poniedziałek, 11 listopada 2013

Najlepsi na NHK 2013


Pary Sportowe
Tatiana Voloshozar / Maxim Trankov (RUS) - 236.49
Cheng Peng / Hao Zhang (CHN) - 182.18
Wenjing Sui / Cong Han (CHN) - 171.32
Marissa Castelli / Simon Shnapir (USA) - 168.89
Haven Denney / Brandon Frazier (USA) - 167.85
Paige Lawrence / Rudi Swiegers (CAN) - 153.55
Anastasia Martiusheva / Alexei Rogonov (RUS) - 145.37
Narumi Takahashi / Ryuichi Kihara (JPN) - 136.13

Soliści
Daisuke Takahashi (JPN) - 268.31
Nobunari Oda (JPN) - 253.16
Jeremy Abbott (USA) -  237.41
Adam Rippon (USA) -  233.71
Javier Fernandez (ESP) - 230.45
Takahito Mura (JPN) - 227.22
Max Aaron (USA) - 223.35
Konstantin Menshov (RUS) - 221.32
Sergei Voronov (RUS) - 221.18

Solistki
Mao Asada (JPN) - 207.59
Elena Radionova (RUS)  - 191.81
Akiko Suzuki (JPN) - 179.32
Gracie Gold (USA) - 177.81
Satoko Myiahara (JPN) - 170.21
Valentina Marchei (ITA) - 168.95
Alena Lenova (RUS) - 161.94
Mirai Nagasu (USA) - 141.71
Elene Gedevanishvili (GEO) - 129.24

Pary Taneczne
Meryl Davis / Charlie White (USA) - 186.65
Anna Cappellini / Luca Lanotte (ITA) - 160.06
Maia Shibutani / Alex Shibutani (USA) - 157.58
Elena Ilinykh / Nikita Katsalapov (RUS) - 155.37
Piper Gilles / Paul Poirier (CAN) - 144.07
Cathy Reed / Chris Reed (JPN) - 133.76
Tanja Kolbe / Stefano Caruso (GER) - 130.51
Victoria Sinitsina / Ruslan Zhiganshin (RUS) - 124.23Pary sportowe:

Tatiana Voloshozar / Maxim Trankov (RUS) to bezapelacyjni zwycięzcy NHK. Bezbłędny Walc Masquerade przyniósł im 82.03 pkt. Ponownie pokazali, że są mocni i nie obniżają poprzeczki. Najlepsze oceny za jakość, najwyższe poziomy elementów poza-skokowych oraz "10" w ocenie za interpretację stają się być przypisane do Rosjan :) (wideo).
Program dowolny (Jesus Christ Superstar - wideo) z misternie dopracowanymi elementami, ozdobiony doskonałą interpretacją oraz zadziwiającą jakością wykonania zapiera dech nawet największemu sceptykowi. Rzadko się zdarza by każdy element dostawał ocenę +3 z domieszką +2, a "10" w parach sportowych to już coś nadzwyczajnego. I co najważniejsze nikt nie ma do tych ocen zastrzeżeń. 
Dla przypomnienia Rosjanie stawiają na 3S, 3T+2T, wyrzucanego 3 Loopa i Flipa. W elementach poza skokowych jedynie 3twist i spirala śmierci nie uzyskały poziomu 4.  Ich wynik z NHK to154.46. oraz łącznie 236.49.
To ich druga wygrana na zawodach GP, więc są pierwszymi szczęśliwcami, którzy weszli do Finału.

Cheng Peng / Hao Zhang (CHN)  w prawdzie w shorcie uzyskali tylko jeden poziom 4 (za podnoszenie), to elementy łączące w postaci wywijania i wymachiwania partnerką  robią wrażenie. Program Crouching Tiger, Hidden Dragon uzyskał 65.09 pkt. (wideo) i po shorcie byli trzeci. 
Yellow River Concerto pozwolił im na awans, choć kilka błędów było. Najmocniejszym punktem programu dowolnego był wysoki poczwórny twist (choć poziom 2) czy spektakularne podnoszenie z chwytem za biodro. Także ich spirala śmierci (poziom 4) stanowi efektowny element. W Japonii za swój FP - wideo uzyskali
117.09pkt. I łącznie 182.18.

