wtorek, 24 października 2017

Muzyczny aspekt łyżwiarstwa w cyklu GP, czyli Rostelecom Cup 2017

20 – 22 Października 2017
Szczegółowe wyniki TUTAJPo równo po 15 punktów i złote medale zdobyli reprezentanci Stanów Zjednoczonych i Rosji. W konkurencjach solowych na najwyższym stopniu podium uplasowali się Nathan Chen (USA) i Evgenia Medvedeva (RUS), w parowych Maia Shibutani / Alex Shibutani (USA) i Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov (RUS). W ogóle na podium par sportowych stanęli wyłącznie przedstawiciele gospodarzy. 

Srebro i 13 pkt. wywalczyli medaliści z poprzedniej olimpiady tzn. Yuzuru Hanyu (JPN), Carolina Kostner (ITA i Ksenia Sotobova / Fedor Klimov (RUS) oraz piąty duet taneczny z Sochi - Ekaterina Bobrova / Dmitri Soloviev (RUS).

Brązowe pozycje z dorobkiem 11 pkt. zdobyli swego rodzaju nowicjusze, czyli ci bez olimpijskiej przeszłości, a konkretnie Mikhail Kolyada (RUS), Wakaba Higuchi (JPN), Alexandra Stepanova / Ivan Bukin (RUS) i Kristina Astakhova / Alexei Rogonov (RUS).
~SOLIŚCI~
 
1. Nathan CHEN (USA) - 293.79
W osobliwym shorcie (Nemesis) oraz interpretacji muzyki z filmu o wyboistej ścieżce kariery chińskiego baletmistrza (Mao's Last Dancer) i z mnóstwem skoków poczwórnych (4Lz, 4F, 4S)  w tym sezonie Amerykanin funduje widzom i sędziom spektakularne widowisko.

Jego noty to:
SP - 100.54 pkt.
FP - 193.25 pkt. (drugi wynik)

2. Yuzuru HANYU (JPN) - 290.77
Powrót dwóch mistrzów, czyli Yuzuru Hanyu i Fryderyk Chopin (SP) znowu razem w programie z sezonu 2015/16. To spotkanie nie mogło zakończyć się inaczej, jak tylko i wyłącznie sztuką najwyższych lotów. W programie dowolnym Yuzuru również powrócił do pokazu z sezonu 2015/16 i niesiony przez muzykę opowiada japońską historię o mistyku Seimei.
 Oczywiście u takiego mistrza jak Hanyu nie mogło zabraknąć i skoków poczwórnych (4Lz, 4S,4Lo, 4T).

Jego noty to:
SP - 94.85 pkt.
FP - 195.92 (pierwszy wynik)

3. Mikhail KOLYADA (RUS) - 271.06
Za oryginalne połączenie działa Mozarta z tangiem (SP) oraz za interpretację w rock'n'rollowym stylu, mieszanki utworów Elvisa Presleya, Mikhail okazał się najlepszym z trzech prezentujących się Rosjan. W swoich programach Kolyada ambitnie próbował 4T, 4Lz i 4S - na razie z różnym skutkiem.

Jego noty to:
SP - 85.79 pkt. (czwarty wynik)
FP - 185.27 pkt.

4. Misha GE (UZB) - 255.33
Za nieprzesadzoną w środkach wyrazu, ale oddającą klimat Ave Maria Misha uzyskał piąty wynik zawodów, natomiast za natchnione  "Medytacje" (Thais) okazał się tym czwartym, dzięki czemu awansował o jeną pozycję, za którą zdobył 9 pkt. cyklu GP.

Jego noty to:
SP - 85.02 pkt.
FP - 170.31 pkt.

5.  Moris KVITELASHVILI (GEO) - 250.26
W jazzowo - popowym shorcie  - Feeling Good M. Bubble - był dopiero ósmy, ale z kompozycją muzyki indie-rockowego zespołu Imagine Dragons zdecydowanie poprawił swoje notowania i ostatecznie wskoczył na piąte miejsce.

Jego noty to:
SP - 80.67 pkt.
FP - 169.59 pkt.

Pozostałe miejsca solistów: 6. Dmitri ALIEV (RUS), 7. Nam NGUEN (CAN), 8. Deniss VASILJEVS (LAT), 9. Denis TEN (KAZ), 10. Andrei LAZUKIN (RUS), 11. Grant HOCHSTEIN (USA), 12. Daniel SAMOHIN (ISR). Uzyskali oni mniej niż 240 pkt.

Początkowo miał wystąpić Keiji TANAKA (JPN), ale jak widać wycofał się z zawodów.


~SOLISTKI~

1. Evgenia MEDVEDEVA (RUS) - 231.21
Z olśniewającą interpretacją klasyki - Nokturn F. Chopina -  oraz z nowym programem dowolnym do ścieżki dźwiękowej z filmu Anna Karenina (wcześniej w tym sezonie prezentowała się do "Leftovers") pretendentka do olimpijskiego złota zaczęła od niekwestionowanego zwycięstwa w Rosji. Nawet z tym upadkiem przy 2A, Evgenia zaprezentowała niezapomniane, dojrzałe w środkach przekazu, widowisko.

