środa, 22 kwietnia 2015

Kronika WTT 2015

Po raz 4 w historii łyżwiarstwa figurowego rozegrano zawody World Team Trophy. Do rywalizacji wybiera się sześć państw, którzy w ciągu danego sezonu uzbierali odpowiednią ilość pkt. 
W ciągu minionych lat na podium stawały te same kraje tj. Stany Zjednoczone, Kanada i Japonia - zajmując różne pozycje.
W zeszłym roku ze względu na męczący Olimpijski sezon nie rozegrano tychże zawodów jako osobnej imprezy. Drużynowe zawody miały jednak swoje miejsce na Olimpiadzie.
Ale to nieco inna olimpijska bajka ;)

Wracając stricte do WTT. To Stany Zjednoczone wystartowały jako obrońcy tytułu. Kanada z pozycji wicemistrzów, a Japonia brązowych medalistów.
Rosja natomiast jako Mistrzowie Olimpijscy. 
Ostatecznie USA obroniła tytuł Mistrzów sprzed dwóch lat.

Natomiast Rosja zmieniła dotychczasowy układ sił na podium i zdobyła medal srebrny.

Gospodarze, czyli Japonia uplasowała się na miejscu trzecim.


Poza podium na miejscu czwartym uplasowała się drużyna Kanady,  na piątym Chin
a na szóstym Francji.


WTT w teorii:
Przypomnę, że każdy poszczególny kraj wystawia jedną parę sportową i taneczną oraz po dwóch zawodników solowych (2 panie i 2 panów). Punkty przyznawane są za miejsca odpowiednio za zwycięstwo -12pkt, za miejsce drugie - 11pkt, trzecie - 10 pkt itd. aż do miejsca szóstego w parach (7pkt) i do dwunastego u solistek i solistów (1pkt).

Zdobycze Mistrzów:

Drużyna z USA wykazała się niebywałym hartem ducha i w ciągu trzech dni zmagań przewodniczyła stawce. Zwyciężyli uzyskując łącznie 110 pkt. i wyprzedzając reprezentację Rosji o 1 pkt.

Punkty odpowiednio zdobywali:

  • Gracie GOLD za zwycięstwo w SP - 12pkt
  • po 11 pkt - Madison CHOCK / Evan BATES (za SD), James BROWN (za FP)
  • po 10 pkt - Alexa SCIMECA / Chris KNIERIM (za FP),  Jasona BROWNA (za SP), Madison CHOCK / Evan BATES (za FD).
  • po 9 pkt - Ashley WAGNER (za SP i FP), Alexa SCIMECA / Chris KNIERIM (za SP)
  • 8 pkt - Gracie GOLD (za FP)
  • 7 pkt i 6 pkt - Max AARON (za SP i FP)

Programy najlepszych:
W programie krótkim solistek najlepiej wypadła Gracie GOLD (USA/71.26). Po nieudanym shorcie na MŚ Amerykanka w Japonii zaprezentowała czysty i znakomity taniec. Z piruetami na poziomie 4 i skokami w postaci 3Lz+3T, 3Lo, 2A. 
Program dowolny należał natomiast do Elizavety TUKTAMYSHEVEJ (RUS / 134.21). Rosjanka wspaniale skoczyła 3Axla (który nie udał się w SP), trójkombinację 3Lz+2T+1Lo oraz 3T+3T i 3S+2A. Ostatnim skokiem był 2A. Zwycięstwem w FP jako jedyna zdobyła 12 pkt dla Rosji.

W konkurencji par sportowych  w programie krótkim Wenjing SUI / Cong HAN (CHN) poskromili sowich bardziej doświadczonych rywali. Jako jedyni zdobyli notę powyżej 70pkt, a dokładnie 71.20. Ich 3twist i spirala śmierci uzyskała poziom 4, a czyste skoki 3T i 3FTh uzyskały pozytywne oceny za jakość.
W programie dowolnym para Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD (CAN) nieznacznie, bo blisko o 1pkt więcej, wywalczyła miejsce pierwsze z dorobkiem 140.70. Kanadyjczycy włączyli do programu 4STh, jednak zakończony upadkiem. natomiast 3LzTh wykonali już bez problemów podobnie jak 3T+2T+2T, czy podnoszenia na poziomie 4.

