środa, 29 września 2021

Rekrutacja na IO 2022 zamknięta

Tradycyjnie i zgodnie z regulaminem, w Oberstdorfie, odbyły się kwalifikacje uzupełniające do igrzysk olimpijskich. Po zmianach, jakie zaszły przy zdobywaniu liczby miejsc (patrz TUTAJ), niezmiennie zawodnicy - przynajmniej oficjalnie - zdobywają miejsca dla kraju, nie dla konkretnego zawodnika.

Na Nebelhorn Trophy do zdobycia pozostało odpowiednio 6 lokat dla solistek i 7 dla solistów (dlaczego 7 -> to TUTAJ). Natomiast (według nowych wytycznych) dla par sportowych, zaledwie, 3 i  dla par tanecznych 4.

Sześć szczęśliwych solistek, które wywalczyły miejsca dla swojego kraju, to: Alysa Liu (USA), Ekaterina Kurakova (POL), Viktoriia Safonova (BLR), Alexia Paganini (SUI), Anastasiia Shabotova (UKR), Kailain Craine (AUS).

Siedmiu szczęśliwców, którzy wywalczyli miejsca, to: Vincent Zhou (USA), Adam Siao Him Fa (FRA), Mark Kondratiuk (RUS), Lee Si-hyeong (KOR), Vladimir Litvintsev (AZE), Brendan Kerry (AUS), Roman Sadovsky (CAN).

Trzy pary sportowe, które wywalczy miejsca, to: Laura Barquero/ Marco Zandron (ESP), Karina Safina/ Luka Berulava (GEO), Hailey Kops/ Evgeni Krasnopolski (ISR).

Cztery pary taneczne, które wywalczy miejsca to: Juulia Turkkila/ Matthias Versluis (FIN), Maria Kazakova/ Georgy Reviya (GEO), Tina Garabedian/ Simon Proulx Senecal (ARM), Natalie Taschlerova/ Filip Taschler (CZE).

Przypomnę, że na ostatnich MŚ oprócz pewnych miejsc, kilka krajów, wywalczyło możliwość zdobycia dodatkowego.

I tak, w konkurencji solistek były to: USA, Belgia i Austria; w konkurencji solistów: Rosja, Kanada, USA, Francja i Korea Południowa; w konkurencji par sportowych: Chiny i Japonia; w konkurencji par tanecznych: Włochy i Wielka Brytania.

Jak widać po "podkreśleniach" wyżej, szansę na zdobycie dodatkowego miejsca, wykorzystali panowie oraz zawodniczka z USA. Austria, Chiny, Włochy, Wielka Brytania nie zdołali uzyskać kwalifikacji, a Belgia i Japonia w ogóle nie podjęła się rywalizacji. 

A teraz konkrety!

Kolejność solistek:

1. Alysa Liu (USA/ 207.40/ Q) - ona nie mogła nie wygrać. Inaczej byłaby sensacja, gdyby tej klasy zawodniczka nie zdobyła złota. W końcu na swoim koncie ma potrójne axle i poczwórne lutze.

2. Ekaterina Kurakova (POL/ 193.58/ Q) - nie tylko zdobyła kwalifikację, ona zdobyła ją powyżej oczekiwań (więcej TUTAJ).

3. Viktoriia Safonova (BLR/ 190.29/ Q) - czyżby na scenie pojawiła się nowa "obiecująca" solistka?

4. Alexia Paganini (SUI/ 180.48/ Q) - nie jest w formie. Oszczędzanie energii na IO, to jedno, ale najpierw, trzeba się na igrzyska dostać. Alexia wywalczyła miejsce, ale bardziej pasuje, że je wymęczyła. 

5. Anastasiia Shabotova (UKR/ 177.70/ Q) - pięknie zaprezentowała się w Caroll of the Bells (SP).

6. Josefin Taljegard (SWE/ 166.05) - kwalifikację zdobyła już na MŚ. Dla niej Nebelhorn Trophy miał czysto "challengerowy" charakter.

7. Kailain Craine (AUS/ 165.35/ Q) - ma podobną historię jak Alexia Paganini. Po raz kolejny dostała się na IO, ale tak ledwo ledwo.

8. Lara Naki Gutmann (ITA/ 164.60) - niewielka strata w punktach, ale wielka strata miejsca na IO. Jest pierwsza na liście rezerwowej, ale czy ktoś zrezygnuje z największego sportowego święta? Brak kwalifikacji Lary oznacza, brak Włoszek na IO. Podobnie nie będziemy mieć żadnej Francuzki. O ile Lara ma cień szansy na bilet, to Lea Serna (FRA) z 14. lokatą do Pekinu nie poleci.

