sobota, 18 grudnia 2010

Lekcja łyżwiarstwa nr 4 - Program Par Tanecznych - część 1

Pary Taneczne czyli Ice Dance

Konkurencha Par Tanecznych składa się z 3 programów:

1 Taniec Obowiązkowy - pewnego ściśle określonego wzoru - Pattern Dance-  można by rzec Wzorowy  lub Wzorcowy Taniec ;) - czyli wymaganych elementów tj figur, kroków, podnoszeń itp - w tej dyscyplinie każdy taniec, jest podzielony na kilka sekcji a każda z nich jest odpowiednio "wyrysowana", (w postaci diagramu) ukazując jaki obrazek ma powstać na lodzie, po przejechaniu programu ;)

2. Short Dance - czyli taniec do wymaganego rytmu

3. Free Dance - kompozycja dowolna

Na każdych zawodach musi być wykonany Short Program i Free Program.
ISU zastrzega sobie, że parę tworzy Kobieta i Mężczyzna ;)


 Zaczynam od analizy Short Dance:

W tym sezonie zmienił się nieco podział, pary wykonują na zawodach ISU właśnie Short Dance i Free Dance, do tamtego sezonu podział był na 3 kategorie: Obowiązkowy, Oryginalny i Dowolny (ale jak na razie taki podział idzie do archiwum.

Short Dance - łączy ze sobą dwa tańce Obowiązkowego i Oryginalnego (w tym sezonie przepisy mówią jeszcze coś o Pattern Dance - więc jak tylko okaże się, że pary muszą go wykonywać na zawodach, to rozszerzę informacje na jego temat) :) Pewne jest, że każda par musi wykonać Taniec Krótki (Short Dance) i Dowolny (Free)

Wracam do Short Dance - w ramach tego programu wymagany jest konkretny rym (na GP był to Walc), ale choreografia może być już swobodniejsza, oczywiście wszystko zgodnie z przepisami ISU. Oprócz jazdy dwóch schematów (wzorów) tancerze muszą wykonać sekwencję kroków, Twizzle oraz podnoszenia.

Taki program trwa 2 minuty i 50 sekund +/- 10 sec. czas ten jest liczony od pierwszego ruchu i zakończony w momencie zatrzymania łyżew. 

Muzyka, którą pary wybierają musi mieć jasno określony rytm oraz może zawierać wokal. Oczywistym jest, że choreografia musi pasować i odzwierciedlać charakter tańca (muzyki).

Wzór jaki powstaje na lodzie po tańcu - musi być w jednym kierunku (tzn para ma tańczyć w jednym kierunku) oraz tak aby nie przecinała osi podłużnej powierzchni lodu, z wyjątkiem jednego razu przy końcu tafli nie dalej niż 20 metrów od krótkiej bandy. Pętle są dozwolone w każdym kierunku, ale  również z zastrzeżeniem żeby nie przecinać osi. 
Zakręcone, ale nie nie możliwe do zrozumienia. Czyli pary tańczą sobie wokół tafli w jednym kierunku , petle w każdym kierunku, i tylko 1 raz mogą przeciąć, zarysować, zabazgrać jak kto woli ;) oś. która sobie wyznaczyli do tańca.

Wszystkie taneczne kroki, obroty, rotacje i zmiany pozycji są dozwolone, pod warunkiem że są one odpowiednie do wyznaczonego rytmu  i dopasowane do muzyki. Powtarzanie tych elementów jest jednak zabronione. Dozwolone a raczej wymagane jest by trudniejsze, oryginalniejsze czy fantazyjne pozycje czy to w krokach czy podnoszeniach były zarówno u pranerki jak i partnera.
Podskoki i skoki z nie więcej niż z 1 pełnym obrotem są dozwolone. 
Skoki z 1 obrotem nie mogą być wykonywane równocześnie przez oboje partnerów i nie są dozwolone we wszystkich sekwencjach kroków. 

Groźne klauzule brzmią:

Klęczenie i ślizganie na dwóch kolanach lub siedzenie na lodzie jest niedozwolone (jeśli się to zdarzy, wówczas będzie uznane za upadek i zostanie zastosowane odpowiednie odjęcie). Dotykanie ręką/mi lodu jest niedozwolone. 

