niedziela, 16 listopada 2014

Rostelecom Cup 2014/15

Dwa kolejne starty zaplanowane zostały na starym kontynencie. Pierwsze z niech odbyły się w Rosji. Kolejne będą we Francji. 


Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że gospodarze Cup of Russia obsadzili po trzy dostępne dla nich miejsca. Z 12 reprezentacji, aż 6 zdobyły medale. W konkurencji par sportowych do Rosjan należało całe podium, a w pozostałych wywalczyli medale srebrne.

Pełne podium przedstawia się następująco:

Solistki:
1. Rika HONGO (JPN)
2. Anna POGORILAYA (RUS)
3. Alaine CHARTRAND (CAN)

Soliści:
1. Javier FERNANDEZ (ESP)
2.  Sergei VORONOV (RUS)
3.  Michal BREZINA (CZE)

Pary taneczne:
1. Madison CHOCK / Evan BATES (USA)
 2. Elena ILINYKH / Ruslan ZHIGANSHIN (RUS)
3. Penny COOMES / Nicholas BUCKLAND (GBR)

Pary sportowe:
1. Ksenia STOLBOVA / Fedor KLIMOV (RUS)
2. Evgenia TARASOVA / Vladimir MOROZOV (RUS)
3. Kristina ASTAKHOVA / Alexei ROGONOV (RUS)


SOLISTKI

Najlepsza piątka solistek:
1. Rika HONGO (JPN)  178.00
2. Anna POGORILAYA (RUS)  173.43
3. Alaine CHARTRAND (CAN)  172.00
4.Mirai NAGASU (USA)  165.88
5.So Youn PARK (KOR)  163.24
 

SHORT PROGRAM

U pań naturalną kandydatką do zwycięstwa była Anna POGORILAYA (RUS). Po pierwsze dlatego, że na swoim koncie ma zwycięstwo na Skate Canada. Po drugie jej rywali na tafli w Moskwie w tym sezonie nie uzyskiwały rezultatów, które byłby dla Anny jakimś zagrożeniem. A tu niespodzianka, bo Annie powinęła się noga i wyprzedziły ja aż dwie zawodniczki. Rosjanka miała problemy ze skokami. Niepewne lądowania po 3Lz, zaprzepaściło szansę na wykonanie kombinacji. Przytomnie chciał ją umieścić i dodać drugi skok po 3Lo, w sumie go dodała, ale w postaci 2T. 2A już wyszedł bez zarzutów. Na szczęście piruety i ogólny pokaz nie stracił na zjawiskowości.

Na prowadzeniu znalazła się Alaine CHARTRAND (CAN), a jej wynik to 61.18. Kanadyjka treningowo skoczyła kombinację 3Lz+3T oraz skoki solo w postaci 2A, 3Lo.Bardzo dobrze spisała się w piruecie z odchyleniem tułowia oraz w ich kombinacji, za co uzyskała  poziom 4. Warto zapamiętać to imię, bo kto wie co nam jeszcze pokaże:). Na Skate Canada była 7, co nawet przy wygranej w Rosji nie dało by jej wstępu do Finału, ale liczyłby się prestiż. Na swoim koncie ma także 7 miejsce na 4CC 2014 i 5 na MŚJ'15.

Druga Rika HONGO (JPN) z notą 59.85,zaprezentował się poprawnie, wykorzystując kombinację 3T+3T. Anna POGORILAYA (RUS) z notą 59.32 zajęła pozycję numer trzy. Technicznie pokonało ją kilka solistek, ale za to w komponentach była numerem jeden.
Za najlepszą trójką, uplasowały się dwie Amerykanki, które miały nieznaczną stratę nawet do liderki. 4. Mirai NAGASU (58.90) i 5. Ashley CAIN (57.18)


FREE SKATE

Najlepsza w programie dowolnym i najlepsza w ogólnej klasyfikacji to Rika HONGO (JPN / 118.15). Mocnymi punktami programu dowolnego zwyciężczyni były: piruety (kombinacja i skok do piruetu) oraz sekwencja kroków. Gorzej było w skokach, w dwóch zabrakło rotacji.
Z niepozbawionym błędów programem na drugim miejscu uplasowała się Anna POGORILAYA (RUS / 114.11), a liderka po SP Alaine CHARTRAND (CAN / 110.82) spadła na miejsce trzecie.
Pokuszę się na stwierdzenie, że o kolejności na podium zadecydowała mniejsza liczba błędów ;). 

