czwartek, 27 stycznia 2011

Faworyci nie zawiedli - ME 2011

Wczoraj od godziny 14:30 można było podziwiać zmagania par tanecznych w choreografii do złotego walca. Dla nie wtajemniczonych - to, że w łyżwiarstwie coś się tak nazywa, wcale nie oznacza, że tak jest - wiele par urozmaicało swoje programy dodając do Walca np Tango, Quick Step - do muzyki nieraz bardzo współczesnej. :) Niektórym może się to nie podobać inni mogą czuć się, że na tafle wchodzi nowoczesność. Jedno jest pewne dopóki "co regulamin dopuszcza dopóty się z tym nie dyskutuje" ;) 

Flesz z Short Dance:

Nathalie Pechalat / Fabian Bourzat

1. Nathalie PECHALAT / Fabian BOURZAT (FRA) - 66,91
-  pięknie, płynnie, ale asekuracyjnie lub jak można było zauważyć u Nathalie nieco presja ją ograniczyła. I nic dziwnego, że czuli się nie pwenie, jeśli  wiedzieli, jak dobrze pojechali swoje programy Rosjanie, a wielce doświadczeni Włosi (srebrni medaliści z 2010r.) znaleźli się tak nisko, popełniając niepotrzebne błędy. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło i prowadzą po swoim jakże urokliwym walcu. 

2. Ekaterina BOBROVA / Dmitri SOLOVIEV (RUS)
 - o tej parze już tyle zachwytów napisałam, że trudno opisać coś więcej :). Uwielbiam ich dramaturgię zarówno w interpretacji jak i choreografii, nie ma tam niczego zbędnego, niczego wymuszonego czy sztucznego - na zakończenie scena pod tytułem "on udusił ją". A technika jak marzenie (do ich wieku i doświadczenia). Widać, że taka stylistyka im pasuje, nie bardzo lubiłam ich marynarskiego występu, bo taka zabawa nie leży w ich możliwościach.
Moim ulubionym programem ciągle zostaje Adagio :) :) :).



3. Sinead KERR / John KERR (GBR)
- rodzeństwo szkotów. Na początku wszystko pięknie spokojnie, płynnie  bez "szarpania", sekwencja twizzli z wymijaniem na koniec, części - nazwę to walcowej, imponująca. I nagle przeskok do Quick Stepa do piosenki "shut up and let me go" w sukni idelanie dostosowanej do tradycyjnego walca - jak widać wszystko jest możliwe. Przynam się, że zaskoczyła mnie decyzja sędziów, że jednak zawodnicy otrzymali mało punktów - widocznie dopatrzyli się (sędziowie) słabych krawędzi lub mało walca w walcu ;). 

4. Elena ILINYKH / Nikita KATSALAPOV (RUS)
- w parach tanecznych nie obserwuje się takiego awansu już w debiucie, to już jest powszechne że trzeba odczekać swoje, ale młodzi Rosjanie, nie zamierzają się podporządkować tradycji.
- trudna acz cudowna muzyka (walc + tango), jest stworzona jak dla nich, przejmująca z lekką dozą grozy,
- technika wyśmienita, (jak na tak młodą parę), no ale to są przecież mistrzowie świata juniorów z ubiegłego sezonu, więc od nich się wiele wymaga.
- program dopracowany do ostatniego muśnięcie palcem :), wszystko ambitnie opracowane, chociaż mało spokoju w samej muzyce.

5. Ekaterina RIAZANOVA / Ilia TKACHENKO (RUS)
-  to był walc stylowy i ujmujący. Tradycyjne wykonanie, spokojne i miarowe. 

6. Nora HOFFMANN / Maxim ZAVOZIN (HUN)
- Węgrzy zaprezentowali również "tradycję" na lodzie, ogólnie dobre tempo, chociaż w pewnych momentach tracili na energii, zwalniali i przystawali co psuło efekt, no i twizzle słabo, niestety. Było by lepiej gdyby wykonali program bardziej zwiewnie i przestrzennie. 

