sobota, 8 listopada 2014

Lexus Cup of China 2014/15

Z Ameryki przenosimy się do Azji. W Chińskim Szanghaju odbyły się trzecie zawody z cyklu GP. Gospodarze wystawili jedną solistkę, a w pozostałych kategoriach skorzystali z przywileju przysługujących im trzech miejsc. Medale dla kraju zdobyły trzy pary sportowe.
Podia na półmetku cyklu Grand Prix

Solistek:
1. Elizaveta TUKTAMYSHEVA (RUS)
 2. Julia LIPNITSKAIA (RUS)
 3. Kanako MURAKAMI (JPN)

Solistów:
1. Maxim KOVTUN (RUS)
 2. Yuzuru HANYU (JPN) 
3. Richard DORNBUSH (USA)

Par sportowych:
1. Cheng PENG / Hao ZHANG (CHN)
 2. Xiaoyu YU / Yang JIN (CHN)
3.  Xuehan WANG / Lei WANG (CHN)

Par tanecznych:
1. Gabriella PAPADAKIS / Guillaume CIZERON (FRA)
2. Maia SHIBUTANI / Alex SHIBUTANI (USA)
3. Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE (ITA)

 Słowem wstępu:

To, że skok poczwórny jest wyżej oceniony niż potrójny, a ten z kolei  jest oceniany wyżej niż podwójny nie trzeba tłumaczyć, ale przypomnę ranking skoków ze względu na trudność wykonywania. 
Według ISU najłatwiejszy jest Toeloop, później Salchow, Rittberger, Flip, Lutz i najtrudniejszy Axel.
Ranking skoków obowiązuje tak samo dla solistek, solistów  a także dla par sportowych.


SOLISTKI

Najlepsza piątka:

1. Elizaveta TUKTAMYSHEVA (RUS) - 196.60
 2. Julia LIPNITSKAIA (RUS) - 173.57
 3. Kanako MURAKAMI (JPN) - 169.39
4. Polina EDMUNDS (USA) - 161.27
5. Gabrielle DALEMAN (CAN) - 161.26
 pozostałe miejsca solistek

SHORT PROGRAM
W tym sezonie solistki mają do wykonania 2 lub 3 Axel, skok 3 po krokach oraz kombinacje 3+3, 3+2. Na elementy poza-skokowe mają cztery miejsca, które mają zapełnić trzema piruetami (w tym kombinacja) i jedną sekw. kroków. Panie z pierwszej trójki zgodnie postawiły na kombinację 3T+3T.
Na czele uplasowały się dwie Rosjanki. Pierwsza Julia LIPNITSKAIA (RUS) zdobyła 69.56 pkt. w tym za technikę 37.41. Jej silnym argumentem przemawiającym za wysokimi notami są nadzwyczajne piruety. Druga w shorcie była Elizaveta TUKTAMYSHEVA (RUS) 67.99 (tech.36.45), która bardzo dobrze wyskakała to wszystko co miała zaplanowane, dzięki czemu wzmocniła pewność wykonania pozostałych punktów programu. Miejsce trzecie to miejsce dla Kanako MURAKAMI (JPN), która łącznie zgromadziła 60.44 pkt. w tym za technikę 30.38.

Wspomnę jeszcze o Zijun LI (CHN), która wprawdzie z wynikiem 53.66zakończyła short na miejscu piątym, ale w swoim programie wykonała kombinację udaną 3F+3T.

