poniedziałek, 10 października 2016

Październikowe challengery: Finlandia Trophy 2016

Finlandia Trophy Espoo 2016
06/10/2016 - 09/10/2016


Ostanie październikowe zawody series challenger odbyły się w Finlandii.Po raz drugi w tym sezonie na tafli zagościli Natalia Kaliszek i Maxim Spodirev, uzyskując m.in.nowy życiowy rekord za taniec krótki.


Złota solistka: Kaetlyn OSMOND (CAN / 187.27 / PB) - kto by się spodziewał, że Kaetlyn zdoła pokonać aż trzy utytułowane zawodniczki (patrz niżej). A jednak! Zwyciężczyni CS Nebelhorn Trophy 2015, nie przestraszyła się silniejszej niż rok temu konkurencji i sięgnęła po złoto Finlandii. Czysty short z kombinacją 3F+2T dał jej notę 64.73 i miejsce trzecie. Natomiast program dowolny, składający się z trzech pozycji skokowych w słabej jakości i dziewięciu pozostałych elementów w jakości bardzo dobrej, zaowocował  życiowym rekordem (122.54) i najlepszym wynikiem zawodów.


Złoty solista: Nathan CHEN (USA / 256.44 / PB) - drugi w shorcie, z najlepszym programem dowolnym wskoczył na najwyższy stopień podium. W programie krótkim zaprezentował kombinację 4Lz+3T oraz 4F wprawdzie z poważnymi kłopotami, ale zawsze to skok poczwórny. W programie dowolnym nie zaszkodziła mu słaba jakość (w tym dwa upadki) skoków poczwórnych i 3Axla, bowiem nawet gdy mu poodejmowano sporo punktów, to i tak z oceny bazowej: 4Lz+3T, 4F, 4T i 4S, pozostała niezła pula. Jak np. z noty 17.90 za kombinację 4Lz+3T zostało 16.50. Żeby nie było, że Nathan popsuł wszystkie skoki z czterema obrotami, to trzeba mu przyznać, że trójkombinacja 4T+2T+2Lo zyskała na jakości. Jak łatwo można policzyć, Amerykanin w swoim free programie posiada bagatela ;) pięć skoków poczwórnych.


Złota para sportowa: Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD (CAN / 197.78) - bez niespodzianek, liderzy stawki par sportowych z łatwością i z przytłaczającą przewagą, pokonali pozostałych osiem duetów.  Meagan i Eric w tym sezonie szaleją ze skokami wyrzucanymi. W shorice próbują wyrzucanego 3A, a w dowolnym 4S oraz 3Lz. W Finlandii się nie udały... JESZCZE ;)


Złota para taneczna: Alexandra STEPANOVA / Ivan BUKIN (RUS / 172.83 / PB) zdecydowanie poprawili swój dotychczasowy rekord 165.55 pkt uzyskanych na ME'16. W Finlandii ich taniec krótki zawierał dwa poziomy czwarte, dwa trzecie oraz jeden drugi za obowiązkowe kroki Midnight Blues'a.  Wraz z dodatkowymi punktami za jakość (w sumie 6.68 pkt) oraz notą za komponenty (33.85 pkt)  uzyskali nowy rekord 69.63 pkt.  Podobnie życiowy rekord zagościł w tańcu dowolnym i to nie byle jaki rekord a łamiący granicę 100 pkt. Dokładnie - różne odsłony Tanga jako tegoroczna propozycja free dance'u - dały Rosjanom ocenę 103.20.


Pozostałe newsy

Solistki: Trio wielokrotnych medalistek tj. Mao ASADA (JPN / 186.16 / miejsce 2), Anna POGORILAYA (RUS / 182.80 /miejsce 3) i Elizaveta TUKTAMYSHEVA (RUS / 182.80/ miejsce 4), zostało pokonane.

