czwartek, 14 sierpnia 2014

Podstawowe zasady startów na Senior Grand Prix

Cykl Grand Prix dla seniorów obejmuje 6 zawodów, na których zdobywa się punkty, w zależności od zajętego miejsca. Po tych zmaganiach odbywa się Finał GP, do którego wchodzi po sześć duetów/solistek/solistów z najwyższą liczbą punktów.

 Juniorzy mają więcej, gdyż nie na każdych zawodach startują pary sportowe.
Kto może startować na zawodach z cyklu Senior Grand Prix.

(Najważniejsze kryteria startu)

Rozstawieni:
Duety/ solistki/ soliści, którzy uplasowali się na MŚ poprzedniego sezonu na pozycjach od 1-6 zostaną rozstawieni na dwóch imprezach z cyklu GP. Traktowani są jak gdyby uzyskali takie same wyniki. I ich rozmieszczenie na poszczególnych zawodach planuje się tak by wszyscy nie spotkali się na jednej imprezie.

W sytuacji, gdy para/ solista/ solistka z miejsca 1-6 zakończy karierę, wówczas następuje uzupełnienie listy GP o niższe pozycje. Jest niejako awans dla miejsc od 7 w dół.

Duety/ solistki/ soliści, które zdecydowały się na powrót. To ich absencja nie może przekraczać 10 lat. No i oczywiście muszą mieć na ostatnich MŚ, w których brali udział miejsce od 1-6 by po spełnieniu kilku zawiłych i biurokratycznych spraw, korzystać z przywileju startu na 2 imprezach GP, jako zawodnicy rozstawiani.

Zaproszeni:
Solistki i soliści którzy uplasowali się na MŚ poprzedniego sezonu na pozycjach od 7-12 oraz pary sportowe i taneczne z miejsc 7-10  mają zagwarantowane zaproszenie na dwie imprezy GP, pod warunkiem, że uzyskają minimum kwalifikacyjne - ogłaszane przez ISU na dany sezon.

Analogicznie, gdy sportowiec zakończy karierę, na wolne miejsce wskakują zawodniczy z pozycji od 13 w dół.

Pozostali:
Czyli tacy, którzy w światowym rankingu ISU uplasowali się na miejscach od 1 - 24 lub ci którzy mieszczą się w czołowej 24 najlepszych wyników (seasonal best score). Oczywiście na zakończenie poprzedniego sezonu. Spełniający powyższe wymogi oraz uzyskanie min. kwalifikacyjnego mają gwarancję startu na jednym z sześciu zawodów. Jeśli nie zostali już ujęci w grupie rozstawionych lub zaproszonych.

Ranking najlepszych wyników (seasonal best score) tworzy się na podstawie wyników uzyskanych na ISU Junior Grand Prix, JGP Final, ISU Senior Grand Prix, GP Final, MŚ, ME, 4CC, Olimpiadzie. ISU ogłasza także listę zawodów, z których wynik jest akceptowany.

Juniorzy na Senior Grand Prix:
Medaliści z Mistrzostw Świata Juniorów oraz złoci medaliści Finału Grand Prix w kategorii juniorów z poprzedniego sezonu, którzy przechodzą do seniorów, są włączeni w proces selekcji, pod warunkiem, że osiągną min. kwalifikacyjne.

Reprezentanci gospodarzy:
Organizatorzy danych zawodów GP mają prawo do wystawienia max 3 zawodników/zawodniczek/par tanecznych czy sportowych, wliczają reprezentantów, którzy spełniają powyższe kryteria (rozstawionych, zaproszonych, pozostałych, juniorów).

Jeśli organizator decyduje się nie skorzystać z przywileju 3 dostępnych miejsc, to na wolne miejsce wskakują zawodnicy spełniający kryteria z grup od zaproszonych do juniorów.