FREE PROGRAM
Złota medalistka Elizaveta TUKTAMYSHEVA (RUS) w swoim bezbłędnym programie dowolnym od samego początku imponowała elementami technicznymi. Przede wszystkim trójkombinacją 3Lz+2T+2Lo, czy kombinacją 3T+3T oraz sekwencją 3S+2A. Oprócz tego wyskakała jeszcze dwa skoki potrójne F i Lo oraz dwa podwójne 2Lz, 2A. Za elementy poza-skokowe uzyskała poziom 3. A jej łączny wynik za FP to 128.61 pkt. w tym 63.65 za technikę. Elizaveta w Ameryce była druga, w Chinach pierwsza, więc dorobek 27 pkt otwiera jej drogę do finału GP.
Drugą z wynikiem 110.95 była  Polina EDMUNDS (USA). W swoim programie dowolnym czysto wykonała kombinację 3Lz+3T i 3Lo+2T oraz 2A. A mocną stroną programu okazały się piruety z poziomu 4. W konsekwencji nie udało jej się wskoczyć na podium, ale jednak odnotowała awans z miejsca 7 na 4.
Trzecia w progr. dowolnym i trzecia na podium pozostała Kanako MURAKAMI (JPN). Nota 108.95 to duża zasługa komponentów oraz piruetów na poz.4. Niestety pogubiła w skokach się a to rzutuje na warstwę techniczną.

Julia LIPNITSKAIA (RUS) rozpoczęła genialną trójkombinacją 2A+3T+2T. Później nastąpił kryzys i upadek w 3S oraz rezygnacja z kilku zaplanowanych skoków. Niezmiennie fenomenalnie zaprezentowała się w piruetach. Wynik 104.01 to dopiero czwarty wynik za FP, ale dorobek z programu krótkiego pozwolił jej na utrzymaniu się na podium. Choć na miejscu drugim.SOLIŚCI

Najlepsza piątka:

 1. Maxim KOVTUN (RUS) - 243.34 
 2. Yuzuru HANYU (JPN) - 237.55
3. Richard DORNBUSH (USA) - 226.73
4. Nam NGUYEN (CAN) - 221.85
5. Misha GE (UZB) - 219.28
pozostałe miejsca solistów

SHORT PROGRAM
W tym sezonie pary sportowe mają do wykonania 2 lub 3 Axel, skok 3 lub 4 po krokach, kombinację skoków (do wyboru 2+3, 3+3, 4+2, 4+3) i podobnie jak panie mają cztery miejsca na elementy poza-skokowe, czyli na trzy piruety (w tym kombinacja) i jedną sekwencję kroków.
Najlepiej z postawionych wymagań spisał się Maxim KOVTUN (RUS) uzyskując 85.96 (tech.44.40). Obok 3A , 4T solo oraz kombinacji 4S+3T, piruet stany, kombinacja oraz kroki uzyskały poziom 4.
Drugi Yuzuru HANYU (JPN) uzyskał 82.95 pkt, chociaż za technikę tylko 38.53, a to za przykrą sprawą braku kombinacji i zamiast 4T pojawił się 3T. Szkoda! Ale druga pozycja nie przekreśla szans na awans, a wręcz przeciwnie powoduje, że występy w programie dowolnym stają się bardziej emocjonujące.
Czołówkę zamyka Han YAN (CHN) z dorobkiem 79.21 (tech. 39.43). To kolejny zawodnik, który pomimo bardzo dobre części artystycznej, zagubił się w skokach.

Technicznie (zdobywając 43.70 pkt.) popisał się  Alexei BYCHENKO (ISR). W sumie jego wynik za SP to 76.96 i miejsce piąte.

FREE PROGRAM
Dramatyczne zderzenie nastąpiło na drugiej rozgrzewce. Han Yan (CHN) i Yuzuru Hanyu (JPN) wpadli na siebie (video). Panowie leżeli na tafli i nie mogli się podnieść. W pierwszej chwili nie wyglądało to tak źle jak się skończyło. Yuzuru z opaską na głowie powrócił do rywalizacji. Ktoś powie postąpił odważnie? Ktoś inny, że ryzykownie? Jedno jest pewne, taka jest natura Japończyków, walczą do końca.


