niedziela, 16 stycznia 2022

Mistrzostwa Europy 2022 dzień czwarty

W ostatnim dniu zmagań Ekatarina Kurakova w spektakularnym stylu wywalczyła 5. miejsce. U Natalii Kaliszek i Maksyma Spodyrieva, w tańcu dowolnym, nie wszystko poszło zgodnie z planem. Para zajęła 14. miejsce. 

Taneczne podium nie zmieniło właścicieli

1. Victoria Sinitsina / Nikita Katsalapov (RUS/ 217.96)
2. Alexandra Stepanova / Ivan Bukin (RUS/ 213.20)
3. Charlene Guignard / Marco Fabbri (ITA/ 207.97)

 

Na podium solistek stanęły trzy Rosjanki. A jednak!

1. Kamila Valieva (RUS/ 256.06)
2. Anna Shcherbakova (RUS/ 237.42)
3. Alexandra Trusova (RUS/ 234.36)

SOLISTKI

Mistrzyni Europy 2022 Kamila Valieva (RUS) wyszła na lód w pogodnym nastroju. By wygrać wystarczyło jej zdobyć mniej niż 147 pkt. Przy swoim rekordzie ponad 185 pkt to nic trudnego. Mimo tego, jak na kandydatkę do olimpijskiego złota, nie ułatwiła sobie programu. Podjęła się ryzyka.

Swoje oszałamiające Bolero rozpoczęła od 4S. Szkoda tego upadku w 3axlu, ale zaraz po nim kombinacja 4T+3T przysporzyła jej pokaźną liczbę pkt. W drugiej części ponownie sięgnęła po 4T, który miał być w kombinacji, ale ostatecznie ten dodany 3S (który był czymś w rodzaju sekwencji) nie został zaliczony. 

W sumie Kamila zdobyła 168.61 pkt. Pomimo kłopotów i tak wygrała program dowolny. 

Wicemistrzynią, po raz drugi w karierze, została Anna Shcherbakova (RUS/ 168.37). Jej bezbłędny, program dowolny zawierał 4F, dwa podwójne axle oraz siedem skoków potrójnych. Nie zabrakło też sławnej kombinacji 3Lz+3Lo. 

Jednym słowem Mistrz i Małgorzata wg Anny to wciągające widowisko z intrygującą interpretacją. ;)

Na trzecim miejscu znalazła się Alexandra Trusova (RUS/ 159.23). Dla niej to także drugi brązowy medal mistrzostw. W niepokojącej Cruelli wykonała 4 flipa i 4 salchowa. Podeszła do 4T i 4Lz, ale obydwa zakończyły się upadkami i stratą na rotacji. 

Na miejsce czwarte spadła Loena Hendrickx (BEL/ 131.72/ 207.97). Pełen pasji program, niestety przyniósł dwa upadki. Tym samym przekreśliły możliwość walki o podium. Samym programem dowolnym, przegrała o ponad 5.5 pkt z Ekateriną Kurakovą. Uratowała ją nadwyżka z SP.

Ekaterina Kurkova (POL/ 137.26  204.73/ PB) zafundowała sobie i Polsce rekord za rekordem. Zdecydowanie pokonała swoje dotychczasowe wyniki kariery oraz osiągnęła najwyższe w historii (dla siebie i Polski) miejsce na mistrzostwach Europy.

W warstwie skokowej na początku Katia wykonała 3Lz+1Eu+3F, 3Lz, 3T i 2A. W premiowanym czasie znalazły się 3S+2A, 3Lo+2T i 3Lo. Ponadto wszystkie piruety uzyskały 4 poziom trudności a sekwencja kroków 3.

Program nie był jedynie bezbłędny, był lepszy od "po prostu czystego" o dokładnie 11.61 pkt. Tyle Katia pozyskała w ocenie za jakość. 

Artystycznie... płynęła przez taflę oscarowo. Precyzja tańca, estetyczne ruchy i nostalgia przekazu chaplinowskiego Limelight to na pewno główne atuty programu. Nie zabrakło również humoru i wraz z kawałkiem Nonsense Song, Katia błyskawicznie rozluźniła atmosferę. 


PARY TANECZNE

Medalowe pary łączy doskonałe zrozumienie wymagającej muzyki i dramaturgia przekazu. Dzieli... sposób ekspresji i oryginalność (indywidualność) stylu.

Zwycięzcy Victoria Sinitsina / Nikita Katsalapov (RUS/ 130.07) zinterpretowali dzieła S. Rachmaninowa w zapierającym dech, patetycznym i... romantycznym kierunku. 

W technice dominowały poziomy 4 (dwa razy przyznano im 3). W komponentach kilkoro sędziów sięgnęło po 10.

Wicemistrzowie Alexandra Stepanova / Ivan Bukin (RUS/ 126.75) zaprezentowali się (jak to oni) plastycznie w tańcu i subtelnie w interpretacji utworów We have a map of the piano (Mum) z A time for us.

W przypadku ich techniki obok poziomów 4 pojawiły się trzy poziomy trzecie. W komponentach nikt nie chciał przyznać dziesiątki.

Brązowi medaliści Charlene Guignard / Marco Fabbri (ITA/ 124.62) porwali, najbardziej dojrzałym emocjonalnie i wysublimowanym obrazem Atonement i Little Sparow. Tym samym Włosi powrócili na podium, które stracili dwa lata temu.

Podobnie jak Stepanova/Bukin bilans Włochów to sześć poziomów 4. i trzy 3. O wyniku zadecydowała kosmetycznie niższa jakość i noty za komponenty.

Na czwarte miejsce awansowali Olivia Smart i Adria Diaz (ESP/ 118.87/ 196.86). Teraz już nie ma cienia wątpliwości, kto będzie reprezentował Hiszpanię na IO. Ci, którzy już na MŚ zdobyli miejsce dla kraju. Już niebawem ponownie zobaczymy ich widowiskowy taniec dowolny (Maska Zorro).

Na miejsce 5. spadli Lilah Fear / Lewis Gibson (GBR/ 196.01), na 6. zostali Sara Hurtado / Kirill Khaliavi (ESP/191.91). Zamiana zaszła także na miejscu 7. i 8. Diana Davis / Gleb Smolkin (RUS/ 186.61) przeskoczyli reprezentantów Litwy.

Niestety na 9. też nastąpiła zmiana. :-/

Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriev zdobyli aż pięć poziomów 4, jeden 3 i dwa 2. W piruecie powstało małe zamieszanie, przez co przyznano im tylko poziom 1 i negatywne oceny za jakość. 

Przy wysokim poziomie zawodów (czytaj przy minimalnych różnicach pkt między parami) mimowolne odstępstwo od wymagań, powoduje duży spadek w hierarchii. 

Ostatecznie z notą 96.05 za FD i łącznym wynikiem 166.52 pkt zajęli 14. miejsce. Pomimo niższej noty za technikę, jakby zdobyli za czysty program, komponenty były lepiej ocenione niż nie jeden duet z wyższych pozycji.

Ogólnie taniec niczego nie stracił na wizualnej stronie. Zawodnicy szybko zareagowali i zamaskowali niefortunne zdarzenie. Brawo za profesjonalizm ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moi Drodzy!
Proszę o niekomentowanie, słuszności czy braku słuszności, decyzji wykluczenia Rosjan z zawodów. Znając życie na blogu powstałby wielki zgrzyt, który przysłoniłby piękno sportu.

Dziękuję :)

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, , skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.