sobota, 15 stycznia 2022

Mistrzostwa Europy 2022 dzień trzeci

Bohaterami wczorajszego wieczoru byli Deniss Vasiljevs (LAT), Daniel Grassl (ITA), Mark Kondratiuk i... Kornel Witkowski (POL/ 193.26/ PB).

Reprezentant Polski praktycznie pokonał wszystkich rywali ze swojej grupy oraz dwóch z poprzedzającej; ostatecznie zajął miejsce 18 i ustanowił nowe rekordy kariery. 



Na podium solistów ME 2022 stanęli:

1. Mark Kondratiuk (RUS/ 286.56)
2. Daniel Grassl (ITA/ 274.48)
3. Deniss Vasiljevs (LAT/ 272.08)

Po tańcach rytmicznych kolejność par w pierwszej trójce była do przewidzenia. Z wynikami ponad 80 pkt. Prowadzą Victoria Sinitsina / Nikita Katsalapov (RUS /87.89), drudzy są Alexandra Stepanova / Ivan Bukin (RUS /86.45), trzeci Charlene Guignard / Marco Fabbri (ITA/ 83.35).

Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriev (POL) po swoim, elektryzującym i intrygującym ;-), RD z notą 70.22 pkt zajęli miejsce 9.

SOLIŚCI

Na początku wpisu, tj. w odniesieniu do bohaterów, specjalnie odwróciłam kolejność jaką panowie zajęli na podium. Kryterium, którym się posłużyłam to kryterium wielkości sukcesu. Nie ulega wątpliwości, że Deniss Vasiljevs dokonał czegoś niewiarygodnego. Tak jak Daniel Grassl ze swoimi poczwórnymi skokami, miał spore szanse na medal, tak Deniss nie był kandydatem do tytułu.

Nowy Mistrz Europy 2022 Mark Kondratiuk (RUS/ 187.50) nie miał łatwego zadania, przed nim fenomenalnie wystąpili Vasiljevs i Grassl. Natomiast kolega z reprezentacji E. Semenenko... no cóż nie podołał wyzwaniu.

Mistrz Rosji nie dał się pokonać ani rywalom, ani nerwom. Poza drobnym uchybieniem w kombinacji 3A+2T, wszystko inne się udało. M.in. 4T solo oraz 4S+1Eu+3S i 4S w premiowanym czasie. Mark w prawdzie przegrał z Grasslem w samej technice, ale miał wyższą ocenę za walory artystyczne. Jego porywające show dało mu wystarczająco dużo punktów by wygrać i program dowolny, i tym bardziej całe zawody (po SP był wyżej niż Grassl).

Wicemistrz Europy Daniel Grassl (ITA/ 182.73) przekroczył notę 100 pkt za technikę. Dokładnie zdobył 100.31 pkt. Na początku wykonał serię poczwórnych skoków. Zaczynając od 4Lz przez 4F i na 4Lo+1Eu+3S kończąc. Przy tak wyczerpujących elementach, zabrakło miejsca na lepsze komponenty, więc został pokonany przez Marka Kondratiuka.

Brązowy medalista Europy Deniss Vasiljevs (LAT/ 181.84) przeszedł samego siebie. ;) Dla Denissa wykonanie skoku poczwórnego nie jest wcale czymś naturalnym. Tym bardziej na tak poważnych zawodach :) Ryzyko upadku mogło zaprzepaścić miejsce, nawet w pierwszej dziesiątce. Dlatego już sama pewność z jaką poszedł do skoku zasługuje na uznanie. 

Skok się powiódł! Całość programu był równie udana. Do tego doszły fantastyczne komponenty i Deniss może się cieszyć z pierwszego medalu mistrzostw Europy. 

Cała trójka po raz pierwszy zdobyła medale ME.


Na podium nie utrzymali się: ostatecznie 4. Andrei Mozalev (RUS/265.69) i ostatecznie 5. Evgeni Semenenko (RUS / 260.00).

Morisiego Kvitashviliego (GEO/ 253.91) przemilczę. A dokładnie przemilczę jego spadek z miejsca 4 przez ósme na 6.

Spory awans zapewnili sobie: Kevin Aymoz (FRA / 252.21), który poprawił swoją 10. lokatę (po SP) przez 4 (w FP) i koniec końców zajął miejsce 7, natomiast Michal Brezina (CZE/ 238.38) z miejsca 15 przez 5 (za FP) podniósł się na miejsce 10. Michal zrezygnowała z 4S (który od dawna nie wchodzi, przynajmniej na zawodach) i ze skokami potrójnymi oraz dobrą oceną za komponenty, zaprezentował czysty i atrakcyjny program.

