czwartek, 1 lutego 2024

4CC 2024 dzień 1. Short program

Mistrzostwa Czterech Kontynentów 2024 rozpoczęły się od programów krótkich wszystkich trzech konkurencji. Wśród solistek na pozycję liderki wysunęła się Mona Chiba z Japonii i jako jedyna złamała granicę 70 pkt. Najlepszym solistą okazał się Yuma Kagiyama (JPN), który z kolei przekroczył barierę 100 pkt. W parach sportowych numerem jeden zostali Deanna Stellato-Dudek / Maxime Deschamps (CAN).

 

SOLISTKI

Pierwsza trójka pań zaprezentowała czyste programy. Owszem u każdej pojawiły się kłopoty z przejrzystością krawędzi, ale GOE tych sków i tak skończyły na plusie.

Prowadząca Mona Chiba (JPN) wykonała kombinację 3F+3T, 3Lz i 2A solo. Ponadto uzyskała wyłącznie 4. poziomy trudności za elementy poza-skokowe. Zawodniczka, przy dźwiękach Les Yeux Noirs, czyli Czarnych oczu w wersji francuskiej, wykazała się niezwykłą estetyką tańca. Płynnie przemierzała taflę i dbała o podkreślenie charakterystycznych akcentów muzycznych.

Tuż za Japonką ze stratą 1.33 pkt uplasowała się Chae - Yeon Kim (KOR). Srebrna medalistka GP Kanady, postawiła na kombinację 3Lz+3T, 3F i 2A solo. Koreanka przepięknie zaprezentowała się w piruetach, które zdecydowanie nadały programowi Pina uroku i elegancji.

Nie bez szans na awans pozostają trzecia Ava Marie Ziegler (USA) i czwarta Rinka Watanabe (JPN). Jazzowa Ava Marie sięgnęła po kombinację 3Lz+3T, 3F i 2A solo. Amerykanka ustanowiła swój nowy rekord kariery za SP.

Rinka Watanabe przez to, że dokręciła obydwa skoki - chociaż mniej niż 25 st - w kombinacji 3Lo+3T, musiała się pogodzić z 4. miejscem. 

Powracająca po dokuczliwych skutkach kontuzji, Mai Mihara (JPN) nie odzyskała pełnej formy. Upadek po kombinacji 3Lz+3T narobił wiele szkód. Jednak trzeba zauważyć, że za jakość pozostałych elementów (m.in. za 2A i 3F) przyznawano jej wysokie oceny. Mai zdobyła także najwięcej punktów za komponenty. Obecnie do podium traci ponad 3 pkt.

Rezultaty po programie krótkim:
1. Mone Chiba (JPN) - 71.10
2. Chae-yeon Kim (KOR) - 69.77 (1.33 pkt straty do Chiby)
3. Ava Marie Ziegler (USA) - 68.25 (1.25 pkt straty do Kim)
4. Rinka Watanabe (JPN) - 67.22 (1.03 pkt straty do Ziegler)
5. Mai Mihara (JPN) - 65.18
6. Seo-yeong Wi (KOR) - 64.44
7. Lindsay Thorngren (USA) - 64.11
8. Elyce Lin-Gracey (USA) - 62.83
9. Madeline Schizas (CAN) - 61.57

SOLIŚCI

Ostatnia grupa solistów "zaszalała".
To była niesamowita rywalizacja, na czysto wykonane programy. Determinacja z jaką panowie podchodzili do swoich programów, obijała się pozytywnie na całym widowisku, zarówno tym technicznym (skoki poczwórne) jak i artystycznym.

Wyjątek stanowił otwierający grupę Mikhail Shaidorov (KAZ), ale w roli tego szóstego zawodnika z pewnym programem, sprawdził się Wesley Chiu (CAN).

Yuma Kagiyama (JPN) startował jako ostatni, ale w żadnym wypadku nie poddał się tremie. W programie do rockowo-popowego kawałka Believer (Imagine Dragons) był pełen pasji, brawury, jednym słowem bezkompromisowy. 

Elementom poza-skokowym z poziomu 4, towarzyszyły pewne skoki. 4S, kombinacja 4T +3T i 3A.

W podsumowaniu nie można zapomnieć o reprezentancie gospodarzy. W prawdzie Boyang Jin (CHN) zdobył mniej niż 90 pkt, ale i tak był olśniewający. Nie pamiętam, kiedy ostatni raz widziałam go tak uskrzydlonego. Fantastyczny przejazd, do kawałka Vienna, utrzymany w melancholijnym klimacie, zawierał 4T, 3A, 3Lz+3T oraz piruety na 4 poziomie.

Wyniki po programie krótkim + skoki poczwórne:
1. Yuma Kagiyama (JPN) - 106.82 (4S, 4T+3T)
2. Shun Sato (JPN) - 99.20 (4T+3T, 4Lz)
3. Jun-hwan Cha (KOR) - 95.30 (4S)
4. Sōta Yamamoto (JPN) - 94.44 (4T+3T, 4S)
5. Jin Boyang (CHN) - 89.41 (4T)
6. Wesley Chiu (CAN) - 83.50 (4T+3T)

PARY SPORTOWE

Na zakończenie dnia odbyła się rywalizacja par sportowych. Począwszy od trzeciego miejsca różnice między parami są minimalne.

Na czele z wyraźną przewagą znaleźli się Deanna Stellato-Dudek / Maxime Deschamps (CAN). W programie Oxygène para popisała się elementami poza-skokowymi wyłącznie na 4. poziomie. Wynik popsuł im nieco upadek Deanny po 3T. Ale jak tak nawet technicznie odskoczyli rywalom.

Na drugim miejscu uplasowali się Riku Miura / Ryuichi Kihara (JPN). Mistrzowie Świata 2023 i obrońcy tytułu 4 kontynentów, którzy stracili większość sezonu przez kontuzję Riku Miury, jako jedyni z pierwszej siódemki nie mieli upadku. Jednak za 2T w wykonaniu Miury (gdy Kihara wykonał trzy obroty) ostatecznie uzyskali zaledwie 0.82 pkt.

Rezultaty po programie krótkim:
1. Deanna Stellato-Dudek / Maxime Deschamps (CAN) - 69.48
2. Riku Miura / Ryuichi Kihara (JPN) - 65.61
3. Chelsea Liu / Balázs Nagy (USA) - 61.90
4. Ellie Kam / Danny O'Shea (USA) - 60.72
5. Cheng Peng / Lei Wang (CHN) - 60.18
6. Lia Pereira / Trennt Michaud (CAN) - 59.89
7. Anastasia Golubeva / Hektor Giotopoulos Moore (AUS) - 58.79
8. Kelly Ann Laurin / Loucas Éthier (CAN) - 58.50 (do trzeciego miejsca tracą 3.40 pkt)

Oficjalna strona Mistrzostw Czterech Kontynentów 2024 >>> TUTAJ

Wyniki >>> TUTAJ  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moi Drodzy!
Proszę o niekomentowanie, słuszności czy braku słuszności, decyzji wykluczenia Rosjan z zawodów. Znając życie na blogu powstałby wielki zgrzyt, który przysłoniłby piękno sportu.

Dziękuję :)

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, , skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.