czwartek, 6 czerwca 2019

Najlepsze juniorskie pary taneczne sezonu 2018/19

Na podstawie podiów z Finału JGP i mistrzostw świata, możemy łatwo odczytać, które duety rządzą na juniorskiej tanecznej tafli... :)


Podium Finału Junior Grand Prix 2018/19
1. Sofia Shevchenko / Igor Eremenko (RUS)
2. Arina Ushakova / Maxim Nekrasov (RUS) 
3. Elizaveta Khudaiberdieva / Nikita Nazarov (RUS)

Podium Mistrzostw Świata Juniorów 2019
1. Marjorie Lajoie / Zachary Lagha (CAN)
2. Elizaveta Khudaiberdieva / Nikita Nazarov (RUS)
3. Sofia Shevchenko / Igor Eremenko (RUS)


Zaczynając od początku, czyli od zwycięzców Finału...

Sofia Shevchenko i Igor Eremenko (RUS) - ona urodzona w 2001 roku, on w 1997. W juniorach (w ogóle) występują od pięciu sezonów, na międzynarodowej arenie od czterech.

Sofia i Igor swoją przygodę w juniorach zaczynali od siódmego miejsca na Mistrzostwach Rosji 2015 oraz od trzecich miejsc w cyklu junior grand prix2016/17. Na pozostałych zawodach od razu zdobywali (i zdobywają) wyłącznie złota.

Poprzedni sezon, czyli 2017/18 był tym przełomowym. Pierwsza kwalifikacja do Finału GP (miejsce 4), wicemistrzostwo Rosji i piąte miejsce w debiucie na MŚJ 2018, pozwalały im marzyć o ścisłej czołówce juniorów. Zważywszy, że wówczas mistrzowski duet Anastasia Skoptsova / Kirill Aleshin (RUS)  miał zamiar przejść do seniorów. 

Tak też się stało. Podopieczni Iriny Zhuk i Alexandra Svinina w sezonie 2018/19 wygrali Finał Grand Prix Juniorów, mistrzostwa Rosji i zdobyli brązowy medal mistrzostw świata (w samym tańcu dowolnym byli nawet drudzy).

Niewątpliwie ich największym sukcesem (jak do tej pory) jest złoto z FGP. Z niego też pochodzą ich życiowe rekordy. Łączny 170.66 pkt. za RD - 67.73 pkt. i za FD - 102.93 pkt.

Srebrni medaliści Finału JGP Arina Ushakova / Maxim Nekrasov (RUS) łączny rekord mają lepszy niż Shevchenko/Eremenko. Bowiem wynosi on 171.22 pkt. a pochodzi z JGP Armenii. Jednak w bezpośredniej rywalizacji zawsze przegrywali z kolegami z reprezentacji. W Finale byli drudzy (za Sofią i Igorem), na mistrzostwach Rosji znów drudzy (za Sofią i Igorem), a na mistrzostwach świata dopiero piąci (za trzecimi Sofią i Igorem i jeszcze za czwartymi Amerykanami Avonley Nguyen i Vadymem Kolesnikiem).

Arina urodzona w 2002 roku i Maxim urodzony w 2000 roku, poza tą piątą lokatą na tegorocznych MŚJ, gdy rok temu byli już 3, odnotowują stały progres. W 2017 roku zaczynali od siódmego miejsca na mistrzostwach kraju - dziś są drudzy; w cyklu junior grand prix od razu zajmowali miejsca trzecie (wow!), ale w tym sezonie jest jeszcze lepiej, gdyż dwa razy byli najlepsi; w samym finale rok temu byli piąci - dziś mają srebro. 

Ciekawe, ciekawe jak potoczy się dalsza rywalizacja tych rosyjskich duetów. Poza MŚJ z 2018, gdy Arina i Maxim byli trzeci, a Sofia z Igorem piąci, w pozostałych bezpośrednich rywalizacjach Sofia i Igor zawsze wyprzedzali Arinę i Maxima. Jednakże najczęściej była to tylko jedna pozycja wyżej, więc kolejność na dalsze lata nie jest jeszcze przesądzona. Zważywszy, że w rankingu JGP 2018/19 to Arina i Maxim zajęli pierwsze miejsce, a Sofia i Igor do Finału weszli z pozycji czwartej.

