wtorek, 29 marca 2022

Kaori Sakamoto (JPN) Mistrzynią Świata 2022 w konkurencji solistek

W konkurencji solistek droga do podium była szeroko otwarta ;). Najwyższe miejsce według olimpijskich "wyliczeń" powinna zająć Kaori Sakamoto (JPN) i podobnie jak reprezentanci USA w parach, nikomu nie oddała swojej dominacji.

Wicemistrzynią świata została Loena Hendrickx (BEL) brąz wywalczyła Alysa Liu (USA).

Ekaterina Kurakowa (POL/ 186.43) mistrzostwa zakończyła na 13. miejscu.

Kolejność w programie dowolnym pokryła się z kolejnością zajętą na podium

1. Kaori Sakamoto (JPN/ 155.77/ PB) ustanowiła trzy rekordy kariery. W każdym segmencie zawodów (SP, FP, Total) pokonywała swoje dotychczasowe osiągnięcia.

Do programu podeszła z ogromnym skupieniem. Widać było jak dba o każdy ruch. Wydłużony układ rąk, kontrola przy utrzymaniu ładnej pozycji sylwetki a w szczególności, umiejętność zbudowania napięcia w atmosferze muzyki No More Fight Left In Me i Tris stanowiły o wielkości widowiska.

Bezbłędny program zwierał siedem skoków potrójnych, w tym 3F+3T oraz 2A+3T+2T. Ponadto Kaori zdobyła wyłącznie poziomy 4 za elementy poza-skokowe i wysokie oceny za jakość wykonania.

Wymowne słowa z towarzyszącego jej utworu: I don't want you to be my enemy... I just want you to let me be myself, zaprowadziły ją na najwyższy stopień podium.

Ostatnie medale z MŚ (srebro i brąz) dla Japonii zdobyły w 2018r. W. Higuchi i S. Miyahara. Ostatnią złotą medalistką w 2014 r. była Mao Asada.

*Przy okazji dodam, że Satoko Miyahara ogłosiła zakończenie kariery :(

2. Loena Hendrickx (BEL/ 142.70) w spektakularnym i orientalnym stylu, wywalczyła swój pierwszy medal. Jest to także pierwszy medal z MŚ dla Belgii w konkurencji solistek (mają medale w parach sportowych, ale w sumie takie prehistoryczne ;)

Loena wprost błyszczała. Swoim orientalnym tańcem zwodziła i hipnotyzowała. Pewność z jaką zaprezentowała się na tafli, porwała publiczność oraz... sędziów, którzy najwięcej punktów przyznawali właśnie za "performance".

W technice miała kilka usterek, ale za to elementy poza-skokowe bajeczne. Dobrze wykonała też kombinację 3F+2T+2Lo.

on't want you to be my enemy
I just want you to let me be myself
https://lyricstranslate.com

3. Alysa Liu (USA/ 139.28), czyli rezolutna szesnastolatka, na podium wskoczyła z piątego miejsca.

W programie dowolnym podjęła się wykonania 3A. W skoku zabrakło rotacji (o więcej niż 1/4 obrotu), ale i tak zarobiła za niego 5.76 pkt. W porównaniu do 2 axla z dodatnimi ocenami za jakość i tak ten pierwszy wypadł lepiej. 2 axel zdobył 4.05 pkt. Do tego doszło jeszcze sześć czystych skoków potrójnych i jeden z dokrętką (toeloop z kombinacji 3Lz+3T) oraz poziomy 4 za pozostałe elementy programu.

Alysa, w towarzystwie Koncertu skrzypcowego D-dur Piotra Czajkowskiego, koncertowo sięgnęła po brązowy medal.

4. Mariah Bell (USA/ 136.11) niestety, niestety nie utrzymała swojej medalowej pozycji z SP. Wynik 136.11 jest o wiele niższy od jej rekordu kariery (142.64 pkt) oraz niższy od rekordu sezonu (140.98). Wniosek, gdyby wyszło to by...

Zjawiskowo zaprezentowane Hallelujah największe uznanie zdobyło za kompozycję i interpretację. W technice poziomom 4 za elementy poza-skokowe towarzyszyły kombinacje 3+2.

9. Ekaterina Kurakowa (POL/ 124.51) na tafli, po raz kolejny, odmalowała wzruszającą historię chaplinowskiego kina. Sam program zdobył dziewiąty wynik, więc pozwolił Katii na awans z miejsca 16. na 13.