Przez to zdarzenie na drugi plan zszedł występ zwycięzcy Maxima KOVTUNA (RUS). Wynik 157.38 pozwolił mu na zwycięstwo zarówno w programie dowolnym jak i w ostatecznym rozrachunku. MOcnymi punktami programu był 4T czy sekwencja kroków na poziomie 4.
Na miejscu drugim po nadzwyczajnej i rozpaczliwej walce z bólem uplasował się Yuzuru HANYU (JPN) zdobywając 154.60 pkt. Nie rezygnował ani z trójkombinacji 3A+1Lo+3S (czysto wykonanej) ani z 4S ani 4T choć skończyły się upadkami.
Trzecie miejsce w samym programie dowolnym  zajął Misha GE (UZB). Program, który zdobył 149.82 pkt wydawał się całkiem przyzwoity. Szczególnie Axle wypadły na dobrym poziomie. Zdecydowanie Misha poprawił się w stosunku do sezonu poprzedniego. Ostatecznie w Chinach zajął miejsce piąte.
Czwarty w programie dowolnym Richard DORNBUSH (USA) z notą za program 149.50 zdołał wskoczyć na podium. 226.73 pkt dały mu brązowy medal.

Natomiast drugi, który ucierpiał w zderzeniu Han YAN (CHN) ostatecznie zajął miejsce szóste. Jego ogólny wynik to 206.65.


PARY TANECZNE

Najlepsza piątka:

 1. Gabriella PAPADAKIS / Guillaume CIZERON (FRA) - 160.12
2. Maia SHIBUTANI / Alex SHIBUTANI (USA) - 157.36
3. Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE (ITA) - 149.58
4. Elena ILINYKH / Ruslan ZHIGANSHIN (RUS) - 144.70
5.  Alexandra PAUL / Mitchell ISLAM (CAN) - 140.46

SHORT DANCE
W tym sezonie pary taneczne1 sekwencję Paso Doble i 1 Kreatywną sekwencję Paso Doble wykonywane jedna po drugiej. Trzy pozostałe elementy to sekwencja Twizzli, krótkie podnoszenie oraz kroki.
Najlepiej z postawionych wymagań spisali się: Maia SHIBUTANI / Alex SHIBUTANI (USA) - 65.20 (tech.32.88). Nieznaczenie, ale jednak poprawili wynik ze Skate America, który wynosił 64.14.
Na miejscy drugim uplasowali się Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE (ITA). Wynik 62.70 to wynik głównie zbudowany z komponentów, bowiem 29.14 za technikę, to nota poniżej ich możliwości. Wspaniale spisali się  Gabriella PAPADAKIS / Guillaume CIZERON (FRA).  Ich mocnym punktem obok Twizzli i podnoszenia była obowiązkowa sekwencja kroków Paso Doble, za którą uzyskali poziom 4. Łączna nota 62.12 (tech. 31.76) dała im miejsce trzecie.

Miejsce czwarte należało do startujących w nowym zestawieniu Elena ILINYKH / Ruslan ZHIGANSHIN (RUS) - 60.48 (techn.30.20). Rosjanie wystartowali z ogromnym tanecznym impetem i rozmachem, przy czym zadbali o solidność techniki (Twizzle i podnoszenie na poziomie 4) Ciekawe jak ustosunkują się do nich ambicjonalni rywale Victoria Sinitsina / Nikita Katsalapov (RUS). Dowiemy się już za tydzień na Cup of Russia.

FREE DANCE
Sensacja w tańcu dowolnym. W porywającym stylu zwyciężyli Gabriella PAPADAKIS / Guillaume CIZERON (FRA / 98.00). Ich FD do utworów Mozarta w części technicznej uzyskał aż 48.14 punktów przez co para znacznie odskoczyła pozostałym duetom. W części za komponenty uzbierali 49.86 co nieznacznie, ale zawsze stanowi najwyższą notę jaką uzyskały pozostałe pary. Ich poetycka interpretacja i precyzyjny, miękki styl jazdy oraz wyśmienita technika przyniosła im najwyższy stopień na podium. Czy ktoś tak obstawiał?
Drudzy w FD i drudzy na podium to Maia SHIBUTANI i Alex SHIBUTANI (USA).Wynik  92.16, przede wszystkim zawdzięczają nocie za komponenty, która oczywiście nie wzięła się z powietrza, tylko z artystycznego stylu duetu.
Trudno oceniać formę trzeciego duetu - Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE (ITA). W Chinach za taniec dowolny uzyskali 86.88 pkt, ale to za sprawą straty punktów za upadek Luci. Gdyby nie to, na pewno odbiór tańca byłby znacznie wyżej oceniony.

