więc i komentarze będą niecodzienne ;). 
Nie ma wątpliwości, że łyżwiarze do granic własnych możliwości opanowują technikę, która raz wychodzi lepiej raz gorzej. Dlatego ja skupiam się na artystycznym uroku, stylu i przekazie, które różnicują zawodników.
Choć u najlepszych nie zapomnę o technice.

Na pierwszy ogień poszły pary sportowe i  w pierwszym dniu zmagań (SP) najwspanialszą piątką zostali:
1. Tatiana Voloshozar / Maxim Trankov (RUS)
2. Aliona Savchenko / Robin Szolkowy (GER)
3. Ksenia Stolbova / Fedor Klimov (RUS)
4. Qing Pang / Jian Tong (CHN)
5. Meagan Duhamel / Eric Radford (CAN)
1. Tatiana Voloshozar / Maxim Trankov (RUS) - 84.17
T.Voloshozar/M.Trankov
Rosjanie w nadzwyczajny sposób tworzą pełen przepychu bal. Okazały Masquerade Waltz to zadziwiający przekaz najwyższych emocji, bogactwo tańca oraz dopracowana do ostatniego muśnięcia placem choreografia. W dodatku Tatiana i Maxim z malowaną na twarzach dumą i wyniosłością płyną w takt muzyki. Nie zwracając uwagi na otaczający ich świat, budują obraz romansu i tajemniczości uczuć. Sędziowie dali wyraz swoim odczuciom w postaci "10" za interpretację programu.
W warstwie technicznej nie dość, że uzyskali najwyższe poziomy za elementy poza skokowe, nie dość, że nawet nie drgnęli po lądowaniu po 3T solo i wyrzucanym 3Lo, to na dodatek jakość wykonania każdego elementu zasłużyła w większości na oceny +3.

2. Aliona Savchenko / Robin Szolkowy (GER) - 79.64
Powrócili do muzyki Pink Panter. Niemcy w sposób fenomenalny połączyli swobodę poruszania się po lodzie z trudnymi i wymagającymi wiele wysiłku i energii elementami technicznymi. Zabawna kreacja, z wykorzystaniem teatralnych i filuternych gestów, mimiki, czy podkreślających humor programu elementów łączących, tworzy żartobliwy i psotny nastrój. 
W skokach postawili na swój znak rozpoznawczy, czyli 3 wyrzucanego Flipa oraz 3T. U Niemców również każdy element został nagrodzony za jakość wykonania wysokimi notami, choć poziomów 4 zdobyli tylko trzy. I może bez dziesiątek w komponentach, ale 9,75 to także ocena, która nagradza ich talent.

3. Ksenia Stolbova / Fedor Klimov (RUS) - 75.21
W zdecydowanym tempie, wyznaczanym przez utwór Surrender i z widoczną odwagą przemierzali taflę w Soczi. Porywający pełny dynamicznych ruchów program, w wyrazisty sposób kształtował niepowtarzalny charakter nowego i współczesnego spojrzenia na Flamenco. Rosjanie w sposób fenomenalny połączyli klasyczne postrzeganie tańca, z nowoczesną aranżacją muzyki wg Jessiego Cooka
Czysty program z 3T i 3wyrzucanym Flipem został jakościowo oceniony in plus, choć najwięcej zdobyli +1, ale nie zabrakło kilka 2 i 3.

4. Qing Pang / Jian Tong (CHN) - 73.30
A.Savchenko/R.Szolkowy
Nocturne from Lady Caliph to wyważona propozycja prezentantów Chin. Doświadczeni i utytułowani zawodnicy, nie porywają się na nowoczesne i ekstremalne rozwiązania, lecz udoskonalają klasykę łyżwiarskiego języka. Spokój jaki przemawia przez ich programy udziela się odbiorcy.
Z punktu widzenia techniki początek nie na najwyższym poziomie (problem przy 3T i twist na poziomie 2), ale później to już cztery poziomy 4 oraz wysoko oceniony 3wyrzucany Salchow.

5. Meagan Duhamel / Eric Radford (CAN) - 72.21
W stworzonym przez Erica utworze, Meagan ma pole do popisu. Program zawiera bogatą w trudne elementy choreografię oraz momenty wyciszenia i wprowadzenia walorów artystycznych.Przejazd wraz z interpretacją stanowił w swym rodzaju poezję. Bajeczne wykonanie potrójnego wyrzucanego Lutza, podwyższyło ocenę programu.

6. Kirsten Moore-Towers / Dylan Moscovitch (CAN) - 70.92
Ciepło, urokliwie interpretują muzykę, a także lekko i zwiewnie przemierzają taflę. A całość tworzy pogodny nastrój. Kroki, podnoszenie oraz 3 wyrzucany Loop stanowiły najmocniejsze techniczne elementy pary.