Katia program otworzyła swoją popisową trójkombinacją 3Lz+1Eu+3F, po której pojawił się prawie pełny 3Lz solo i na 100% pełny 3T. Dobre były także podwójne axle (jeden solo, drugi w kombinacji 3Lo+2A). 4 poziomy trudności zdobyła za kroki i dwa piruety, 3. poziom za ich kombinację ze zmianą nogi.

Niestety😉) nie policzono jej poprawnie wykonanego 3Lo, którego skoczyła schodząc z tafli. W czasie programu był upadek i na nim właśnie została skupiona cała uwaga sędziego ;).

Ostatecznie Ekaterina Kurakova uzyskała 186.43 pkt.

Ekaterina Ryabova (AZE/ miejsce 9.) i Nicole Schott (GER/ miejsce 10.) po udanych (życiowych) programach krótkich nie powtórzyły sukcesów w programie dowolnym. Same programy dowolny nie znalazły się w najlepszej dziesiątce.

Obok Alysy Liu (USA) potrójnego axla z niepełna rotacją ;) skakały Young You (KOR), Wakaba Higuchi (JPN) i Mana Kawabe (JPN/ miejsce 15.). Wakaba wprawdzie miała najmniej dokręcone (bez wpływu na wynik za rotację, czyli to sławne "q") problem w tym, że upadła.

W tabeli kolejne porównanie rankingu z MŚ do wyników z IO.

Legenda:
pokonała swoje rywalki z olimpiady
przegrała z rywalkami z olimpiady
- z jednymi przegrała, z innymi wygrała i ostatecznie zachowała swoją rankingową pozycję
- nie była na olimpiadzie
Igrzyska Olimpijskie '22


Mistrzostwa Świata 2022
1. Anna Shcherbakova (RUS)


absencja
2. Alexandra Trusova (RUS)


absencja
3. Kaori Sakamoto (JPN)


1. Kaori Sakamoto (JPN/ 236.09/ PB)
4. Kamila Valieva (RUS)


absencja
5. Wakaba Higuchi (JPN)
2. Loena Hendrickx (BEL/ 217.70)
6. Young You (KOR)
3. Alysa Liu (USA/ 211.19)
7. Alysa Liu (USA)
4. Mariah Bell (USA/ 208.66)
8. Loena Hendrickx (BEL)
5. Young You (KOR/ 204.91)
9. Ye-lim Kim (KOR)
... ...
absencja
10. Mariah Bell (USA)
6. Anastasiia Gubanova (GEO/ 169.61)
11. Anastasiia Gubanova (GEO)
7. Hae In Lee (KOR/ 196.55)
12. Ekaterina Kurakova (POL)
8. Karen Chen (USA/ 192.51)
13. Viktoriia Safonova (BLR)
... ...
absencja
14. Olga Mikutina (AUT)
9. Ekaterina Ryabova (AZE/ 188.50)
15. Ekaterina Ryabova (AZE)
10. Nicole Schott (GER/ 188.50/ PB)
16. Karen Chen (USA)
17. Nicole Schott (GER)
18. Lindsay van Zundert (NED)
19. Madelina Schizas (CAN)






11. Wakaba Higuchi (JPN/ 188.42)
12. Madeline Schizas (CAN/ 188.15)
13. Ekaterina Kurkova (POL/ 186.43)
14. Olga Mikutina (AUT/182.98)
Embed from Getty Images


15. Mana Kawabe (JPN)
16. Niina Petrokina (EST)
17. Lindsay van Zundert (NED)



2 komentarze:

  1. Tymczasem PZŁF na instagramie pogratulował naszym zawodnikom sukcesów na mistrzostwach świata... żadnej autorefleksji. Niestety. Ludzie oderwani od rzeczywistości. Długo będziemy musieli czekać na zawodników na miarę Rechnio czy Szwed, oj długo...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To się nazywa motywacja ;)
      Programy same w sobie były ładne. :)

      Usuń

Moi Drodzy!
Proszę o niekomentowanie, słuszności czy braku słuszności, decyzji wykluczenia Rosjan z zawodów. Znając życie na blogu powstałby wielki zgrzyt, który przysłoniłby piękno sportu.

Dziękuję :)

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, , skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.