Szczegółowe noty:
SP - 80.75 pkt.
FP - 150.46 pkt.

2. Carolina KOSTNER (ITA) - 215.98
Za dwa delikatne, liryczne i pełne subtelnych, a jednak niezwykle wyrazistych emocji, programy do muzyki Ne me quitte pas (SP) i L'apres-midi d'un faun (FP), Carolina pokazała, że nie zamierza polegać na wyrobionej marce swojego nazwiska, lecz ciągle rozwijać swój talent.

Szczegółowe noty:
SP -74.62 pkt.
FP - 141.36 pkt.

3. Wakaba HIGUCHI (JPN) - 207.17
Za cygański taniec w strojnym wydaniu do opery Don Quixote oraz przełożenie na język łyżwiarstwa hitu Skyfall (James Bond) Wakaba w swojej karierze Grand Prix zdobyła drugi brązowy medal (pierwszy wywalczyła na TEB 2016).

Szczegółowe noty:
SP - 69.60 pkt.
FP - 137.57 pkt.

4. Elena RADIONOVA (RUS) - 195.52
Za figlarny Porgy and Bess oraz słodka i romantyczną historię - Historia de un amor 2 - po raz pierwszy w karierze znalazła się na czwartej pozycji. Do tej pory, jeśli pojawiała się na GP zawsze znajdowała się na podium. Inną sprawą jest fakt, że w poprzednim sezonie Elena miała chwilę słabszej formy i nie znalazła miejsca w reprezentacji na ME i MŚ 2017, więc miejsce blisko podium GP nowego sezonu, być może stanie się pierwszym krokiem ku lepszemu i walki o Igrzyska?

Szczegółowe noty:
SP - 68.75 pkt.
FP - 126.77 pkt.

5. Kaori SAKAMOTO (JPN) - 194.00
W eterycznej Sonacie Księżycowej Beethovena (SP) plasowała się na miejscu czwartym. W równie malowniczej propozycji do ścieżki dźwiękowej z filmu Amelie (FP) może i z większymi kłopotami w skokach oraz stratą czwartej pozycji, na rzecz piątej, koniec końców okazuje się debiutanckim sukcesem Kaori.

Uzyskane noty
SP - 68.88 pkt.
FP - 125.12 pkt.

Pozostałe miejsca solistek: 6. Mariah BELL (USA), 7. Valeriia MIKHAILOVA (RUS), 8. Elizabet TURSYNBAEVA (KAZ), 9. Mirai NAGASU (USA), 10. Nicole SCHOTT (GER), 11. Mae Berenice MEITE (FRA), 12. Anastasia GALUSTYAN (ARM). Ich noty nie przekroczyły 189 pkt.


~PARY SPORTOWE~

1. Evgenia TARASOVA / Vladimir MOROZOV (RUS) - 224.25
Zaskoczyli odmiennością interpretowanych klimatów. W programie krótkim stawiają na wymagający niezwykłego wyczucia estetyki, które bez wątpienie posiadają, Piano Concerto No. 2 A Sergeia Rachmaninova, natomiast w dowolnym sięgają po coś zupełnie kontrastowego, czyli lekką i rozrywkową muzykę popowej wokalistki Christyny Aguilery - Candyman. 

Uzyskane noty
SP - 76.88pkt.
FP - 147.37 pkt.

2. Ksenia STOLBOVA / Fedor KLIMOV (RUS) - 204.43
W wyrafinowanym Tango de Besame oraz w ich interpretacji i wydaniu bardzo wyniosłej i pewnej siebie Carmen, szkoda że ze skokowymi problemami uplasowali się na miejscu drugim.

Uzyskane noty
SP - 71.39 pkt.
FP - 133.04 pkt.

3. Kristina ASTAKHOVA / Alexei ROGONOV (RUS)  - 199.11
Kristina i Alexei podobnie jak Evgenia i Vladimir w tym sezonie prezentują się w dwóch jakże odmiennych stylach. W shorcie do wyszukanej klasyki (dzieła Mozarta i O Fortuna!), w programie dowolnym do  dźwięków z współczesnego filmowego musicalu "La La Land". Patrząc na ich dotychczasową karierę jest to ich trzeci brąz cyklu GP.

Uzyskane noty
SP - 67.14 pkt.
FP - 131.97 pkt.

4. Valentina MARCHEI / Ondrej HOTAREK (ITA) - 193.63
Zarówno w programie krótkim jak i dowolnym stawiają na włoskie klimaty (SP - Tu vuo fa l'americano -  Renato Carosone , FP - The Great Italian Tradition "Amarcord - Nino Rota). W tym pierwszym uwydatniają gorący temperament w postaci dynamiki i energii występu, w tym drugim całą paletę włoskich emocji - ot taka interpretacja włoskiego charakteru w pigułce.

Uzyskane noty
SP - 68.48 pkt. (miejsce trzecie)
FP - 125.15 pkt.

