poniedziałek, 16 września 2013

Junior Grand Prix na Słowacji

Trzecie zawody z cyklu Junior Grand Prix odbyły się  w dniach 11-15 września na SłowacjiNa najwyższym stopniu podium stanęli solista Keiji Tanaka (JPN), solistka Karen Chen (USA), 
para sportowa Maria Vigalova / Egor Zakroev (RUS) oraz para taneczna Anna Yanovskaya / Segrey Mozgov (RUS.K.Tanaka

Soliści

Najlepszym solistą został Keiji Tanaka (JPN), który uzyskał 193.61 pkt. Swoim, albo genialnym shortem albo słabszą dyspozycją rywali zapewnił sobie wygraną i nawet dopiero trzeci program dowolny nie pokrzyżował mu planów.  Czemu trzeba zwrócić uwagę na rywali, a to dlatego, że Japończyk w shorcie nie powalił jakością, czy trudnością skoków bardziej ich czystością. Wykonał 3A, 3Loopa czy kombinację 3F+3T. Jeden poziom 4 za kombinację piruetów to najmocniejszy punkt programu.

 Co trzeba mu przyznać ostatecznie uzyskał (jak wspomniałam) genialny wynik 70.72 pkt.
Program dowolny, za który uzyskał 122.89 pkt. spłatał mu figle. Zaliczył upadek w ambitnym 4T oraz złą krawędź w 3Lz. Mocnym punktem były piruety (poziom 4) czy kombinacje 3F+3T i 3S+2T+2Lo.

Srebro zapewnił sobie awansujący z miejsca piątego zajmowanego po shorcie (63.62) He Zhang (CHN). Wynik 191.16, w dużej mierze zdobyty dzięki najlepszemu programowi dowolnemu, za który uzyskał  127.54. To co miał zaplanowane wykonał bezbłędnie. Pomimo, że za elementy poza skokowe były na poziomie 3, a do skoków wkradał się pojedynczy Toeloop (2A+1T) i nie było trójkombinacji to Chińczyk zyskał sobie sympatię sędziów nagrodzoną nie raz oceną +2.
 
Trzecie miejsce należy do zawodnika z Rosji. Mikhail Kolyada (RUS) uzyskał 189.41, będącą składową not 66.37 za short i 124.03 za free. W programie krótkim nie miał najładniejszych skoków (m.in. 3Lz+2T), ale poziomy 4 za piruety zdecydowanie poprawiały jego notowania. W programie dowolnym również odjęto za upadek czy złą krawędź w 3F, jednak pozostałe elementy (w tym cztery skoki potrójne i piruety z poziomu 4) przysłoniły kilka niepowodzeń.

Shotaro Omari (USA) po programie krótkim był drugi, ale program dowolny dał by mu dopiero ósmą lokatę. W rezultacie Amerykanin z dorobkiem 183.15 zajął miejsce 5.


Solistki

Karen Chen (USA)  z wynikiem 179.08 wygrała swoje pierwsze zawody JGP. Amerykanka startowała już w Rydze, gdzie zajęła miejsce trzecie. Na Słowacji zaprezentowała czysty program krótki (64.46), a dowolny choć z kłopotami nie zaszkodził w obronie złota.
K.Chen
W shorcie skoczyła kombinację 3Lz+3T, 3Lo i 2Axla, a skok do piruetu i ich kombinacja uzyskały poziom 4. W dowolnym, za który uzyskała 114.62 pkt. poprawnie wykonała kombinację 2A+3T, 3Lz i 3S.
Natomiast za piruet z odchyleniem tułowia i ich kombinację otrzymała poziom 4.

Na drugim miejscu zawody zakończyła Alexandra Proklova (RUS). Jej wynik to 175.11, zdobyty dzięki   60.38 za program krótki oraz 114.73 za program dowolny. Czysty short zawierał kombinację 3F+3T, 2A oraz 3Lo. Ponad to za dwa końcowe piruety uzyskała poziom 4. W dowolnym wykonała trójkombinację 3F+1Lo+3S, a także ładnie skoczyła 3Lz, 3F 3S i nie najgorzej wyszedł jej 3Loop.

Miejsce trzecie zajmowane po shorcie z wynikiem 165.09 utrzymała Riona Kato (JPN). W programie krótkim zaprezentowała kombinację 3T+3T, 3Lo i 2Axla i uzyskała 57.43 pkt. W programie jednym znaczącym i kosztownym błędem był upadek przy 3Lz. Pozostałe elementy były całkiem poprawne np. trójkombinacja 3Lo+2T+2Lo, 3F czy cztery inne skoki potrójne. Za dwa piruety uzyskała poziom 4, a w sumie jej free wyceniono na 107.66pkt.

Agata Kryger (POL) uzyskała łącznie 114.04 pkt. i choć jej programy były piętnaste to ostatecznie uplasowała się na miejscu 16. W programie krótkim wykonanym na 39.83 pkt wykonała kombinację 3T+2T, 2Lo i 2Axla. Skok do piruety choć z poziomu 4 spotkał się z ujemnymi pkt. za jakość wykonania podobnie jak i piruet z odchyleniem tułowia z poziomu 3. Ich kombinacja z poziomu 4 czy kroki z poziomu 2 zachowały neutralną wartość. Słabe wartości za komponenty (3 i 4 z ułamkiem) nie pozwoliły Agacie na poprawę wyniku.
Program dowolny rozpoczęła dobrze od kombinacji 3T+2T+2Lo i 2F. Niestety dwa razy jej 3S został zdegradowany do Salchowa podwójnego. Szkoda, że z Axla solo pozostał tylko jeden obrót. Solidnie skoczyła 3T, czy kombinację 2A+2T. Za dwa z trzech piruetów dostała także poziom 4.
Ponownie sędziowie nie byli rozrzutni w ocenie za jakość i komponentach. Stąd wynik Agaty 74.21 za free program.


