Jakiś czas temu wymieniłam elementy programu par sportowych, teraz przyszedł czas, by je lepiej wyjaśnić. Zatem zaczynam od podnoszeń.
Z podnoszeniem mamy do czynienia, wtedy gdy partner unosi partnerkę w powietrze. Im wyżej, tym lepiej. Na dodatek partnerka musi przyjąć trudną pozycję.
Często wymaga się, aby partner obracał się w czasie takiego podnoszenia. Jeśli tego nie robi, wówczas jest to tylko mniej punktowane "wożenie".
Teraz zaczynają się schody - w sensie, że trudny opis, nie że jakaś nazwa pozycji ;)
Podnoszenia są podzielone na 5 grup, nazwanych w zależności od sposobu w jaki partner trzyma swoją partnerkę.
Zaczynając od najłatwiejszej aż do najtrudniejszej, sytuacja ma się tak:
Grupa Pierwsza podnoszenia - pozycja trzymania "pod pachą" - partner jedną ręką chwyta partnerkę pod pachą, drugą ręką trzyma rękę partnerki i wynosi ją w górę. Pozycja partnerki w powietrzu jest zbliżona do szpagatu. Pranerka może też puścić partnera i mieć obie ręce wolne.
Często takie podnoszenia, są jeszcze klasyfikowane jako podnoszenie:
Chodzi tu o to, że partnerka podnosi się z krawędzi właściwej dla danego skoku :)
W tej grupie znajdują się podnoszenia:
rozpoczęcie podnoszenia twistowego |
Grupa Trzecia - pozycja "ręka na biodro" lub wyższą część nogi (powyżej kolana).
Najczęściej wykonywane są podnoszenie w pozycji: Star i Cartwheel. Są też i takie o nazwie: Toe Loop (z wyjścia jak do skoku) i Swan Table.
W uproszczeniu, różnica polega na tym, że w Star partnerka utrzymuje pozycję, a w Cartwheel obraca się (podobnie jak szprychy koła).
Utrudnienie (czyli wyższa punktacja) tego podnoszenia może być uzyskany m.in. dzięki temu, że partner podtrzymuje partnerkę tylko za biodra. Bez znaczącej (lub wcale) asekuracji ze strony pranerki.
Grupa Czwarta - pozycja "ręka w rękę" (podnoszenia wyciskane) - pozycja partnerki w powietrzu jest dowolna. Partnerzy są zwróceni albo w tym samym kierunku, albo w przeciwnym
Są dwa rodzaje podnoszeń w zależności od... prosto mówiąc rozpoczęcia:
Grupa Piąta - pozycja "ręka w rękę" (podnoszenie lassowe) - to najtrudniejsze podnoszenia, podobnie jak w grupie 4 jest to pozycja ręka w rękę, ale podczas podnoszenia partnerka rotuje (zazwyczaj jest to pół lub cały obrót). Najważniejsze jest też by partner przy zejściu opuścił partnerkę na jednej ręce.
Trudno to pokazać na zdjęciu, dlatego zachęcam do obejrzenia mistrzów grupy nr 5 (Aliony Savchenko i Robina Szolkowego - Torino 2010 - FS), szczególnie należy zwrócić uwagę na drugie podnoszenie - gdzie Aliona wykonuje wiele rotacji, zmian pozycji itp itd :)
Czym się różnią te grupy (4 od 5)? Znów odwołam się do prostego przykładu. Do grupy 4 zalicza się podnoszenie wykonane przy pomocy dwóch rąk. Inaczej mówiąc, partner unosi partnerkę zaraz nad swoją głową wspomagając się dwoma rękami. Do grupy 5 zalicza się podnoszenia, gdy partner usiłuje podnieść partnerkę na jednej ręce, a drugą niejako ją tylko wspomaga/asekuruje.
Najczęściej zawodnicy sięgają po podnoszenia z grupy 3 lub 5, rzadko widzę te z grupy 4.
Wiem, że sędziowie powiedzieli by, że nie da się tak łatwo pokazać podnoszeń na zdjęciach, (ponieważ partnerzy dodają różne udziwnienia i komplikacje by podnieść trudność elementu), w efekcie ten podział, który przedstawiłam dzieli się jeszcze dokładniej, ale jednak mam nadzieję, że mi się udało wybrać takie, które najlepiej oddają charakter każdego z podnoszeń.
Przy wyborze polegałam na ocenach sędziowskich i ich klasyfikacjach :)
W zależności od tego co się dzieje w podnoszeniu Kontroler Techniczny nadaje poziomy trudności wykonania w skali od 1-4. Ale to już innym razem...
[post poprawiony, bo się coś z obrazami "rozjechało"]
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Moi Drodzy!
Proszę o niekomentowanie, słuszności czy braku słuszności, decyzji wykluczenia Rosjan z zawodów. Znając życie na blogu powstałby wielki zgrzyt, który przysłoniłby piękno sportu.
Dziękuję :)