Trenerzy Ariny i Maxima tj. Alexei Gorshkov i Maxim Bolotin w nadchodzącym sezonie mają o czym myśleć. Chyba, że któraś z par już teraz "ucieknie" do seniorów, a któraś zostanie jeszcze w juniorach. Wszyscy są urodzeni przez 1. lipca 2004, więc mogą ;), a wtedy Sofia i Igor w historii juniorskiego łyżwiarstwa pozostaną lepsi.

Rekordy Ariny Ushakovej i Maxima Nekrasova to: za RD - 68.69 pkt., za FD - 102.53pkt. i łącznie wspomniane już 171.22 pkt.

Rosyjskie podium Finału Grand Prix Juniorów zamknęli Elizaveta Khudaiberdieva / Nikita Nazarov (RUS). Ich trzy wspólne sezony, podobnie jak u dwóch wyżej opisanych par, zaowocowały bardzo dobrymi debiutami, oraz pasmem sukcesów ostatniego sezonu. Po raz pierwszy zakwalifikowali się do FJGP i zajęli miejsce 3., po drodze wygrywali poszczególne zawody, a debiutując na  MŚJ 2019 wywalczyli srebro. W samej Rosji byli trzeci.

Dlatego rezygnacja Elizavety z dalszych startów z Nikitą wywołała spore zaskoczenie. Jej wpis na portalu społecznościowym, sugerował że uzyskanie takich wyników zbyt wiele ją kosztuje, i to nie tylko fizycznie, ale i emocjonalnie. Co teraz będzie z karierą Nikity?

Na koniec został jeszcze jeden znaczący duet tzn. Marjorie Lajoie / Zachary Lagha (CAN). I to tak znacząco znaczący. Znalazł się dopiero tutaj, gdyż w Finale JGP był czwarty, a taką kolejność opisu wybrałam, jednak nie zmienia to faktu, że Marjorie i Zachary to obecni mistrzowie świata juniorów, więc jak to się mówi: "last but not least".

Od najmłodszych kategorii (juvenile, pre-novice, novice) para ta dominuje na kanadyjskiej tafli. A i ostatnie dwa sezony w starciu z juniorami z całego świata obrazują jak szybko pną się po szczeblach łyżwiarskiej kariery.

W cyklu JGP i MŚJ zadebiutowali w sezonie 2015/16 zajmując odpowiednio 7. (JGP Hiszpanii) i 13. miejsce. Później było jeszcze lepiej. W cyklu 2016/17 byli dwa razy czwarci, a na MŚJ 2017 - 6., w sezonie 2017/18 z medalami weszli do Finału JGP i zajęli miejsce 6., a na MŚJ 2018 - byli tuż za podium (miejsce 4.).

W sezonie 2018/19 zdobyli złoto JGP Kanady i srebro z JGP Austrii, po czym z piątego miejsca w rankingu JGP weszli do Finału. Ostatecznie zajęli 4. miejsce, więc to jedyny brak medalu w tym sezonie. Zdecydowanie inaczej wypadli na MŚJ. Z najlepszym RD i najlepszym FD wywalczyli mistrzowski tytuł.

Ich rekordy kariery pochodzą właśnie z tych mistrzostw. Za RD uzyskali 70.14 pkt, za FD - 105.95 pkt. i łącznie 176.10 pkt.

Czy muszę pisać kim są trenerzy tej najlepszej kanadyjskiej pary juniorów? UUUUU będzie zaskoczenie.......... bo to Marie France Dubreuil, Patrick Lauzon, Roman Haguenauer i Pascal Denis.

Ten duet także może przejść do seniorów, gdyż Marjorie urodziła się w 2000 roku, Zachary w 1999.

Polski akcent u mistrzów...

FD - Warsaw Concerto - Richard Addinsell

Reprezentanci Polski...

Oliwia Borowska i Filip Bojanowski zadebiutowali w cyklu JGP, a dokładnie na JGP Czech i z łącznym dorobkiem 81.57 pkt. (PB) zajęli 18. miejsce. Natomiast na mistrzostwach świata juniorów zadebiutowali Olivia Oliver i Petr Paleev. Za taniec rytmiczny uzyskali 38.64 pkt., który został zanotowany jako ich rekord kariery. Nie weszli do drugiej części zawodów, ale wszystko przed nimi...

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.