Na podium utrzymali się Wenjing Sui / Cong Han (CHN). Za short uzyskali 70.13 pkt. co dawało im miejsce drugie. Ich La Strada  wyróżniała się przemyślaną choreografią i zawierała 3T i 3-wyrzucanego Flipa (choć jakość wątpliwa). Ponad to za 3twist, podnoszenie i kroki uzyskali poziom 4. (wideo).
Kłopoty przyszły w programie dowolnym. 101.19 pkt. to dopiero miejsce piąte. Słabe skoki, ominięcie elementu okroiła ich pasjonującą Kalinkę - wideo (chociaż 4twist był). Jak się później okazało Cong Han występował już chory i nie mógł nawet pojawić się na Gali. Co jak co 171.32 to miejsce trzecie.

Warto zwrócić także uwagę na Amerykanów. Czwarty duet - Marissa Castelli / Simon Shnapir (USA) w programie dowolnym pokusił się na 4wyrzucanego Salchowa. Lądowanie dalekie jest od przyzwoitości, ale kto wie jak będzie w późniejszej fazie sezonu :).


Wyniki z programu krótkiego par sportowych
Wyniki z programu dowolnego par sportowych

Soliści:

Zwycięzca Daisuke Takahashi (JPN) porwał swoim shortem, za którego uzyskał 95.55 (to rekord świata za SP panów). W warstwie technicznej, za którą nazbierał 50.41 ptk. skoczył 4T, 3A oraz 3Lz+3T, za piruet w pozycji wagi oraz kroki przyznano mu poziom 4, za kombinację piruetów 3, a za skok do piruetu poziom 2. Pomimo niższych poziomów jego taniec Sonatino for Violin, charakteryzował się wspaniałą wyniosłością, dostojeństwem i artyzmem w najlepszym wydaniu, stąd też ocena 45.14 w warstwie za komponenty. I jak można się spodziewać odskoczył od rywali o całe lata świetlne. (SP wideo). W programie dowolnym mieszankę muzyki Beatlesów - wideo, zaprezentował jak arcydzieło na najwyższym poziomie. Niezwykły talent jaki w nim drzemie miał odzwierciedlenie w przemyślanych elementach (poza piruetem stanym, reszta to poziom 4), do perfekcji dopracowanych akcentach podkreślających artyzm czy to co w męskim łyżwiarstwie najwidoczniejsze, trudnych skokach (4T, 3Lz+2T+2Lo, 3A, 3F, 3Lo, 3S). Nie obyło się bez kilku wad, ale nie wpłynęły negatywnie na odbiór programu, w którym zaprezentował zmienne tempo, rożne style i nie mały wachlarz umiejętności.. Jego wynik za FP to 172.76 i łącznie 268.31.
Zdecydowanie lepszy start niż na Skate America, w zasadzie nie ma co porównywać. Ale czy 4 i 1 miejsca wystarczą na Finał???????

Nobunari Oda (JNP) tym razem staną na wysokości zadania i program krótki wykonał na 82.70 pkt. (miejsce trzecie), a FP na 170.46 (miejsce drugie). Nie pozbawiony wad Cotton Club - John Barry (SP) porwał publiczność. Pomimo, że Japończyk poprawnie skoczył tylko 3A i tylko kroki uzyskały poziom 4, gangster Oda zyskał ogromny aplauz. (wideo).
W programie dowolnym do muzyki Wilhelm Tel - wideo, Oda zabawiał publiczność. Choć początek nie zapowiadał się najmocniej (3T+1T), ale później było coraz lepiej.
Na szczególną uwagę zasługuje rozbudowana choreografia z świetnie dobranymi elementami łączącymi. W programie nie zabrakło czystych i trudnych skoków (m.in 4T, 3A, 3F) oraz kombinacji piruetów na poziomie 4. I tak Oda uzyskał 170.46 pkt i łącznie 253.16.
N.Oda na Skate Canada był trzeci.