Mao Asada (JPN) zarówno w shorcie jak i w programie dowolnym plasowała się na drugim miejscu i z końcowym wynikiem 186.16 pkt. pozostała na "srebrnej pozycji". Swoje programy w Finlandii rozpoczęła od podwójnego Axla, jednak znając jej możliwości i  konstrukcję programów (mam na myśli to, że zawodnicy najczęściej zaczynają swoje programy od najtrudniejszych elementów) można śmiało wnioskować, że w dalszej części sezonu Japonka będzie chciała  w miejsce 2A  wprowadzić Axla potrójnego. 

Podobnie zresztą czwarta zawodniczka Finlandia Trophy Elizaveta Tuktamisheva (RUS), choć nie pokazała jeszcze potrójnego Axla, to po układzie skoków, można się spodziewać, że pojawi się on na otwarcie  programu dowolnego. 

Najsmutniejszą zawodniczką zawodów okazała się Anna Pogorilaya (RUS). Po najwyżej punktowanym na 69.50 pkt. i wykonanym w znakomitej jakości, programie krótkim nie spisała się w skokach programu dowolnego. Każdy z nich miał mniejszą czy większą usterkę i suma summarum od bazowej oceny (jakby nie było bardzo trudnych i cennych skoków) odjęto jej aż 4.84 pkt.


Soliści: Na podium znaleźli się także Patrick CHAN (CAN / 248.73 / miejsce 2) oraz najlepszy w programie krótkim a jak na jego możliwości skakania czysto 4S+3T czy 4T,  słaby w programie dowolnym Maxim KOVTUN (RUS / 229.57).


Pary sportowe: Kristina ASTAKHOVA i Alexei ROGONOV (RUS / 169.10) szukający swego stałego miejsca w reprezentacji Rosji, uzyskał notę znacznie niższą niż ich najlepszy rezultat 185.00 pkt. zdobyty rok temu na zawodach Ondrej Nepela Memorial.


Pary taneczne: W "rozgrzewce" przed cyklem Grand Prix Natalia KALISZEK i Maxim SPODIREV (POL) zdobywają 147.46 pkt i palsują się na miejscu piątym.

W tańcu krótkim Natalia i Maxim zaprezentowali Twizzle i podnoszenie na poziomie 4 oraz poprawili (w porównaniu do zawodów Ondrej Nepela) trudności: kroków w rozdzieleniu i piruet (poziom 3). Jedynie kroki Midnight Blues'a okazały się słabsze niż te wykonane na Słowacji i uzyskały poziom 2. Bądź co bądź, trzeci poziom sprzed tygodnia, pozwala liczyć na "3" w cyklu GP. Ostatecznie uzyskana nota 60.62 pkt stała się ich nowym życiowym rekordem. Przynosząc im czwartą pozycję w pierwszym dniu zmagań.

Biorąc pod lupę taniec dowolny, to wcale nie jest on taki Dirty, wręcz przeciwnie. Świadczy o tym chociażby nota 7.54 pkt za performance / wykonanie ;).  Taniec łączy w sobie, charakterystyczne figury kultowego filmu lat osiemdziesiątych, z indywidualnym stylem i temperamentem zawodników. Dzięki czemu na tafli możemy oglądać barwny i efektowny remake. Pełen świeżości, młodzieńczej zadziorności i współczesnej przebojowości z utrzymaniem urokliwego romantyzmu Dirty Dancing sprzed lat.

Pod względem technicznym tym razem Maxim pogubił się w elemencie (a dokładniej w Twizzlach synchronicznych), co jak podejrzewam, skutkowało słabszym poziomem trudności piruetu, wykonywanego zaraz po Twizzlach. Obydwa elementy uzyskały poziom 2 (na Słowacji były to poziomy 3 i 4). O jeden poziom wzwyż, czyli na poziom 3, podskoczyły kroki w trzymaniu, wykonywane na początku tańca. Ponadto za wyjątkiem Twizzli, każdy z elementów uzyskał lepszą notę za jakość wykonania.

W sumie ich taniec dowolny zdobył notę 86.84 pkt.


Next Stop Cup of China

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moi Drodzy!
Proszę o niekomentowanie, słuszności czy braku słuszności, decyzji wykluczenia Rosjan z zawodów. Znając życie na blogu powstałby wielki zgrzyt, który przysłoniłby piękno sportu.

Dziękuję :)

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, , skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.