niedziela, 23 stycznia 2011

Lekcja Łyżwiarstwa nr 10 - skoki i kroki

 SKOKI
We wcześniejszych postach przewijały się nazwy 6 rodzai skoków, dziś przyszła pora na to by przyjrzeć się im z bliska, czyli zapoznać się, która krawędź decyduje o skoku. Niestety już nie można tak łatwo pokazać na zdjęciu jaki to skok, więc ograniczę się do teorii.

 Co je łączy - to to, że zawodnik gdy kończy skok ląduje na prawej nodze tj łyżwie na zew krawędzi. tyłem do kierunku jazdy. Rotuje się (czyli kręci) w przeciwnym kierunku do ruchów wskazówek zegara - bo tak jest łatwiej, ale można i w drugą stronę.

Co je dzieli:
 - noga (prawa lub lewa) 
- krawędź od której zaczyna się skok (zew lub wew)
- rodzina - skoków kopanych (gdy zawodnik wbija ząbki w lód i się od niego odbija)  i krawędziowych (kiedy już tej pomocy nie ma)
1. Toeloop - T - zawodnik jedzie tyłem na prawej nodze i zew krawędzi. Skok kopany czyli taki gdy zawodnik wbija czubek łyżwy w lód by sobie pomóc.

2. Salchow - S - i znów zawodnik jedzie tyłem, ale już na lewej nodze i wew krawędzi i jako skok krawędziowy może tylko zamachnąć się nogą wolną tj prawą by wykonać skok.

3. Rittberger / Loop (Lo)- podobny do Salchowa bo jest to skok krawędziowy, ale jedzie się na prawej nodze i na zew krawędzi - oczywiście tu też zawodnik jedzie tyłem.

4. Flip - F - teraz czas na skok kopany - zawodnik jedzie tyłem na lewej nodze i wew krawędzi.

5. Lutz - Lz - tu jest tylko taka różnica między Flipem, że jedzie się na zew krawędzi.

6. Axel - A - jedyny skok wykonywany przodem, jest to skok krawędziowy - wykonany z lewej nogi i zew krawędzi. Zawodnik by wylądować tyłem musi wykonać dodatkowo pół obrotu, i tak jeśli wykona 2,5 obrotu wtedy to jest podwójny Axel, jeśli mniej niż dozwolone 0,25 obrotu to już jest to pojedynczy.
 Nikt nie powiedział, że nawet w teorii łyżwiarstwo jest łatwe.

Dla dociekliwych: 
Większość skoków jest wykonywana przy rotacji naturalnej - to znaczy, że zawodnik kontynuuje skok w powietrzu w tym samym kierunku w jakim do niego wyskakiwał. Przykładem skoku w kierunku przeciwnym niż przy starcie jest Lutz (dlatego jest uważany za jeden z trudniejszych skoków) - ciało łyżwiarza obraca się w kierunku przeciwnym do tego, w którym poruszał się po lodzie.

Wyżej znajdują się  tradycyjne opisy wykonywania skoków, dla dociekliwych zapraszam do zapoznania się z komentarzem z dn. 08.01.2012. :) Tam znajduje się wyjaśnienie jak skaczą zawodnicy jak np. Alissa Czisny :), która rotuje w odwrotną stronę :)

A teraz coś dla PAR SPORTOWYCH  
 - żeby nie było "łatwo" - to odrębnym elementem są skoki wyrzucane oprócz tych  skoków wykonywanych solo, które tak jak w przypadku piruetów muszą być odbiciem lustrzanym zawodników - rozpoczęte i zakończone w tym samym momencie i mało tego muszą mieć taką samą liczbę obrotów, w przeciwnym wypadku zaliczane jest to jako skok z taką ilością obrotów jaką wykonał "słabszy" partner,

- ale wracając tylko do par sportowych- to skoki wyrzucane STh czy FTh

- Partnerka wykonuje skok przy pomocy partnera, (nie jako on ją wyrzuca ku górze) co dodaje skokowi wysokości, odległości no i pewnej dozy dramatyzmu. Skoki wykonywane przez partnerkę to te same skoki co w konkurencjach solowych, więc jeśli uważnie się przypatrzeć jak ona je wykonuje, można je odróżnić. Decyduje zawsze moment rozpoczęcia skoku, czyli z której nogi, z której krawędzi wyskakuje partnerka...KROKI
- a właściwie sekwencja kroków, to kombinacja małych kroczków, obrotów, podskoków, zmian krawędzi. itp, wykonanych na jednej (lepiej punktowanych) lub dwóch nogach.
- mogą być wykonywane po linii prostej, po kole, lub po serpentynie (czyli po czymś takim jak litera "S")

Można rozróżnić:
- trójki - bo łyżwiarz niejako rysuje liczbę 3 na lodzie, przy czym wymaga to zmian krawędzi i kierunku jazdy, 
- trójki odwrotne czyli bracket - rysunek przypomina nawias {

- zwroty, czyli rockers - zwroty na jednej nodze (łyżwie) na krawędzi zew wymagające zmianę kierunku i krawędzi, poprawiam się wg życzeń Anonima :) Człowiek uczy się codziennie :)
Skoro się tu wróciłam dodam jeszcze obrazki :D
Rocker


- zwroty odwrotne czyli counter ( w drugą stronę)

