piątek, 20 lutego 2015

Po Mistrzostwach 4 Kontynentów 2015

Nieczęsto na Mistrzostwach 4 Kontynentów można zobaczyć tak silny skład. 
W roku 2015 wiele czołowych duetów, zawodniczek i zawodników, zdecydowało się wziąć udział w zawodach w Korei Pd.

Na tafli pojawili się m.in. medaliści z Mistrzostw Świata, uczestnicy z Finału GP, czy pierwsza dziesiątka ubiegłorocznej Olimpiady w Sochi.

Złoci medaliści z Mistrzostw Czterech Kontynentów 2015:
Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE (CAN)
Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD (CAN)
Denis TEN (KAZ) 
Polina EDMUNDS (USA)PARY TANECZNE
W konkurencji par tanecznych pierwsza szóstka należała do duetów z Ameryki Północnej. Zwyciężyli Kanadyjczycy, ale srebro i brąz przypadło parom z USA.Mistrzowie 4 Kontynentów to Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE (CAN) chociaż, początek zawodów nie należał do najlepszych. A to za sprawą noty 68.31, która plasowała ich na miejscu trzecim. Kanadyjskie Paso Doble uzyskało jeden poziom 4 (za podnoszenie), dwa trzecie oraz dwa drugie (za Twizzle i Kreatywna Sekwencja Paso Doble). Mimo niższej oceny za technikę (32.12), ich komponenty okazały się nie mieć sobie równych (36.19).
ISU.org
Za FD do muzyki Cztery pory roku zdobyli 109.15pkt. Był to najlepszy taniec, który przyniósł Kanadyjczykom,  zwycięstwo na 4CC. (Jest to ich drugi złoty medal na 4CC). Pięć poziomów 4 ocenionych na wysoki poziom jakości przemawia do wyobraźni. Nie mniejszy zachwyt wywołuje sam delikatny i przyjemnie oddziałujący na zmysły  taniec. Łącznie z wynikiem 177.46 stanęli na najwyższym stopniu podium.

Wicemistrzowie  Madison CHOCK / Evan BATES (USA) za swojego  Don Quixote (SD) uzyskali 70.38pkt. i okazali się najlepsi w pierwszej części zmagań. Poziomy 4 uzyskali za podnoszenie oraz Twizzle. Natomiast za pozostałe elementy przyznano im poziom 3. Drugi, taniec dowolny (105.80), przyniósł im drugie miejsce (176.18) w ogóle. Mimo niedużej różnicy Amerykanie musieli uznać wyższość duetu Weaver/Poje. Tak samo jak zwycięzcy i oni zdobyli pięć poziomów 4 i podobnie jak Kaitlyn i Andrew sędziowie nagrodzili ich za jakość (tylko, że nieco mniej). Nowoczesny taniec (Amerykanin w Paryżu) po az kolejny odznaczał się nieszablonowym i dojrzałym ujęciem.

Brązowi medaliści Maia SHIBUTANI / Alex SHIBUTANI (USA) w shorcie uzyskali aż trzy poziomy 4 (za Twizzle, podnoszenie i obowiązk. sekw. kroków Paso Doble). W sumie zajmowali miejsce drugie (69.65), ale za to z najlepszym wynikiem za segment techniczny (35.85). Za taniec dowolny przekroczyli notę 100pkt, a dokładniej zdobyli ich 101.14. Klasyczny walc, zdobył cztery poziomy 4, bo w Twizzlach Alex miał chwilę niepewności, stąd tylko poziom 3. Nota 170.79 ostatecznie uplasowała ich na miejscu trzecim.

Duety, które uplasowały się za podium za wyjątkiem Piper GILLES / Paul POIRIER (CAN), którzy uzyskali  162.25 i miejsce 4 - zdobyły noty zdecydowanie niższe od liderów. 5 para - Kaitlin HAWAYEK / Jean-Luc BAKER (USA) nazbierała ich 149.98,  a 6. Alexandra PAUL / Mitchell ISLAM (CAN) - 149.92. Nie wyklucza to pięknych i ambitnych programów. Każdy z nich prezentował oryginalne podnoszenia na poziomie 4, każdy z nich przynajmniej w jednym tańcu zdobył najwyższy poziom za Twizzle, a Gilles/Poirier w tańcu dowolnym za komponenty zapracowali na oceny powyżej 8.PARY SPORTOWE
Chińskie pary wykazały się nie lada potencjałem i ustąpiły jedynie pretendentom do złota MŚ 2015, Kanadyjczykom Duhamel / Radford.

