poniedziałek, 30 października 2017

Muzyczny aspekt łyżwiarstwa w cyklu GP, czyli Skate Canada International 2017

27 - 29 Października 2017


W przeważającej części po 15 pkt. zdobyli reprezentanci gospodarzy: Kaetlyn Osmond, Meagan Duhamel / Eric Radford, Tessa Virtue / Scott Moir oraz reprezentant Japonii Shoma Uno.

Po 13 pkt. zdobyli przedstawiciele czterech różnych państw: Jason Brown (USA), Maria Sotskova (RUS), Aliona Savchenko / Bruno Massot (GER) i Kaitlyn Weaver / Andrew Poje (CAN).

Natomiast z 11 pkt. do amerykańskiej "bazy" wracają Ashley Wagner (USA) iMadison Hubbell / Zachary Donohue oraz do europejskiejVanessa James / Morgan Cipres i Alexander Samarin (RUS). 

Natalia Kaliszek / Maksym Spodyriev  Grand Prix Kanady zakończyli z rekordem sezonu 144.78 pkt i miejscem 9.~SOLIŚCI~

1. Shoma UNO (JPN) - 301.10
Shoma z właściwą sobie estetyką i zrozumieniem klasycznych dzieł, w pierwszej części zmagań, czyli SP -  onieśmiela interpretacją koncertu - A. Vivaldiego - konkretnie Zimą, natomiast w drugiej tzn. FP - operowym przedstawieniem Nessun Dorma - G. Pucciniego. W propozycjach Shomy pojawiło  się w sumie aż sześć skoków poczwórnych, w FP było trochę problemów, ale nie aż takich by zaważyły na całościowym przekazie.

Wyniki za poszczególne części:
SP - 103.62 pkt.
FP - 197.48 pkt.


2. Jason BROWN (USA) - 261.14
W tanecznym - zwinnym i radosnym stylu, w swoim shorcie Jason porywa w świat musicalowego spektaklu z 2015 r. pt. Hamilton (dokładnie do utworu - The Room Where It Happens). W programie dowolnym Inner Love -  Maxima Rodrigueza - ponownie jest bardzo "zwrotny", ale już w lirycznym wydaniu.

Wyniki za poszczególne części:
SP - 90.71 pkt.
FP - 170.43 pkt.

3. Alexander SAMARIN (RUS) - 250.06
Moonlight Sonata - E.S. Posthumus, I'm No Angel (cover Beethoven's Moonlight Sonata) - Era, to nowoczesne podejście do dzieła Mozarta, ale jednak w bardzo klasycznym stylu Alexandra. W programie dowolnym mamy mieszankę utworów: La Naissance de Yaha - Saint-Preux, The Unforgiven III - Metallica i House of the Rising Sun performed - Dave Evans, czyli niepokorna historia z mocnym brzmieniem opowiedziana w niekonwencjonalnym bo takim raczej eleganckim stylu niż w typie bad boy ;). W swoim arsenalu posiada 4Lz.

Wyniki za poszczególne części:
SP - 84.02 pkt. (czwarty wynik)
FP - 166.04 pkt.

4. Patrick CHAN (CAN) - 245.70
W olimpijskim sezonie jego program krótki to interpretacja rockowej ballady Dust in the Wind - Kansas. W programie dowolnym jest równie lirycznie, ale ze zdecywoanie większą dawką wzruszeń, gdyż to nie co innego jak dobrze znany w łyżwiarskim świecie kawałek - Hallelujah Leonard Cohen, performed - Jeff Buckley.

Wyniki za poszczególne części:
SP - 94.43 pkt. (drugi wynik)
FP - 151.27 pkt. (siódmy wynik)

5. Jorik HENDRICKX (BEL) - 237.31
Je suis malade (SP) i Concerto de Aranjuez (FP) Jorik zaprezentował we właściwym sobie, delikatnym stylu i z wielkim uczuciowym zaangażowaniem w interpretację towarzyszącej mu muzyce.

Wyniki za poszczególne części:
SP - 82.08 pkt.(szósty wynik)
FP - 155.23 pkt.

