czwartek, 13 czerwca 2019

Najlepsze juniorskie solistki 2018/19

Rosyjskie solistki królują na międzynarodowych zawodach. Podobnie jak w parach tanecznych na drodze pełnej dominacji, stanęła im jedna zawodniczka z USA.

 Podium Finału Junior Grand Prix 2018/19
1. Alena Kostornaia (RUS)
2. Alexandra Trusova (RUS)
3. Alena Kanysheva (RUS)

Podium Mistrzostw Świata Juniorów 2019
1. Alexandra Trusova (RUS)
2. Anna Shcherbakova (RUS)
3. Ting Cui (USA)


Alena Kostornaia (RUS) urodzona 24 sierpnia 2003 roku, podopieczna Eteri Tutebridze, do Finału JGP (z dwoma wygranymi) zakwalifikowała się z drugiego miejsca w rankingu (pierwszą była A. Trusova).

Na rodzimym lodowisku, czyli na mistrzostwach kraju w kategorii juniorów, ostatecznie pokonała ją Alexandra Trusova. Chociaż Alena była pierwsza po SP to łączny wynik 230.79 pkt. dał jej wicemistrzostwo i drugi w karierze srebrny medal.

Na mistrzostwach kraju w kategorii seniorów, pokonały ją jej dwie koleżanki z teamu Tutberidze: Anna Shcherbakova i Alexandra Trusova. Koniec końców Alena zdobyła po raz drugi  brązowy medal seniorów.

Ze względu na problemy zdrowotne (kłopoty z nogą) musiała wycofać się z Mistrzostw Świata Juniorów. Natomiast na seniorskich mistrzostwach (Europy i świata) nie mogła rywalizować ze względu na regulacje wiekowe (do 1 lipca 2018 nie miała ukończonych 15 lat). I dopiero nadchodzący sezon będzie jej seniorskim debiutem. W kategorii juniorów jak do tej pory spędziła dwa sezony (2017/18 i 2018/19). I to udane sezony. Rok temu w debiucie wywalczyła wicemistrzostwo Świata Juniorów 2018, a w tym sezonie złoto FJGP.

Rekordami kariery Aleny są wyniki pochodzące z Finału JGP i wynoszą odpowiednio: 76.32 pkt. za SP ( i to jest rekord świata juniorek), 141.66 pkt. za FP i 217.98 pkt. łącznie.

Najmocniejszymi skokami / kombinacjami Aleny są: 3Lz+3T i 3Lz+2T+2T. Podobno próbowała też 3 Axla.

Jak można zauważyć, Alena cały czas ma dwie bezpośrednie rywalki i jednocześnie koleżanki ze wspólnego lodowiska. I nadal je będzie miała. Bowiem Alexandra i Anna w tym sezonie również przejdą (mogą przejść) do seniorów.

Zacznę od tej najlepszej, czyli Mistrzyni Świata Juniorów 2019 Alexandry Trusovej, która tydzień przed 1 lipca 2019 skończy 15 lat i zakwalifikuje się do seniorów. Właściwie to od niej powinnam zacząć cały ten post. To ona jest obecnie "złotym dzieckiem juniorów". Ale trzymając się chronologii zawodów, Alexandra znalazła swoje miejsca tutaj. ;)

Urodzona 23 czerwca 2004 r., posiadaczka najdłuższych włosów wśród łyżwiarek, zainspirowanych włosami Roszpunki, na swoim koncie (na 12 startów - ISU i krajowych), posiada 9 złotych medali, dwa srebrne i jedno czwarte miejsce - z debiutu na mistrzostwach Rosji juniorów w 2017 roku.

W sezonie 2017/18 zdobywała wyłącznie złota, jednak w ostatnim tj. w 2018/19 jedno złoto to z FJGP "ukradła" jej Alena Kostornaia, a drugie z Mistrzostw Rosji seniorów - Anna Shcherbakova. Mimo tego Alexandra nadal jest najgroźniejszą solistką. W końcu wygrała dwa zawody cyklu JGP a do finału zakwalifikowała się z pierwszego miejsca w rankingu. Później wygrała Mistrzostwa Rosji Juniorów 2019 a na koniec sezonu Mistrzostwa Świata Juniorów 2019.

Rekordy kariery Alexandry to: 74.74 pkt. za SP, 150.40 pkt. za FP (WR juniorek) i 222.89 pkt. łącznie (WR juniorek).

Alexandra zapisała się w historii łyżwiarstwa jako pierwsza solistka wykonująca 4 Toeloopa (MŚJ 2018) i 4 Lutza (JGP Kovno'18) oraz jako druga skacząca 4 Salchowa. Nie ma wątpliwości, że jest niebezpieczna dla seniorek, już teraz uzyskuje wyniki za technikę wyższe od rekordzistki świata seniorów Riki Kihiry (JPN). Japonka za technikę FP najwięcej miała 87.17 pkt., Alexandra - 92.35. Zobaczymy jak to będzie w bezpośredniej grupie seniorów.