...
Dla Anny i Alaine był to drugi start. Rosjanka ze zwycięstwem w Kanadzie oraz drugim miejscem w Rosji, zapewniła sobie wejście do Finału. Kanadyjka u siebie była 7, więc uzyskała zbyt mało punktów, by trzecie miejsce w Rosji dało jej awans. Nie zmienia to faktu, że jest to ogromny sukces - być na podium zawodów z cyklu GP.SOLIŚCI

Najlepsza piątka solistów:
1. Javier FERNANDEZ (ESP)   265.01
2.  Sergei VORONOV (RUS)   252.00
3.  Michal BREZINA (CZE)   241.23
4. Misha GE (UZB)   238.05
5. Jason BROWN (USA)   235.56
 
pozostałe miejsca solistów

SHORT PROGRAM

Piękną walkę na programy stoczyli Javier FERNANDEZ (ESP / 93.92) i Sergei VORONOV (RUS / 90.33). Dwa czyste i wspaniałe programy, zawierały trudne skoki jak 4S u Hiszpana czy kombinacja 4T+3T u Rosjanina. Sergei uzyskał najlepsza notę techniczną, a Javier za komponenty (bo miał lekkie usterki w 3A). Druga część zawodów, zapowiadała niezapomniane widowisko walki o złoty medal.
Na miejscu trzecim uplasował się Takahiko KOZUKA (JPN) jego nota  81.38, byłe efektem elementów poza-skokowych wykonanych w wyborowej jakości. Michal BREZINA (CZE / 80.89) czy Misha GE (UZB / 79.69) również nie pozostawali bez szans na awans ich straty do miejsca trzeciego nie przekraczały 2 pkt.


FREE PROGRAM

Javier FERNANDEZ (ESP / 171.09) pomimo kilku wpadek utrzymał swoje pierwsze miejsce. Do efektownych i widowiskowych punktów programu złotego medalisty należały skoki poczwórne 4T (czysty), czy 4S oraz 4S+2T (choć z kłopotami). Także urozmaicone kroki (poziom 3), czy okazała sekwencja choreograficzna wzbogaciła przekaz programu do muzyki z opery Cyrulik Sewilski. Dzięki wygranej i drugiemu miejscu na Skate Canada wejdzie do Finału Grand Prix.
Na miejscu drugim zachował się także Sergei VORONOV (RUS) zdobywając 161.67 pkt. czysty program zawierał 4T z Toeloopem potrójnym oraz całą gamę skoków w postaci: 3A, 3T, 2Lz, 3A+2T, 3S, 3Lo+2T+2Lo, 2A.
Na miejsce trzecie wskoczył odrodzony Michal BREZINA (CZE), który w swym programie także miał skoki z czterema obrotami. Najpierw zaprezentował kombinację 4S+2T, a później 4S solo (choć zabrakło pełnej rotacji). Wynik 160.34, dał mu nie tylko trzecie miejsce w programie dowolnym, ale także ostatnie miejsce na podium.

