Techniczny aspekt łyżwiarstwa w serii challengera - ITA

część 1

Lombardia Trophy
13/09/2017 - 16/09/2017

Na zawodach we Włoszech pojawiły się takie gwiazdy jak Carolina Kosnter czy Shoma Uno. I zgodnie z oczekiwaniami obydwoje znaleźli się na podium...

Solistki

W pierwszym dniu zmagań pań na prowadzenie wyszła Wakaba Higuchi (JPN). Wynikiem 74.26 pkt. za SP pokonała bardzo mocne zawodniczki takie jak: Carolinę Kostner (ITA / 71.67)  czy Alinę Zagitovą (RUS / 71.29).

W drugiej odsłonie zawodów nastąpiła zamiana miejsc. Debiutantka Alina Zagitova zaprezentowała swój program dowolny na 147.17 pkt. i dorobkiem 218.46 pkt. wywalczyła złoty medal. Wakaba Higuchi (217.63 pkt.) zawody zakończyła z medalem srebrnym, a Carolina Kostner (198.36 pkt.) z medalem koloru brązowego (chociaż w samym FP była 5).

Najtrudniejszymi skokami medalistek były odpowiednio:
  • u Aliny Zagitowej (RUS) to 3Lz+3Lo i 3F+2T+2Lo
  • u Wakaby Higuchi (JPN) to 3Lz+3T i 2A+2T+2Lo
  • u Caroliny Kostner (ITA) to 3F+2T i 2A+1Lo+2S

Na Lombardia Trophy zaprezentowały się także dwie solistki usilnie walczące o powrót do europejskiej czołówki, czyli Rosjanka Elizaveta Tuktamisheva, która zajęła miejsce 6 (184.75 pkt.) oraz Szwedka Joshi Helgesson, która zajęła miejsce 14 (133.54 pkt.), więc jak widać, na razie powrót nie jest w ich zasięgu.

Natomiast piąta zawodniczka ME 2017 - Francuska  Laurine Lecavelier z dorobkiem 149.02 pkt. ostatecznie zajęła 10 lokatę. I jeśli chodzi o rywalizację między samymi europejkami byłaby szósta.  Wyżej od Laurine uplasowały się zawodniczki z mniejszym dorobkiem m.in.  Lea Johanna Dastich (GER / 150. 38 / miejsce 7) czy Matilda Algotsson (SWE /149.88 / miejsce 9).

Pary sportowe

U par sportowych, zgodnie z przewidywaniami na podium stanęły trzy najsilniejsze duety stawki. Bez żadnych roszad - między SP i FP - złoto wywalczyli Natalia Zabijako i Alexander Enbert (RUS / 196.06), srebro Nicole Delle Monica i Matteo Guarise (ITA / 191.39), a brąz - tym samym przegrywając wewnętrzną włoską rywalizację -  Valentina Marchei i Ondrej Hotarek (ITA / 180.86).

Skoki wyrzucane jakie zaprezentowały pary z podium to:
  • u duetu Natalia Zabijako i Alexander Enbert (RUS) to 3LzTh i 3LoTh
  • u duetu Nicole Delle Monica i Matteo Guarise (ITA) to 3LoTh i 3STh
  • u duetu Valentina Marchei i Ondrej Hotarek (ITA) to 3LzTh i 3LoTh

Na niższych pozycjach następowały już przemieszania, ale  nie takie zagrażające podium. Ostatecznie na czwartym miejscu uplasowali się Amerykanie Ashley Cain / Timothy Leduc (166.32 pkt.).

Soliści

Bez niespodzianek, z druzgoczącą przewagą nad rywalami i z dorobkiem 319,84 pkt. Shoma Uno (JPN) wywalczył złoty medal. Zarówno w programie krótkim jak i dowolnym, nikt ze startujących nie był w stanie doskoczyć do jego wyników odpowiednio za SP 104.87 i za FP 214.97 pkt.

Podobnie przez cały czas trwania zawodów Jason Brown (USA) plasował się na drugiej pozycji i z końcowym wynikiem 259.88pkt. bez problemu wywalczył srebrny medal.

Na trzecim miejscu po SP i piątym po FP Brendan Kerry (AUS) ostatecznie zdołał obronić brązową pozycję. Jego wynik to 233.05 pkt.

Poczwórne skoki jakie zaprezentowali soliści z podium:

(wprawdzie wykonywane są z różnym skutkiem, ale liczy się to czego próbują w nowym sezonie)
  • Shoma Uno (ITA) - 4F, 4T+3T (SP); 4Lo, 4S, 4F, 4T+2T, 4T (FP)
  • Jason Brown (USA) - 4T (SP); brak (FP)
  • Brendan Kerry (AUS) - 4T, 4S+2T (SP); 4T (FP)

Na tafli pojawił się także 14 zawodnik IO 2014, ale nie mogący przebić się do "dwudziestki" MŚ czyli Alexander Majorov (SWE). Na zawodach w Lombardii / Bergamo z wynikiem 218.78 - zajął miejsce 6.

Początkujący i głodni sukcesów Deniss Vasiljevs (LAT / 228.91), Matteo Rizzo (ITA / 227.02) czy Alexander Petrov (RUS / 208.65)  we Włoszech zajęli odpowiednio: 4, 5 i 7 miejsce. Dodam, że Mattaeo w samym programie dowolnym osiągnął aż 3 pozycję.

Pozostali soliści zawodów począwszy od miejsca 8, nie przekroczyli 200 pkt.

Pary taneczne

Bezkonkurencyjni na Lombardia Trophy okazali się Charlene Guignard / Marco Fabbri (ITA). Notą 169.30 pkt. wywalczyli, piąty w karierze startów na CS, złoty medal.

Debiutujący w seniorach - Alla Loboda i Pavel Drozd (RUS / 154.40) z przewagą ok. 4 pkt. nad następnymi dwoma duetami - zdobyli srebro.

Alexandra Nazarova / Maxim Nikitin (UKR / 150.88), czyli bezpośredni rywale naszego duetu z MŚ 2017 po czwartym miejscu po SD awansowali na 3.

Natomiast z niewielką stratą do podium (ale zawsze to stratą) Elliana Pogrebinsky / Alex Benoit (USA /150.42 pkt.) spadli z pozycji trzeciej (jaką zajmowali po FD) na 4.

Poziomy obowiązkowych kroków rumby u najsilniejszych duetów, przedstawiaj się następująco: