wtorek, 18 stycznia 2011

Lekcja łyżwiarstwa nr 8 - Piruety

Kolejny element wspólny dla 3 konkurencji: pań, panów i par sportowych, to piruety.

Piruety czyli szybkie obroty, kręcone głównie i najlepiej na jednej nodze podzielone są na 3 kategorie, a te znów na bardziej szczegółowe formy, w zależności od pozycji i inwencji zawodnika /-ów.

Piruet może (czasami musi) być poprzedzony krokami lub skokiem. Gdy sędziowie tak sobie zażyczą to wtedy element określany jest łącznie jako Flying upright/sit/camel/ spin - po polsku SKOK do piruetu - stanego / siadanego / w pozycji wagi, czyli FUSp (FLSp), FSSp czy FCSp

1. Piruet Stany - (USp), czyli pozycja przypominająca pion, może być wykonywana w m.in. pozycji skrzyżowanych nóg, ale raczej zawodnicy starają się utrudniać je zmieniając krawędzie i odchylając tułów.

Spin

Shotgun spin


Cenna Uwaga w Komentarzach !!!

Otóż na dwóch nogach to uczy się dzieci tak na samiutkim początku nauczania, a i wtedy nogi nie są skrzyżowane (w takiej formie element raczej niemożliwy do wykonania). Prawidłowo kręci się na jednej nodze, a noga wolna zawsze jest nad lodem.

Jeżeli mamy do czynienia z sytuacją, gdy zawodnik odchyli tułów, to oznacza, że wykonał piruet z odchyleniem tułowia. Jak każdy piruet tak i ten ma swoje warianty :) - w zależności czy i jak zawodnicy utrzymują łyżwę i jak układają głowę.

Można oczywiście zmieniać pozycję w ramach takiego piruetu, który będzie zaliczany jako jeden (ten sam) element. 

Warto korzystać z różnych pozycji Każda piękna zmiana jest dodatkowo punktowana. Czasami to nawet jest wymagane, aby zawodnik zmienił pozycję. 

Layback spin

Catch foot layback spin

Owy element w raporcie widnieje pod tajemniczym skrótem LSp - czyli layback spin. I tak np. LSp3 to piruet z odchyleniem tułowia na poziomie 3. Jeżeli piruet zostanie uznany za LSp, to już nikogo nie interesuje, że jest to piruet stany. Zgodnie z regulaminem ISU wówczas, mamy do czynienia z czwartym rodzajem piruetu :).


 

 

Kolejny piruet z rodziny tych STANYCH to:

Piruet Biellmann - bardzo popularny u kobiet, czyli taki gdy zawodniczka utrzyma jedną lub dwoma rękami łyżwę, nogi wolnej wysoko nad głową.








I-Spin czyli taki, który przypomina literę "i". Wówczas zawodnik dwoma rękami trzyma nogę zadartą do góry, tak by łyżwa znalazł się nad głową.

I


Y-Spin, pozycja przypomina literę "y" - to taki piruet, gdzie utrzymuje się nogę z boku, ALE już tylko jedną ręką.

Y

Piruety wykonują także pary sportowe - ich wykonanie ma przypominać odbicie lustrzane zawodników.  Ponadto im bliżej kręcone, tym wyżej ocenione :)



2. Piruet Siadany - (SSp) to taki gdy zawodnik, prawie siedzi na lodzie a pupa jest niżej kolan i do tego jeszcze bardzo szybko się kręci.






Pozycja w piruecie siadanym może być różna. Począwszy od takiej, gdy noga wolna oparta jest o udo drugiej; taka gdzie jest ona wyprostowana; zagięta w stawie do wewnątrz w stawie biodrowym itd.

I mnóstwo kolejnych odmian :), bo w trakcie ich kręcenia piruetu jak już wspominałam musi się "coś dziać" :)  


A można też na naleśnik ;)

Jak już wspominałam piruet może być poprzedzony skokiem - w przypadku skoku do piruetu siadanego, manewr nazywa się DEATH DROP - wówczas zawodnik zaczyna skok jak do Axla i kończy przysiadem, w między czasie jest też w pozycji równoległej do lodu. Trudne?

Death Drop



Pary również wykonują piruety siadane.


3. Piruet Waga - to taki przypominający popularną "jaskółkę" czy z ang. Camel Spin (CSp) . Noga wolna zawodnika, ma być na wysokości bioder i równoległa do lodu. Nie jest ważne czy wykonuje się go przodem czy tyłem do lodu.


- można się przy tym huśtać w górę i w dół,

- można utrzymać pozycję równoległą,

- chwycić za łyże nogi wolnej i przyjąć pozycję podobną do Billemann, w wersji w poziomie - popularnie nazywa się pączkiem,


- może pozycja motylka, czyli podobnie jak Death Drop - ale z tylko jedną nogą uniesioną ku górze.




Dla par też się coś znajdzie :)



Każdy taki Piruet jest zaliczany do PIRUETÓW SOLO, jednak w trakcie występów i zgodnie z regulaminem wymagane jest wykonanie kombinacji piruetów w każdej z 3 pozycji.

W raporcie widnieje to jako kombinacja piruetów:
CoSp 4 - combination spin 4 - czyli kombinacja piruetów - poziom 4.


TERAZ TYLKO COŚ DLA PAR

Osobnym elementem zarezerwowanym dla par jest PIRUET PAROWY - zawodnicy muszą tak dostosować pozycje by przylegali jak najbliżej siebie :) Oczywiście zgodnie z wymogami piruetów: stanach, siadanych i w pozycji wagi. PCoSp4 - czyli kombinacja piruetów parowych poziom 4




2 komentarze:

  1. No i kolejna drobna uwaga :-) Napisałaś o piruecie stanym: "...może być wykonywana na dwóch skrzyżowanych nogach...". Otóż na dwóch nogach to uczy się dzieci tak na samiutkim początku nauczania, a i wtedy nogi nie są skrzyżowane (w takiej formie element raczej niemożliwy do wykonania). Prawidłowo kręci się na jednej nodze, a noga wolna zawsze jest nad lodem. Owszem przy tzw. śrubie (gdzie nogi są skrzyżowane) z daleka to może wyglądać jakby łyżwiarz wykonywał element na obu nogach ale to tylko złudzenie, gdyż noga wolna znajduje się bardzo blisko tafli.

    OdpowiedzUsuń

Moi Drodzy!
Proszę o niekomentowanie, słuszności czy braku słuszności, decyzji wykluczenia Rosjan z zawodów. Znając życie na blogu powstałby wielki zgrzyt, który przysłoniłby piękno sportu.

Dziękuję :)

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, , skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.