czwartek, 21 marca 2024

MŚ 2024 dzień 1. Pary sportowe i solistki

No to zaczynamy najważniejszą imprezę sezonu!

24 par sportowych i 35 solistek walczyło o wejście do finałowej 20 i 24. W parach na pozycji liderów uplasowali się Deanna Stellato-Dudek / Maxime Deschamps (CAN). Najlepszą solistką była Loena Hendrickx (BEL).

Aby zakwalifikować się do programów dowolnych trzeba było uzyskać odpowiednio 54.69 pkt (u par) i 53.81 (u solistek).

Debiutujący reprezentanci Polski, Julia Szczecinina i Michał Woźniak, startowali już na samym początku z drugim numerem startowym. Para na tyle poradziła sobie z presją, że z rekordem kariery 56.24 pkt zapewniła sobie awans z 18. pozycji.

W drugiej części zawodów zobaczymy również Ekaterinę Kurakovą.  Katia z rekordem sezonu 62.34 pkt zajęła 14. pozycję. 

"Nasi"

 18. Julia Szczecinina i Michał Woźniak - 56.24 pkt.
Niewątpliwie dużym atutem pary jest swobodna jazda i sprężystość ruchów, co od razu przekłada się na pozytywny odbiór programu i poprawę oceny za komponenty. Tj. z 24.91 na 25.05 (pamiętajmy, że jesteśmy na MŚ 😉, więc każda poprawa jest na miarę "złota"). 

W balladzie Down (Marian Hill) Julia i Michał pewnie wykonali 3T solo, znakomicie spisali się w kombinacji piruetów (poziom 4) oraz efektownie (widowiskowo) w pozostałych elementach poza-skokowych, za które zdobyli trzy poziomy 3 i jeden 2 (za 3. twist). Na jakości stracił tylko potrójny wyrzucany flip.

14. Ekaterina Kurakova - 62.34 pkt.
W Walcu Sentymentalnyu Piotra Czajkowskiego nie było mowy o błędach. Czysty 3Lz (hurra!) w kombinacji z 2T (z rękami w górze), trudne wejście do 2 axla oraz 3Lo solo w drugiej części programu (również z utrudnioną pozą w rękami w górze) doczekały się pozytywnego GOE. Podobnie jak elementy poza-skokowe zostały ocenione in plus. Zawodniczka Briana Orsera ujęła piękną pozycją w wadze (poziom 4) czy radosną ekspresją w krokach (poziom 3).

Dodam, że od początku plan zakładał kombinację 3+2 (chociaż miała to być 3Lo+2T), więc Katia wywiązała się z "technicznego" zadania. Szkoda, że sędziowie "ciut" lepiej nie ocenili komponentów? W tym momencie, przed Kurakovą są dwie zawodniczki z notą 62.64, więc trzymamy kciuki...

Niebezpieczne podnoszenia, dalekie wyrzucane skoki, czy złowróżbnie brzmiące spirale śmierci i już wiadomo, że mamy do czynienia z konkurencją par sportowych.

Owszem! nie da się ukryć, że Deanna Stellato-Dudek / Maxime Deschamps (CAN/ 77.48/ PB) byli wymieniani jako główni pretendenci do złota, ale to co wczoraj pokazali przeszło najśmielsze oczekiwania.

Ze sportową złością rozpalili lód. Przy udziale Oxygene pochodzącego ze spektaklów Cirque du Soleil, popisali się nieskazitelną techniką (mieli 3T i 3LoTh oraz uzyskali wyłącznie 4 poziomy trudności), akrobatycznymi umiejętnościami i zapalczywością w interpretacji. Nic dziwnego, że po pierwsze odskoczyli rywalom o blisko 4 pkt i po drugie poprawili swój rekord kariery o ponad 4 pkt.

Dziś w nocy czeka nas zacięta gra... jeśli nie o złoto, to na pewno o następne pozycje. Cztery kolejne duety wspięły się na wyżyny swoich umiejętności i bez zająknięcia (tzn. bezbłędnie i w porywającym stylu) wywalczyli sobie ponad 70 pkt.

No prawie bezbłędnie bo drudzy Riku Miura / Ryuichi Kihara (JPN/ 73.53/ miejsce 2) za kłopoty Riku z 3T stracili ułamki pkt (0,12). Ale pozostałe elementy, w tym 3LzTh ostatecznie wyszedł in plus. 

