sobota, 22 stycznia 2011

Lekcja Łyżwiarstwa nr 9 - pominięcie panów, czyli spirale

Spirale występują w sekwencji - czyli SpSq3, ale mają swoje podziały i nawy oraz kolejne podziały bez nazw, albo ja ich nie znam ;)
Pan i jego Spirala
Wykonują je  Panie i Pary Sportowe, (choć panowie też się na to kuszą, jednak nie podlega ocenie jako  wyszczególniony element).

 Spirale polegają na jeździe na krawędzi łyżwy wew (turniej jest się utrzymać) lub zew i wtedy łyżwiarz sunie lekko w prawo lub w lewo w zależności od użytej krawędzi a jeśli sunie wystarczająco długo to okrąży całe lodowisko. Jak już wiadomo, że im trudniej tym sędziowie wyżej oceniają. 

Jeszcze jedna ważna uwaga, jazda odbywa się na jednej nodze, a druga noga wolna ma być wysoko uniesiona,  by była przedłużeniem tułowia i powyżej bioder - każdy stara się podnieść jak najwyżej, nawet do szpagatu, ale liczy się to by pokazać jak jest się elastycznym, napiętym i stabilnym w jeździe, jeszcze jeden drobiazg zawodnik ma nie patrzeć w dół ;) .  

W ogóle można już zauważyć, że zawodnik ma tak wykonać swój arcy trudny program jak by mu to nie sprawiało żadnej trudności. Jak już wspominałam liczy się stabilność i kontrola krawędzi łyżwy, a jechać można na 4 różne sposoby: do przodu lub tyłu, na lewej nodze lub na prawej i na każdej krawędzi.

Czyli: tyłem wew, tyłem zew, przodem wew i przodem zew

PANIE:


A teraz możliwości w pozycjach:
np. z wolną noga wysuniętą do przodu lub do boku, zgiętym kolanem, lub nogą,
 
łyżwiarz może asekurować  jedną lub dwoma rękami za kolano lub inną cześć nogi - np kostkę czy nawet łyżwę. 

 Istnieje wiele odmian i kilka nazwisk, niekoniecznie oficjalnych, które weszły do powszechnego użytku.

1) Arabeska - czyli takie spirale, które zaliczają się do tych bez asysty (tzn bez przytrzymania nogi wolnej) noga wolna stanowi kąt 90 stopni, ale są zawodniczki które potrafią unieś nogę pionowo pod kątem 180 stopni.

2) Catch -foot - czyli spirale gdzie zawodniczka trzyma łyżwę nogi wolnej. Do tej kategorii zaliczają się się spirale tj.

W pozycji Billmann - czyli już nam znanej a propos piruetów- łyżwę można trzymać jedną lub dwoma rękami


W pozycji hmm jakby to nazwać - po prostu złapania łyżwy lewej prawą rką lub prawej - lewą ręką - na przemiennie :)

W pozycji Y - czyli złapanie łyżwy nogi wolnej wysoko nad głową z boku tułowia - znów podobnie jak w piruetach z tą różnicą, że zawodniczka nie kręci się tylko jedzie do przodu lub tyłu.


3) Spirala Charlotte - czyli gdy zawodniczka, pochyla się pionowo w dół i łapie się za kostkę nogi na której wykonuje spiralę, a noga wolna jest wysoko uniesiona ku górze. 

4) Kerrigan - od nazwiska Nancy Karrigan - standardowo  noga wolna zadarta do góry podtrzymywana przez zawodniczkę ręką w kolanie. 5) Fan spiral - czyli ma miejsce, gdy zawodniczka (zawodnik) unosi wolna nogę ku górze, do przodu  lub boku i bez asysty. 

To oczywiście nie wszystkie możliwe odmiany spiral, z nowym sezonem może ktoś pokazać coś nowego! 

 PARY SPORTOWE
- wykonują również kombinację spiral, z ta różnicą, że pozostają cały czas w pozycji parowej - czyli trzymają się za ręce, nogi , są o siebie wparci itd - reasumując panowie, też muszą umieć wykonać spirale. 
Wykonywanie spiral (u par i pań), a   właściwie kombinacji,  które są podzielone na różnorakie pozycje muszą być utrzymywane przez co najmniej 3 sekundy bo inaczej nie będą zaliczone.Tylko dla PAR SPORTOWYCH:
SPIRALE ŚMIERCI Spirala śmierci to bardzo ciekawy element, w którym partner znajduje się w środku koła, jakie tworzy -  kręcąc partnerką. Trzyma ją jedną ręką lekko zginając jedną nogę, wbijając ząbek łyżwy w lód ( to tzw. pozycja cyrkla), podczas gdy ona znajduje się prawie w horyzontalnej pozycji i obraca się dookoła partnera. Partnerka jedną łyżwę prowadzi po lodzie, drugą w powietrzu. Spirale śmierci są nazwane według kierunku i krawędzi.
Są cztery możliwości:
BiDs
Przodem wew FiDs
Przodem zew FoDs
Tyłem wew BiDs
Tyłem zew BoDs
BoDs

Każdej z nich przyznawane są poziomy - jak to miało miejsce przy każdym innym elemencie.
Tradycyjnie, żeby było trudniej partnerki przyjmują różne pozycje, jak i partnerzy starają się przed elementem przyjąć skomplikowaną sylwetkę. Wszystko w ramach tych 4 odmian.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.