wtorek, 18 stycznia 2011

Lekcja łyżwiarstwa nr 8 - Piruety

Kolejny element wspólny dla 3 konkurencji: pań , panów  i par sportowych czyli Piruety.


Piruety czyli szybkie obroty, kręcone głównie i najlepiej na jednej nodze podzielone są na 3 kategorie, a te znów na szczegółowe w zależności od pozycji i inwencji zawodnika /-ów.

Piruetem może (lub musi) być poprzedzony krokami lub skokiem. Gdy sędziowie tak sobie zażyczą to wtedy elelemnt okreslany jest łącznie jako Flying upright/sit/camel/ - po polsku SKOK do piruetu - stanego / siadanego / w pozycji wagi, czyli FSp1, czy FCSp2... itd


Spin
 1. Piruet Stany - (USp) czyli pozycja przypominająca pion, może być wykonywana w m.in. pozycji  skrzyżowanych nóg, ale raczej zawodnicy starają się utrudniać je zmieniając krawędzie i odchylając tułów.
Shotgun spin

 Cenna Uwaga w Komentarzach !!!
Otóż na dwóch nogach to uczy się dzieci tak na samiutkim początku nauczania, a i wtedy nogi nie są skrzyżowane (w takiej formie element raczej niemożliwy do wykonania). Prawidłowo kręci się na jednej nodze, a noga wolna zawsze jest nad lodem.

Layback spin
Jeżeli tak się zdarzy wtedy mamy Piruet z odchyleniem tułowia i ich kolejne odmiany :) w zależności jak zawodnicy będą trzymać łyżwę (ale nie muszą) i jak ułożą głowę.


Catch foot layback spin
 Można oczywiście zmieniać pozycję w ramach takiego piruetu, który będzie zaliczany jako 1 element. Każda piękna zmiana jest przychylnie punktowana - czasem jest wręcz wymagane by zmieniać pozycję.W raporcie widnieje pod tajemniczym skrótem LSp4 - czyli layback spin poziom 4 (piruet z odchyleniem tułowia poziom 4) nikogo już nie interesuje, że jest to piruet stany, a wg ISU jest to czwarty rodzaj piruetu :).

Haircutter spin


Kolejny piruet z rodziny tych STANYCH to:

Piruet Biellmann - bardzo popularny u kobiet, czyli taki gdy zawodniczka utrzyma jedną lub dwoma rękami łyżwę, nogi wolnej wysoko nad głową.I-Spin czyli taki, który przypomina literę"i", gdy zawodnik trzyma nogę zadartą do góry, utrzymuje ją nad głową, trzymając 2 rękami.

I

Y-Spin lub taki, który przypomina literę "y" - to taki, gdzie utrzymuje nogę z boku już tylko jedną ręką

YTakie piruety wykonują także Pary Sportowe - wykonanie ma przypominać odbicie lustrzane zawodników i im bliżej kręcone tym wyżej ocenione :)


2. Piruet Siadany - (SSp) to taki gdy zawodnik, prawie siedzi na lodzie i pupa jest niżej kolan i do tego się jeszcze bardzo szybko kręci.


Pozycje w piruecie siadanym może być różnoraka od takiej gdzie noga wolna oparta jest o udo drugiej, taka gdzie jest ona wyprostowana, zagięta w stawie do wewnątrz w stawie biodrowym.

I mnóstwo kolejnych odmian :), bo w trakcie ich kręcenia piruetu jak już wspominałam musi się "coś dziać" :)
  

A można też na naleśnik ;)

Jak już wspominałam piruet może być poprzedzony skokiem - w przypadku skoku do piruetu siadanego ogólnie nazywa się DEATH DROP - gdy zawodnik zaczyna skok jak do Axla i kończy przysiadem, między czasie jest w pozycji równoległej do lodu. Trudne?

Death Drop
Pary również wykonują piruety siadane.
3. Piruet Waga - czyli taki przypominający popularną "jaskółkę" czy z ang. Camel Spin (CSp) . Noga wolna zawodnika, ma być na wysokości bioder i równoległa do lodu. Nie jest ważne czy wykonuje się go przodem czy tyłem do lodu.

- można się przy tym huśtać w górę i w dół,
można utrzymać pozycję równoległą,
- chwycić za łyże nogi wolnej i przyjąć pozycję podobną do Billemann, ale w poziomie - popularnie zwaną pączkiem

- na motylka - podobnie jak Death Drop - ale z tylko jedną nogą uniesioną ku górze.I oczywiście dla par też się coś znajdzie :)Każdy taki Piruet jest zaliczany do PIRUETÓW SOLO, jednak w trakcie występów i zgodnie z regulaminem wymagane jest wykonanie kombinacji piruetów w każdej z 3 pozycji. 

W raporcie widnieje to jako Kombinacja piruetów i nazwą piruetu od którego zaczęto, np  
CoSp 4 - combination spin  4 - czyli kombinacja piruetów - poziom 4.


TERAZ TYLKO COŚ DLA PAR
Osobnym elementem zarezerwowanym dla par jest PIRUET PAROWY - zawodnicy muszą tak dostosować pozycje by przylegali jak najbliżej siebie :) Oczywiście zgodnie z wymogami piruetów: stanach, siadanych i w pozycji wagi. PCoSp4 - czyli kombinacja piruetów parowych poziom 42 komentarze :

  1. No i kolejna drobna uwaga :-) Napisałaś o piruecie stanym: "...może być wykonywana na dwóch skrzyżowanych nogach...". Otóż na dwóch nogach to uczy się dzieci tak na samiutkim początku nauczania, a i wtedy nogi nie są skrzyżowane (w takiej formie element raczej niemożliwy do wykonania). Prawidłowo kręci się na jednej nodze, a noga wolna zawsze jest nad lodem. Owszem przy tzw. śrubie (gdzie nogi są skrzyżowane) z daleka to może wyglądać jakby łyżwiarz wykonywał element na obu nogach ale to tylko złudzenie, gdyż noga wolna znajduje się bardzo blisko tafli.

    OdpowiedzUsuń

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.