Riku i Ryuichi nie odmówili sobie wykorzystanie charakterystycznego dla nich wejścia do podnoszenia (gdy Ryiuchi klęczy), które mogło się już opatrzeć, jednak rozwinięte wyjście (nawet, że to jest ślizg na kolanie) stanowi imponujący dodatek. Reprezentanci w kawałku Dare You to Move są tacy - jak by to ująć - optymistyczni.

Sara Conti / Niccolo Macii (ITA/ 72.88/ miejsce 3) powrócili do programu z ubiegłego sezonu. Tango Oblivion (Una sombra más) z 3LoTh i 3S budzi nadzieję na obronę trzeciego miejsca sprzed roku.

Pozycję na podium mogą Włochom odebrać Minerva Fabienne Hase / Nikita Volodin (GER/ 72.10/ miejsce 4). Niemcy czysto przepływając przez Stay (Rihanna, Mikky Ekko) wykorzystali te same skoki co Sara i Niccolo, więc poziom umiejętności jest zbliżony.

A może czarnym koniem w walce o podium okaże się jednak duet Anastasia Metelkina / Luka Berulava (GEO/ 72.02)? Pewny short z 3S i 3FTh, daje im przewagę techniczną przewagę.

Wdzięk i siła charakteru, czyli konkurencja solistek.

Na detronizację podwójnej mistrzyni świata Kaori Sakamoto, liczy Loena Hendrickx (BEL/ 76.98/ miejsce 1). Po programie krótkim jest już bliżej niż w połowie drogi do złota. 

Mistrzyni Europy ze swoim nowoczesnym stylem i oszałamiającym przejazdem (I'm nin'alu - Mor Avrahami Remix) w połączeniu z imponująco wykonanymi skokami [3F+3T, 2A i 3Lz] oraz kształtnymi elementami poza-skokowymi [wyłącznie 4 poziomami trudności] zapewniła sobie dogodną pozycję do tryumfu i rekord kariery.

Czy może być coś bardziej zjawiskowego niż subtelna kreacja Nella Fantasia w ujęciu Isabeau Levito (USA/ 73.73/ miejsce 2)? Cudowna w piruetach (poziom 4), dojrzała w interpretacji, klasyczna i delikatna w tańcu...na dodatek skoczna i nie przesłodzona. W programie Amerykanka miała 3Lz+3T, 2A i 3F.

Haein Lee (KOR/ 73.55/ miejsce 3) okazała się najsilniejszą z Koreanek. Patrząc, że to wicemistrzyni świata i mistrzyni 4 kontynentów sprzed roku, sezon nie należał do udanych. W cyklu GP nie wywalczyła medalu, a na mistrzostwach 4 kontynentów była 11. 

Po zamianie programu na Seirenes - "Sirens", The drink from God jak sam tytuł wskazuje wciela się w postać syreny. W warstwie artystycznej zgodnie z muzycznym tłem nieprzystępna i tajemnicza, w technice miała pewne skoki (3Lz+3T, 2A, 3F) i wysoko ocenione (poziom 4) elementy poza-skokowe.

Na koniec, wszystkie oczy zwrócone były na obrończynię tytułu Kaori Sakamoto (JPN/ 73.29/ miejsce 4). Japonka w lirycznym i melancholijnym klimacie (Baby, God Bless You) miała zaledwie usterkę w 3Lz (2A i 3F+3T były czyste) oraz kroki na poziomie 3. (piruety na 4) i jest na miejscu 4.

Pozostałe panie nie przekroczyły noty 70 pkt. Najwięcej bo 67.37 pkt zdobyła Young You (KOR/ miejsce 5), za raz za nią jest jej rodaczka Chae-yeon Kim (KOR/ miejsce 6), która za interpretację Piny uzyskała 66.91 pkt. Koreanki "goni" Estonka Niina Petrokina (66.23 pkt/ EST/ miejsce 7)

Na przełomie pierwszej i drugiej dziesiątki mamy cztery solistki z notą 64 z ułamkiem. Są to: Hana Yoshida (JPN), Amber Glenn (USA), Livia Kaiser (SUI), Nina Pinzarrone (BEL).

Oficjalna strona Mistrzostw Świata 2024 >>>https://montreal2024.com/ 
Wyniki TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moi Drodzy!
Proszę o niekomentowanie, słuszności czy braku słuszności, decyzji wykluczenia Rosjan z zawodów. Znając życie na blogu powstałby wielki zgrzyt, który przysłoniłby piękno sportu.

Dziękuję :)

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, , skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.