Solistek było: 36

Kolejność solistów: 

1.Vincent Zhou (USA/ 284.23/ Q) - sytuacja jak u Alysy Liu. Musiał wygrać.

2. Adam Siao Him Fa (FRA/ 243.78/ PB/ Q) - co tu dużo mówić, utrzymał dodatkowe miejsce dla Francji i to jeszcze z nowym życiowym rekordem!

3. Mark Kondratiuk (RUS/ 241.06/ PB/ Q) - po SP nie było kolorowo, ale w granicach kwalifikacji. W FP odbił się od 5. miejsca i z 2. wynikiem za program dowolny, zapewnił Rosji dodatkowy "hot spot". Gdyby nie zdobył miejsca, to nie wiem czy Federacja by mu tak łatwo wybaczyła ;) Koniec końców na olimpiadzie będzie trzech Rosjan. A Mark zdobył trzy rekordy kariery.

4. Gabriele Frangipani (ITA/ 229.39) - nie brał udziału w kwalifikacjach. Włosi mają już swoje 2 miejsca zdobyte przez Matteo Rizzo i Daniela Grassla.

5. Si-hyeong Lee (KOR/ 229.14/ PB/ Q) - przyznam się, że nie wierzyłam w jego powodzenie. A tu taka ładna kwalifikacja z trzema rekordami kariery (SP, FP, Total). Dzięki niemu do Chin pojedzie dwóch reprezentantów Korei.

6. Vladimir Litvintsev (AZE/ 228.65/ Q) - podobnie jak Si-Hyeong nie był moim "pewniakiem". Na MŚ był 27. i za SP miał identyczny wynik co Paul Fentz (GER). Kwalifikacji bardziej spodziewałam się u Paula.

7. Brendan Kerry (AUS/ 218.95/ Q) - w SP był trzeci i uzyskał za niego swój PB (85.89). Na jego szczęście, ten słaby FP nie pozbawił go wyjazdu na IO.

8. Roman Sadovsky (CAN/ 207.62/ Q) - ledwo, ledwo, ale się udało ;) Zdobył drugie miejsce na IO dla Kanady, więc plan minimum wykonany.

Na liście olimpijczyków nie ma żadnego niemieckiego solisty. Nie wspominając już o Hiszpanach. 

Startowało 30 solistów.

Kolejność par sportowych:

1. Minerva Fabienne Hase / Nolan Seegert(GER/ 185.25) - nie musieli się starać o kwalifikację dla kraju. Ale w Niemczech toczy się wewnętrzna rywalizacja, która z par pojedzie na IO. Chociaż są zdecydowanie lepsi od swoich rywali, ale zaangażowanie w walkę też się liczy ;). Z dwoma programami drugimi, wyszli... zwycięsko.

2. Laura Barquero / Marco Zandron (ESP/ 181.61/ PB/ Q) - zaprezentowali 3 SP i najlepszy FP. Na IO nie będzie hiszpańskich solistów, ale pary sportowej to ani w XXI ani w XX wieku nie widziano :), więc to nowy sukces Hiszpanii. Oczywiście wszystkie trzy wyniki są ich nowymi rekordami.

3. Karina Safina / Luka Berulava (GEO/ 178.16/ PB/ Q) - do tej pory Gruzini również nie startowali w kategorii par. Na IO awansowali z brązowym medalem i trzema wynikami kariery.

4. Annika Hocke / Robert Kunkel (GER/ 168.21) - wynik daleki od wyniku niemieckich konkurentów. Nie ma co udawać, losy wyjazdu są (praktycznie) przesądzone. 

5. Hailey Kops / Evgeni Krasnopolski (ISR/ 167.08/ PB/ Q) - ostatni szczęśliwcy. No to ładnie, co to się porobiło. Hailey i Evgeni "odebrali" gospodarzom igrzysk, trzecie miejsce dla pary sportowej. Ups. 

6. Yuchen Wang / Yihang Huang (CHN/ 162.66/ PB) - nie ma co ukrywać, sporo stracili do Hailey i Evgenija. A przecież po programie krótkim byli na miejscu 4. Co na to Federacja? Na pocieszenie zostają im rekordy kariery.

Par było 16. Na ostatnim miejscu znaleźli się Anna Hernik i Michał Woźniak (POL/  40.05/ 65.37/ 105.42). Wszystkie wyniki są ich oficjalnymi wynikami. Nie udało się zdobyć minimum kwalifikacyjnych. Ale to nie ważne. W obliczu groźnego wypadku jaki przydarzył się w ostatnim podnoszeniu we FP, dobrze że nie była potrzebna interwencja służb ratowniczych. Brawa dla zawodniczki za waleczność. Nie wiem jak dała radę się podnieść z tafli. Chyba tylko na gigantycznej adrenalinie.