W parach tanecznych podobnie jak w dwóch poprzednich dyscyplinach na miejscach pierwszych tryumfowały dwa duety. W tańcu krótkim najlepiej wypadli Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE (CAN) a w dowolnym Mistrzowie Europy i Świata Gabriella PAPADAKIS / Guillaume CIZERON (FRA).
Kanadyjczycy za swoje Paso Doble uzyskali 73.14. Niemal za każdy element sędziowie zgodnie przyznawali za jakość ocenę plus dwa. A specjalista techniczny przyznał im trzy poziomy 4 (za Twizzle, za podnoszenie i za kreatywne kroki).
Francuzi za zwycięski FD zdobyli 111.06pkt. I znów sędziowie byli zgodni zasypując ich głównie ocenami +3, a w komponentach znalazł się i taki, który dał 10.00. A specjalista techniczny zdecydował, że podnoszenia, Twizzle i piruet wykonali na najwyższy 4 poziom. Zwyciężając jako jedyni zdobyli dla Francji 12pkt.

Jeśli chodzi o solistów to bezkonkurencyjny oczywiście był Yuzuru HANYU  (JPN). I to on dostarczył swojej drużynie aż 24 pkt, zwyciężając zarówno SP (96.27 - WOW)  jak i FP (192.31). Za wyjątkiem upadku w programie krotkim w kombinacji 3Lz+3T, Yuzuru zaprezentował dwa nadzwyczajne programy, zarówno pod względem trudności (bo był i 4T i 4S), jakości (oceny +3 sypały się jak z rękawa) oraz artyzmu (były i oceny 10.00). Kolejność i składy drużyn:
1. Stany Zjednoczone - 110 pkt
2. Rosja - 109 pkt
3. Japonia - 103 pkt
4. Kanada - 82 pkt
5. Chiny - 77 pkt
6. Francja - 59 pkt


W tym roku  po raz trzeci spotkały się te same kraje - Rosja, USA, Japonia, Kanada, Francja i Chiny. jedynie w roku 2012 zamiast Chin do WTT zakwalifikowały się Włochy. A składy drużyn  prezentowały się następująco:

źródło:ISU.org
Drużyna USA
Max AARON
Jason BROWN
Gracie GOLD
Ashley WAGNER
p. sportowa - Alexa SCIMECA / Chris KNIERIM
p. taneczna - Madison CHOCK / Evan BATESDrużyna Rosji
źródło:ISU.org
Maxim KOVTUN
Sergei VORONOV
Elena RADIONOVA
Elizaveta TUKTAMYSHEVA
p. sportowa - Yuko KAVAGUTI / Alexander SMIRNOV
p. taneczna - Elena ILINYKH / Ruslan ZHIGANSHIN
Drużyna Japonii
źródło:ISU.org
Yuzuru HANYU
Takahito MURA
Satoko MIYAHARA
Kanako MURAKAMI
p. sportowa - Ami KOGA / Francis BOUDREAU AUDET
p. taneczna - Cathy REED / Chris REED
Team Canada
Drużyna Kanady
Nam NGUYEN
Jeremy TEN
Alaine CHARTRAND
Gabrielle DALEMAN
p. sportowa - Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD
p. taneczna - Kaitlyn WEAVER / Andrew POJETeam China

Drużyna Chin
Nan SONG
Han YAN
Zijun LI
Ziquan ZHAO
p. sportowa - Wenjing SUI / Cong HAN
p. taneczna - Shiyue WANG / Xinyu LIU 
Drużyna Francji
Florent AMODIO
Romain PONSART
Laurine LECAVELIER
Mae Berenice MEITE
p. sportowa - Vanessa JAMES / Morgan CIPRES
p. taneczna - Gabriella PAPADAKIS / Guillaume CIZERON

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.