Jeśli organizator decyduje wypełnić dostępne miejsca to w pierwszej kolejności powinien wytypować /zawodnika/zawodniczkę/duet, który plasuje się w w rankingu 75 najlepszych wyników z zawodów Grand Prix. Reprezentant gospodarzy nie musi uzyskać min kwalifikacyjnego, ale ISU sugeruje by jednak takowe osiągnęli.

*Nazwy grup, którymi się posługuję,  nie są formalnym nazewnictwem ISU, a jedynie dosłownym tłumaczeniem z języka angielskiego ;).

Oczywiście ISU wyszczególnia następne kryteria doboru zawodników by wypełnić listy startowe, bazując na własnych rankingach i kryteriach.
I tak regulamin jasno określa jakie warunki trzeba spełnić by powrócić do zawodów w sytuacji, gdy para po rozstaniu rozpoczyna start z nowym partnerem/partnerką, lub gdy zawodnik/duet wraca po kontuzji przez co stracił ostatni sezon. W uproszczeniu zasygnalizuję, że takie pary mogą być wystawione przez organizatorów danej imprezy, gdy w swoim ostatnim starcie na MŚ mieścili się na miejscach 7-12.

Minimum Score
 Minimum Grand Prix Score
(min. kwalifikacyjne)

Minimum kwalifikacyjne - jest to wynik jaki należy osiągnąć by wziąć udział w cyklu GP. Jedynie rozstawieni zawodnicy nie muszą się tym przejmować.

A można je osiągnąć na dwojaki sposób:
Jako Minimalny łączny wynik (total score) osiągnięty w poprzednim sezonie z zawodów takich jak: GP, JGP, Olimpiada, kwalifikacje do Olimpiady (jeśli były w poprzednim sezonie), MŚ, ME, 4CC. ISU podaje też kilka innych zawodów, na których można uzyskać ww min. kwalifikacyjne tj. U.S. International Figure Skating Classic, Nebelhorn Trophy, Ondrej Nepala Memorial, Finlandia Trophy, czy Cup of Nice.
Minimum total score  na sezon 2014/15

LUB 

Jako Minimum techniczne, czyli minimalny wynik za część techniczną, zarówno za program/taniec krótki jak i dowolny, osiągnięte w poprzednim lub obecnym sezonie. Wynik ten musi być osiągnięty na zawodach organizowanych przez ISU, lub przez niewyszczególnionych - w tym sezonie (2014/15) jest ich aż 11, chociaż wiele z nich odbywa się już po rozpoczęciu cyklu GP, więc skupiają zawodników, którzy chcąc zdobyć min. tech. na imprezy typu ME czy MŚ.

Minimum techniczne na sezon 2014/15


Start na zawodach GP

Dostając się już na konkretne zawody, zawodnicy walczą nie tylko o medale, ale także o punkty. W konkurencji solowej, gdzie mamy 12 uczestników, punktowane są miejsca od 1 do 8 włącznie, natomiast w konkurencji parowych (startuje po 10 duetów) od 1 do 6.

Liczba punktów zdobywana na GP sezonu 2014/15Zawody sezonu 2014/15 gdzie zdobywa się min. techniczne:

Zawody te określane są jako ISU Challenger Series i po spełnieniu dalszych wymagań takimi zawodami w tym sezonie mogą to być: U.S. International Figure Skating Classic, Lombardia Trophy, Nebelhorn Trohpy, Ondrej Nepela Memorial, Finlandia Trophy, Autumn Classic International (Kanada), Volvo Open Cup (Łotwa),  Triglav Trophy Ice Challenge, Warsaw Cup, Golden Spin of Zagreb.


To by było na tyle podstawowych info o zasadach startu na GP. Jak już wielokrotnie zwracałam uwagę, na fakt, że dla ISU nie ma kwestii, której nie regulowałby regulamin. Dociekliwych odsyłam na stronę ISU do zakładki komunikatów. Tam znajduje się drobiazgowo opisana procedura zastępstw, wycofania się z zawodów, listy alternatywnej, nagród, obowiązków, czy kontroli antydopingowej.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.