Pozostałe miejsca solistów: 6. Michal BREZINA (CZE / 237.04 pkt. łącznie i czwarty wynik za FP), 7. Nicolas NADEAU (CAN), 8. Keegan MESSING (CAN / piąty w samym SP), 9. Jun Hwan CHA (KOR), 10. Paul FENTZ (GER), 11. Brendan KERRY (AUS), 12. Takahito MURA (JPN)~SOLISTKI~

1. Kaetlyn OSMOND (CAN) - 212.91
Wicemistrzyni świata pozostała przy swoim szykownym i bardzo francuskim programie krótkim do muzyki Edith Piaf z zeszłego sezonu. W programie dowolnym natomiast łączy klasyczną historię Jeziora łabędziego (P. Czajkowski) z nowszą historią Czarnego łabędzia i nie trzeba dodawać, że ta nienaganna łyżwiarska solistka prezentuje się w nich w iście porywającym stylu. W programie dowolnym było trochę technicznych kłopotów, ale ostateczne i tak była w nim najlepsza.

Wyniki za poszczególne części
SP - 76.06 pkt.
FP -136.85 pkt. 

2. Maria SOTSKOVA (RUS) - 192.52
U Marii Jezioro łabędzie stało się towarzyszem programu krótkiego (patrz. u Anny Pogorilayi i Kaetlyn Osmond to programy dowolne). Są to propozycje w takim balowym, strojnym wydaniu :). Podobnie klasycznie jest w programie dowolnym, poezja płynąca z utworu Claire de Lune - Claude Debussy, w wydaniu Marii tworzy ulotny łyżwiarski obraz. W ogóle Maria ma bardzo lekki i wytworny styl, więc można powiedzieć, że jej pokazy są dla koneserów rosyjskiej sztuki z końca XIX wieku / tak z epoki Romanowów.

Wyniki za poszczególne części:
SP - 66.10pkt.
FP - 126.42pkt.

3. Ashley WAGNER (USA) - 183.94
Ashley powróciła do swojego (i bardzo w jej charakterze), programu krótkiego, czyli żywiołowego Hip Hip Chin Chin oraz do intrygującego i niekojącego w jej wydaniu  - Moulin Rouge! Królowa dokrętek ;) w samym programie krótkim była 7, w dowolnym szczęście jej dopisało (pomimo braków pełnej rotacji w skokach) i zajęła miejsce czwarte, a ostatecznie brązową pozycję.

Wyniki za poszczególne części:
SP - 61.57 pkt.(siódmy wynik)
FP - 122.37 pkt.(czwarty wynik)

4. Courtney HICKS (USA) - 182.57 
Raczej nikt nie spodziewał się, że przy tak silnej obsadzie Courney będzie tak wysoko. Jej interpretacja Nokurna z włoskiego dramatu "La Califfa" przyniosła jej najwyższą pozycję wśród Amerykanek. Sam program Amazing Grace, czyli głęboka pieśń, a wręcz hymn patriotyczny wprawdzie był piąty, ale nie zaszkodził Courntey i koniec końców pozostała na czwartej lokacie.

Wyniki za poszczególne części:
SP - 64.06 pkt.
FP - 118.51 pkt.

5. Marin HONDA (JPN)  - 178.24
Gospelowy The Giving - Michael W. Smith (SP) wprawdzie arcypiękny, ale z błędami w technice dał Marin dopiero 10 miejsce. W programie dowolnym pozbierała się i odtańczyła Turandot - Giacomo Pucciniego, jak wspaniała i niepowtarzalna sceniczna artystka.

Wyniki za poszczególne części:
SP - 52.60 pkt. (dziesiąty wynik)
FP -125.64 pkt. (trzeci wynik)


Dwie solistki zakończyły zmagania na zdecydowanie niższych lokatach niż się spodziewano

7. Karen CHEN (USA) - 170.40
Program krótki Karen to pełne pasji Tango de Roxanne (Moulin Rouge), w programie dowolnym zrezygnowała z Carmen i postawiła na melodyjny soundtrack z Slow Dancing in the Big City  - Bill Conti. W pierwszym 

Wyniki za poszczególne części:
SP - 61.77 pkt. (piąty wynik)
FP - 108.63 pkt.

9. Anna POGORILAYA (RUS) - 156.89
Hiszpańskie i wyrafinowane klimaty przy muzyce Esperanza Maxime Rodrigueza oraz liryzm i zmysłowość w interpretacji Jeziora Łabędziego - to nic innego jak dwa przepiękne spektakle (SP i FP) Anny Pogoryilayi. Niestety, po drugiej lokacie w shorcie, przyszedł czas na dramatyczny program dowolny. To że były dwa upadki i odjęcie 2 pkt. to jedno, ale że były one tak niebezpieczne to już inna historia. Aż dziw, że Anna była w stanie wstać z lodu...