Kolejność par tanecznych:

W konkurencji par tanecznych mieliśmy kilka przetasowań. Ostatecznie, kwalifikacje uzyskali ci, którzy byli w potencjalnym gronie olimpijczyków już po RD. Tylko kolejność miejsc, z których awansowali, się pozmieniały.

1. Juulia Turkkila / Matthias Versluis (FIN/ 181.19/ PB/ Q) - jako jedyni cały czas utrzymywali się na pozycji lidera. Wygrali nokautując przeciwników. Wszystkie poszczególne wyniki są ich nowymi rekordami kariery.

2. Katharina Müller / Tim Dieck (GER/ 173.74/ PB) - oni kwalifikację zdobyli na MŚ. Dziwna rzecz, ich ponad 173 pkt rekord nie dał złota, a 168.33 pkt na MŚ dało kwalifikację i jeszcze dziwniejsze, że wówczas byli dużo wyżej niż Finowie (ci nie weszli do drugiej części zawodów). W Oberstdorfie sytuacja się diametralnie zmieniła.

3. Maria Kazakova / Georgy Reviya (GEO/ 173.20/ Q) - z takim wynikiem depczą po piętach Niemcom. Ciekawe, czy Katharina i Tim się oszczędzają? Czy w tym sezonie będą krążyć wokół jakiś 175 pkt? Podobny 175 pkt wynik jest też w zasięgu Gruzinów. Ich rekord to ponad 176 pkt, ale jeszcze z kategorii juniorów. Zobaczymy jak przebiegnie ta rywalizacja, najpierw na ME a później na IO.

4. Tina Garabedian / Simon Proulx Senecal (ARM/ 173.03/ PB/ Q) - nie było ich na MŚ, tzn. musieli się wycofać. Po wyniku również nasuwa się myśl, czy będą zagrożeniem dla Niemców i Gruzinów? czy to taka forma na zdobycie kwalifikacji? Z drugiej strony trenują u Marie-France Dubreuil, więc oczekiwania są duże.

5. Natalie Taschlerova / Filip Taschler (CZE/172.98/ Q) -  w tańcu rytmicznym plasowali się na drugiej pozycji. Ich wynik 70.51 pkt za RD to poprawa wyniku z MŚ o jakieś 6,50 pkt. Na MŚ nie weszli do drugiej części zawodów, przez co nie zdobyli kwalifikacji. Byli drudzy pod kreską. Ku ich szczęściu, w Niemczech, po utracie drugiego miejsca na rzecz 5, obyło się bez większych szkód i ze sporą nadwyżką nad 6. parą, wskoczyli na ostatnie kwalifikacyjne miejsce. 

6. Anna Yanovskaya / Adam Lukacs (HUN/ 160.42) - na MŚ podobnie jak Finowie i Czesi znaleźli się pod kreską i nie przystąpili do tańców dowolnych. Teraz kolejność niby taka sama, ale różnice punktowe znaczące. Wówczas w SP tracili do nich ok 2 pkt. W Niemczech strata wzrosła do ok 6.

7. Yura Min / Daniel Eaton (KOR / 158.54) - Yura była już na IO, ale z innym partnerem. Daniel jeszcze nie. Nie wiem jak tam z obywatelstwem, ale na razie "nie musi" się nim zajmować.

Par było 20.

Szczegółowe wyniki zawodów Nebelhorn Trophy TUTAJ

2 komentarze:

  1. Ja progresu u Ekateriny nie widzę. Gdy trzy lata temu debiutowała na MP miała wynik 69pkt w shorcie. Rok później już 57. Obecnie stoi w miejscu przy około 60-61 pkt. Wynika to niestety z problemu z 3T. Komponenty na przestrzeni tych trzech lat wzrosły ledwie o niecały punkt. Zły dobór muzyki. Choreografia nie dla takiej dziewczyny.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przyszłość pokaże w jakim kierunku się będzie rozwijać. Dziś skupmy się na kwalifikacyjnym sukcesie. :)
      Pozdrawiam :)

      Usuń

Moi Drodzy!
Proszę o niekomentowanie, słuszności czy braku słuszności, decyzji wykluczenia Rosjan z zawodów. Znając życie na blogu powstałby wielki zgrzyt, który przysłoniłby piękno sportu.

Dziękuję :)

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, , skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.