poniedziałek, 27 października 2014

Hilton HHonors Skate America 2014/15

Lista juniorów, którzy weszli do finału zawodów, jest już znana. Czas przyjrzeć się rozkładowi sił seniorów.
W sezonie poolimpijskim zaszły zarówno wielkie jak i tylko kosmetyczne zmiany. 

Pierwszy start z cyklu GP odbył się w Chicago (USA).
Do zmagań powrócili także Yuko Kavagutchi i Alexander Smirnov (RUS).
Miały się także pojawić dwa utytułowane duety T. Voloshozar/M.Trankov i E.Bobrova/D.Soloviev
Jednakże z powodu kontuzji partnerów neobejrzeliśmy ich propozycji na ten sezon.

Na pierwszym podium cyklu GP 2014/2015 znaleźli się:

Pary taneczne:
1. Madison CHOCK / Evan BATES (USA)
2. Maia SHIBUTANI / Alex SHIBUTANI (USA)
3. Alexandra  STEPANOVA / Ivan BUKIN (RUS)

Soliści:
1. Tatsuki MACHIDA (JPN) 
2. Jason BROWN (USA)
3. Nam NGUYEN (CAN)  

Pary sportowe:
1. Yuko KAVAGUTI / Alexander SMIRNOV (RUS) 
2. Haven DENNEY / Brandon FRAZIER (USA)
3. Cheng PENG / Hao ZHANG (CHN)

Solistki:
1. Elena RADIONOVA (RUS)
 2. Elizaveta TUKTAMYSHEVA (RUS)
3. Gracie GOLD (USA)

SOLISTKI

Najlepsza piątka solistek:
1. Elena RADIONOVA (RUS)  195.47
 2. Elizaveta TUKTAMYSHEVA (RUS)  189.62
3. Gracie GOLD (USA)  179.38
 4. Samantha CESARIO (USA) 174.58
5. So Youn PARK (KOR) 170.43


SHORT PROGRAM

Na czele znalazły się dwie Rosjanki, przed Amerykanką. Wszystkie trzy panie, jako jedyne uzyskały noty powyżej 60 pkt. Choć Rosjankom bliżej do punktów 70. Elizaveta TUKTAMYSHEVA uzyskała ich 67.41. Odważny i ryzykowny wybór utworu Bolero, stał się wyborem przynoszącym pożądany efekt. Wybierając dzieło M. Ravela, można albo polec, albo zwyciężyć - nie ma nic po środku. Elizaveta nie dość, że czuje się mocna w interpretacji, to jeszcze prezentuje wspaniałą technikę. Czyste skoki (3T+3T, 3Lz, 2A) oraz piruety z poziomu 4 zapewniają jej wspaniałą notę za technika. No może sceptycy zarzucą jej, że ma słabszą kombinację, bo panie porywają się na komb. 3Lz+3T, ale jak widać jej taktyka przynosi zamierzony efekt.
Na drugim miejscu znalazła się młodziutka, radosna, wprowadzająca w dobry nastrój swym uwodzicielskim i romantycznym tańcem w rytmach latino Elena RADIONOVA (RUS / 65.57). Rosjanka miała kombinację 3L+3T, ale jeszcze nie idealną. Najmocniejszym punktem programu, był piruet z odchyleniem tułowia (choć za wszystkie piruety uzyskała poziom 4).  Na miejscu trzecim uplasowała się Gracie GOLD (USA / 60.81). W tym sezonie ponownie udowadnia, że jest melancholijna, klasyczna i urocza. Swoją interpretacją udowadnia, że jest integralną częścią muzyki Adagio-Piano Concerto in A minor- Edvard Grieg. Miała kilka wpadek, na początku i na końcu SP, ale środek technicznie bardzo dobry.