Na miejsce trzecie, aż z siódmego po shorcie, awansował Jeremy Abbott (USA). Choć skoki nie imponują czystością, to są wykonywane przyzwoicie. Jeremy w swoich programach zachwyca przede wszystkim elegancją, wyważonymi emocjami i niewymuszoną klasą. W programie dowolnym wszystkie elementy poza-skokwe uzyskały poziom 4, a w shorcie piruety ;). 78.78 za short, 158.63 za free i 237.41 za całość dały mu medal brązowy. W programie krótkim płynie do muzyki Lilies of the Valley (wideo) a w dowolnym do Exogenesis Symphony Number 3. (wideo)
J. Abbott startował już na Skate Canada gdzie był dopiero 6.

Piąty Javier Fernandez (ESP) jak na niego przystało zaprezentował energiczny, efektowny i atrakcyjny program krótki, po którym plasował się na miejscu drugim. Wcielił się w nim w Diabła na wakacjach (Satan Takes a Holiday). Pełen humoru i zadziorności program zawierał 4S (z dwoma rękami na lodzie), 3A i 3Lz+3T, piruety na poziomie 4 oraz kroki na poziomie 3. Pomimo dopracowanej choreografii, czy zabawnej interpretacji Hiszpan nie doskoczył do oceny "9.00" za żaden z komponentów. W sumie SP uzyskał 84.78. (wideo). Zniżka formy przyszła w programie dowolnym, w którym owszem była kombinacja 4S+3T, ale i wiele skoków podwójnych. Nota 145.67 jest dopiero ósmym wynikiem wśród programów dowolnych. Dobrze, że 230.45 to i tak miejsce piąte. nie zmienia to faktu, że Javier w programie do Peter Gun - Henri Mancini, Harlem Nocturne - Earle Hagen czaruje w swoim najlepszym stylu.

Jeśli ma się ochotę obejrzeć starą rosyjską łyżwiarską szkołę to najlepszym przykładem jest Sergei Voronov. A przynajmniej technika skoków przywołuje dawne wspomnienia.

W programie krótkim wszyscy panowie zadeklarowali skoki z 4 obrotami. Wyszło to  Daisuke Takahashi - 4T, blisko perfekcji byli Rosjanie tj. Sergei Voronov - 4T i Konstantin Menshov - 4T, a też całkiem nieźle było u Maxa Aarona - 4S.

Chafik Besseghier (FRA) wycofał się z zawodów, powodem może być kontuzja jakiej nabawił się na zawodach Master's.

Wyniki z programu krótkiego solistów
Wyniki z programu dowolnego solistów

Solistki:

Mao Asada (JPN) postawiła na znak rozpoznawczy, czyli próbę 3A. I nie był on najlepszy, ale też całkiem niezły. Po nim skoczyła 3F, szkoda, że kombinacja 3Lo+2Lo miała pewne niedociągnięcia. Za to elementy poza skokowe oceniono na poziom 4. Co ważniejsze dla oka jej Nocturne in E flat major op. 9, no. 2 Andante - Fryderyka Chopina porwała wspaniałą interpretacją, choreografią, zmiennym nastrojem i tempem, a przede wszystkim Japonka wykonała swój short naturalnym wdziękiem. Wydawało się, że muzyka ją niesie i stanowią nierozerwalną całość. Mao za short uzyskała 71.26. (wideo).
Program dowolny ponownie rozpoczęła od 3A (znów z błędem), ale bądź co bądź prezentuje go coraz ładniej.  Ponad to  Piano Concerto No. 2 in C minor - Sergeia Rachmaninova (wideo) w wykonaniu Mao Asady oprócz kłopotów w 3Lz zawierał czyste skoki i większość elementów poza-skokowych na poziomie 4. Wspaniałe wyczucie klasyki zostało nagrodzone w nocie za komponenty. Free program Mao uzyskał
136.33. W sumie 207.59 zapewniając jej drugie zwycięstwo i pewny start w Finale.