ISU.org
Niekwestionowani Mistrzowie 4CC Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD (CAN) złoty medal wywalczyli notą 219.48. W ich programach nie zabrakło 3Lz solo (mimo, że w pr.dowolnym wkradł się błąd, Meagan się podparła), 3Lz wyrzucanego czy spektakularnego poczwórnego wyrzucanego Salchowa. Co do którego sędziowie mieli mieszane uczucia. Jednym się podobał i to na ocenę aż +2, innym wręcz przeciwnie. Skok miał pełną rotację, ustany, jedynym uszczerbkiem mogło być lekka niepewność przy lądowaniu, gdy ręka partnerki kierowała się do lodu ale po 4 obrotach trudno zatrzymać rotację. Ostatecznie ani się nie wywróciła, ani nie podparła. BRAWO! Programy za większość elementów poza-skokowych uzyskiwały poziomy 4, a żywiołowe i zarazem powabne programy pozyskały odpowiednio SP - 75.67, FP - 143.81pkt.

Tytuł wicemistrzów powędrował do Cheng PENG / Hao ZHANG (CHN). Notę 201.45 zawdzięczają drugiej lokacie za short (69.81) oraz trzeciej za free (131.64). W prawdzie w programach nie obyło się bez błędów, ale nie można odebrać im pochwał za spiralę śmierci przodem wewnątrz czy poczwórnego twista. Elementy, które wykonali bez błędów, pozyskały dodatkowe pkt za jakość. Niestety , tam gdzie był upadek Peng (2A we FP), trzeba było odjąć.

Brązowy medal wywalczyli Qing PANG / Jian TONG (CHN). Po Olimpiadzie 2014 zrobili sobie przerwę i nie wystartowali ani na MŚ 2014, ani w tym sezonie nie pojawiali się w cyklu GP. Pięciokrotni zwycięzcy 4CC, w tym roku wywalczyli brąz notą 199.99. Short program bardzo taneczny, posuwisty z gorącymi wstawkami tanga do utworu Oblivion - Astor Piazzolla, A Los Amigos - Carlos Morel, uplasował ich na miejscu czwartym z wynikiem 66.87, ale w programie dowolnym (Io Ci Saro - David Foster, Walter Afanasieff) odzyskali formę i zaprezentowali się na lokatę drugą (133.12). Liryczna, pełna wdzięku i finezji propozycja zaprowadziła ich na podium.
Od strony technicznej doskonale spisywali się w skokach wyrzucanych (3Lo, 3S), słabiej było w skokach solo (w shorcie u Tonga, a w dowolnym u Pang). wideo - SP , wideo FP

Za podium na miejscu 4 uplasowali się Wenjing SUI / Cong HAN (CHN), tracąc niewiele do miejsca trzeciego, ale tracąc je. Po programie krótkim znajdowali się na  ostatnim stopniu, ale po dowolnym spadli z brązowej pozycji. Ich końcowy wynik to198.88.


SOLIŚCI
Wicemistrz Świata 2013 oraz brązowy medalista z Olimpiady 2014 bez problemów wygrał rywalizację panów.
Mistrz 4 CC Denis TEN (KAZ) za short program do muzyki Caruso - Lucio Dalla z 4T, 3A i 3Lz+3T oraz poziomami 4 za elementy poza-skokowe zdobył życiowy rekord 97.61pkt. W programie dowolnym (Ambush From Ten Sides, Vocussion) również nie pozwolił by ktokolwiek był od niego lepszym. Ponownie uzyskując nowy życiowy rekord, który teraz wynosi 191.85pkt. Program rozpoczął mocno od 4T solo i w kombinacje 4T+3T i oprócz usterki w 3A solo, pozostałe elementy skakał bez zarzutu, a wręcz imponująco. Obydwa występy (do nieoczywistych utworów) cechowała plastyczność wyrazu. W sumie z notą 289.46 Denis zdobył swój pierwszy medal i pierwszy tytuł Mistrza 4CC.

Wicemistrz Joshua FARRIS (USA) dzięki nocie 260.01  wywalczył srebrny medal. Po shorcie, do swobodnej muzyki Give Me Love, zajmował miejsce piąte (84.29) i tracił do miejsca drugiego 4,61 pkt. Większość straty wynikała z niższej noty za technikę, bowiem jeśli chodzi o komponenty oceny były zbliżone. Program dowolny, choć nie pozbawiony wad, zarobił 175,72 - czyli życiowy rekord i druga nota za FP. Lista Shindlera zawierała podobnie jak i pr. krótki piruety na poziomie 4, solidne 3Lz, czy staranne 3A. Ponadto do utrzymanej w formie boleści program również za kroki osiągnął najwyższy poziom.