FREE PROGRAM

W programie dowolnym dwie Rosjanki zamieniły się miejscami, zarówno w kolejności w progr. dowolnym jak i na podium. Zwyciężczynią została młodziutka Elena RADIONOVA. Jej program zawierał kilka niedociągnięć, ale oparty był na trudnych elementach. Sama ocena bazowa wynosiła 62.08, a Elena potrafiła wykrzesać z niego jeszcze dodatkowych 5.49 pkt. W sumie z oceną za komponenty uzyskała  łącznie 129.90). Natomiast  Elizaveta TUKTAMYSHEVA była bezbłędna. I na tyle dobra, że do oceny bazowej dodała sobie 7.91 punktów, tylko, że w przypadku jej elementów nota bazowa wynosiła 52. 29. A że obydwie zawodniczki miały podobne noty za komponenty. To nota 122.21 pozbawiła Elizavetę zwycięstwa.
Na miejscu trzecim pozostała Gracie GOLD (118.57 - jej rekord życia to 136.90). Ale to tylko dzięki dobrej ocenie za short program. I słabych progr. dowolnych pozostałych pań. Amerykanka w środku występu pogubiła się i niestety przekombinowała. Początek i koniec  bardzo dobry i pewny. Wysoko oceniono też komponenty.
Nie można zapomnieć, że na zawodach była też Elene GEDEVANISHVILI (GEO). Wspominam o niej bo, jej występy są zawsze z tych występów: obiecujących i rokujących. Potrafi być skuteczna i sięgnąć po podium, ale jak coś pójdzie nie tak trafi wszystko. Tak było i teraz wynik 158.10 dał jej miejsce 7. Po przyzwoitym programie krótkim, przyszedł słaby dowolny (wkradły się nawet poziomy 1).
SOLIŚCI

Najlepsza piątka solistów:
1. Tatsuki MACHIDA (JPN)  269.09
2. Jason BROWN (USA)   234.17
3. Nam NGUYEN (CAN)  232.24
 4. Denis TEN (KAZ)  224.74
 5. Jeremy ABBOTT (USA)  219.33

pozostałe miejsca solistów


SHORT SOLISTÓW

Początek sezonu a Tatsuki MACHIDA (JPN) już jest w doskonałej dyspozycji. Za swój short (Fantasy for Violin and Orchestra - Nigel Hess) uzyskał aż 93.39. Rozpoczął od kombinacji 4T+3T, przeszedł do 3A i 3Lz. Między skokami solo zaprezentował piruet w pozycji wagi oraz skok do piruetu oraz sekw. kroków. Program zakończył spektakularną kombinacją piretrów. Jakość elementów wyborna, a porywająca interpretacja i elektryzujący pokaz zapiera dech.
Na kolejnych dwóch miejscach znaleźli się Amerykanie. Bardzo elegancki, "pod krawatką" Jeremy ABBOTT (USA / 81.82) jak zwykle liryczny i ujmujący w swych programach, czysto zaprezentował kombinację 3F+3T oraz 3Lz. Na najwyższym poziomie wykonał skok do piruetu oraz sekw. kroków. Natomiast Jason BROWN (USA / 79.75)podobnie jak kolega z reprezentacji miał problemy z 3A (choć poważniejsze bo zakończone upadkiem), ale nadrobił piruetami z poziomy 4.


FREE SOLISTÓW

Tatsuki MACHIDA (JPN / 175.70) był pierwszy w shorcie i pierwszy w pr. dowolnym.Z pozostałymi panami nie było tak prosto. Tatstuki zaprezentował niemalże czysty program. A czar 9 - tej Symfonii Beethovena - rozpoczął mocno bo od 4T i zaraz przeszedł do dwóch kombinacji: 4T+2T i 3A+3T. Następnie prezentował elementy poza - skokowe przeplatane ze skokami solo. Zróżnicowana kompozycja przedstawiała się następująco: piruet w pozycji wagi, 3S, sekw. kroków (poziom 4) 3Lo, skok do piruetu (poziom 4) i 2A. W dalszej części programu wykonał 3F, sekw. choreograficzną, 3Lz. Wszystko zakończył widowiskową kombinacją piruetów (poziom 4). Czego zabrakło w programie? To chyba trójkombinacji - w momencie kiedy ją wykona, uzyska zdecydowanie lepszą notę.
Nam NGUYEN (CAN) z wynikiem 158.53 był drugi w klasyfikacji progr. dowolnym. W konsekwencji wskoczył na ostatni stopień podium.W jego programie nie zabrakło trójkombinacji 3F+2T+2Lo, czy 4S na początku programu. Poziom czwarty uzyskał za wszystkie piruety i sekw. kroków. 
Jason BROWN (USA) za program dowolny uzyskał trzecią notę tj. 154.42. Miał problemy w kilku skokach, ale za to elementy poza-skokowe uzyskały poziom 4.
Z podium odpadł Jeremy ABBOTT (USA) program miał kilka wpadek jakościowych, ale największymi były ubogie skoki (z 2 i z 1 obrotem). Szósty w progr. dowolnym ostatecznie zajął miejsce 5.PARY TANECZNE