Elena Radionova (RUS) zaimponowała odwagą i trzeźwością umysłu. Miała problemy w 3Lz i nie dała rady skoczyć drugiego skoku. Przytomnie 3T dodała po 3Lo (czyli 3Lo+3T), wielkie brawa należą się za to, że po pierwsze wyszło jej coś czego ona na co dzień nie skacze, a do tego uzyskała bonus za kombinacją wykonaną w drugiej połowie programu. Radosna i uśmiechnięta Elena skoczyła jeszcze 2A, a piruety wykonała na poziomie 4. Jej wynik za short to 62.83. (wideo) i trzecie miejsce w shorcie.
W jej wykonaniu jest to bardzo zadziorna i radosna Frida. Wzorem artystki Elena stawia na oszałamiające rozwiązania. Rosjanka nie raz udowodniła, że nie straszne jej najtrudniejsze skoki czy kombinacja 3Lz+3T. Oczywiście poziom 4 za pozostałe elementy stanowią jej kartę przetargowa ;) (wideo)
W swoim pierwszym starcia na Skate America była trzecią.

Akiko Suzuki po raz kolejny zaprezentowała ładny program krótki do muzyki Hymne a l'amour. Używam tego słowa nie na darmo, bowiem już od pierwszych taktów Japonka porusza się z dziewczęcą gracją i ujmującym stylem. Miała problemy z 3Flipem, ale pozostałe elementy poza-skokowe uzyskały poziom 4. Ponad to stawia na 3T+2T i obowiązkowo na 2A. Za short uzyskała 66.03 co dawało jej drugie miejsce. (wideo). W programie dowolnym emanowała swoją wrażliwością dlatego Upiór z opery w wykonaniu Akiko jest tak olśniewający (wideo). Pomimo kłopotów w skokach i czwartej nocie (113.29) udało jej się utrzymać na podium.
Jest to już jej drugi start. Na Skate Canada  była 2.

Niespodzianką in plus okazały się występy młodziutkiej Japonki. Satoko Myiahara zaprezentowała dwa dojrzałe artystycznie programy.
Zaskoczeniem in minus były starty doświadczonych i utytułowanych zawodniczek, Aleny Leonovej powracającej po kontuzji  oraz Eleny Gedevanishvili, która drastycznie straciła na wadze.

Zijun Li (CHN) wycofała się ze startu.

Ciekawostki:
Za short program Elena Radionowa (RUS) i Gracie Gold (USA) uzyskały identyczny wynik- 62.83.  To coś niemal niemożliwego, ale jednak tak się stało. Amerykanka zajęła niższą pozycję, bowiem w takiej sytuacji bierze się pod uwagę wynik za technikę.Gracie uzyskała - 32.55, a Elena - 34.12 stąd wyższa lokata Rosjanki.

Po przejeździe w programie dowolnym Eleny Gedevanishvili nastąpiły chwile konsternacji, gdyż "wysiadł" sprzęt. I nie tylko Elena musiała czekać na swoje noty, ale rozgrzewająca się Mirai Nagasu nie miała pojęcia kiedy rozpocznie swój start. Po długich oczekiwaniach doczekano się występów, a reszta zawodów przebiegła bez zakłóceń ;)

Wyniki z programu krótkiego solistek
Wyniki z programu dowolnego solistek

Pary taneczne:

