niedziela, 2 listopada 2014

Skate Canada International 2014/15

Drugie zawody z cyklu Grand Prix również odbyły się na amerykańskim kontynencie. 
Gospodarze w każdej z czterech konkrecyjni wystawili po trzech zawodników/zawodniczki oraz po trzy duety.  Na podium znalazły się trzy duety gospodarzy. Zdobywając dwa złote i jeden srebrny medal (pary taneczne).

Ostatecznie na podium znaleźli się:

Pary taneczne:
1. Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE (CAN)
2. Piper GILLES / Paul POIRIER (CAN)
3. Madison HUBBELL / Zachary DONOHUE (USA)

Solistki:
1. Anna POGORILAYA (RUS)
2. Ashley WAGNER (USA)
3. Satoko MIYAHARA (JPN)

Pary sportowe:
1. Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD (CAN)
 2. Wenjing SUI / Cong HAN (CHN)
 3. Evgenia TARASOVA / Vladimir MOROZOV (RUS)

Soliści:
1. Takahito MURA (JPN)
2. Javier FERNANDEZ (ESP)
 3. Max AARON (USA)


SOLISTKI

Najlepsza piątka solistek:
1. Anna POGORILAYA (RUS) - 191.81
 2. Ashley WAGNER (USA) - 186.00
 3. Satoko MIYAHARA (JPN) - 181.75
4. Courtney HICKS (USA) - 174.51
5. Rika HONGO (JPN) - 171.47
SHORT PROGRAM 

Wszystkie trzy panie dzieliły niewielkie różnice punków. I każda z nich miała jakieś usterki, więc kwestia medali wcale nie była już przesądzona. Najlepszą w programie okazała się Anna POGORILAYA (RUS), która uzyskała 65.28 pkt. Rosjanka rozpoczęła swój program od mocnej kombinacji 3L+3T oraz piruetów (pierwszy na poziomie 4, kombinacja na poziomie 3). Po czym wykonała skoki solo (3Lo i 2A- ojojoj nie dobry). Na zakończenie zaprezentowała dwa elementy  poza-skokowe na poziomie 4(kroki i piruet z odchyleniem tułowia).
Druga Ashley WAGNER (USA) imponowała elementami poza-skokowymi na poziomie 4, ale w skokach już nie taka solidna. W kombinacji 3F+3T i 3Lo sięgnęła do dokrętek, a i we Flipie nie było czystości krawędzi. Jednak nota 63.86 wystarczyła na pozycję drugą.
Na miejscu trzecim w programie krótkim plasowała się Alena LEONOVA (RUS). Nierówna w startach w swoim shorcie wykonała zadanie (skoczyła to co miała skoczyć) i zdobyła 62.54 pkt.

FREE PROGRAM

W programie dowolnym ponownie na czele uplasowała się Anna POGORILAYA (RUS). Jej nota 126.53 jest zasługą umiejętnych skoków (3Lz+3T, 3Lo+1Lo+3S, 3Lz+2T, dwóm 2A solo i 3Lo) oraz trzem poziomom 4. Firebird Ballet Suite - Igor Stravinski w wykonaniu Anny to wrażliwy, pełen wdzięku i z dyskretnym pazurem pokaz. Udało jej się stworzyć nowy obraz tego dzieła, bo przeważnie zawodnicy prezentują się w jak najbardziej dynamiczny sposób, a Anna pokazał, że jest w stanie zaprezentować go dobrze w całkiem dziewczęcej stylizacji.
Na miejscu drugim w klasyfikacji programów dowolnym i w klasyfikacji ogólnej pozostała Ashley WAGNER (USA). Jej  Moulin Rouge to także liryczna propozycja odbioru tego typu muzyki. Program najlepszy pod względem komponentów, technicznie..no cóż... znów sięgneła po kilka dokrętek. Ale dwa piruety uzyskały poziom 4. W sumie jej FP uzyskał 122.14 pkt.
Na miejsce trzecie z wynikiem 121.53 wskoczyła Satoko MIYAHARA (JPN). Program może i nie bezbłędny, ale za to z pięknym piruetem z odchyleniem tułowia, czy ich kombinacją (poziom 4). I oceną bazową za technikę nawet wyższą niż u Ashley Wagner.

 Zaskoczyć może pozycja Viktorii HELGESSON (SWE), która za short uzyskała zaledwie 44.66 pkt. i zamykała stawkę pań. Warto jednak zwrócić uwagę, że piruety miała na najwyższym poziomie. W programie dowolnym było nieco lepiej, ale pięć skoków z dwoma i cztery z trzema obrotami (niektóre z problemami) nie mogło przynieść wyższej pozycji niż pozycja 9 (95.01pkt). Ostatecznie na GP Kanady Vikrota zajęła miejsce 11.
SOLIŚCI