Najlepsza piątka  tanecznych:
1. Madison CHOCK / Evan BATES (USA)  171.03
2. Maia SHIBUTANI / Alex SHIBUTANI (USA)  160.33
3. Alexandra  STEPANOVA / Ivan BUKIN (RUS)  143.87
4. Elisabeth PARADIS / Francois-Xavier OUELLETTE (CAN)  137.30
5. Anastasia CANNUSCIO / Colin MCMANUS (USA)  135.61SHORT DANCE

Na czele dwa duety Amerykańskie: Madison CHOCK / Evan BATES (USA / 68.96), Maia SHIBUTANI / Alex SHIBUTANI (USA / 64.14). Trzecim był duet z Rosji Alexandra  STEPANOVA / Ivan BUKIN (RUS / 56.37). 

M.CHOCK/E.BATES już początek tańca zapowiadał ich wyborową formę. Poziom 4 za podnoszenie po prostej i Twizzle nagrodzone zostały ekstra punktami za jakość, jak z resztą pozostałe elementy. Podobnie sekwencja kroków Paso Doble uzyskała poziom 4 (BRAWO), a dwie sekw. kroków (jedna w takt (kreatywna) passo doble, druga bez trzymania) uzyskały poziom 3. Na szczególną uwagę zasługują ruchy ciała, praca rąk, która podkreśla charakter muzyki i podnosi wartość odbioru tańca. Amerykanie, jak sami twierdzą nie chcieli prezentować szablonowego tańca z główną postacią matadora.
Natomiast Maia SHIBUTANI i Alex SHIBUTANI przedstawili się klasycznie. Za obowiązkową sekwencję kroków paso doble oraz za drugą ich część uzyskali poziom 2. Poziom najwyższy zdobyli za Twizzle oraz podnoszenie.A za kroki bez trzymania 3.
Alexandra  STEPANOVA / Ivan BUKIN. Ich najwyższy poziom to poziom 3, który uzyskali podnoszenie i każdą część paso doble. Ich wysoka lokata wynika z wysokiej oceny za komponenty. Bowiem technicznie dwa duety ich przeskoczyły. Jednakże artystycznie pozostawali w tyle.


FREE DANCE

Pierwsze w sezonie zawody z cyklu GP, a Madison CHOCK / Evan BATES (USA) złamali barierę stu punktów za taniec dowolny. A dokładnie uzyskali ich 102.07. Ich dorobek techniczny to: cztery poziomy 4 za Twizzle, kombinacje piruetów oraz dwa podnoszenia, dwa poziomy 3 za podnoszenie rotacyjna oraz kroki po przekątnej oraz poziom 2 za kroki po kole. Wszystko podane w nadzwyczajnej jakości. W komponentach pojawiły się także "9". 
Drudzy w tańcu dowolnym Maia SHIBUTANI i Alex SHIBUTANI (USA / 96.19) uzyskali trzy poziomy 4, za podnoszenia. Doskonały wynik bo 49,95 uzyskali za komponenty, a to oznacza, że  Walc Straussa zaprezentowali harmonijnie, elegancko, dostojnie wyrażając piękno i charakter dzieła.
Trzeci duet, czyli Alexandra  STEPANOVA / Ivan BUKIN (RUS / 87.50) uzyskali cztery poziomy 4 (za podnoszenia i piruet), ale niestety Twizzle choć w dobrej jakości to tylko na poziomie 1.PARY SPORTOWE