Pary Sportowe

Choć z dużymi różnicami punktowymi na podium w konkurencji par sportowych stanęły trzy duety Rosyjskie. 

M. Vigalova / E. Zakroev
Wygrali Maria Vigalova / Egor Zakroev (RUS) uzyskując 168.10 pkt. i wygraną zarówno w  bezbłędnym programie krótkim (57.75) jak i dowolnym (110.35). Program krótki zawierał czystego 2Axla, czy potrójnego wyrzucanego Teoloopa, a także trzy elementy z poziomu 4 (kroki, podnoszenie i piruet). W  programie dowolnym najmocniejszym punktem był potrójny wyrzucany Loop, a także potrójny twist wykonany na samym początku programu. Obok piruetów i podnoszeń z poziomu 4, para zaprezentowała udane  skoki tj. 2A+2T, 2F i potrójnego Flipa wyrzucanego. Rosjanie deklasowali rywali również pod względem uzyskanych ocen za komponenty. Nie ma się co dziwić, w końcu Maria i Egor to brązowi medaliści Finału JGP 2012/13. Podkreślę, że Maria ma dopiero 14 lat :)

Lina Fedorova / Maxim Miroshkin (RUS) z wynikiem 153.95 zajęli miejsce drugie. Drugimi byli także w programie krótkim (56.88) i dowolnym (97.07). Czysty short zapowiadał i nie duża strata do miejsca pierwszego zapowiadał mocny start w programie dowolnym. Początek z potrójnym twistem z poziomy 3 dawał jeszcze nadzieje, ale kolejne nieudane skoki zaprzepaściły szanse na awans. Choć te wyrzucane całkiem ładne. Para uzyskała trzy poziomy 4 za podnoszenia oraz kombinację piruetów wykonaną oddzielnie.

Oksana Nagalati / Maxim Bobrov (RUS) pomimo piątego miejsca jakie zajmowali po programie krótkim (47.15) z wynikiem 132.25  zdołali wskoczyć na ostanie miejsce na podium. Mogą mówić o niebywałym szczęściu bo ich program dowolny owocował w poziomy 1, tylko podnoszenia uzyskały poziom 3. Jakość tez pozostawia wiele do życzenia, dlatego sędziowie pozostawali w dużej mierze neutralni, ale cóż nota 85.10 była wystarczającą by wywalczyć medal brązowy.

Pozostałe pary miały tyle błędów, że mogły zapomnieć o podium. Mowa tu m.in. o włoskim duecie Alessandra Cernuschi / Filippo Ambrosini, który nie zdołał utrzymać trzeciej lokaty jaką zajmował po programie krótkim. Z dorobkiem 131.53 uplasował się na miejscu 4.


Pary Taneczne

Kolejne złoto dla Rosjan w konkurencji par tanecznych.

A.Yanovskaia/S.Mozgov
Anna Yanovskaia / Segrey Mozgov (RUS) nie mieli sobie równych. Wynik 143.39 i w obydwóch częściach konkurencji miejsca pierwsze nie pozostawiały rywalom żadnych szans. Wicemistrzowie z Finału JGP 2011 i czwarci z Finału z roku 2012, w swoim tańcu krótkim zachwycili podnoszeniem i Twizlami z poziomy 4. Natomiast za kroki quickstep'a i kroki w rozdzieleniu uzyskali poziom 2. Jednak wszystko wykonane w dobrej jakości, więc i sędziowie obdraowali ich punktami +1, +2. W sumie short dance uzyskał 59.06 pkt. Taniec dowolny to aż pięć poziomów 4 (za podnoszenia, piruet oraz Twizzle). Poziom 3 i 2 uzyskali za sekwencję kroków. I ponownie jakość spodobała się sędziom. Rosjanie za taniec dowolny uzbierali 84.33 pkt.

Srebro i brąz wywalczyły duety Amerykańskie. Rachel Parsons / Michael Parsons z dorobkiem 131.10 zajęli miejsce drugie. Ich taniec krótki z krokami na najwyższym poziomie (resztę elementów to poziom 2) uzyskał 52.09 pkt, a taniec dowolny, który zaimponował Twizzlami i dwoma podnoszeniami (poziom 4) zdobył ich 79.01.

Na trzecim miejscu zawody zakończyli Holly Moore / Andrei Bagin. Po tańcu krótkim plasowali się na 4 pozycji (50.30), ale jakość tańca dowolnego pozwoliła im awansować. Bowiem ocena bazowa technicznej strony programu nie była za wysoka, tzn nie przekraczała 30 pkt, jak to było u innych par. Jednak to co umieli zaprezentowali tak pięknie, że sędziowie nagrodzili ich ocenami za jakość i komponenty. Stąd nota 73.88, a w sumie 123.91.

Będący po tańcu krótkim (51.81) na miejscu trzecim Kristina Baklanova / Andrei Bagin (RUS) ostatecznie po tańcu dowolnym (71.79) z dorobkiem 123.60 uplasowali się na miejscu 4.
Szczegółowe wyniki dostępne są na stronie ISU - TUTAJ
Wideo JGP Słowacji - TUTAJ


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.