piątek, 13 października 2017

Techniczny aspekt łyżwiarstwa w serii challengera - FIN

część 6 


Finlandia Trophy 
06/10 - 08/10/ 2017 

Bezsprzecznie najbardziej emocjonującym występem w Finlandii był oczywiście występ Natalii Kaliszek i Maksyma Spodyrieva, ale na tafli obok nich pojawili się także równie ;) interesujący Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron, Carolina Kostner czy Boyang Jin.


Soliści

Po programie krótkim kolejność solistów wyglądała następująco: nr 1 Mikhail Kolyada (RUS), nr 2. Boyang Jin (CHN), nr 3. Adam Rippon (USA), po programie dowolnym nastąpiło zawirowanie i najlepszym w programie dowolnym okazał się Vincent Zhou (USA), drugim Adam Rippon (USA), a trzecim Boyang Jin. Niestety Mikhail Kolyada zaprezentował dopiero piąty free program i w końcowej klasyfikacji nie znalazł miejsca na podium.

Po zsumowaniu wszystkich punktów, ostatecznie złoto wywalczył Boyang Jin (CHN). Na srebrną pozycję - z szóstej po SP -  wskoczył Vincent Zhou (USA), natomiast Adam Rippon (USA) utrzymał się na pozycji brązowej.

Skoki poczwórne solistów z podium 
 • Boyang Jin (CHN) - 4Lz+3T, 4T (SP); 4Lz, 4S, 4T+2T, 4T (FP)
 • Vincent Zhou (USA) - 4Lz, 4F+3T (SP); 4Lz, 4F, 4S, 4T (FP)
 • Adam Rippon (USA) - 0 (SP); 4Lz (FP)

Olimpijczyk 2018 Michal Brezina (CZE) z dorobkiem 233.28 pkt. zajął miejsce 6. Natomiast ten starający się o miejsce w kanadyjskiej reprezentacji Kevin Reynolds - wynikiem 186.36 pkt. - zajął miejsce 11.

Miał być jeszcze Maxim Kovtun (RUS), ale przez jakieś dolegliwości z plecami, które uniemożliwiają mu długie treningi, wycofał się nie tylko z zawodów w Finlandii, ale także z Grand Prix Kanady. Ominął też rosyjskie testy.

Solistki

Podobna sytuacja (jak u solistów) miała miejsce w konkurencji pań. Numerem jeden w shorcie była Elizaveta Tuktamisheva (RUS), numerem dwa Maria Sotskova (RUS), a numerem trzy Carolina Kostner (ITA).

Koniec końców pierwszy wynik za FP przyniósł Marii Sotskovej (RUS) także i pierwsze miejsce w łącznej klasyfikacji zawodów, drugi wynik za FP zadecydował o srebrze dla Caroliny Kostner (ITA). Ale za to czwarty wynik za FP nie odebrał brązowej pozycji  Elizavecie Tuktamishevej (RUS).

Pozostająca w cieniu najlepszych Rosjanek Alena Leonova bardzo dobrze spisała się w programie dowolnym, uzyskując trzeci wynik zawodów. Ostatecznie z dorobkiem 178.46 pkt. zajęła 5 pozycję.

Brązowa medalistka MŚ 2017 Gabrielle Daleman (CAN / 174.83) nie wypadła najkorzystniej i zajęła szósta pozycję.

Kombinacje 3+3 solistek z podium
 • Maria Sotskova (RUS) - 3Lz+3T
 • Carolina Kostner (ITA) - jak na razie nie ma w repertuarze skoków 3+3, tylko 3F+2T
 • Elizaveta Tuktamisheva (RUS) - 3T+3T

Reprezentantki olimpijskich gospodarzy Da Bin Choi i Yu Jin Choi zajęły odpowiednio 9 i 10 pozycje.

Pary sportowe

I tu mamy kolejną podobną historię z rotacją miejsc na podium. Tylko z tą różnicą, że najlepsi w shorcie i drudzy w programie dowolnym Cheng Peng / Yang Jin (CHN / 198.03) nie stracili pozycji numer jeden i z dorobkiem 198.03 pkt. wywalczyli złoty medal. We wspólnej karierze jest to ich pierwsze złoto z challengera.

Patrząc na obsadę zawodów, nie małym zaskoczeniem jest srebrna pozycja duetu Nicole Della Monica / Matteo Guarise (ITA / 193.50). Włosi, swoim trzecim shortem i najlepszym programem dowolnym, zdołali wyprzedzić dwa wyżej sklasyfikowane w rankingu ISU pary z Rosji i Kanady.

