niedziela, 31 grudnia 2023

Medalowa Polska i skład na Mistrzostwa Europy 2024

Na blogu rok 2023 kończymy Mistrzostwami Czterech Narodów i Mistrzostwami Polski.

2020 European Figure Skating Championships Ekaterina Kurakova 2020 01 25 7969
Ekaterina Kurakova
źródło: wikipedia

Podwójną Mistrzynią 2024 (Polski i Czterech Narodów'24) została Ekaterina Kurakova. Para sportowa Julia Szczecinina i Michał Woźniak w klasyfikacji 4 Narodów wywalczyli srebrny medal, najlepszy z Polaków Vladimir Samoilov brązowy a para taneczna Olivia Oliver / Filip Bojanowski w ogólnej stawce zajęła 4. miejsce.

Mistrzostwa Czterech Narodów w konkurencji solistów wygrał Adam Hagara (SLV), w konkurencji par tanecznych Katerina Mrazkova / Daniel Mrazek (CZE), w konkurencji par sportowych Maria Pavlova / Alexei Sviatchenko (HUN).

Tegoroczna rywalizacja odbyła się w połowie grudnia w Turnovie w Czechach.

Mistrzostwa Polski solistek

1. Ekaterina Kurakova - z wynikiem 171.10 pkt bez problemu pokonała polskie i międzynarodowe łyżwiarki. W programie krótkim, nomen omen, sentymentalnie powróciła do Walca Sentymentalnego - Piotra Czajkowskiego. Zawodniczka korzystała już z tej muzyki na ME 2022 roku. Wówczas ustanowiła rekord kariery 67.47 pkt. Na świeżo, w czeskim Turnovie zdobyła 62.04 pkt. Poza kombinacją 3F+3Lo, w której zabrakło pełnej rotacji w rittbergerze, Katia czysto wykonała 3Lz i 2A solo oraz znakomite elementy poza-skokowe na poziomie 4.

W programie dowolnym Solas najmocniejszymi elementami były elementy poza-skokowe. Zdobyła za nie wyłącznie 4. poziomy i dobre noty za jakość wykonania. W warstwie skokowej najlepiej spisała się w 3Lz, 3Lo i 2A w drugiej części przejazdu. Wynik 109.06 pkt dał Katii bezpieczne prowadzenie.

2. Laura Szczęsna (136.43 pkt/ na Mistrzostwach Czterech Narodów zajęła 6. miejsce)
3. Karolina Białas (126.11pkt/ na Mistrzostwach Czterech Narodów zajęła 9. miejsce)
4. Agnieszka Rejment (102.44 pkt/ na Mistrzostwach Czterech Narodów zajęła 13. miejsce)

Mistrzostwa Polski solistów

1. Vladimir Samoilov (192.01 pkt/ 3. na Mistrzostwach Czterech Narodów)

Druga połowa programu krótkiego Weapon of Choice była zdecydowanie lepsza. Zawierała kombinację 3Lz+3T, piruet siadany na poziomie 3, sekwencję kroków na poziomie 2 i kombinację piruetów ze zmianą nogi na poziomie 4. W pierwszej części 4S i 3A skończyły się upadkami. Ale i tak z wynikiem 62.64 pkt (i prawie z 0.5 pkt przewagą do Yefimenki) wyprzedził kolegów z reprezentacji Polski. 

W programie dowolnym utrzymał się na prowadzeniu polskiego peletonu i awansował na 3. miejsce w "cztero-narodowej" klasyfikacji. W Notre-Dame de Paris (FP) zawarł trzy skoki poczwórne. Wyszedł jeden z nich, 4S w kombinacji z 2T. 4Lz i 4S solo skończyły się upadkami, ale co ważne miały pełne rotacje, więc odjęć dokonano z pełnych ocen bazowych.

Przypomnę, że 4Lz ma wartość 11.50, natomiast 4S - 9.70 pkt. Vladimir wykonywał go w drugiej części programu, więc nota wzrosła o 10%.