Counter
- Mohawk - polega na zmianie nogi, ale bez zmiany krawędzi. jeżeli obierze się krawędź  wew lub zew to już się na niej pozostaje. Najczęściej wykonywany jest przodem na wew krawędzi, otwarty.  Gdy noga wolna wsparta jest pod kątem 90 stopni na podbiciu stopy. Bo jest jeszcze zamknięty - czyli noga wolna oparta jest za kolanem.
- Choctaw - trudniejsze od Mohawk, ale pozwala na zmianę krawędzi, nie wiem czy się cieszyć czy się smucić :)


ELEMENTY ŁĄCZĄCE

Program nie może składać się tylko i wyłącznie z elementów obowiązkowych inaczej nie byłby tańcem, tylko konkursem kto wykonuje dany element lepiej. Dlatego też łyżwiarze wprowadzają różnorakie udziwnienia, mniej czy bardziej znane pod konkretnymi nazwami. 

Takie, które są znane to m.in. 

Mondo - to ruch, w którym zawodnik układa nogi na kształt litery V, a łyżwy są tak rozstawione, że tworzą linię prostą . Pozycja ta może być wykonywana na krawędzi zewnętrznej (zawodnik odchyla się do tyłu) lub wewnętrznej (pochyla się do przodu). Zdarza się, że taką pozycję przyjmuje partner, gdy rozpoczyna spiralę śmierci.
Ina Bauer z przodu

Ina Bauer - ten element jest w pewnym sensie podobny do "orła", ale ślad łyżew nie tworzy tu jednej linii, chociaż nadal są one równolegle ułożone. Łyżwa pozostająca z tyłu jest zawsze na krawędzi wewnętrznej. Łyżwa z przodu może być na obu krawędziach. Czasami zawodnik wygina plecy do tyłu  by w ten sposób utrudnić pozycję. 
Ina Bauer z tyłu
Lunge (wypad) - zawodnik zgina jedną nogę w kolanie, a nogę wolną "ciągnie" za sobą wyprostowaną. Element ten może być wykonywany na obu nogach, do przodu i do tyłu. Przy pozycji do tyłu musi jednak uważać aby ostrze łyżwy nie dotknęło tafli lodu. 
To byłoby tak w skrócie bowiem nie sposób opisać wszelkich możliwości łyżwiarzy, chociaż nie można też użyć frazesu "sky is the limit" bowiem tą granicę wyznaczają sędziowie. 

11 komentarzy :

 1. Mam jedno małe ale do tego co napisałaś - rockersy wykonuje się na krawędzi zewnętrznej bez jej zmiany, a na krawędzi wewnętrznej - kenty.
  A tak generalnie to super że ktoś pisze o łyżwiarstwie

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Poprawiłam się. Tak właściwie? Dzięki za jeszcze głębsze wyjaśnienia :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Teraz jest ok. Dzięki że nie zignorowałaś mojego komentarza :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ależ skąd. Bardzo dziękuję za uwagi :)

  OdpowiedzUsuń
 6. No i mam kolejną drobną uwagę do opisu skoków - niby wszystko ok ale taki drobiazg mnie tu boli, a mianowicie podajesz z jakiej krawędzi wykonuje się dany skok (i tu się nie przyczepie) i z której nogi - no i powstaje problem jak ktoś leworęczny to przeczyta i będzie próbował tak skakać. Taka osóbka się tylko strasznie namęczy bo dla niej kierunek taki będzie nienaturalny. Otóż krawędzie się liczą nie koniecznie noga gdyż są osoby które naturalnie skaczą odwrotnie i na ten przykład w T podajesz, że zawodnik jedzie na prawej nodze na krawędzi zewnętrznej - ja z prawej nogi nigdy nie wykonam tego elementu a skacząc z lewej (choć jestem praworęczna) bez najmniejszego problemu. Każdy zawodnik skacze tak by rotacja w skoku była zgodna z jego naturą. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Czyli jeśli skacz loopa z prawą nogą z przodu w trakcie najazdu, to jest ok? Pytam, bo trenerka zwróciła mi na to uwagę. Nie powiedziała, że to źle, ale mimo wszystko mam wrażenie, że nie tka ten skok powinien wyglądać, a strasznie ciężko jest mi się przestawić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak możesz przeczytać najważniejsza jest krawędź. Jeśli skoki skaczesz tak jak wspomnianego Loopa z lewej nogi, ale masz dobrą krawędź - to jest OK. W taki sposób skacze m.in Carolina Kostner. Tu masz przegląd jej skoków dla porównania :)


   https://m.youtube.com/watch?v=nj--Rvqhbac

   Usuń
 8. Jaki wiek jest najlepszy na naukę łyżwiarstwa figurowego?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W łyżwiarstwie figurowym tak jak w każdym innym sporcie - im wcześniej tym lepiej (nie znam konkretnych i pewnych wytycznych). Ci, którzy osiągają najlepsze wyniki, swoje pierwsze kroki na lodowisku stawiali już w wieku 4-5 lat. Nathan Chen deklaruje, że w wieku 3 lat.

   Jednak dla tego pięknego sportu nie ma złego czasu i naukę nawet tak dla własnej przyjemności :) można zacząć zdecydowanie później.

   Usuń

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.