środa, 21 czerwca 2023

Sekwencja kroków część II: kroki, czyli steps

Sekwencja kroków (Step Sequences/ StSq) to kombinacja kroków, obrotów, podskoków, zmian krawędzi i innych ruchów przestrzennych. 

Nie ma określonego rysunku (jak to było dawno, dawno temu), ale zawodnik musi w pełni pokryć taflę lodu (tańcząc po linii prostej, serpentynie, kole, owalu itd).

Elementami, wpływającymi na poziom trudności, sekwencji kroków są OBROTY i KROKI.

OBROTY / TURNS to: trójki (three turns/ 3-turns), trójki odwrotne (brackets), zwroty (rockers), zwroty odwrotne (counters), pętlice (loops), twizzle (twizzles)

KROKI / STEPS to: kroczki na ząbkach (toe steps), chasses, mohawks, choctaws, zmiany krawędzi (change of edge), cross rolls, 
*Do trudnych kroków zaliczany jest choctaw.

wikipedia

O obrotach już było (TUTAJ), dziś czas na kroki... 

KROKI/ STEPS

Kroczki na ząbkach / toe steps 

Wykonując toe steps zawodnik porusza się na ząbkach, przechodząc z jednej łyżwy na drugą. 

Mogą być wykonywane: do boku (noga do nogi), do tyłu, na wprost (zawodnik biegnie na ząbkach), można się też na ząbkach obracać  albo wbijać ząbek za łyżwę nogi prowadzącej (tzw. toe behind hop), albo krzyżować za nogą prowadzącą (toe behind hop cross) albo ?... jednym słowem sky is the limit. 

Kroczki na ząbkach są widowiskowym elementem. Zawodnicy, często sięgają po nie, np. gdy chcą odwzorować tańce celtyckie. 

Chasses 
(to mi się od razu kojarzy z baletem ;)

W łyżwiarstwie simple/ podstawowe chasse polega na podniesieniu i opuszczaniu jednej nogi bardzo blisko drugiej, tak aby płoza był ustawiona równolegle do lodu. Chasse rozpoczyna się od odepchnięcia nogą wolną, dostawieniu do nogi pracującej i po przejściu na nogę wolną (🙈 teraz staje się ona pracującą)  - wykonuje się podniesienie i opuszczenie nogi.

PRZYKŁAD: zawodnik jedzie tyłem i odpycha się lewą nogą przed siebie i na zewnątrz (ma ugięte kolana) ⟶ prostuje tułów, przenosi ciężar ciała na lewą nogę, dostawia ją do nogi prawej  ⟶ podnosi i opuszcza prawą nogę. * Jeśli zawodnik wykonuje element przodem, wówczas odepchnięcie następuje do tyłu*

Chasse może być w trudniejszej wersji. Cross - wówczas noga wolna jest umieszczana z przodu lub z tyłu w skrzyżowaniu (coś w stylu cross roll - patrz niżej), lub Slide - wówczas zawodnik nie podnosi nogi wolnej jednym ruchem, ale ślizga po lodzie - w zależności czy chasse wykonuje przodem czy tyłem umieszcza nogę z przodu lub z tyłu.

Znów wyobrażając sobie okrąg, a w zasadzie łuk, przechodzimy do obrazu kolejnych kroków:

mohawk i choctaw

Mohawk 

Polega na wykonaniu kroku (a w zasadzie obrotu), tak aby łyżwiarz zmienił nogę pracującą (z lewej  na prawą, z prawej na lewą) oraz kierunek jazdy (z jazdy przodem na jazdę tyłem lub odwrotnie) pozostając cały czas na tej samej krawędzi. 

Ręce ustawia się w lekki łuk do środka - naszego - okręgu i utrzymuje stabilny tułów. W momencie odwrócenia się, zawodnik odwraca także tułów/głowę odwrotnie do kierunku jazdy. (Na rysunku niżej John Hayes - patrzy do kamery, ale powiedzmy, że w oryginalnej ;) wersji miałby głowę zwróconą tyłem do nas).

Jeśli zawodnik rozpoczął mohawk na wewnętrznej krawędzi to zmieniając nogę, musi również stanąć na krawędzi wewnętrznej. Ważne jest, aby przy zmianie nogi, nogę na którą się przechodzi dostawiać z przodu. Postawiona z tyłu, może spowodować upadek.