Partnerzy mogą jechać oddzielnie jedynie w celu zmiany pozycji, podczas prezentacji „Sekwencji kroków bez trzymania się” wykonywanej wzdłuż osi środkowej lodowiska, zestawu Twizzli lub podczas dozwolonych zatrzymań. Rozdzielenia na początku i/lub na końcu programu mogą trwać do 10 sekund bez ograniczenia
odległości między łyżwiarzami.

Nie ma ograniczeń w pozycjach tanecznych (lub ich wariacjach). 

Pozycja „Ręka w Rękę” z pełnym wyprostem ramion jest dozwolona tylko w momentach, gdy wymaga tego podkreślenie charakteru wybranej muzyki, ale tu trzeba liczyć się z cierpliwością sędziów, bo za nadużywanie może być kara.

Po uruchomieniu zegara odliczającego czas programu począwszy od pierwszego ruchu, para może pozostać w jednym miejscu na nie dłużej niż 10 sekund (nawet jeśli prezentuje dodatkowe zatrzymanie, które jest dozwolone). 
Podczas programu dozwolone są 2 pełne zatrzymania, ale czas zatrzymania nie może być dłuższy niż 5 sekund każde.

W programie może być zastosowana każda choreografia odpowiednia do wybranej muzyki pamiętając że rozdzielenia nie mogą być większe niż na odległość 2 wyciągniętych ramion.

Uffff koniec z wymaganiami i ograniczeniami- No i kto mówił, że konkurencja par tanecznych jest dużo łatwiejsza niż pozostałe, niech przeczyta post jeszcze raz.

Chwila oddechu i teraz wymagania co do ELEMENTÓW w SP:

Kompozycja tańca krótkiego na sezon 2010/2011 powinna zawierać w sumie 5 wymaganych elementów
- 2 wymagane elementy z części Tańca Obowiązkowego: czyli - 1 sekwencja Złotego Walca podzielonego na dwie sekcje i każda sekcja będzie uważana jako jeden z dwóch wymaganych elementów
- 3 wymagane elementy w części kreatywnej (krótkie podnoszenie, sekwencja kroków wzdłuż linii  środkowej bez dotykania się i jedna sekwencja Twizzli).
Czyli w sumie daje nam 5 elementów!

Każda sekwencja Walca Wiedeńskiego i każda sekcja Walca Złotego będą miały wartość bazową i Panel Techniczny będzie nadawał im poziomy .

Część obowiązkowa - to już dla zaawansowanych,
Wykonywanym Tańcem Obowiązkowym jest Złoty Walc (61 – 63 takty o 3 uderzeniach na minutę) – 1 pełna sekwencja. Sekwencja Złotego Walca podzielona jest na dwie sekcje ( sekcja 1 – kroki 1-22 i sekcja 2 – kroki 23-47), które będą stanowiły dwa (2) oddzielne elementy. Każda sekcja będzie miała wartość bazową.
Mówiłam, że to jest bardzo skomplikowane, to już nie piszę dalej co ma być - ważne, że wykazałam, 2 oddzielne elementy :D 
Diagram kroków dla Golden Waltz


Część Kreatywna:
Choreografia części kreatywnej może być skomponowana do tego samego rytmu co część tańca obowiązkowego (walca) lub do jednego lub dwóch rytmów wybranych z następującej listy: Foxtrot, Quickstep, Tango.
Muszą być włączone poniższe 3 wymagane elementy:
- Jedno (1) krótkie podnoszenie lecz nie więcej niż dwa (2)
- Jedna (1) Sekwencja kroków po prostej bez dotykania się (niezawierająca sekwencji twizzli)
- Jedna (1) sekwencja twizzli


Piruet taneczny nie jest w zestawie elementów wymaganych w Tańcu Krótkim na sezon 2010/2011. Jednakże ruch wirujący wykonywany przez parę w jakiejkolwiek pozycji wokół wspólnej osi na jednej nodze (lub na dwóch nogach) z nieograniczoną ilością obrotów jest dozwolony. Para może wybrać ten rodzaj ruchu
jako część choreografii.

Jest jeszcze mnóstwo uwag i specyfikacji do komponowania SP, ale najważniejsze tu już ujęłam. Za duża wiedza laików, takich jak ja, mogłaby zepsuć odbiór programu bo bym się zaczeła bawić w sędziego zamiast w fana :) 

Oczywiście to jeszcze nie koniec, z programami Par Tanecznych, już w krótce Free Program, który jak wiadomo nie jest taki Free.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.