Wyniki za poszczególne części:
SP - 69.05 pkt. (drugi wynik)
FP - 87.84 pkt. (dziesiąty wynik)

Pozostałe miejsca solistek: 6. Rika HONGO (JPN / 176.34), 8. Laurine LECAVELIER (FRA /166.43), 10. Kailani CRAINE (AUS / 143.03), 11. Alaine CHARTRAND (CAN), 12. Larkyn AUSTMAN (CAN).


~PARY SPORTOWE~

1. Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD (CAN) - 222.22
Chyba nikomu nie trzeba przybliżać klimatu rockowej ballady With Or Without You - U2 ;), a taki podkład Meagan i Eric wybrali dla swojego programu krótkiego. W programie dowolnym towarzyszy im kompozycja utworów, równie rockowego i znanego w łyżwiarskim świecie zespołu Muse.  

Jak zawsze duet ten sięga po wysublimowane środki przekazu, tak w interpretacji jak i w łącznikach tańca, jednocześnie prezentując się z ich naturalną dynamiką i energetycznym charakterem Meagan. W programie dowolnym był poczwórny wyrzucany Salchow!
 
Wyniki za poszczególne części:
SP - 73.53 pkt. (drugi wynik)
FP - 148.69 pkt. (pierwszy wynik)

2. Aliona SAVCHENKO / Bruno MASSOT (GER) - 215.66
Zarówno w programie krótkim jak i dowolnym Aliona i Bruno sięgają po kompozycje Maxima Rodrigueza. W tym pierwszym głównie towarzyszą im gorące rytmy hiszpańskiej gitary (Ameksa - Fuego) ;). Natomiast drugie spotkanie z Rodriguezem to już szersza paleta prezentowanych emocji - La Terre vue du ciel - Armand Amar - z wieloma pomysłowymi i oryginalnymi ozdobnikami, niespotykanymi pozami oraz nieskazitelną lekkością ruchów. W programie dowolnym sporo problemów przysporzyły skoki, jednak pozostałe elementy uzyskiwały w dużej mierze +3 za jakość wykonania.

Wyniki za poszczególne części:
SP - 77.34 pkt. (pierwszy wynik)
FP - 138.32 pkt. (trzeci wynik)

3. Vanessa JAMES / Morgan CIPRES (FRA) - 214.37
Francuzi podobnie jak Niemcy postawili na aranżację Maxima Rodrigueza, ale jednak zaprezentowane z właściwą sobie estetyką. W programie krótkim Make It Rain - Ed'a Sheeran'a okiem Maxime Rodrigueza, w skrócie - duet zmysłowo snuje się po tafli. W programie dowolnym gdzie Say Something spotyka się z Sense of Freedom Maxima Rodrigueza, swym występem Vanessa i Morgan pobudzają najskrytszą wrażliwość odbiorcy. W FP był poczwórny wyrzucany Salchow, ale niestety z dużym kłopotem.

Wyniki za poszczególne części:
SP - 73.04 pkt.
FP - 141.33 pkt. (drugi wynik)

4. Natalia ZABIJAKO / Alexander ENBERT (RUS) - 192.70
W programie krótkim interpretują "Lato 1942", czyli Oskarową ścieżkę dźwiękową z dramatu z 1971 roku, w programie dowolnym dzieła Piotra Czajkowskiego Śpiącą Królewnę. Ich programy, jak zawsze cechują się dowolnego niezwykle subtelną prezentacją, a w programie dowolnym z ozdobnikami zaczerpniętymi z baletowej sceny.

Wyniki za poszczególne części:
SP - 69.00 pkt.
FP - 123.70 pkt.
 
5. Cheng PENG / Yang JIN (CHN) - 182.50
Cheng i Yang w programie krótkim postawili na niebezpieczne Assassin's Tango z filmu Pan i Pani Smith, w programie dowolnym na esencję dzieł dalekiego wschodu, czyli na utwór Butterfly Lovers.

Wyniki za poszczególne części:
SP - 61.58 pkt. (siódmy wynik)
FP - 120.92 pkt.