7. Nelli ZHIGANSHINA / Alexander GAZSI (GER)
- nie wiem jak z techniką, ale Clowny do mnie nie przemówiły. 

8. Pernelle CARRON / Lloyd JONES (FRA)
- kolejna klasyka. Jak przystało na Francję, wierni swej muzyce, ale nie koniecznie ludziom bowiem Lloyd jest anglikiem ;),
- trudnym elementem było przyspieszanie w sekwencji kroków, zwykle traci się energię a oni postawili na odwrotność - brawo. Ponad to dobra prędkość obrotów. No i trenerzy za bandą też popisali się dobrą synchronizacją w czasie występów swych podopiecznych ;).

9. Federica FAIELLA / Massimo SCALI (ITA)
- tu zawód i ból, dla fanów i samych zainteresowanych, no ale jak  w czasie kręcenie twizzli Federica musiała się ratować przed upadkiem to tak się kończy = koniec marzeń o podium. 

10. Lucie MYSLIVECKOVA / Matej NOVAK (CZE)
- ten walc, to istny "czeski film" - tak żywiołowy, niby kroki walca, ale tempo istne szaleństwo, no i niestety upadek, twizzle z błędem Mateja, na pocieszenie sekwencja kroków efektowna i ciekawie wyglądająca - dużo zmian i mijania. 

Pozostali poza 10-tką to:
11.Siobhan HEEKIN-CANEDY / Alexander SHAKALOV (UKR)
12.Isabella TOBIAS / Deividas STAGNIUNAS (LTU)
13.Nadezhda FROLENKOVA / Mikhail KASALO (UKR)
14.Lorenza ALESSANDRINI / Simone VATURI (ITA)
15.Federica TESTA / Christopher MIOR (ITA)
16.Allison REED / Otar JAPARIDZE (GEO)
17.Sara HURTADO / Adria DIAZ (ESP)
18.Penny COOMES / Nicholas BUCKLAND (GBR)
19.Ramona ELSENER / Florian ROOST (SUI)
20.Brooke Elizabeth FRIELING / Lionel RUMI (ISR)
21.Irina SHTORK / Taavi RAND (EST) - bez kwalifikacji do FD - bo wchodzi tylko 20 par.


Teraz czas na efekty specjalne,
czyli SP - Par Sportowych.

Aliona Savchenko / Robin Szolkowy
1. Aliona Savchenko / Robin Szolkowy (GER) - 72,31
- pięknie, wdzięcznie, dokładnie, spokojnie jakby na nich w ogóle nie ciążyła presja, a przecież Yuko i Alexander pojechali świetnie - może dlatego, że pomimo rewelacyjnego programu uzyskali mniej punktów niż SB Niemców?! Tak czy inaczej doskonały program Aliony i Robina uzyskał mniej punktów niż ich SB - to nie wiem, jak perfekcyjny był tamten program. Tak czy inaczej wspaniałe widowisko. 

2. Yuko Kavaguti / Alexander Smirnov (RUS) - 69,49
- dynamiczny, waleczny program chociaż widać, że jechali spięci i zmarznięci,
- sam program nie ograniczał się do doskonałych technicznych (jak to przystało na mistrzowski przejazd), wymaganych elementów, ale także do wprowadzenia urozmaiceń i pomysłów w momencie wejścia do danego elementu. Szkoda, że tradycyjnie Yuko w podnoszeniu Twisstowym upadła na partnera, a powinien ją wcześniej złapać. Decyzje sędziów na ten temat są mieszane, jedni dostrzegli ten błąd a inni przyznali, im nawet 2 punkty in plus. Nie rozumiem :P
- piękna sekwencja kroków, w pozycji tanecznej, pod koniec mogłoby być ich "więcej". Natomiast "zejście" z podnoszenia lassowego głową w dół Yuko - przerażające i wysoko punktowane.