Niekwestionowanie zwycięzcy należy oczywiście do duetu Meryl Davis / Charlie White (USA). Amerykanie po raz drugi w tym sezonie stanęli na najwyższym stopniu podium, z łącznym wynikiem 186.65. 
Po raz kolejny w swoich dwóch tańcach zachwycili pewnością wykonywanych elementów, różnorodną interpretacją muzyki oraz choreografią podkreślającą istotne momenty utworów (szczególnie w Szeherezadzie - FD wideo).
Taniec krótki - My Fair Lady (wideo - SD) - zdobył dwa poziomy 4 (za podnoszenie i drugą sekw. kroków) oraz trzy trzecie, co dało im łącznie z komponentami i ocenami za jakość (głównie +3) wynik 73.70. 
W tańcu dowolnym poza krokami po przekątnej z poziomu 3, przy pozostałych elementach pojawiały się najwyższe poziomy. Dopełnione oczywiście ocenami za jakość na poziomie +3, oraz ocenami za komponenty, w których nie zabrakło "10". Tak więc ich wynik za FD wyniósł 112.95.
I co najważniejsze Meryl i Davis są już w Finale Grand Prix.

Drudzy Anna Cappellini / Luca Lanotte (ITA) za 42nd Street, Lullaby (SD wideo) uzyskali 64.58 pkt, a za Overture from Barber of Seville (FD wideo) 95.48 pkt co dało im łącznie 160.06.
W obu tańcach zachwycali Twizzlami wykonanymi z niezwykłą lekkością (poziom 4), oraz dopracowanymi i niebanalnymi podnoszeniami (również poziom 4). 
Swoboda z jaką prezentują się na lodzie wprost emanuje z ich tańców wpływając korzystnie na odbiór, przez co zyskują Włosi poszerzają grono sympatyków.
Jest to już ich drugi występ. Na Skate America podobnie jak na NHK wywalczyli srebrny medal.

Brąz zdobył drugi duet z USA - Maia Shibutani / Alex Shibutani. Ich łączny wynik to 157.58. Po raz kolejny pokazali, że ich atutem jest technika. Zarówno w Foxtrocie (SD wideo) oraz w mieszance utworów Michaela Jacksona (wideo) wygrywali z Cappellini/Lanotte. W porównaniu ze Skate America,  gdzie też byli trzeci, tańce zyskały na naturalności i pewności wykonania (a i na poprawie wyników z USA). Za short uzyskali 63.09, a za Free 94.49 pokonując w obu częściach zawodów duet E. Ilinykh / N. Katsalapov (RUS).

Chociaż na miejscu 4 Rosjanie Elena Ilinykh / Nikita Katsalapov zasługują na uwagę. W tym sezonie był to ich pierwszy start na zawodach GP, na którym za short uzyskali 61.35 pkt. a za free 94.02 pkt. W tańcu krótkim (Bei Mir Bist Du Schoen, Sixteen Tons,Sing, Sing, Sing - wideo, pomimo pięknej choreografii i eleganckim strojom nie popisali się techniką (tylko podnoszenie uzyskało poziom 4). Ja osobiście wolałabym żeby za przykładem duetu Cappellini/Lanotte wyzbyli się tej pretensjonalnej słodkiej pozy. Ich naturalny wdzięk nie wymaga żadnych większych starań by się nimi zachwycać.
W tańcu dowolnym oczarowali występem do muzyki Piotra Czajkowskiego - Jezioro Łabędzie - wideo. Ich powrót do klasyki i wybitnego arcydzieła jest szalenie udanym posunięciem. Elena jest wręcz wymarzona do roli baletnicy, a Nikita rewelacyjne jej partneruje. Choć znów technika okazała się poniżej ich oczekiwań (Twizzle i trzy podnoszenia poziom 4, reszta to nawet poziomy 2), to oceny za komponenty odzwierciedlają cały urok występu.

Warto wspomnieć jeszcze o duetach, które w tańcu dowolnym zapadały w pamięci, ze względu na pomysłowość programów.Są to: Piper Gilles / Paul Poirier (CAN) wyjęci z horrorów Hitchcock'a, Cathy Reed / Chris Reed (JPN) prezentując efektownego Shoguna, czy Victoria Sinitsina / Ruslan Zhiganshin (RUS). Pomimo, że ostatni na zawodach, to ich FDNorma-Vincenzo Bellini, przykuwa uwagę wyrazistością i pomysłowością strojów.

Wyniki z tańca krótkiego par tanecznych
Wyniki z tańca dowolnego par tanecznych 


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.