Pozostałe miejsca par sportowych: 6. Liubov ILYUSHECHKINA / Dylan MOSCOVITCH (CAN / 176.35), 7. Haven DENNEY / Brandon FRAZIER (USA), 8. Sydney KOLODZIEJ / Maxime DESCHAMPS (CAN).~PARY TANECZNE~

1. Tessa VIRTUE / Scott MOIR (CAN) - 199.86
Ich Rumba, cha cha i samba (Sympathy for the Devil- The Rolling Stones, Hotel California - The Eagles, Oye Como Va - Santana) to oczywiście zniewalające i perfekcyjne pod każdym względem / komponentem oblicze łyżwiarsko - latynoamerykańskich tańców. W tańcu dowolnym interpretując  Roxann i Come What May z Moulin Rouge tworzą niezapomnianą i własną melodramatyczną historię Satine i  Christiana. To jest NIE DO POJĘCIA jak Tessa i Scott potrafili odszukać (wraz z trenerką) i wydobyć nowe oblicze, dość często wykorzystywanego dzieła.

Wyniki za poszczególne części:
SD - 82.68 pkt.
FD - 117.18 pkt.

2. Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE (CAN) - 190.01
Kaitlyn i Andrew stawiają na bliskość (też taką emocjonalną) w wybranym zestawie tańców latino (tj. w sambie, rumbie i mambo). W tańcu dowolnym zrezygnowali  scenicznego / teatralnego dramatyzmu Adagio of Spartacus and Phrygia - Aram Khatchaturian na rzecz - powrotu do FD z sezonu 20111/12 - tragicznego i melodramatycznego do granic możliwości (czyli w ich tendencji) kawałka Je suis malade - L.Fabian. Trzecia ocena za FD i tak nie odebrała im srebra.

Wyniki za poszczególne części:
SD - 77.47 pkt.
FD -  112.54 pkt.

3. Madison HUBBELL / Zachary DONOHUE (USA) - 189.43
W tańcu krótkim stawiają na sambę i rumbę, w tańcu dowolnym na  cięższe klimaty, ale z bluesowym podejściem, czyli Across the Sky - Instrumental - Rag N'Bone Man oraz Caught Out in the Rain by Beth Hart. Sam taniec dowolny był nawet drugi, czyli jest to sygnał, że mają potencjał do walki o medale IO .

Wyniki za poszczególne części:
SD - 76.08 pkt.
FD -  113.35 pkt. (drugi wynik)

4. Kaitlin HAWAYEK / Jean-Luc BAKER (USA) - 165.20
Obok rumby to jednak samba otwiera i zamyka pokaz Amerykanów w ramach SD. Taniec dowolny to kolejne własne i nieszablonowe podejście do aranżacji Maxime Rodriguez, a konkretnie do klasycznego Liebestraum (F.Liszta).

Wyniki za poszczególne części:
SD - 63.10 pkt.
FD -  102.10 pkt.

5. Alla LOBODA / Pavel DROZD (RUS) - 155.72
Samba - rumba - samba to połączenie Rosjan jakim realizują się w SD. W tańcu dowolnym (w odróżnieniu od większości) stawiają na energiczne, żywiołowe i pełne ekspresji musicalowe  Chicago.

Wyniki za poszczególne części:
SD - 62.60 pkt.
FD - 93.12 pkt.


Dużo emocji :) przysporzyli widzom podopieczni Sylwii Nowak - Trębackiej

9. Natalia KALISZEK / Maksym SPODYRIEV (POL) - 144.78 (rekord sezonu)
Trzy odsłony tańców latynoamerykańskich rozpoczynając od samby przez rumbę i na salsie kończąc to propozycja tańca krótkiego naszej, olimpijskiej pary. Wprawdzie sędziowie nie docenili choreograficznego elementu w Twizzlach Natalii, jednak w ogólnym rozrachunku za pozostałe elementy dodawali punkty za jakość wykonania, a to przełożyło się także na rekord sezonu równy 55.92 pkt.  (PB to 63.37 pkt.)

W niesłychanie bogatym choreograficznie i ukazującym zdolności zawodników do tworzenia rożnych, musicalowych klimatów (od romantyzmu do żartobliwych scen) tańcu dowolnym, obyło się już bez przykrych niespodzianek. Także nie mogło być inaczej jak tylko kolejny rekord sezonu, czyli 88.86 pkt. (PB to 93.78 pkt.).


Pozostałe miejsca par tanecznych:  6. Olivia SMART / Adria DIAZ (ESP / 154.81), 7. Carolane SOUCISSE / Shane FIRUS (CAN / 150.27), 8. Kavita LORENZ / Joti POLIZOAKIS (GER / 146.08), 10. Alisa AGAFONOVA / Alper UCAR (TUR / 140.83).

źródło: mainichi.jpskate canada.ca, isu.org,
instagram.com/skate_canada, reuters.comBrak komentarzy :

Prześlij komentarz

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.