Ponadto Alexandra skacze: 4T z 3T i 3Lz+3Lo, a i nie pogardzi kombinacjami: 3Lz+3T i 3Lz + 1Eu + 3S.


Pozostając przy kolejności z FGPJ brązowy medal wywalczyła tam Alena Kanysheva (RUS). Jej trenerką do tej pory była Svetlana Panova, od marca jest... ;). No właśnie, któż by inny jak nie Eteri ;).

Alena urodziła się 15 czerwca 2005 roku, więc jej debiut w seniorach jako świeżo upieczonej 15-latki może nastąpić za rok. Jak na razie sezon 2018/19 był jej pierwszym juniorskim sezonem.

Do finału zakwalifikowała się z ostatniego (szóstego) miejsca w rankingu JGP. Jednak na swoim koncie miała aż 26 pkt. za dwa drugie miejsca, więc nie trzeba chyba wyjaśniać jak zaciekła była rywalizacja. W ogóle do finału weszło pięć reprezentantek Rosji (trzy z nich to podopieczne Eteri) i jedna reprezentantka Korei Płd. Yelim Kim.

Wracając do Aleny na rodzimym gruncie, czyli na mistrzostwach Rosji w kategorii juniorów była 8 (w 2018) i 11 (w 2019). W jej zasięgu są kombinacje 3Lz+3T i 3Lz+1Eu+3S.

Rekordy Aleny pochodzą właśnie z Finału JGP i wynoszą: 68.66 pkt. za SP, 129.48 pkt. za FP i łącznie 198.14.

Za podium FGP znalazły się:
4. Anastasia Tarakanova (RUS) - wówczas podopieczna Evgenija Plushenki teraz Svetlany Panovej.
5. Anna Shcherbakova (RUS) - cały czas podopieczna Eteri Tutberidze
6. Yelim Kim (KOR) - podopieczna Toma Zakrajska.

Wicemistrzyni Świata 2019 Anna Shcherbakova (RUS) jak na debiut w juniorach spisała się znakomicie. W cyklu junior grand prix była dwa razy pierwsza, wygrała mistrzostw Rosji w seniorach, w juniorach była drugą oraz wygrała Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy'19. Jedynie to piąte miejsce w Finale JGP zaburzyło piękną mozaikę medali.

Urodzona 28 marca 2004, może zadebiutować w seniorach. Czy to zrobi? Zapewne będzie chciała pokazać starszym koleżankom, na co ją stać! A stać ją na dwa poczwórne Lutze w programie dowolnym (jeden w kombinacji z 3T). Oficjalnie nie zostały one zapisane na kartach rekordów ISU, bo wykonała je w kwalifikacjach do seniorskich zawodów Rosji, jednak jest się czego obawiać ;). 

Jak do tej pory tylko na Mistrzostwach Rosji skoczyła czysto 4Lz solo, w pozostałych - owszem próbowała - jakość wykonania nie była imponująca. Za to kombinacje 3Lz+3T i 3F+3T są niezawodne :). Teraz Anna ćwiczy 4T i 4F. 

Rekordy Anny to: 73.18 pkt. za SP, 147.08 pkt. za FP, 219.94 pkt. łącznie.

W Rosyjską dominację wkradła się wspominania reprezentantka USA - Ting Cui - i to ona stanęła na trzecim stopniu podium MŚJ 2019.

Urodzona 6 września 2002, we wczesnym dzieciństwie odnosiła wiele sukcesów na zawodach w USA (tam jest ich sporo), a i teraz w juniorach bez problemu zdobywa medale. Jednak na międzynarodowej juniorskiej arenie nie jest najwybitniej. Ting zadebiutowała w sezonie 2017/18. I wówczas jedynym jej złotem było złoto z Philadelphia Summer International. Na MŚJ 2018 była 7. W cyklu JGP Australii - 6.

W sezonie 2018/19 po raz drugi brała udział w cyklu junior grand prix i po raz drugi nie znalazła się w finale. W tym samym czasie pojawiła się wśród seniorów na zawodach z serii challengera (dokładnie na Tallin Trophy) gdzie wygrała srebro. Później było 5. miejsce na zawodach USA seniorów, 11. na mistrzostwach 4 kontynentów i brąz mistrzostw świata juniorów. Reasumując taka jeszcze nie ustabilizowana ta jej kariera, ale należy do tych "obiecujących". Jej trenerem jest Tom Zakrajsek, więc już znana postać, który był/jest trenerem m.in. Maxa Aarona, Mirai Nagasu i Vincenta Zhou.

Rekordy Cui to: 70.20 pkt. za SP z JGP Czech, 132.23 pkt. za FP pochodzący z serii challengera oraz łączny wynik 199.79 pkt. też z serii challengera.

Ting z powodzeniem skacze kombinacje 3Lz+3T, 3F+1Eu+3S, 2A z 2T, a nawet czasem pojawia się 2A+3T.