...
Wśród 12 solistów dla 8 był to już drugi start. A byli to Javier Fenrndez (ESP), Amerykanie: Stephen Carriere, Max Aaron, Jason Brown, Michal Brezina (CZE), Takahiko Kozuka (JPN), Misha Ge (UZB) i Artur Gachinski (RUS).  Mając już rozstrzygnięte miejsc na GP Rosji można obliczyć który z siedmiu panów nie ma szans na Finał. I tak do Barcelony na pewno nie pojadą: Michal Brezina, Max Aaron, Stephen Carriere, , Takahiko Kozuka i Artur Gachinski  Natomiast Misha Ge  i Jason Brown  choć na obecną chwilę mieszczą się w najlepszej szóstce to patrząc na zawodników jacy pojawią się we Francji i Japonii, mają niemal zerowe szanse by się w tej szóstce utrzymać.
PARY TANECZNE

Najlepsza piątka  tanecznych:
1. Madison CHOCK / Evan BATES (USA
 2. Elena ILINYKH / Ruslan ZHIGANSHIN (RUS 
3. Penny COOMES / Nicholas BUCKLAND (GBR)
4. Victoria SINITSINA / Nikita KATSALAPOV (RUS)
 5.  Alexandra STEPANOVA / Ivan BUKIN (RUS)

pozostałe miejsca par tanecznych

SHORT DANCE

Na pierwszym miejscu uplasowali się, startujący z ostatnim numerem startowym Madison CHOCK / Evan BATES (USA / 68.86). I tym samym zepchnęli na miejsce drugie długo utrzymujących prowadzenie reprezentantów gospodarzy. Elenę ILINYKH / Ruslana ZHIGANSHINA (RUS / 64.12). Dwa duety, przekraczające granicę 60 pkt, zaprezentowały dwa odmienne style Paso Doble. Propozycja Amerykanów to wysublimowany, niebanalny, subtelny i nie napuszony taniec do muzyki Don Kichota, natomiast taniec Rosjan to taniec pełen brawury, czupurność i szelmostwo Eleny występującej w roli Carmen.
W ładnym stylu miejsce trzecie uzyskali  Penny COOMES / Nicholas BUCKLAND (GBR) 59.55. Na pierwszy plan wysuwa się początek programy, czyli kroki w rozdzieleniu (poziom 3). Ładnie osadzone w rytmach flamenco, stanowią integralną cześć muzyki.
Miejsce czwarte przypadło ambicjonalnym rywalom Eleny i Ruslana. Victoria SINITSINA / Nikita KATSALAPOV (RUS) bo o nich mowa uzyskali 57.96 pkt. Niestety błędów doszukano się w jakości Twizzli (z poziomu 4), a kroki  i podnoszenie uzyskały tylko poziom 2. Podobnie druzgocąco niską ocenę przyznano im za kreatywną sekw. paso doble (poziom 1), ale już tą obowiązkową oceniono na poziom 3.


FREE DANCE

Tryumfatorzy Madison CHOCK / Evan BATES (USA). Jako jedyni przekroczyli granicę stu punktów, a dokładnie zdobyli ich 105.42. Za swój nieszablonowy i wysmakowany taniec uzyskali aż  piąć poziomów 4 oraz dwa 3 (za kroki). Wspaniała jakość tańca, czyste krawędzie i  głębokie łuki nie mogły ujść uwadze ani widzom, ani sędziom. Do podstawowej noty za technikę, swym wykonaniem dodali sobie 11.95 pkt.. W kwestii komponentów są coraz bliżsi  doskonałości.
Drugim tańcem dowolnym był taniec Brytyjczyków Penny COOMES / Nicholas BUCKLAND, za rockowe ujęcie tematu uzyskali 98.47. Nienaganna technika owocowała w pięć poziomów 4. I choć kroki w rozdzieleniu uzyskały poziom 2, to bajeczne wykonanie pozwoliło im podnieść ich wartość w ocenie za jakość.
Trzecim duetem był duet gospodarzy. Elena ILINYKH / Ruslan ZHIGANSHIN zdobyli 96.31, co w konsekwencji utrzymało ich na drugim miejscu na podium....
Skupiając się na prywatnej rywalizacji dwóch Rosyjskich duetów to na razie  Elena ILINYKH / Ruslan ZHIGANSHIN mają na swoim koncie 4 miejsce na Cup of China i 2 na Cup of Russia.  
Victoria SINITSINA / Nikita KATSALAPOV w swoim pierwszym starcie uplasowali się podobnie jak rywale, bo na miejscu 4, i mają jeszcze szanse dorównać miejscami Elenie i Ruslanovi bowiem pozostaje im  jeden start w Japonii. 
Inaczej wygląda sprawa z samym dorobkiem punktowym. Ci pierwsi na zawodach GP uzyskali najpierw 144.70, a teraz 160.43. Victoria i Nikita  zawody Rostelecom swój pierwszy start kończą z wynikeim 147.55 pkt.PARY SPORTOWE