2. Matvii Yefymenko (181.75 pkt/ 5.na Mistrzostwach Czterech Narodów)
3. Jakub Lofek (173.99 pkt/ 7. na Mistrzostwach Czterech Narodów)
4. Kornel Witkowski (169.40 pkt/ 8. na Mistrzostwach Czterech Narodów)
5. Miłosz Witkowski (150.05pkt/ 9. na Mistrzostwach Czterech Narodów)

Mistrzostwa Polski par sportowych

1. Julia Szczecinina / Michał Woźniak (161.58 pkt/ 2. na Mistrzostwach Czterech Narodów)

W programie krótkim (Down - Marian Hill) uzyskali 4 poziomy trudności za wszystkie podnoszenia, w tym za 3. podnoszenie twistowe. Podobnie najwyższy poziom trudności nadano sekwencji kroków i kombinacji piruetów. Większych i mniejszych problemów przysporzyły im skoki (3T i 3FTh). Ostatecznie para uzyskała 55.11 pkt. (Ich oficjalny rekord to 54.12)

Drugiego dnia skoki miały swoje usterki, ale w ogólnym zarysie nie było tak źle (tzn. nikt się nie przewrócił). W konsekwencji w ocenie za jakość nastąpiły jedynie kosmetyczne zmiany. Mając już skoki za sobą, w pozostałych elementach pokazali się od tej lepszej strony. Ich I Love You (Quintet Version) - Woodkid uzyskało 106.47 pkt.

Dodam, że wcześniej na zawodach challengera Julia i Michał, zdobyli wymagane minimum techniczne, zarówno na mistrzostwa Europy jak i na mistrzostwa świata. BRAWO!

Mistrzostwa Polski par tanecznych

1. Olivia Oliver / Filip Bojanowski (155.71 pkt/ 5. na Mistrzostwach Czterech Narodów) 

Olivia i Filip odnotowali bardzo dobre występy. Wysokie poziomy trudności za większość elementów, dodatnie GOE za każdy z nich i komponenty blisko oceny 7.00 przyniosły zdecydowanie lepszy wynik od tego oficjalnego ustanowionego w listopadzie (146.11 pkt). 

Widoczna poprawa oceny - nawet uwzględniając teorie spiskowe o łagodniejszym ocenianiu na zawodach krajowych - świadczy o rosnącym potencjale pary. Niższe poziomy (Olivia 1 - Filip 2) uzyskali za sekwencję kroków przez środek lodowiska (RD) i kroki na jednej nodze (FD), czyli za te elementy, które patrząc przez pryzmat najlepszych duetów (Chock/Bates OFT zaczynali od 3 i 2 poziomu), chyba zgodzicie się ze mną, że można uznać za najtrudniejsze 😉.

2. Sofiia Dovhal / Wiktor Kulesza (146.18 pkt/ 6. na Mistrzostwach Czterech Narodów)
3. Anastasia Polibina / Pavel Golovishnikov (145.59 pkt/ 7. na Mistrzostwach Czterech Narodów)
4. Alexandra Borysova / Aaron Freeman (127.16 pkt/ 10. na Mistrzostwach Czterech Narodów)

Wyniki z mistrzostw https://www.czechskating.org/files/calendar/3622/vysledky/index.htm

Za rok spotykamy się w Polsce!

Ale zanim Polska 2025 to czas na skład reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy 2024

2 solistki: Ekaterina Kurakowa, Laura Szczęsna,

1 solista: Vladimir Samoilov,

1 para sportowa: Julia Szczecinina / Michał Woźniak,

1 para taneczna: Sofiia Dovhal / Wiktor Kulesza,

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moi Drodzy!
Proszę o niekomentowanie, słuszności czy braku słuszności, decyzji wykluczenia Rosjan z zawodów. Znając życie na blogu powstałby wielki zgrzyt, który przysłoniłby piękno sportu.

Dziękuję :)

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, , skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.