Najlepsza piątka par sportowych: 

1. Yuko KAVAGUTI / Alexander SMIRNOV (RUS)   209.16
2. Haven DENNEY / Brandon FRAZIER (USA)   183.84
3. Cheng PENG / Hao ZHANG (CHN)  182.43
 4. Alexa SCIMECA / Chris KNIERIM (USA)  168.62
 5. Madeline AARON / Max SETTLAGE (USA)  160.04
pozostałe miejsca par sportowych


SHORT PROGRAM

Kontynentalna różnorodność  na trzech pierwszych miejscach, to zasługa Yuko KAVAGUTI / Alexander SMIRNOV (RUS) - 69.16 Cheng PENG / Hao ZHANG (CHN) - 62.38 oraz Haven DENNEY / Brandon FRAZIER (USA) - 61.08


Yuko KAVAGUTI / Alexander SMIRNOV zaprezentowali klasyczną rosyjską szkołę łyżwiarstwa w połączeniu z oryginalnymi dodatkami. Liryczny, acz przejechany w intensywnym tempie program, zawierał czyste i niemalże doskonałe wymagane elementy techniczne. Opracowane do perfekcji  elementy poza-skokowe uzyskały tylko i wyłącznie poziomy 4.
Cheng PENG / Hao ZHANG wspaniały, majestatyczny charakter programu podkreślony niezwykła kompozycją. Zawodnicy pomimo problemu na początku (upadku Cheng przy 3T) potrafili oddać wzniosłość i podkreślić patetyczność dział P. Czajkowskiego.
Haven DENNEY / Brandon FRAZIER wybierając piosenkę z Ojca Chrzestnego - Speak Softly - przedstawili się jako zmysłowy, miłosny, uwodzicielski i niepokojący duet. Pikanterii dodawał czerwony strój Haven, a surowości czystość wykonania zaplanowanych elementów.


FREE PROGRAM

Kolejność w programie dowolnym przesądziła o kolejności na podium. Najlepiej spisali się Yuko KAVAGUTI / Alexander SMIRNOV (RUS) wygrywając zarówno SP jak i FP (140.00). Zdecydowanie pokonali rywali w ocenie za technikę, a całkowicie znokautowali ich w ocenie za komponenty (70.10).  Wspaniale oddali charakter Symfonii Manfred - P. Czajkowskiego. "Wirtuozi" klasyki wyśmienicie skomponowali elementy obowiązkowe w połączeniu ozdobnikami. Widowiskowym elementem było oczywiście 4wyrzucany Salchowa, ale i podnoszenia uzyskały 4 poziom trudności.
Na miejscu drugim uplasowali się Haven DENNEY / Brandon FRAZIER (USA / 122.76). Największym ich atutem jest technika. W programie dowolnym uzyskali pięć poziomów 4 za podnoszenia,piruet parowy oraz co się rzadko zdarza za podnoszenie twistowe. Bez zarzutu wykonali także skoki wyrzucane (3Lo i 3S). Duet na zawodach GP zadebiutował już w zeszłym roku, gdzie dwa razy zajął miejsce 5. W tym sezonie rozpoczynają od pozycji numer 2. 
Trzeci program dowolny i trzeci w ogóle okazali się być Cheng PENG / Hao ZHANG (CHN/122.26). Trudno jest jednoznacznie ocenić program. Bo z jednej strony jakość wielu elementów zachwycająca, ale z drugiej strony na niskim poziomie trudności. Imponują poczwórnym twistem, tyle że właśnie na poziomie 2. Uzyskują poziom 4, za kombinację piruetów, ale znów jakość pozostawia pewien niedosyt. Nadrabiają za to komponentami. Są stylowi i tworzą odpowiedni klimat do nietuzinkowej muzyki D. Szostakowicza.


P.S. Ależ się znowu rozpisałam...następne posty będą krótsze - przynajmniej zawsze mam taki plan ;)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.