poniedziałek, 17 kwietnia 2023

Drużynowe mistrzostwa świata, czyli World Team Trophy 2023

Drużyna Stanów Zjednoczonych po raz piąty zdobyła mistrzowski tytuł. Na osiem edycji zawodów jest to ich ósmy medal. Na dodatek Madison Chock i Evan Bates ustanowili trzy rekordy świata: 93.91 pkt za RD, 138.41 pkt za FD i 232.32 łącznie.

Historyczne wicemistrzostwo wywalczył zespół z Korei Południowej.

Na ostatnim stopniu podium (z jednym punktem straty) do wicemistrzów stanęła reprezentacja Japonii.

Włosi (83 pkt), Francuzi (80 pkt) i Kanadyjczycy (68 pkt) zajęli odpowiednio 4, 5 i 6. miejsce.

Team USA

W marcu na Mistrzostwach Świata 2023 reprezentacja Stanów Zjednoczonych wywalczyła trzy medale: złoto w tańcach, srebro w parach sportowych i brąz w konkurencji solistów.

W drużynie nie dali się pokonać.

W Tokio stawił się ten najsilniejszy skład. W roli kapitana sprawdził się Jason Brown. To pod jego czujnym okiem Madison Chock / Evan Bates oraz Alexa Knierim / Brandon Frazier za wygrane zapewnili komplet 24 punktów.

Drugimi, którzy mieli spory wkład w zwycięstwo to Ilia Malinin (20 pkt za 1 i 5 miejsce), Isabeau Levito (19 pkt za 3 i 4 miejsce) jak i sam kapitan, który zdobył 19 pkt (za 4 i 3 miejsce). Przejazd Jasona był już gwarancją, że USA zdobędzie złoto. Startujący później Ilia mógł śmiało ryzykować i bez obaw o utratę pkt, skakać swoje poczwórniaki ;)

Dwa razy szósta Amber Glen uzyskała 14 pkt.

Team South Korea

Trudno powiedzieć kto jest większym bohaterem drużyny. Z jednej strony mamy Hae-in Lee, która nie tylko zdobyła komplet punktów, ale przede wszystkim znów  porwała swoją majestatyczną interpretacją Upiora w Operze; z drugiej jest  kapitan Jun-hwan Cha, dzięki któremu Korea awansowała na srebrną pozycję. Cha po programie krótkim był drugi, ale razem z Jamesem Bondem (FP) dokonali niemożliwego (jak to z Jamesem Bondem bywa) ;). Najlepszy program dowolny dał Korei 12 pkt i wygraną z Japonią o 1 pkt.

Druga z solistek Ye-lim Kim zapewniła drużynie 16 pkt, natomiast solista Si-hyeong Lee zaledwie 4.

Na ostatnich miejscach uplasowały się obydwa duety (taneczny i sportowy). Srebrni medaliści Mistrzostw Świata Juniorów'23 Hannah Lim / Ye Quan poznali jak to jest rywalizować z najlepszymi seniorami. Przeciez na tafli mieliśmy i Piper Gilles/Paula Poiriera (CAN), i Charlene Guignard / Marco Fabbri (ITA).

Na zawodach pojawił się nowy sportowy duet: Hye-jin Cho / Steven Adcock. Para dobrze spisuje się w 3. salchowie (solowym i wyrzucanym). jest także w stanie uzyskać czwarte poziomy trudności (m.in. za spiralę śmierci). Niestety jest także w stanie popsuć kilka elementów i/lub zdobyć zaledwie 2 poziom trudności.

Mimo kilku usterek w FP, uznaję ich za "obiecujących". Jest w nich potencjał. Mają m.in. piękną linię tańca, synchronizację czy płynność przejazdu.

Program krótki Cho / Adcock
Program dowolny Cho / Adcock

Team Japan

Zdobywcy trzech złotych medali na MŚ, w Tokio nie mieli już tak złoto. W indywidualnej rywalizacji Kaori Sakamoto (kapitan) oraz Riku Miura / Ryuichi Kihara cały czas plasowali się na drugich miejscach. Ponadto pod nieobecność kontuzjowanego Shomy Uno, japońscy soliści uplasowali się w drugiej części stawki (7 i 10. miejsce).

Japonia zawsze staje na podium WTT. Na swoim koncie ma dwa złote medale, jedno srebrny i pięć brązowych. W 2025 będą mieli kolejną okazję na medal ;)