środa, 13 czerwca 2018

Łyżwiarska matematyka, czyli czym jest GRADES OF EXECUTION (GOE)

Zanim nowe postanowienia ISU będą stosowane, procedurę co do uzyskiwania pkt. za jakość wykonania wyjaśnię jeszcze na siedmiostopniowej (od - 3 do +3) ocenie z sezonu 2017/18. 


Znając "starą" koncepcję obliczania GOE i mając konkretne przykłady raportów ISU, łatwiej będzie zrozumieć co zmieniło się w  GOE sezonu 2018/19.
  
Jak wiadomo oprócz oceny bazowej za dany element, sędziowie wyrażają swoją opinię za pomocą oceny za jakość wykonania, posługując się (jak do tej pory) skalą od -3 przez 0 aż do +3 pkt. Jednak, jak łatwo można zauważyć ani suma ocen, ani ich średnia nie jest wynikiem jaki widnieje w kolumnie GOE (nota jest niższa)...ALGORYTM POSTĘPOWANIA


1. Ze wszystkich ocen przyznawanych przez sędziów jakości odrzucane są dwie skrajne noty (największa i najmniejsza).


2. Pozostałe oceny przelicza się "podstawiając" punkty zawarte w opracowanej przez ISU skali o  nazwie SOV czyli  Scale of Values - tu skala z 2017/18.  Na szczęście system robi to za sędziów ;) więc ich interesuje tylko (i aż) naciskanie przycisków z ocenami od 3 do - 3. Przypominam, że na sezon 2018/19  obowiązywać będzie nowa skala, ale dziś nie o niej ;)

Fragment tabeli "Scale of Values": 
Zatem 3 Lutz, gdy sędziowie przyznają mu +3 pkt, to tak naprawdę jego wartość zostaje wyceniona na  + 2.1 pkt ;), a gdy uznają go za wykonany na  - 2 pkt. to wg ISU jest oceniony na - 1.4 itd.

Przykład:
- wobec tego    2   +   2  +  3   +  3    + 3    + 2    +  3  to tak naprawdę 
                       1.4  + 1.4 + 2.1 +  2.1 + 2.1 + 1.4 + 2.1  = ...
 
3. Kolejnym etapem jest wyciągniecie średniej (czyli tu podzieleniu wyniku przez siedem, bo tylu sędziów "zostało") ... I jak widać 3 Lutz Mikahaila ostatecznie został wyceniony na + 1.80 pkt.

 1.4 + 1.4 + 2.1 + 2.1 +2.1 +1.4 +2.1 / 7 = 1.80 pkt.

4. W ten sam sposób traktuje się każdy element zarówno ten skokowy jak i  poza skokowy.

Punkty za podnoszenia

   
5. Do tej pory w tabeli były jeszcze kolumny V i V1.


  • Jeśli sędzia techniczny dopatrzył się w skoku, którejś z tych usterek:
! - nieczysta krawędź,
e - zła krawędź,
< - niepełna rotacja,
- wówczas ten skok zamiast oceny bazowej uzyskiwał notę z kolumny V.

  • Jeśli sędzia postawi łącznie znaki  e i <  - wówczas zamiast oceny bazowej skok uzyskiwał wartość z kolumny V1. 

 Przykład dla V1:

Oczywiście sędziowie oceny także muszą zareagować i przyznać ujemne noty za jakość wykonania, więc skok uzyska jeszcze mniejszą wartość.

Teraz w SOV - dającej możliwość oceny od + 5 przez 0 do - 5 pkt. - na każdą taką ewentualność przewidziane są oddzielne rubryki ;)

Fragment SOV 2018/19  
6. Przy kombinacjach do przeliczania ocen za jakość wykonania wykorzystywało się noty odpowiednio dla najtrudniejszego skoku. (Teraz są pewne zmiany co do uznania który skok jest trudniejszy, bowiem decydować ma ten który uzyska wyższą ocenę bazową).

Przykład z sezonu 2017/18
  
7. Znak x przy ocenie bazowej skoku, oznacza że skok został wykonany w drugiej części programu i uzyskuje dodatkowe 10% wartości bazowej.


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.