Najlepsza piątka solistów: 
1. Takahito MURA (JPN)  255.81
2. Javier FERNANDEZ (ESP)  244.87
3. Max AARON (USA)  231.77
4. Stephen CARRIERE (USA)  231.67
5. Konstantin MENSHOV (RUS)  225.03

   pozostałe miejsca solistówSHORT PROGRAM

Na czele stawki uplasował się Javier FERNANDEZ (ESP) z dorobkiem 86.36 pkt. I jako jedyny wśród solistów uzyskał powyżej 40 pkt, za technikę i komponenty (a dokładnie uzyskał ich po równo bo po 43.18). W rock and roll'owym stylu porwał i oczarował publikę. Black Betty - Ram Jam zawierał 4S skocznego jakby od niechcenia i bez wysiłku. I jak na "gwiazdę rocka" przystało utrzymał werwę, dynamizm i niesamowitą energię.
Miejsce drugie w programie krótkim  Takahito MURA (JPN). Większą część wyniku 82.57 stanowi ocena za tchnięcie.Chociaż wiele do życzenie pozostawia jakość wykonania 4T i 3Lz+3T, to nota 44.21 jest notą wyższą niż Hiszpana. Wzięło się to stąd, że reprezentant Japonii miał wyższą notę bazową.
Trzeci Konstantin MENSHOV (RUS), uzyskał 81.70 pkt. Popisał się kombinacją 4T+3T. Tylko on zaprezentował skok 4+3, pozostali zawodnicy (oprócz Maxa AARONA (USA/76.50/poz..5) który skoczył 4S+2T) skakali skoki poczwórne solo.

FREE PROGRAM

Na prowadzenie wysunął się Takahito MURA (JPN). Na rozpoczęcie programu do muzyki Upiór w Operze rozpoczął upiornie dobrze od 4T solo i 4T w kombinacji z 3T. Nie straszne mu także skoki solo w postaci 3A, 3Lo, 3Lz, czy 3A+2T oraz trójkombinacja 3S+1Lo+2S. Niestety nie uzyskał poziomu 4, za żaden z elementów poza-skokowych, ale za to skok do piruetu i kroki wykonał w bardzo ładnym stylu. I nota 173.24 jest jego nowym rekordem sezonu.
Javier FERNANDEZ (ESP) nie zdołała utrzymać pierwszej lokaty. Artystycznie owszem był najlepszy, bo jego programy zawsze są atrakcyjnym widowiskiem, ale Cyrulik Sewilski, posypał się w technice. Tylko dwa udane skoki (2Lo, 3T) i trzy poziomy 4 nie przykryły strat jakie odnotował przy niewątpliwie ambitnej próbie wykonania trzech poczwórnych skopków. Dziś uzyskał 158.51, ale w przyszłości jeśli wykona plan, punktów będzie o wiele wiele więcej.
Na miejsce trzecie wskoczył Max AARON (USA). Jego wynik za program dowolny to 155.27 pkt. Początek niezły bo z kombinacją 4S+2T, później nieco kłopotów, ale potrafił się opanować i jechać na przyzwoitym poziomie. I nawet uzyskać dwa poziomy 4 za kombinację piruetów.

Konstantin MENSHOV (RUS) nie obronił miejsca na podium. W programie dowolnym zabrakło lepszej jakości i trudniejszych skoków(które na pewno miał w planach), choć 4T solo był.
Na zawodach startowało trzech już nie raz wysoko klasyfikowanych zawodników. Florent AMODIO (FRA), Michal BREZINA (CZE) czy Takahiko KOZUKA (JPN). Niestety początek sezonu jest dla nich brutalny i programy zawierają mnóstwo wpadek. Stąd też "trzej muszkieterzy" ;) uplasowali się odpowiednio na 6, 7 i 8 miejscu.


PARY TANECZNE

Najlepsza piątka  par tanecznych:

1.  Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE (CAN) 171.10
2. Piper GILLES / Paul POIRIER (CAN)  152.60

3. Madison HUBBELL / Zachary DONOHUE (USA) 148.23
4. Ksenia MONKO / Kirill KHALIAVIN (RUS) 143.48
5. Nelli ZHIGANSHINA / Alexander GAZSI (GER) 140.95


 pozostałe miejsca par tanecznych
SHORT DANCE

Jak można było się spodziewać Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE (CAN) będą przewodniczyć stawce. Ich Paso Doble - La virgin de la Macarena - zawierał błyskawicznie wykonane Twizzle (poziom 4), czy niebywałe kroki w trzymaniu (również poziom 4). Za pozostałe elementy uzyskali poziom 3. Ognisty, charakterny i niezwykle taneczny pokaz spotkał się z nagrodą w postaci wysokich ocen za komponenty. W sumie uzyskali aż 68.61.
Na miejscu drugim, choć daleko w tyle za liderami uplasowali się Ksenia MONKO / Kirill KHALIAVIN (RUS) z notą 59.62. Ich taniec to dominacja poziomów 3. Mocnym akcentem na poziomie 4 było podnoszenie kończące ich taniec krótki. 
Miejsce trzecie należało do Amerykanów - Madison HUBBELL / Zachary DONOHUE (USA) Ich wynik 59.29, nie przekreślał awansu. Poziom 4 uzyskali za Twizzle. Pozostałe elementy podzieliły się poziomami 3 i 2 (obydwie sekwencje kroków paso doble).

