poniedziałek, 22 grudnia 2014

Więcej seniorskich zmagań

Nieco w tle cyklu Grand Prix odbywają się zawody ISU Challenger Series. Zawody mają niższą rangę w porównaniu do cyklu GP czy tych  już  z całkiem wyższej półki tj. Mistrzowskich , ale ze względu na możliwość uzyskania ważnego minimum kwalifikacyjnego / technicznego i patronat ISU, zawodnicy będący na początku kariery mogą zaprezentować swój talent.
W skrócie można powiedzieć, że w rankingu zawodów ISU zajmują miejsce trzecie ;)

W listopadzie zorganizowano trzy takie zawody
Volvo Open Cup (Łotwa), 5-9.11
Ice Challenge (Austria), 11-16.11
Warsaw Cup (Polska), 20-23.11

a w grudniu jeszcze
Golden Spin of Zagreb (Chorwacja) 4-6.14

W komunikacie ISU pojawiło się 11 międzynarodowych zawodów, z których wyniki mogą być uznane w kwalifikacjach. Jednakże w praktyce nie jest to takie oczywiste. ISU podaje jeszcze dodatkowe kryteria (m.in. liczbę zawodników biorących udział), aby rywalizację zliczyć do zawodów typu ISU Challenger Series. I dlatego Triglav Trophy zostało wykreślone z listy zawodów, więc w praktyce pozostało tylko 10  zawodów typu ISU Challenger Series.

I tak na Volvo Open  Cup w parach sportowych nie spełniono minimalnej liczby startujących duetów (tj.5 par z 3 krajów członkowskich), dlatego konkurencja nie została zaliczona do kwalifikacji ISU.

VOLVO OPEN CUP

W konkurencji solistów podium należało do Rosjan. Zwyciężył Alexander Petrov (218.78), który ma już na swoim koncie juniorskie sukcesy. W tym sezonie dzięki 1 i 2 miejscu na zawodach Junior Grand Prix wszedł do Finału. Jest to także 4 zawodnik MŚJ 2014 oraz piąty Finału JGP2013/14. Jak widać Alexander z powodzeniem przeciera sobie drogę w kategorii seniorów. Drugim zawodnikiem w Volvo Open Cup został Gordei Gorshkov (205.08), a trzecim Artur Dmitriev Jr. (189.28).

U pań nie było tak jednolicie. Zwyciężczynią została reprezentantka gospodarzy Łotyszka - Angelina Kučvaļska (146.08), przed Niemką - Lutricią Bock (143.21) oraz Finką - Jenni Saarinen (141.30). Złota medalistka pojawiła się także na zawodach w Polsce, a także odnotowała dwa miejsce 7 na tegorocznych zawodach JGP. Podobnie dwie pozostałe panie na większych imprezach startują w kategorii juniorek.

W tańcach na najwyższym stopniu podium stanęli  Federica Testa / Lukáš Csölley (SLV / 140.84), na drugim miejscu uplasowali się Viktoria Kavaliova / Yurii Bieliaiev (BLR/135.10), a na trzecim Rebeka Kim / Kirill Minov (KOR/132.86).

Na cztery startujące pary sportowe układ sił przedstawia się następująco: 1. Kristina Astakhova / Alexei Rogonov (RUS/170.34), 2. Maria Vigalova / Egor Zakroev (RUS/162.68), 3. Maria Paliakova / Nikita Bochkov (BLR/126.70), 4. Alessandra Cernuschi / Filippo Ambrosini (ITA/112.00).

ICE CHALLENGE

W parach tanecznych można było zobaczyć rodzeństwo Maię i Alexa Shibutani (USA), którzy bez problemu wygrali swoją konkurencję uzyskując 166.34 pkt. Miedzy czasie wystartowali też na zawodach GP i zdobyli dwa razy miejsca 2. Na miejscu drugim na ICE Challenge uplasowali się  Laurence Fournier Beaudry / Nikolaj Sørensen (DEN / 147.06), czyli 18 duet z ME 2014, a na trzecim gospodarze tj. Barbora Silná / Juri Kurakin (129.58). Na zawodach wystartowali też pojawiający się na regularnie ME Alisa Aagafonova / Alper Ucar (TUR), którzy w Austrii zajęli miejsce 6 i 126.28pkt.

U solistek najlepiej spisała się można by rzec jeszcze juniorka Hanna Miller (USA /156.39). Ponad 3,5 pkt mniej zdobyła druga zawodniczka tj. Isabelle Olsson (SWE / 152.85). Natomiast trzecia Ivett Tóth (HUN) zawody zakończyła z wynikiem 152.18. Na zawodach wystartowała także Alena Leonova (RUS), która najlepsza w shorcie i piąta z dowolnym, z dorobkiem 148.29 zawody zakończyła na miejscu 4.

Konkurencja par sportowych należała do duetu z Rosji. Lina Fedorova / Maxim Miroshkin uzyskali 157.80 pkt, a duet drugi Miriam Ziegler / Severin Kiefer (AUT) dopiero 142.56, natomiast trzeci Mari Vartmann / Aaron Van Cleave (GER) - 140.82.

Najlepszym solista okazał się  Douglas Razzano (USA / 199.92 ). Drugim Alexander Samarin (RUS / 196.92), a trzecim Martin Rappe (GER /180.66).
W zawodach także wziął udział reprezentant Polski. Patrick Myzyk zdobył 157.63 i zajął miejsce 8. Po słabym programie krótkim, przyszła lekka poprawa w dowolnym. Naszemu zawodnikowi wyszły kombinacje 3Lz+2T, 3T+2T, a także pierwszy z dwóch 2A, 3T i 2S.

