niedziela, 14 września 2014

Junior Grand Prix Aichi 2014

Morikoro Park Skating Rink zaprasiło na Junior Grand Prix w Japonii, które odbyły się w dniach 11 a 14. 09.2014.

Zawody odbyły się w trzech konkurencjach.

Solistki, które stanęły na podium to: 1. Serafima SAKHANOVICH (RUS), 2. Yuka NAGAI (JPN) i 3. Elizabet TURZYNBAEVA (KAZ).
Soliści: 1. Boyang JIN (CHN), 2. Shoma UNO (JPN), 3. Dmitri ALIEV (RUS)
natomiast w konkurencji par tanecznych najlepszą trójką okazali się
1. Madeline EDWARDS / Zhao Kai PANG (CAN), 2. Alla LOBODA / Pavel DROZD (RUS),
3. Rachel PARSONS / Michael PARSONS (USA)

SOLISTKI

Serafima SAKHANOVICH (RUS) mistrzyni piruetów (poziom 4), przez to, że zabrakło kombinacji w programie krótkim, na chwilę musiała zadowolić się miejscem drugim. W dowolnym poprawiła  program i tym samym lokatę. Imponująca w kombinacjach 3S+3T+2T, czy 3F+3T oraz skokach solo 3F, 3Lo, czy  w pierwszym z dwóch 2A, liryczna w wartości artystycznej udowadnia, że jest groźną rywalką i nawet z wynikiem niższym o blisko 15pkt niż rekord sezonu potrafi zwyciężać.

Serafima wygrała na Słowenii, wygrała w Japonii, więc z kompletem punktów (30) wchodzi do Finału JGP. Będzie to jej drugi start w Finale. w zeszłym roku wywalczyła medal srebrny. Jest to także wicemistrzyni świata juniorów'14.

W programie krótkim panie zajęły odpowiednio, miejsce 1. Elizabet TURZYNBAEVA (KAZ / 59.25), 2. Serafima SAKHANOVICH (RUS / 56.03), 3. Jenni SAARINEN (FIN / 55.20).

W dowolnym tylko Serafima SAKHANOVICH (RUS) wywiązała się z zadania i zaprezentowała program na podium. Na miejscu drugim uplasowała się Yuka NAGAI (JPN /  108.70), a na trzecim Da Bin CHOI (KOR / 105.94). W końcowym rozliczeniu Japonka Nagai wskoczyła na miejsce drugie, a  Elizabet TURZYNBAEVA (KAZ/100.13), która w samym programie dowolnym była piąta, dzięki wysokiej ocenie za short utrzymała się na ostatnim miejscu na podium.

Podium solistek:
1. Serafima SAKHANOVICH (RUS) - 177.69
2. Yuka NAGAI (JPN) - 161.65
3. Elizabet TURZYNBAEVA (KAZ) - 159.38

SOLIŚCI

Boyang JIN (CHN) pomimo, że programy nie były pozbawiane błędów to prowadził zarówno w shorcie jak i w programie dowolnym. Boyang próbował 4S, ale jeszcze bez sukcesu. Natomiast 4T+2T czy 4T solo okazały się być pewniejsze i solidniejsze.Programy na pewno wymagają jeszcze polepszenia jakości skoków. Bo pewne usterki wpływają na ocenę za jakość pokazu. Dobrze spisał się w kombinacji: 3lz+3T i przyzwoicie w trójkombinacji: 3F+1Lo+3S. W elementach poza-skokowych na dzień dzisiejszy dominują jeszcze poziomy 3, ale nie bez nadziei na poziomy 4.

Niemniej jednak nota 221.95 jest jego rekordem sezonu. A, że na Słowenii również był pierwszy to ma zapewniony start w Finale. Jin już trzeci raz wejdzie do Finału. Dla przypomnienia dodam, że jest to zwycięzca Finału z ubiegłego roku.

Kolejność w programie krótkim::  1. Boyang JIN (CHN) - 70.88, 2. Shoma UNO (JPN) - 69.78, 3. Dmitri ALIEV (RUS) - 66.59.

W programie dowolnym panowie obronili swoje miejsca. 1. Boyang JIN (JPN- 151.04), 2. Shoma UNO (JPN-150.21), 3. Dmitri ALIEV (RUS - 123.23). Co oczywiście nie wpłynęło na zmianę na podium.
Warto wspomnieć o srebrnym medaliście Shoma Uno, który w programie krótkim zdeklasował rywali pod względem komponentów. Dla porównania zwycięzca Jin uzyskał w tym segmencie 64.94 pkt, natomiast Uno aż 71.34.

Podium solistów:
1. Boyang JIN (CHN) - 221.92
2. Shoma UNO (JPN) - 219.99
 3. Dmitri ALIEV (RUS) -  189.82

PARY TANECZNE

Madeline EDWARDS / Zhao Kai PANG (CAN) za poszczególne części konkurencji plasowali się na miejscach drugich. Jednak łączny wynik 134.42 przyniósł im zwycięstwo. W tańcu krótkim zaprezentowali trudne technicznie (poziom 4) i dobre jakościowo Twizzle. Również ich pierwsza obowiązkowa sekw. kroków uzyskała poziom 4 i niezłe noty za jakość. Ponad to podnoszenie po prostej dało im poziom 4. W tańcu dowolnym popisali się wspaniałą jakością prezentowanych elementów, dzięki czemu uzyskali dodatkowo 6,14 pkt. w segmencie technicznym. Po za tym uzyskali najwyższą notę za komponenty ( nawet o kilka setnych lepszą od najlepszego Rosyjskiego duetu). Płynność i lekkość z jaką poruszają się po tafli nie mogła umknąć uwadze sędziów. I zdecydowanie poprawili się w segmencie komponentów w stosunku do ubiegłych lat.

Był to ich drugi start w sezonie. Poprzednio we Francji zajęli miejsce drugie. I w sumie zdobyli 28 pkt. Mają spore szanse na finał. przypomnę, że są to obecni brązowi medaliści z MŚJ'14.

Czołowa trójka po tańcu krótkim to: 1. Rachel PARSONS / Michael PARSONS (USA - 55.71), 2. Madeline EDWARDS / Zhao Kai PANG (CAN-55.33), 3. Alla LOBODA / Pavel DROZD (RUS - 52.25).

W tańcu dowolnym nastąpiła zmiana na miejscu pierwszym. I najlepszymi zostali  1. Alla LOBODA / Pavel DROZD (RUS - 81.73). Ich trudny program został nagrodzony wysoką nota za technikę (40.04). Bez zmian na miejscu drugim uplasowali się  Madeline EDWARDS / Zhao Kai PANG (CAN -79.09 ), ale w konsekwencji zwyciężyli całe zawody z łącznym wynikiem134.42 . To się nazywa szczęście. Natomiast trzecim tańcem był taniec Rachel PARSONS / Michael PARSONS (USA - 75.71). Kolejne pary nie przekroczyły wyniku 70 pkt. za FD.