Natomiast Elena ILINYKH / Ruslan ZHIGANSHIN (RUS) pozostali na miejscu 4. Charakterny taniec (84.22), ujawnia jeszcze braki w zgraniu się i pewności względem siebie, świeżo zestawionego duetu.PARY SPORTOWE

Najlepsza piątka: 

1. Cheng PENG / Hao ZHANG (CHN) - 194.05
 2. Xiaoyu YU / Yang JIN (CHN)  - 173.33
3.  Xuehan WANG / Lei WANG(CHN)  - 172.15
 4. Vera BAZAROVA / Andrei DEPUTAT (RUS)  - 166.44
 5. Nicole DELLA MONICA / Matteo GUARISE (ITA) - 155.90

 pozostałe miejsca par sportowych

SHORT PROGRAM
W tym sezonie soliści mają do wykonania  2 lub 3 skok solo i 2 lub 3 skok wyrzucany. Na pięć elementów poza-skokowych dwa należą do podnoszeń (podnoszenie biodrowe i 2 lub 3 twistowe). Kolejne trzy dla piruetów wykonywanych oddzielnie, spiralę śmierci przodem wew. i sekwencję kroków.
Najlepiej z postawionych wymagań spisali się reprezentanci Chin. Zajmując trzy pierwsze pozycje. Pierwsi Cheng PENG / Hao ZHANG zarówno w warstwie technicznej jak i w komponentach uzyskali noty powyżej 30 pkt. (techn. 36.48, komponenty: 32.63). W sumie uzyskując notę 69.11. I choć za elementy poza-skokowe górowały poziomy 4, to jednak jakość wykonania godna podziwu (no może bez tej końcówki piruetów). Dwa kolejne duety uzyskały podobne wyniki. Xuehan WANG / Lei WANG - 57.27, a Xiaoyu YU / Yang JIN - 57.03. Programy nie były do końca czyste, ale jednak Wang/Wang mieli mocnego 3wyrzucanego Loopa, a Yu/Jin na pewno zachwycili twistem z poziomu 4.

Czwarci Vera BAZAROVA / Andrei DEPUTAT (RUS) w nowym zestawieniu uzyskali 56.85. I choć technicznie mieli kilka wpadek (nota 30.36), to jednak najbardziej dziwi dość niska nota za komponenty (27.49).

FREE PROGRAM 

Zwycięzcy Cheng PENG / Hao ZHANG (CHN) uzyskali 124.94 pkt. Program zawierał kilka błędów w skokach solo, mimo to pozostałe elementy wyszły znakomicie. Szczególnie poczwórny twist czy każde z dopracowanych podnoszeń. Na miejsce drugie wskoczyli Xiaoyu YU / Yang JIN (CHN) rozpoczeli pewnie od 3T i 2A+2A, później imponowali potrójnym twistem na poziomie 4, czy skokami wyrzucanymi (3Lo, 3F).I w ocenie za technikę niemalże dorównali zwycięskiemu duetowi. Yu i Jin zdobyli 116.30 pkt.
Trzeci w programie dowolnym i trzeci na podium to Xuehan WANG / Lei WANG (CHN). W programie krótkim nieznacznie wyprzedzali Yu i Jin, więc notą 114.88 nie zdołali utrzymać się na srebrnej pozycji. Mocnymi akcentami były elementy poza-skokowe. Za cztery z nich uzyskali poziom 4 (podnoszenia i kombinację piruetów), a za trzy trzeci.

Vera BAZAROVA / Andrei DEPUTAT (RUS) z notą za free program 109.59 bez zmian plasowała się na miejscach czwartych.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.