Dodam, że łyżwiarze, często wykonują mohawk przed flipem, salchowem i axlem. Przed flipem zaczynają jazdę na prawej łyżwie przodem wewnątrz i przechodzą na lewą łyżwę tyłem wewnątrz i są gotowi do flipa - ale to inna historia  ;).

Mohawk może być otwarty i zamknięty. Otwarty jest wtedy, gdy noga wolna wsparta jest o podbicie stopy pod kątem 90 stopni. Zamknięty, gdy noga wolna wspiera się z tyłu kolana.

Choctaw 

W tym elemencie zaliczanym do "kroków", łyżwiarz zmienia nogękierunek jazdy (z jazdy przodem na jazdę tyłem lub odwrotnie) a także krawędź łyżwy nogi, na którą przechodzi (z wewnętrznej na zewnętrzną lub odwrotnie).  

⇊ Tutorial ISU ⇊

Mohawk i choctaw mają po osiem wersji - każdy z nich może być wykonany przodem lub tyłem, na krawędziach wewnętrznych lub zewnętrznych oraz na prawej lub lewej nodze. 

Myślę, jednak że jako widzowie nie skupiamy się na krawędziach, tylko na ogólnej prezentacji ;), dostrzegając zmiany nogi ;) i łuk. 

~Ślad pozostawiony na lodzie~
  • po mohawk przypomina ten jaki zostawia trójka / trójka odwrotna (czyli wykonuje się go po jednym okręgu). - dlatego też nazywa się go c-step.
  • po choctaw przypomina ślad jaki zostawia zwrot/ zwrot odwrotny (po łukach dwóch okręgów - można skręcać w prawo lub w lewo) - krok nazywa się także s-step.

Zmiany krawędzi (change of edge) 

Dla widza to po prostu zmiany krawędzi. ;) Dla zawodnika, nie jest to takie oczywiste i łatwe. Sam fakt, że dla sędziów, zmiany krawędzi, świadczą o umiejętnościach zawodnika, powinien być dla nas (widzów) sygnałem, że coś w tym trudne musi być. ;) To tak z przymrużeniem oka, bo przecież wiemy jak ciężki jest to sport i nikt z nas nie bagatelizuje elementów.

Wyżej u Yuzuru widać pięknie i piękną zewnętrzną krawędź. (Tak w ogóle to było chasee tyłem, z lewej nogi i wew. krawędzi na prawą i na zewnętrzną). 

Cross rolls 

To takie krzyżowane nóg, albo z przodu albo z tyłu, w zależności w którym kierunku się porusza.

Cross Rolls Przodem - Zawodnik najpierw trzyma nogę wolną z tyłu i lekko uniesioną w biodrze. Potem przenosi ją do przodu i blisko nad lodem, przekłada ją przed nogę pracującą - lekko opuszczając ciało - po czym stawia przed sobą.

Cross Rolls Tyłem - Zawodnik najpierw trzyma nogę wolną z przodu i lekko uniesioną w biodrze. Potem przenosi ją do tyłu i blisko nad lodem, przekłada ją za nogę pracującą - lekko opuszczając ciało - po czym stawia za sobą.

Jeszcze inne zobrazowanie ;)

Przykład: Cross roll przodem na zewnętrznej krawędzi lewej nogi - [I] zawodnik odpycha się prawą nogą (ale nie z ząbka), po czym ładnym ruchem, przenosi nogę do przodu i krzyżuje ją przed lewą nogą, stawiając prawą nogę na lodzie ustawiony jest na zewnętrznej krawędzi - zawodnik nie może tak długo osiąść, bo łyżwy się w końcu zderzą ;) [III] lewa noga jest teraz z tyłu na zewnętrznej krawędzi, więc to teraz zawodnik nią się odpycha (bardziej z pięty, będąc na krawędzi, nie z czubka).

W następnym poście, będzie mniej malowania :), za to będą cyferki. A to oznacza, że nadchodzą poziomy i oceny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moi Drodzy!
Proszę o niekomentowanie, słuszności czy braku słuszności, decyzji wykluczenia Rosjan z zawodów. Znając życie na blogu powstałby wielki zgrzyt, który przysłoniłby piękno sportu.

Dziękuję :)

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, , skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.