Ksenia Stolbova i Fedor Klimov (RUS / 184.78) po drugim shorcie i niestety czwartym programie dowolnym - musieli pogodzić się z medalem brązowym. A Liubov Ilyushechkina i Dylan Moscovitch (CAN / 183.80) chociaż z trzecim programem dowolnym -  z miejscem 4.

Skoki wyrzucane najlepszych par sportowych
 • Cheng Peng / Yang Jin (CHN) - 3LoTh, 3STh
 • Nicole Della Monica / Matteo Guarise (ITA) - 3LoTh, 3STh
 • Ksenia Stolbova / Fedor Klimov (RUS) - 3LzTh, 3STh
 • Liubov Ilyushechkina / Dylan Moscovitch (CAN) - 3LzTh, 3STh

Pary taneczne

W tańcach tylko pary z pierwszego i drugiego miejsca nie pozwoliły by ktoś popsuł im statystyki. Zgodnie z przewidywaniami najlepsi okazali się Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron (FRA / 188.25). I to tak konkretnie wyprzedzili pozostałe pary.

Na srebrnej pozycji, bez strachu o detronizację, utrzymywali się także Alexandra Stepanova / Ivan Bukin (RUS / 166.88).

Brązowi medaliści Laurence Fournier Beaudry / Nikolaj Sørensen (DEN / 158.21) mogą mówić o sporym szczęściu, gdyż trzeci taniec krótki wystarczył by nawet piąty taniec dowolny nie zepchnął ich z podium.

Poziomy kroków rumby najlepszych duetów
 • Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron (FRA) - RH poz. 4
 • Alexandra Stepanova / Ivan Bukin (RUS) - RH poz. 1
 • Laurence Fournier Beaudry / Nikolaj Sørensen (DEN) - RH poz. 3
 • Natalia Kaliszek / Maksym Spodyriev (POL) - RH poz. 2

Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriev z wynikiem137.76 i najwyższymi poziomami za wszystkie podnoszenia (plus kombinację piruetów) -  zajęli 10 miejsce. Więcej o ich tańcach TUTAJ.

2 komentarze :

 1. No to podzielę się wrażeniami :)
  Mam mieszane uczucia co do shortu Natalii i Maksyma. Może przekonam się w trakcie sezonu. Za to dowolny absolutnie trafia w moje gusta. Pierwsze koty za płoty, może być już tylko lepiej :)
  Mam problem z Marią Sotskową. Bo dziewczyna naprawdę jest ambitna, robi postępy, lekko prezentuje się na lodzie i jest baardzo wysoka jak na łyżwiarkę (a to plusik u mnie, bo wysokie mają trudniej), ale zakładając, że Miedwiediewa i Zagitowa to pewniaki na mistrzostwach Rosji, to Maria blokuje mi wakat, który zarezerwowałam dla Ani. I jak tu żyć?
  Co do pozostałych Rosjanek, to u Lizy nic nowego. Ma swój styl (do mnie akurat nie przemawia), ale dostać się do kadry będzie jej ciężko. Natomiast szacuneczek i podziw dla Aleny, która pomimo tak silnej konkurencji w kraju wciąż ma motywację do jazdy. Uważam, że trochę nie docenili jej w punktacji.
  Znowu kontrowersja z Kostner. Ja naprawdę lubię jej interpretacje i artyzm, ale czy bodaj ok. 72 punktów w PCS przy tylu błędach to nie przesada? Czy błędy nie wpływają na odbiór artystyczny?
  Sądzę, że muzyka do obu programów Gabrielle jest trafiona, ale ona wydaje się jakoś zagubiona. Może rozkręci się podczas grand prix, może dopiero na igrzyskach, bo póki co, wyraźnie odstaje od konkurencji.
  Co do Da Bin Choi, jak ona nisko skacze! Jak na razie większe wrażenie robi na mnie jej młodsza koleżanka z reprezentacji Eun Soo Lim, która chyba występowała w Gdańsku? Tak na marginesie, Koreanki mają zawsze piękne kostiumy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za podzielenie się wrażeniami. :):):) To jest naprawdę gorący sezon i jeszcze wiele zaskakujących sytuacji przed nami...

   Odnosząc się do rosyjskich solistek to mamy tu do czynienia z klęską urodzaju ;)... mnie jeszcze szkoda, że Elena Radionova nie jest w stanie powalczyć o IO.

   Usuń

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.