Na czwartym miejscu MŚJ uplasowała się ta, która zastąpiła Alenę Kostornaię, czyli Ksenia Sinitsyna (jej trenerką jest Svetlana Planova). Ksenia urodziła się 5 sierpnia 2004, więc do seniorów będzie mogła przejść (o ile regulacje się nie zmienią) w sezonie 2020/21. Na razie jednak musi się odnaleźć w rywalizacji juniorek. Sezon 2018/19 był jej debiutem na międzynarodowej arenie i owocował trzecim miejscem na JGP Litwy oraz trzecim miejscem na Children of Asia ISG. W Rosji obecnie jest czwartą juniorką.

Jeszcze nasze reprezentantki. ;)
Oliwia Rzepiel w cyklu JGP wystąpiła dwa razy, zajmując 13 i 23 pozycję. Drugi w karierze start na MŚJ przyniósł jej 40. miejsce. Magdalena Zawadzka pojawiła się na JGP Czech i zajęła 29. miejsce.


10 komentarzy :

 1. Gdzie Eteri tam.......? No właśnie;-)
  Niewątpliwie jest to czas Tutberidze, jednak jej zawodniczką brakuje tego potrójnego axla.

  Ciekawe co z Alinką zrobi? Czy potraktuje jako coś zbędnego, czy będzie ją dalej rozwijać? Lubię tą młodziutką mistrzynię, ale Alexandra wyrasta na jej następczynie, a w zasadzie na hybrydę Aliny i Evgieni ;-OOO

  Jeśli dziewczyny nie zwolnią tempa, to najbliższe IO i resztę kluczowych zawodów będą bić się wyłącznie między sobą ;-D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tym sezonie będzie naprawdę ostra rywalizacja. Evgenia i Alina powalczą o zachowanie swojej pozycji w seniorskim teamie, Alexandra i Anna o wkroczenie. A jeszcze ile jest tych młodych i "starych" zawodniczek nie pozbawionych szans na starty.

   Usuń
  2. A ile ślicznych i utalentowanych zawodniczek "zginie" w otchłani tej bratobójczej rywalizacji ;-((((((((((((((((

   Śpieszmy się kochać solistki, tak szybko kończą karierę ;-((((

   Usuń
  3. Tak. Bardzo ciasno jest w kadrze. A przecież jeśli Alina czy Evgenia nie pojadą na ME czy MŚ ale i wiele, wiele innych, to nie oznacza, że są słabymi zawodniczkami. W końcu łyżwiarstwo to nie tylko skoki. To także elementy poza-skokowe i walory artystyczne... a te mają na najwyższym poziomie. Ale takie są reguły tej gry...

   Usuń
  4. A zdaniem P-ani Ka$i;-), która z tych młodziutkich Rosjanek ma największe predyspozycje by zastąpić Alinę?

   A tak jeszcze spytam - jak Pani ocenia kontrowersyjną Eteri Tutberidze?

   Usuń
  5. Pani Kasia ma nadzieję, że jednak te młodziutkie Rosjanki jeszcze nie zastąpią ani Alina, ani Evgenii. Zapewne Alexandra jest najbliżej detronizacji ich obu. Ale oby jak najpóźniej ;)

   Co do Eteri... wywołuje u mnie mieszane uczucia. Z jednej strony współczuję jej zawodniczkom, ciężkich treningów i niepewnego jutra. A z drugiej strony jako trenerka spisuje się znakomicie ;). Jest dobrym strategiem - stawia na młodziutkie zawodniczki, które mogą skoczyć wszystko oraz uczy je przekraczać granice - wie, że tak się zdobywa złota.

   Usuń
  6. "które mogą skoczyć wszystko" - ale jakoś tego potrójnego axla skakać nie chcą ;-/
   Czemu tak tego axla sie czepiam? Ano temu, że tak niewiele zawodniczek po ten skok sięga, a szkoda, dlatego lubię Elizavetę i podziwiam Rikę Kihirę, bo one tego skoku sie nie boją.

   Jeśli chodzi o Eteri, to wyraziste jest podobieństwo w jeździe jej zawodniczek. Z jednej ztrony nic dziwnego, ale z drugiej jakby brakowało jej już pomysłów. Do tego tyle zawodniczek w jednym klubie walczących o najwyższe miejsce na podium musi tworzyć bardzo toksyczna atmosferę.

   A tak na marginesie - czy Pani Kasia jest/była łyżwiarką?

   Usuń
  7. oooo napisałam odpowiedź na 5000000 słów. A się nie opublikował?! Why?! :( Także proszę uzbroić się w cierpliwość, przy następnej okazji napiszę ponownie.

   Usuń
  8. Taa jasne ;-((((((((((((((((((((((((((((((((

   Usuń
 2. W takim razie pozostawiam to bez komentarza. 😡 :[

  OdpowiedzUsuń

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.