Najlepsza piątka par sportowych: 
1. Ksenia STOLBOVA / Fedor KLIMOV (RUS)  211.97
2. Evgenia TARASOVA / Vladimir MOROZOV (RUS)  173.78
3. Kristina ASTAKHOVA / Alexei ROGONOV (RUS)  164.86
4. Haven DENNEY / Brandon FRAZIER (USA)  164.85
5. Jessica CALALANG / Zack SIDHU (USA)  157.45

pozostałe miejsca par sportowych


SHORT PROGRAM

Na czele reprezentanci gospodarzy. Ksenia STOLBOVA / Fedor KLIMOV (RUS), którzy po raz pierwszy w tym sezonie zaprezentowali się na zawodach GP uzyskali 69.09. Wciągająca propozycja przełożenia chińskich legend/filmów (Crouching Tiger, Hidden Dragon , House of Flying Daggers na język łyżwiarstwa wydaje się być przedstawione trafnie i wyraziście. Ksenia i Fedor dużo stracili w poziomach za 3twist (poziom 2) oraz za błąd w końcówce podnoszenia (poziom 1). Mimo, że nie zdołali z tych elementów wykrzywić większy stopień trudności, to sędziom i tak się podobało. Ponadto zdobyli dwa poziomy 4 (za piruety) oraz jeden 3 za kroki. Co należy podkreślić to bardzo dobrze wyszły im skoki w postaci 3T solo i 3wyrzucanego Lutza.
Drudzy Evgenia TARASOVA / Vladimir MOROZOV (RUS) w sumie zdobyli 67.28 pkt, ale mogą się poszczycić najwyższą oceną za cześć techniczną (36.62). Oprócz spirali śmierci za którą zdobyli poziom 3, wszystkie elementy poza-skokowe uzyskały poziom 4 (nawet 3twist). Brawo!
Na miejscu trzecim, niespodziewanie Kristina ASTAKHOVA / Alexei ROGONOV (RUS). Startowali z drugim numerem startowym i z notą 58.34 długo utrzymywali się na prowadzeniu.


FREE PROGRAM

Ksenia STOLBOVA / Fedor KLIMOV (RUS) dzięki miażdżącej wygranej w programie dowolnym, potwierdzili swoją dominację. Notre Dame de Paris uzyskał 142.88 punktów. Taniec zawierał wyśmienite podnoszenia (poziom 4), kunsztowne piruety (poziom 4) oraz solidne skoki w postaci 3T+1T+2T, 2A oraz 3wyrzucanego Lutza czy 3wyrzucanego Salchowa w ostatnich sekundach programu. Jedynie 3twist i spirala śmierci uzyskały poziom 3. Jednak po dodaniu ocen za jakość duet uzyskał aż 71.00 pkt w nocie za technikę, czyli ponad 16 pkt więcej niż ocena bazowa.
W samym programie dowolnym na miejscu drugim i trzecim uplasowali się Amerykanie. Haven DENNEY / Brandon FRAZIER, którzy uzyskali 110.79, oraz Jessica CALALANG / Zack SIDHU (106.58). Jednak nie zmieniło to kolejności na podium jakie ustanowiono w programie krótkim. Bowiem będący na 4 miejscu w pr. dowolnym  Kristina ASTAKHOVA / Alexei ROGONOV (RUS), czy piąci Evgenia TARASOVA / Vladimir MOROZOV (RUS) uzyskali odpowiednio 106.52 i 106.50 pkt. i w konsekwencji  niewielkie straty pokryli z nadwyżki z programu krótkiego.


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.