ISU.org
Brązowy medalista Han YAN  (CHN) po shorcie był trzeci (87.34), a po programie dowolnym czwarty (172.13). Szczęśliwie nota 259.47 pozwoliła mu zachować miejsce na podium.W pierwszej części zawodów zdołał uzyskać trzy poziomy 4, w drugiej jedynie poziom ten uzyskał za skok do piruetu. Za pozostałe elementy przyznawano mu poziom 3. Jeśli chodzi o skoki, to próbował 4T, w obu częściach z przygodami. Pozostałe (no może za wyjątkiem 3S) wyskakał jak należy.

Zaraz za podium uplasowali się dwaj reprezentanci Japonii. Z minimalnym różnicami punktów ostatecznie Daisuke MURAKAMI zajął miejsce 4 (256.47) a Shoma UNO miejsce 5 (256.45). Dodam, że program dowolny (z dwoma 4S) w wykonaniu D. Murakami dał mu notę173.61, co plasowało go w drugiej części zawodów na miejscu trzecim. Natomiast S. Uno stracił swoją drugą lokatą jaką zajmował po programie krótkim (88.90) i spadł na wspomniane miejsce 5. 6. zawodnikiem 4CC  został Jason BROWN (USA / 243.21).


SOLISTKI
Na podium pań znalazła się Amerykanka przed dwoma Japonkami.

Mistrzyni 4 CC Polina EDMUNDS (USA) - wyrazista w Tangu (pr. krótki), delikatna i lekka w programie dowolnym (Tinker Bell b - James Newton Howard) - złoto wywalczyła, atakując aż z miejsca czwartego jakie zajmowała po SP (61.03). Oprócz kłopotów z krawędzią przy 3F, short wykonała prawidłowo, wliczając w to kombinację 3Lz+3T. Program dowolny, za którego uzyskała 122.99pkt. ponownie zawierał pierwszorzędną kombinację 3Lz+3T, 2A czy 3Lo+2T. Za skok dopiruetu oraz ich kombinację uzyskała poziom 4, a choć za ten z odchyleniem tułowia 3 to jego widowiskowa i dopracowana postać uzyskała oceny nawet na poziomie +3. W sumie Polina uzyskała notę 184.02.

ISU.org
Z tytułem wicemistrzyni 4CC zawody zakończyła Satoko MIYAHARA (JPN). Pierwsza po shorcie (64.84), po programie dowolnym spadła na drugą pozycję. Wynik 181.59 dał jej medal srebrny, który jest jej drugim srebrnym medalem z Mistrzostw 4 Kontynentów. Program krótki jeśli chodzi o jakość to wykonała na przyzwoitym i bazowym poziomie. Tylko, że u niej ta baza jest imponująca, bo zawiera poziomy 4 za piruety, 3 za kroki i nie lada skoki: 3Lz+3T, 2A, 3F. W programie dowolnym, skoczyła czysto pięć potrójnych skoków i uzyskała poziom 4 za piruety. W kilku miejscach jej wojownicza Miss Saigon miała małe załamania, w tym upadek. Ostatecznie jej FP uzyskał 116.75pkt.

Brązowa medalistka Rika HONGO (JPN), czy to w shorcie, czy to w programie dowolnym, cały czas plasowała się na pozycji trzeciej. W konsekwencji wynik 177.44 w końcowej klasyfikacji dał jej 3 miejsce. Pewnie skacze kombinację 3T+3T oraz potrójne skoki solo (Lz, S, F) i 2A, trochę rotacji brakuje jeszcze w trudniejszej kombinacji 3F+3T. 61.28 to jej wynik za program krótki, a 116.16 za program dowolny.

Czwarta Gracie GOLD (USA) w pierwszej części zmagań plasowała się na miejscu drugim, ale oprócz elementów poza-skokowych na poziomie 4, to skoki, poza 3Lo, były rozpaczliwe. W programie dowolnym ponownie zachwyciła elementami z poziomu 4, dobrze spisywała się w skokach solo. Z wynikiem 176.58 zajęła miejsce 4. Na miejscu 5. zawody zakończyła Zijun LI (CHN) z końcowym wynikiem 175.92.


WYNIKI KOŃCOWE
Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.