piątek, 28 czerwca 2019

Medalowe trio, czyli juniorskie pary sportowe

W świecie par sportowych z widoczną dominacją Anastasii Mishiny i Alexandra Gallamova, każde z najważniejszych podiów przejęły rosyjskie duety.

Podium Final JGP 2018/19
Anastasia Mishina / Aleksandr Galliamov (RUS)
Polina Kostiukovich / Dmitrii Ialin (RUS)
Apollinariia Panfilova / Dmitry Rylov (RUS)

Podium MŚJ 2019
Anastasia Mishina / Aleksandr Galliamov (RUS)
Apollinariia Panfilova / Dmitry Rylov (RUS)
Polina Kostiukovich / Dmitrii Ialin (RUS)Anastasia Mishina i Aleksandr Galliamov (RUS) startują ze sobą dwa sezony. I były to bardzo udane sezony. Rozpoczęli od wicemistrzostwa Rosji w kategorii juniorów, siódmego miejsca u seniorów i brązowego medalu na MŚJ 2018. Ten sezon był dla nich po prostu ZŁOTY. Poza piątym miejscem na zawodach Rosji wśród seniorów, w pozostałych startach wygrywali wszystko co mogli. Zdobyli złoto Rosji w kat. juniorów, złota z JGP i złoto finału. W tym sezonie nawet zadebiutowali w seniorach  a dokładnie na challengerze w Austrii... i co? I wygrali.

Ich juniorskie wyniki 190.63 pkt. łącznie i 126.26 pkt. za FP, pochodzące z Finału JGP są jednocześnie rekordami świata juniorów. *

Za SP na MŚJ uzyskali 67.02 pkt. który jest ich wynikiem kariery (ale nie świata). Podobnie noty z challengera seniorów - 128.37 pkt. za FP i 192.75 pkt. łącznie są odnotowane jako ich rekordami kariery (ale nie rekordami świata seniorów;), rekordy u seniorów wynoszą 155.60 pkt. za FP i łącznie 234.84, więc troszkę im brakuje ;) ;) ;).

*Brzmi to skomplikowanie, ale podział jest prosty. Wyniki w kategorii juniorów mają swój ranking (tylko i wyłącznie brane są wyniki z zawodów ISU w kat. juniorów), tak samo seniorzy mają swój, a indywidualnie zawodnicy swój. Taki już bez żadnych komplikacji. Tu nie liczy się już kategoria tylko rzeczywisty wynik łyżwiarzy.

Wracając do zawodników. Anastasia wcześniej z powodzeniem startowała z Vladislavem Mirzoevem. Ale w styczniu 2017 wyraziła chęć zmiany partnera - sugerowała, że musiałaby schudnąć, a więcej już nie da rady; natomiast Aleksandr z Niką Osipovą był dziewiątym na mistrzostwach Rosji juniorów w 2017 r. i złotym medalistą z Volvo Open Cup Jr.

Ich trenerami są: Ludmila Velikova, Nikolai Velikov, Vasilii Velikov

Anastasia i Alexandr skaczą ciekawą trójkombinację 3S+1Eu+3S i są niezawodni w skokach wyrzucanych: Flipie, Lutzie, Salchowie i Rittbergerze.

W nadchodzącym sezonie wyznaczeni już zostali do cyklu GP seniorów. Pojadą do Francji i Japonii. 

Polina Kostiukovich i Dmitrii Ialin (RUS) na swoim koncie, tak samo jak Anastasia i Dmitr, mają dwa wspólne sezony (tylko z tą różnicą, że Polina do 2016 r. próbowała sił jako solistka) i również tak jak Anastasia i Alexandr trenują u Ludmily Velikovej, Nikolaia Velikova i Vasiliia Velikova.

Urodzeni - Polina w 2003, Dmitrii w 1998 - obecnie, w tym "teamie Velikovów" są tym drugim juniorskim duetem. Jednak w tym sezonie byli groźni w programie krótkim. Świadczy o tym choćby rekord świata juniorów 68.31 pkt. z MŚJ 2019. Wtedy też prowadzili w stawce (podobnie jak w finale JGP), ale ostatecznie wynik na trzecie miejsce za program dowolny, zmusił ich do pogodzenia się z medalem brązowym. Rok temu mieli już srebro, więc mimo wszystko są tym duetem numer 2.

Polina i Dmitrii próbują trójkombinacji 3S+1Eu+3S, ale do tej pory czysto nie było. W ich zasięgu są dwa potrójne wyrzucane skoki: Rittberger i Salchow.

Mimo tego że są za Anastasią i Alexandrem, to przez cały sezon utrzymywali wysoką formę. Po raz pierwszy weszli do Finału JGP i wywalczyli srebrny medal, stali się wicemistrzami juniorskiej Rosji (rok temu byli 3) i zadebiutowali na mistrzostwach Rosji seniorów (miejsce 8.). 

Ich pozostałe rekordy za FP i łącznie pochodzą z Finału JGP i wynoszą 122.69 pkt. i 189.53.

Apollinariia Panfilova / Dmitry Rylov (RUS) nie są podopiecznymi Velikovów ;), tylko Pavla Sliusarenko i Valentiny Tiukovaej i to pod ich opieką spisują się medalowo. Podobnie jak pozostali medaliści, Apollinariia i Dmitrii razem w juniorach startują od dwóch sezonów.  Na swoim koncie mają dwa sezony startów w cyklu JGP. I dwa sezony kwalifikacji do finału. Sezon wcześniej byli drudzy, w tym niżej bo trzeci. Ale jednak wicemistrzostwo w debiucie na MŚJ zdecydowanie poprawia ich wizerunek.

Rekordy Apollinarii i Dmitra pochodzą właśnie z Mistrzostw Świata Juniorów 2019 i wynoszą: 67.91 pkt. za SP, 120.26 pkt. za FP i 188.17 pkt. łącznie.

Jak na razie nie skaczą oni skoków potrójnych, ale 2Axel jest na wysokim poziomie. Nawet jak nie wychodzi kombinacja 2A+1Eu+2S, to axel jest w porządku (gorzej z eulerem). Jeśli chodzi o skoki wyrzucane to są one potrójne :). A dokładnie prezentują 3Flipa, 3Rittbergera i 3Salchowa.

Do tej pory jedynie nie szło im na zawodach w Rosji. U seniorów byli 8 i 7, u juniorów zaczęli miejscem 7 (w 2018 r.). Zmieniło się to w tym roku, gdy wskoczyli na podium i zdobyli brązowy medal. Przegrali tylko z tymi, z którymi przegrywali cały sezon (patrz wyżej);)

W Finale Junior Grand Prix 2019 było pewne, że przynajmniej dwa miejsca na podium zdobędą Rosjanie. Ponieważ zakwalifikowało się do niego aż pięć duetów z Rosji i tylko jeden z USA - Feng / Nyman - który był na szóstym miejscu rankingowym. I po szóstym programie krótkim wycofał się z zawodów, więc finał pozostawił Rosjanom.

Ostatecznie kolejność poza podium ułożyła się następująco: miejsce 4. Kseniia Akhanteva / Valerii Kolesov (podopieczni Velikovów, do finału zakwalifikowali się z miejsca trzeciego)), miejsce 5. Anastasia Poluianova / Dmitry Sopot i jako 6. Sarah Feng and TJ Nyman (USA).


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.