5. Julianne SEGUIN / Charlie BILODEAU (CAN) - 186.16
W budzącym niepokój coverze popowego utworu z lat 80-tych (Everybody Wants to Rule the World - Larde - 2013) oraz w gatunku eterycznego alternative/indie (Where's My Love - Syml) Kanadyjczycy cały czas zajmowali piątą lokatę. Hmm a bywało już u nich lepiej... na swoim koncie posiadają nawet złoto z SA 2016.

Uzyskane noty
SP -  67.06 pkt.
FP - 119.10 pkt.

Pozostałe miejsca par sportowych: 6. Miriam ZIEGLER / Severin KIEFER (AUT), 7. Marissa CASTELLI / Mervin TRAN (USA), 8. Sumire SUTO / Francis BOUDREAU-AUDET (JPN). Duety te nie zdobyły więcej niż 176 pkt.


~PARY TANECZNE~

1. Maia SHIBUTANI / Alex SHIBUTANI (USA) - 189.24
W doborze tańców latynoamerykańskich Maia i ALex prezentują  dynamiczną, ale wykonaną w zwiewnym stylu, mieszankę samby z cha chą i mambo. Wszystko przy dźwiękach kubańskiego pianisty Pereza Prado. W tańcu dowolnym postawili na wyciszenie burzliwych emocji i ujmują w balladowym kawałku Paradise grupy Coldplay.

Uzyskane noty
SD - 77.30 pkt.
FD - 111.94 pkt.

2. Ekaterina BOBROVA / Dmitri SOLOVIEV (RUS) - 184.74
Za rumbę (Latin Lover) oraz dwie odsłony samby, pierwszej uwypuklającego rytmy - Dance - DJ Maksy i drugiej bardziej melodyjnej Quand je vois tes yeux - Dany Brilliant, Ekaterina i Dmitri ustanowili swój nowy rekord kariery (76.33 pkt.). Natomiast w połączeniu Oblivion -  Two Cellos z Beethoven's Five Secrets - The Piano Guys, może i bez rekordu, jednak z zachwycają i mistrzowską przenikliwością interpretacją wybranych dzieł.

Uzyskane noty
SD - 76.33 pkt.
FD - 108.41 pkt.

3. Alexandra STEPANOVA / Ivan BUKIN (RUS) - 179.35
Ten duet jest niezwykle żywiołowy więc i w tańcu krótkim nie brak nagłych zmian klimatu. Ich naszpikowana gorącymi emocjami przeplatanka rumba-samba-rumba-samba (każda przy innym utworze) uzyskała równie wywołując wypieki wynik (choć jeszcze nie rekord kariery, ale blisko).
W drugiej odsłonie prezentują się w niesamowicie czytelnej / plastycznej interpretacji uczucia miłości (Love Story i Love's Dream) z wykorzystaniem uwspółcześnionej klasyki F.Liszta Liebiestraum ... I tu już mogą poszczyć się nowym rekordem kariery :).

Uzyskane noty
SD - 71.32 pkt.
FD - 108.03 pkt.

4. Piper GILLES / Paul POIRIER (CAN) - 172.29
W tym sezonie Pieper i Paul nadal utrzymują własną barwną i nieszablonową konwencję. W SD, czyli Bossa Cubana i przejściem z efektem specjalnym ;) do Gopher Mambo,  ponownie wyciągają niuanse z parkietowego tańca. 
W ramach FD Kanadyjczycy, podobnie jak wiele par w tym sezonie stawiają na wolne i niespieszne propozycje. W kompozycji utworów Stolen Hearts Perry Mason Theme - Fred Steiner, Smokey Sax Perry, Mason Theme - Fred Steiner, uwodzą, czarują, wabią - siebie nawzajem;).

Uzyskane noty
SD - 69.67 pkt.
FD - 102.62 pkt.

5. Charlene GUIGNARD / Marco FABBRI (ITA) - 171.37
Z salsą, rumbą i sambą w bardzo przykładnym i tradycyjnym łyżwiarskim wydaniu (Bajo La Tormenta - Sergio George's Salsa Giants, Con Los Anos Que Me Quedan - Gloria Estefan, Samba de Rio Pardo - Miguel Preto) oraz z kojącym, ale charakteryzującym się niezwykłą dynamiką przekazu, tańcem dowolnym (Exogenesis Symphony Part III - Muse), Charlene i Marco przez cały czas plasowali się na piątej pozycji i ostatecznie również nie opuścili "swojego" miejsca.

Uzyskane noty
SD - 68.99 pkt.
FD - 102.38 pkt.

Pozostałe miejsca par tanecznych: 6. Betina POPOVA / Sergey MOZGOV (RUS /164.02), 7. Rachel PARSONS / Michael PARSONS (USA / 148.75), 8. Marie-Jade LAURIAULT / Romain LE GAC (FRA), 9. Alisa AGAFONOVA / Alper UCAR (TUR), 10. Nicole KUZMICHOVA / Alexandr SINICYN (CZE).

źródło:mainichi.jp, https://ameblo.jp, https://www.instagram.com/p/Bajfur_hWIK/

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.