poniedziałek, 4 września 2017

Road to PyeongChang...

...czyli Slovenia Open 2017 w Celje.


Pierwszym krokiem w drodze do Korei dla naszych zawodników (w kategoriach solowych) były zmagania na zawodach Slovenia Open, które odbyły się w dniach 2-3 września.

Zgodnie z postanowieniem PZŁF (Komunikat 34) aby zakwalifikować się do zawodów ISU Challenger Nebelhorn Trophy'17  (czyli tych, które w zależności od miejsca dają bezpośredni awans na IO) należało uzyskać najlepszy wynik w polskiej rywalizacji. 

Po dwóch dniach zmagań wszystko stało się jasne! 
Na Nebelhorn Trophy pojadą Igor Reznichenko i Elżbieta Gabryszak.


W walce o pierwsze "polskie" miejsce udział wzięło dwóch solistów: Igor Reznichenko i Krzsztof Gała oraz dwie solistki: Elżbieta Gabryszak i Colette Coco Kaminski.

* * *
Igor Reznichenko odniósł podwójne zwycięstwo. Z wynikiem 185.02 pkt, czyli ze sporą przewagą nad rywalami wywalczył złoty medal Slovenia Open oraz prawo startu na Nebelhorn Trophy.

Za program krótki, z 4T, 3A, kombinacją 3F+3T, wysoko ocenionymi komponentami, jednak z dwoma upadkami i z dwoma niepełnymi obrotami ;), uzyskał 57.86 pkt. i pozycję lidera.

Za program dowolny już bez upadków, z czystym 3A i 3Lz oraz dobrymi kombinacjami 2F+2T i 3F+2T, jak również z trudnymi technicznie elementami poza-skokowymi i z kilkoma usterkami w pozostałych skokach ;), uzyskał 127.16 pkt. Ponownie pokonując wszystkich solistów.

Krzysztof Gała w programie krótkim wykonał ten sam zestaw skoków co Igor i tak samo jak starszy kolega miał dwie "dokrętki". Jednak jego 3 Axel i tylko jeden upadek po 4T, w rywalizacji skoków dawały mu przewagę. Patrząc na elementy poza-skokowe, które u Krzysztofa zostały zakwalifikowane na poziom 4, 3 i dwa razy 2 okazały się zbyt słabe na Igora, który miał trzy poziomy 4 i jeden 3 (za kroki).

Mimo przegranej z Igorem, Krzysztof z wynikiem 54.08 pkt. za SP, spisał się medalowo. I w pierwszym dniu zmagań, uplasował się na brązowej pozycji. 

Niestety program dowolny zawierał zbyt dużo błędów by utrzymać się na podium. Trzy upadki obniżyły końcową notę aż o 4 pkt. i nota 94.91 zaprowadziła go na 6 pozycję wśród programów dowolnych. Tak samo jak i łączna nota 148.99 pkt.

Niezależnie od oceny końcowej, to bardzo dobrymi punktami programu Krzysztofa, były trzy pozycje skokowe: 3F, 3F+2T oraz 2A, kombinacja piruetów (poz. 4), a także nota za komponenty, którą pokonał dwóch wyżej sklasyfikowanych zawodników.

Podium solistów:
1. Igor Reznichenko (POL) - 185.02
2. Thomas Kennes (NED) - 173.57
3. Stephane Walker (SUI) - 171.82
...
6. Krzysztof Gała (POL) - 148.99

* * *
Wśród pań Polki Elżbieta Gabryszak i Colette Kaminski zajęły odpowiednio 14 i 17 lokatę. 

Po programie krótkim różnica między naszymi solistkami wynosiła 0.47 pkt. na korzyść Colette. Po programie dowolnym, już z wyraźną przewagą 3.12 pkt. to Elżbieta wywalczyła prawo startu na Nebelhorn Trophy.

Elżbieta Gabryszak w programie krótkim najwyższy poziom (i najwięcej punktów) uzyskała za kombinację piruetów. Niestety przytrafił jej się poważny błąd w skokach. Przy próbie kombinacji z 3Lo nie dość, że zabrakło pełnej rotacji to jeszcze nastąpił upadek, więc o drugim skoku nie było mowy. Koniec końców nota 34.49 pkt. dała jej dopiero 21 pozycję.

W drugim dniu zmagań nie przestraszyła się rywalek i zaatakowała najlepszą dziesiątkę. Za sam program dowolny notą 77.93 pkt. uzyskała aż dziewiątą pozycję.

Początek programu dowolnego nie był idealny, ale z elementu na element Elżbieta coraz bardziej dbała o jakość wykonania. Wprawdzie te dwa 1 Axle trochę rażą, ale czyste kombinacje 2F+2T i 2F+2Lo nadrabiają widowiskowe "straty" ;).

Colette Coco Kaminski podobnie jak Elżbieta w programie krótkim zaliczyła skokową stratę, a mianowicie wykonała tylko pojedynczego, niepunktowanego Axla i upadła po 3S. Natomiast mocnym punktem programu był skok do piruetu siadanego (poziom 4). W pierwszym dniu rywalizacji to ona była lepszą Polką i z dorobkiem 34.96 pkt. zajęła 20 pozycję.

W programie dowolnym również odnotowała polepszenie miejsca. Za sam program uzyskała jedenastą notę zawodów (74.34 pkt.).

W odróżnieniu od Elżbiety, Colette swój program dowolny zaczęła od udanej kombinacji 2A+1Lo+2S i 2Lz. Późniejszy upadek przy 3T i jeszcze raz przy powtórce, bezapelacyjnie pozbawiły ją 2 pkt. w ocenie za całość pokazu :(. Na szczęście  końcowe elementy tańca, w tym kombinacja 2A+2T czy też wszystkie piruety z poziomu 4, zapewniły zdecydowanie lepszy odbiór programu.

Podium solistek:
1. Alexia Paganini (SUI) - 162.27
2. Kailani Craine (AUS) - 159.96
3. Nathalie Weinzierl (GER) - 144.71
...
14. Elżbieta Gabryszak (POL) - 112.42
17. Colette Coco Kaminski (POL) - 109.30

Raporty z zawodów TUTAJ

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.