3. Vera Bazarova / Yuri Larionov (RUS) - 62,82
- 3T- bez zgrania, ale 3LzTw3 - wysoki, ładnie złapany, bez błędny. Kryzys przy 3FTh - za długo zwlekała z odprowadzeniem nogi wolnej i przez to lądowanie z poważnym błędem. Spirala śmierci, tyłem wew- gwałtowna, szybka, ale skuteczna :). Piruety - równiuteńkie, podnoszenie lassowe - z wieloma zmianami, wielce niebezpiecznymi. Kroki - mnóstwo zwrotów, szereg jazdy na jednej łyżwie. 

4. Stefania Berton / Ondrej Hotarek (ITA) - 60,08
- ładnie się prezentowali, aż byłam zdumiona jak się poprawili, dobrze wykonany 3T, Twisst tylko podwójny, ale ładny. To co potrafili technicznie to wykonali, co zakoczyło to ryzyko umieszczenia wyrzucanego Rittbergera na końcu - ale podołali i wyszło cudownie. Bez długiego najazdu, z zaskoczenia - poprostu brawo :) 

5. Katarina Gerboldt / Alexander Enbert (RUS) - 57,50 
- wizualnie, mi się bardziej oni podobali niż Włosi, ale mieli za dużo nie potrzebnych błędów. 3S - nie synchronicznie, 3Twisst - Katarina spadła na partnera, Piruety solo znów bez zgrania, ale 3FTh i spirala śmierci tyłem wew - porządnie ;) - myślę, że ich trenerka Tamara Moskvina - na pewno wyciśnie z nich więcej :) 

6. Maylin Hausch / Daniel Wende (GER) - 53,86
- Tango Roxane - program poprawny technicznie, ale próba wyrzucanego 3F zakończona upadkiem, w kombinacji piruetów - za duża odległość w czasie pozycji siadanej. Podnoszenie lassowe bez zmian pozycji - w tym programie można by było jeszcze dużo ciekawych elementów łączących dodać, może nieco utrudnić i mamy b. ciekawy wynik :).

7. Stacey Kemp / David King (GBR) - 48,46
- czekam na ich trudniejsze programy, no ale ktoś musi być słabszy. Oni to co umieją to prezentują, ale 3LTw - tylko poziom pierwszy, co więcej Stacey skoczyła tylko 2F - więc tak zostało to zaliczone, pomimo, że David skoczyła skok z 3 obrotami, ponad to w swym programie włączyli wyrzucany potrójny Rittberger, gdzie inni skakali Flipa.
- ładnie się prezentują podczas podnoszeń - pewnie wysoko wyciągnięte ręce. No i kompozycja elementów do muzyki Coldplay zaaranżowana po mistrzowsku.

8. Klara Kadlecova / Petr Bidar (CZE) - 48,45
- solidny juniorski program, jechali na samym końcu, ale nie speszyli się przejazdami mistrzów, bo to i nie ich półka. Wykonali wszystko co umieli, piruety nie koniecznie najlepsze, ale w pierwszej dziesiątce są. 

9. Adeline Canac / Yannick Bonheur (FRA) - 43,02
- świeżo utworzona para, ale doświadczona na zawodach z innymi partnerami, więc mogli by się postarać na coś lepszego. 

10. Lubov Bakirova / Mikalai Kamianchuk (BLR) - 41,51
- powinni się cieszyć i oby utrzymali tą pozycję, bo nie wiem czy jak pojawi się więcej par to będą mieli możliwość wkroczenia do dziesiątki. 

Pozostałe pary to:
11. Katharina Gierok / Florian Just (GER)
12. Carolina Gillespie / Luca Dematte (ITA)
13. Sally Hollin / Jakub Safranek (GBR)
14. Natalja Zabijako / Sergei Kulbach (EST)
15. Stina Martini / Severin Kiefer (SUI)


Dziś swoją rywalizację zaczynają panowie - już za niespełna 10 minut :), a wieczorem finał par sportowych.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.