FREE DANCE

W tańcu dowolnym nastąpiły przetasowania. Jednakże Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE (CAN)byli poza zasięgiem, szczególnie jeśli chodzi o komponenty. Ich 4 pory roku uzyskały wspaniały wynik 102.49 pkt. Zawsze oddani muzyce, wkładający w pokaz ogromne pokłady emocji i wrażliwości osiągnęli naturalny i porywający wdzięk przekazu. W części technicznej uzyskali trzy poziomy 4, trzy 3 oraz wkradł się poziom 2 za podnoszenie rotacyjne.
Na miejscu drugim uplasowali się Piper GILLES / Paul POIRIER (CAN). W ich przypadku na pierwszy plan wysuwa się wspaniała technika. Za Twizzle, pieruet oraz dwa podnoszenia przyznano im poziom 4, a za pozostałe elementy 3. W kwestii artystycznej również stają się dojrzalsi. Szczególnie uwagę przykuwa interpretacja utworów.
Z przygodami, ale zachowując miejsce trzecie znaleźli się Madison HUBBELL / Zachary DONOHUE (USA). Pięć poziomów 4 działa na wyobraźnię. Szkoda, tylko że zaliczyli dwa punkty ujemne (za upadek i przedłużone podnoszenie).

 Doświadczony duet Nelli ZHIGANSHINA / Alexander GAZSI (GER) w shorcie był na miejscu 6, uzyskując za niego55.35 pkt. W tańcu dowolnym było już lepiej, bo pozycja 4 (85.60), a w sumie udało im się awansować na miejsce 5.


PARY SPORTOWE


Najlepsza piątka par sportowych: 
1. Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD (CAN) 210.74
2. Wenjing SUI / Cong HAN (CHN) 184.64
3. Evgenia TARASOVA / Vladimir MOROZOV (RUS) 175.45
4. Madeline AARON / Max SETTLAGE (USA) 165.91
5. Vanessa JAMES / Morgan CIPRES (FRA) 161.79SHORT PROGRAM

Na czele zgodnie z oczekiwaniami uplasowali się reprezentanci gospodarzy. Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD (CAN) jako jedyni uzyskali notę powyżej 70 pkt, a dokładnie 72.70. Czysty i rewelacyjny program zawierał dwa 3Lz (jeden solo, drugi wyrzucany) oraz 4 poziomy 4 za elementy poza-skokowe, jednie potrójny twist był na poziomie 2.W lirycznym i przejmującym utworze Un peu plus haut - Ginette Reno w nadzwyczajny sposób potrafili wykorzystać swoje łyżwiarskie umiejętności tworząc pełny pasji i żaru program.

Drudzy Wenjing SUI / Cong HAN (CHN) za potrójny twist uzyskali aż poziom 4, podobnie jak za podnoszenie i kombin. piruetów. Wspaniałym był także potrójny wyrzucany Flip. Jedynie spirala śmierci i sekw. kroków mogłoby by być lepsze ( i zapewne takie będą w późniejszym czasie) , bo na razie to poziom 2. W sumie Sui i Han za swój short uzyskali - 65.22 pkt i pozycję numer dwa.

Trzecim duetem w progr. krótkim byli Evgenia TARASOVA / Vladimir MOROZOV (RUS). Oni także wykonali doskonały potrójny twist, za który uzyskali poziom 4. Swój program zakończyli równie mocnym akcentem. Bo kombinacja piruetów i sekw kroków tak rozbudowana i tak bogata, że nie mogła uzyskać innego poziomu jak poziom 4. Ich  Sarabande Suite (Aeternae) - Globus uzyskał 64.14 pkt.

FREE PROGRAM

To co w programie Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD (CAN) przykuwa największą uwagę, a nawet mrozi krew w żyłach to 3 Lutz solo i wyrzucany oraz próba 4-wyrzucanego Salchowa. W prawdzie jakoś lądowania nie był pewna i Meagan musiała się ratować, to jednak ostatecznie skok zaliczono :) Oprócz twista na poziomie 2 każdy element uzyskał poziom 4. W sumie ich FD zdobył 138.04 pkt.
Wenjing SUI / Cong HAN (CHN) z notą 119.42 uplasowali się na pozycji drugiej. Program zawierał dwa kosztowne błędy (brak kombinacji i skoczyli tylko 2S), ale ropoczęcie programu poczwórnym twistem pozostaje w pamięci na bardzo bardzo długo :) 
Trzecim duetem okazał się duet z Rosji. Evgenia TARASOVA / Vladimir MOROZOV (RUS) zdobyli  111.31 pkt. Pięknie zaprezentowali potrójnego twista (poziom 4), każde z podnoszeń a także kombinację piruetów.

 Kirsten MOORE-TOWERS / Michael MARINARO (CAN)  w nowym zestawieniu uzyskali 53.79 pkt. I w shorcie byli nam miejscu 6. Program niezły, a artystycznie wręcz intrygujący, ale z technicznymi kłopotami (np. twist na poziomi 1, a także nie uznano im spirali śmierci, coś tam było nie tak z obrotami łyżwy  partnera). Po programie dowolnym nie poprawili swojej lokaty (105.03) i ostatecznie z notą 158.82 zostali na pozycji 6.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.