WARSAW CUP  2014

Warsaw Cup odbywają się już od 2001 roku i tym sezonie zostało dodane przez ISU do prestiżowej grupy ISU Challenger Series i rozgrywały się w kategoriach seniorów.

Na tafli w konkurencji solistek, pojawiła się i zwyciężyła utytułowana zawodniczka, czyli Elizaveta Tuktamysheva (RUS). Jej wynik przewyższał noty pozostałych zawodniczek o...o ho ho i jeszcze trochę i wyniósł 196.66. Zaprezentowała fantastyczne skoki jak na przykład 3T+3T w shorcie czy 3Lz+2T+2Lo w dowolnym oraz nienaganne elementy poza-skokowe (większość poziom 4).
Drugie miejsce zajęła Anastasia Galustyan (ARM / 148.63), a trzecie Aleksandra Golovkina (LTU /147.35).
Polek nie było.

Wśród par sportowych pojawiły się takie świeżo zestawione duety, ale mające na swoich kontach nie lada wyniki. Zwycięzcy to Lubov Iliushechkina / Dylan Moscovitch (CAN / 163.02). Lubov wcześniej jeździła z Nodari Maisuradze dla Rosji, z którym wywalczyła 5 miejsce na ME 2009, czy 4 w Finale GP 2010/11. Dylan jeszcze w ubiegłym sezonie startował z Kirsten Moore-Towers, z którą osiągnął 5 miejsce na Olimpiadzie 2014, czy 4miejsce na MŚ 2014. I dwa razy stali się vice-mistrzami Kanady.

Miejsce drugie wywalczyli Lina Fedorova /  Maxim Miroshkin (RUS /  158.16). Ten duet startuje ze sobą stosunkowo długo i w swoim dorobku posiada dwa drugie miejsca na JGP obecnego sezonu oraz prawo startu w Finale.

Miejsce trzecie to duet  złożony z solistki: Valentiny Marchei i z części duetu sportowego: Ondreja Hotarka (ITA/ 154.60). Najlepsze osiągnięcia Valentiny to 11 miejsce Igrzysk 2014, 4 na ME 2013 czy 8 z MŚ 2012. Ondrej razem ze Stefanią Berton zdobyli brąz na ME 2013, a na Olimpiadzie byli 11.

Czwarty duet Warsaw Cup to Arina Cherniavskaia / Antonino Souza-Kordyeru (RUS/147.18) - to ich pierwszy sezon w seniorach. Pojawili się na Cup of China gdzie uplasowali się na 8 miejscu. W warszawie byli już po raz drugi, ale w roku 2012 startowali w kategorii juniorów i zdobyli brązowy medal.

Obawiam się jednak, że wyniki nie zostaną uwzględnione do min. kwalifikacyjnego, bowiem w tej konkurencji nie spełniono wymagań, co do liczby startujących par.

Wśród solistów zwyciężył Alexander Petrov (RUS/231.53), drugim był Michael Christian Martinez (PHI/213.38), trzecim Matteo Rizzo (ITA/168.46), a reprezentant Polski z wynikiem 158.26 - Patrick Myzyk uplasował się na miejscu 6. Dodam, że awansował z miejsca 11, jakie zajmował po programie krótkim.

Na 11 par tanecznych najwyższy wynik w dwóch i po dwóch częściach konkurencji uzyskali Federica Testa / Lukas Csolley (SVK/143.36). Alexandra Nazarova / Maxim Nikitin (UKR/136.90) to miejsce drugie, a miejsce trzecie należy do Shiyue Wang / Xinyu Liu (CHN/133.44).
Nasz duet Natalia Kaliszek / Maksim Spodirev uzyskał 122.38 pkt. i miejsce 6.

47th GOLDEN SPIN of Zagreb 2014

Na zawodach nie ma wątpliwości, że wszelkie kryteria stawiane przez ISU by zawody należały do Challenger Series zostały spełnione.

W konkurencji par sportowych pojawiło się 9 duetów, a najlepszym był duet  Kristina Astakhova / Alexei Rogonov (RUS/184.24). Na miejscu drugim uplasowali się Valentina Mechei / Ondrej Hotarek (ITA/167.18), a na trzecim Tarah Kayne / Daniel O'Shea (USA/161.72). Czwarte miejsce już ze sporą stratą przypadło względnie nowo zestawionemu duetowi Caitlin Yankowskas / Hamish Gaman, którzy reprezentują barwy Wielkiej Brytanii. Ich wynik 134.18. przypomnę, że Caitlin wcześniej reprezentowała USA.

W parach tanecznych też pojawiły się nie lada nazwiska. Pierwsze z nich to niewątpliwie Madison Hubbell / Zachary Donohue (USA / 166.74), którzy wygrali zmagania na tafli w Dom sportova Arena. Drudzy to także dobrze znani Charlene Guignard / Marco Fabbri (ITA/166.46), a trzeci Sara Hurtado / Adria Diaz (ESP/150.00).

W konkurencjach solowych do rywalizacji powróciła i zwyciężyła Kiira Korpi (FIN/167.81), przed Rosjanką - Marią Artemievą (166.48) i Słowaczką - Nicolą  Rajicovą (159.55).
Najlepszym solistą został nie kto inny jak Denis Ten (KAZ/249.94), a za nim uplasował się Michal Brezina (CZE/239.62), który zaprezentował najlepszy program dowolny, a na miejscu trzecim Konstantin Menschov (RUS/229.51).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moi Drodzy!
Proszę o niekomentowanie, słuszności czy braku słuszności, decyzji wykluczenia Rosjan z zawodów. Znając życie na blogu powstałby wielki zgrzyt, który przysłoniłby piękno sportu.