7. Cheng Peng / Hao Zhang (CHN) - 70,59
Przemyślana choreografia, w której odnajdują się dwoje posiadających skrajnie różne doświadczenia, zawodników. Dla niego nie zbyt banalna, dla niej niezbyt przesadzona. Szczególną uwagę zwraca wymachiwanie i kręcenie filigranową partnerką ;). Za elementy poza-skokowe (oprócz 3twista) uzyskali poziom 4. Spirala śmierci w wykonaniu Cheng jest niezwykle trudna, bowiem łapie się za łyżwę nogi wolnej, czym oczywiście podnosi wartość elementu.

8. Vera Bazarova / Yuri Larionov (RUS) - 69.66
Piękny, czytelny i wyrazisty przekaz do muzyki z Charlie Chaplina oraz Paris by Night. Na ocenie technicznej, przy tak mocnej i niemal bezbłędnej czołówce, zaważył 2T. Choć Vera skoczyła potrójnego to Yuri nie wykręcił tyle obrotów i w dodatku miał pewne wahania. A szkoda, bo program wzruszający i bardzo dobrze przekazany.

9. Marissa Castelli / Simon Shnapir (USA) - 67.44
M.Duhamel/E.Radford
Kładą nacisk na rozbudowane (i podnoszące wartość) łączenia i wprowadzenie do elementów technicznych. Impulsywny przejazd z nieposkromioną energią i zapalczywością.

10. Vanessa James / Morgan Cipres (FRA) - 65.36
W sposób genialny i niezwykle taneczny stanową dopełnienie jazzowej muzyki Minnie the Moocher. 

11. Stefania Berton / Ondrej Hotarek (ITA) - 63.57
Humorystycznie i zręcznie zaprezentowany pokaz do muzyki z filmu Maska.Widowiskowy show z jaskrawym żółtym kolorem.

12. Maylin Wende / Daniel Wende (GER) - 59.25
Łzawy kawałek "Novemer Rain" w interpretacji Niemców trafnie akcentuje ckliwe i sentymentalne momenty.

13. Paige Lawrence / Rudi Swiegers (CAN) - 58.97
W musicalowo/kabaretowym klimacie lat 20 XX wieku z niezwykłą dynamiką poruszą się po tafli.Widowisko bawi i zachwyca elementami łączącymi charakterystycznych dla muzyki.
K. Moore-Towers / D. Moscovitch

14. Felicia Zhang / Nathan Bartholomay (USA) - 56.90
Walc w wykonaniu Amerykanów to, dekoracyjny i energiczny pokaz charakteru zawodników.

15. Andrea Davidovich / Evgeni Krasnopolski (ISR) - 53.38
Fantazyjnie i czułostkowo podeszli do tematu Fantasy for Violin and Orchestra. W klasycznej muzyce, dobrze rozlokowali elementy techniczne, stanowiące choreografię programu.

16. Nicole Della Monica / Matteo Guarise (ITA) - 51.64
Bardzo dobrze odnajdują się zarówno w tempie jak i  w bezpretensjonalnej i nie napuszonej prezentacji dzieła Samson i Delilah. Lekko i zwiewnie podeszli do tematu opery.

Do programu dowolnego nie przeszli:

17.  Miriam Ziegler / Severin Kiefe (AUT) - 49.62
W Thank You, Unsquare Dance przykuwają uwagę strojem, gdzie partnerka występuje w krótkich spodenkach. Sam taniec to jazzowy styl, podkreślany entuzjastycznym wykonaniem Miriam i Severina.
Dodam, że to Estonia, na zawodach Nebelhorn Trophy wywalczyła miejsce do Soczi , ale ostatecznie nie skorzystali z miejsca i dlatego na tafli pojawili się (następni w kolejce) Austriacy.

18. Narumi Takahashi / Ryuichi Kihara (JPN) - 48.45
W pierwszej wersji nie zakwalifikowali się na Olimpiadę, ale że Francja nie wystawiła drugiej pary, Japonia mogła wskoczyć na wolne miejsce.
W shorcie do Samson and Delilah, zaprezentowali się powabnie, ale i z młodzieńczą werwą.

19. Stacey Kemp / David King (GBR) - 44.98
W Piano Concerto No. 1 - P.Czajkowskiego standardowo, ale dobrze rozłożyli elementy techniczne.

20 . Julia Lavrentieva / Yuri Rudyk (UKR) - 44.30
Choć przebijają się wolne dźwięki, to program jest o zdecydowanym tempie i tak też prezentują go Ukraińcy. Jednak zawodnicy bardziej skupili się na poprawnym wykonaniu elementów technicznych, które są w ich zasięgu.

2 komentarze :

  1. A nie było przypadkiem tak że to niemiecka para uplasowała się na 3 miejscu? Robin zaliczył upadek na początku a Aliona na końcu więc wydaje mi się że zdobyli brąz. Przynajmniej tak mówili komentatorzy wczoraj w telewizyjnej 2.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W shorcie jest taka kolejność jaką zapisałam :)

      Usuń

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.