W grupie zapewniających sobie awans trzeba wspomnieć o Kornelu Witkowskim. Już sama kwalifikacja do programów dowolnych byłaby dużym osiągnięciem dla naszego łyżwiarstwa. A tu Kornel dodał bonus i awansował lepiej bo z 23. pozycji.

Patrząc nadal przez pryzmat nadziei dla polskiego łyżwiarstwa, niezwykłym sukcesem byłoby już samo zaprezentowanie programu dowolnego, bez większych strat/upadków itp. Kornel i tu nie poprzestał na minimum planu. Ostatecznie zajął 18. miejsce (z 17 FP) i zdecydowanie poprawił notowania polskich solistów. Kilka lat temu mieliśmy zawodników w finale, ale chyba nie przeskoczyli do "nastych" miejsc.

A teraz konkrety!

Kornel bezbłędnie wykonał: 3Lz+3T, 3Lo+1Eu+3S, 3Lz oraz 2A solo; zawahania pojawiły się w 3A (niewielkie) i w 3F; pod koniec programu w 3Lo wkradł się upadek. W elementach poza-skokowych zaczął od poziomu 4 (za piruet w pozycji wagi), później był poziom 3 za kroki i piruet siadany oraz poziom 2 za kończącą program kombinację piruetów.

Znakomity styl przejazdu Baby, God Bless You (Shinja Kiozuka), pełen lekkości i subtelności, ma spore szanse, aby w przyszłości zaprocentować wyższymi notami za komponenty. <za co trzymam kciuki>

Program dowolny zdobył 127.03 pkt (PB) i był 17. programem dowolnym.

PARY TANECZNE

Tak jak pisałam pierwsza trójka par była do przewidzenia. 1. Victoria Sinitsina / Nikita Katsalapov (RUS/ 87.89), 2. Alexandra Stepanova / Ivan Bukin (RUS/ 86.45), 3. Charlene Guignard / Marco Fabbri (ITA/ 83.35)

Co może zastanawiać? To, że nikt nie popisał się programem z wyłącznie 4 poziomami trudności. ;-)

Nawet kolejne trzy duety nie są dużym zaskoczeniem, tak wynikało ze statystyk, że na 4 (mogli być i są) Lilah Fear / Lewis Gibson (GBR/ 79.97), na 5. Olivia Smart / Adria Diaz (ESP/ 77.99) i 6. Sara Hurtado /Kirill Khaliavi (ESP/ 75.83). 

W przypadku Hiszpanów walka toczy się o niemałą stawkę. Konkretnie o bilet do Pekinu! Jedno miejsce a tu dwie pary na podobnym poziomie.

Nowością w pierwszej dziesiątce są natomiast: 7. Allison Reed / Saulius Ambrulevicius (LTU/ 74.75) oraz debiutanci 8. Diana Davis / Gleb Smolkin (RUS/ 73.32).

9. Natalia Kaliszek / Maksym Spodyriev (POL/ 70.47) nareszcie wrócili do gry. Po trudnych początkach i po drodze konieczności wycofania się z zawodów, mogliśmy zobaczyć ich olimpijski Rhythm Dance: Blues: Quick Musical Doodles - Two Feet, Hip Hop: Glory - The Score

Chciałam  szczególnie zwrócić uwagę na kroki przez środek lodowiska i na moment przejścia do twizzli. A konkretnie na rozbudowaną choreografię, w czasie wykonywania tych elementów technicznych. Część utrzymana w klimacie hip hopu zawiera szereg pomysłowych trików, charakterystycznej dla street dancu gestykulacji i ekspresji ruchowej.

Od strony technicznej: poziom 4 przyznano im za podnoszenie rotacyjne i twizzle (jej i jemu), poziom 3 za kroki MB i za kroki kreatywne (ona i on); poziom 2 za kroki przez środek lodowiska.

Dziesiątkę, z notą 70.22 pkt, zamykają Evgeniia Lopareva / Geoffrey Brissaud (FRA).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moi Drodzy!
Proszę o niekomentowanie, słuszności czy braku słuszności, decyzji wykluczenia Rosjan z zawodów. Znając życie na blogu powstałby wielki zgrzyt, który przysłoniłby piękno sportu.

Dziękuję :)

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, , skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.