poniedziałek, 26 października 2015

Skate America 2015: solistki

 W konkurencji solistek, na pierwszych zawodach cyklu GP zwyciężyła debiutantka, czyli  Evgenia MEDVEDEVA (RUS). Wynikiem 70.92 za short oraz 135.09 za free zdołała wywalczyć złoto.


Na drugim miejscu uplasowała się  Gracie GOLD (USA), 
a na trzecim Satoko MIYAHARA (JPN).



1. Evgenia MEDVEDEVA (RUS / 206.01)

Pomimo, że są to dwa rożne programy - jeden do muzyki Izaaka Schwartza o białych nocach, drugi z filmu W.E. z królewskim romansem w tle - prezentuje się z niezwykłym wyczuciem dostojeństwa i wzniosłości. Na szczególną uwagę zasługuje jej baletowy kunszt i pięknie wykonane skoki (np. 3F+3T, 3Lz, 3Lo, 3S+3T+2T). Nie da się ukryć, że Evgenia jest zachwycająca, delikatna i  wrażliwości. To już taka cecha podopiecznych Atar zawsze cechują się powagą przekazu, aż do granic możliwości (nawet w rozrywkowym programie).


2. Gracie GOLD (USA / 202.80) 

W programie krótkim do muzyki El Choclo,  filuterna, niepokorna i zmysłowa porywa w rytm tanga argentyńskiego. W programie dowolnym, który wygrała, towarzyszy jej żywiołowa muzyka Firebird. Dużym ubarwieniem tańca są teatralne imitacje ruchów ptaka. Od strony technicznej wyskakała trudne kombinacje m.in. 3Lz+3T, czy 2A+3T+2T, a jej elementy poza-skokowe uzyskały wyłacznie poziomy 4.


3. Satoko MIYAHARA (JPN / 188.07)

W programie krótkim przekłada na język łyżwiarstwa utwór z widowiska Riverdance z 1995 roku pt. Firedance. Zgodnie z zamysłem początek względnie spokojny. Jednak z minuty na minutę muzyka flamenco jak i sama Satako nabiera zawrotnego tempa. W programie dowolnym z niezwykłym pietyzmem interpretuje etiudę Franza Liszta - Un sospiro.


4. Elizabet TURSYNBAEVA (KAZ / 178.56)  
Zarówno w shorcie jak i w programie dowolnym wybrała sentymentalne i wielce melodramatyczne dźwięki. W programie krótkim jest to Send In the Clowns, natomiast w dowolnym Papa Can You Hear Me? Barbary Streisand. I jak można się spodziewać jest to niezwykle wzruszający i rozczulający taniec. Dodam, że trenerem Elizavety jest Brian Orser, więc można się spodziewać wielkich osiągnięć.


5. Karen CHEN (USA / 172.54) 

Nessun Dorma, czyli jej SP, to wspaniały, pełen artyzmu i zapowiadający tragiczne skutki, utwór pochodzący z opery Turnadot - G.Pucciniego. W programie dowolnym towarzyszą jej bojowe i waleczne dźwięki z musicalu Nędznicy.


6. Julia LIPNITSKAIA (RUS / 170.63) 

W programie krótkim przenosi w lata pięćdziesiąte ubiegłego wieku i wykorzystuje popularne ballady Elvisa Preslea. W programie tworzy jednocześnie marzycielski jak i rozrywkowy klimat. W dowolnym przy ścieżce dźwiękowej z filmu "Leningrad" uosabia ducha heroicznej  walki w obronie miasta i niezwykłej woli przetrwania. W programie nie brakuje dramaturgii i wzruszeń. U tej dojrzewającej zawodniczki coś niedobrego stało się ze skokami i stąd niska lokata, ale nadal pozostał artyzm i cudowne elementy poza-skokowe.


7. Nicole RAJICOVA (SVK / 167.32) 

W programie dowolnym sięga po nastrojowy kawałek Feeling Good. W programie dowolnym rozrzewnia  muzyką z filmu Doktor Żywago.


8. Mariah BELL (USA / 160.94)

Celtyckie dźwięki połączone z gatunkiem new age, czyli Storm Cry  - Davida Arkenstone'a oraz patriotyczny, pełny zmiennych emocji, ale głownie tych nostalgicznych, kawałek Born on the 4th of July z filmu o weteranie wojny z Wietnamu, to tegoroczna propozycja debiutującej w seniorach Amerykanki.


9. So Youn PARK (KOR / 159.66)

Program krótki to opowieść z filmu o dziewczynie z brazylijskiej prowincji zakochanej w Orfeuszu, więc nie brakuje w niej żywiołowych akcentów. W programie dowolnym Koreanka sięga po wirtuozerski i niezwykle emocjonujący kawałek Red Violin.


10. Haruka IMAI (JPN / 158.65)

W shorcie sięga po hiszpańskie rytmy flamenco  w kubańskim wydaniu Malagueñy ( kompozytor Ernesto Lecuona). W programie dowolnym całą sobą uosabia wykwintne dźwięki  Piano Concerto - Saint-Preux


11. Miyu NAKASHIO (JPN / 153.29)

W pierwszej części z niezwykłą energią wczuwa się w mambo. W drugiej finezyjnie wciela się w rolę Sheherazady. Oczywiście korzystając z dzieła Nikołaja Rimskiego-Korsakowa.


12. Alaine CHARTRAND (CAN / 148.20)

Do dźwięków z filmu Pina zawodniczka kreuje świat niemieckiej choreografki tańca współczesnego, co naturalnie wpływa na awangardowy styl pokazu. Program dowolny Alaine to znów świat z filmu, tym razem jednak pochodzącym z czasów "Przeminęło z wiatrem" i charakternej Scarlett.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moi Drodzy!
Proszę o niekomentowanie, słuszności czy braku słuszności, decyzji wykluczenia Rosjan z zawodów. Znając życie na blogu powstałby wielki zgrzyt, który przysłoniłby piękno sportu.

Dziękuję :)

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, , skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.