czwartek, 17 maja 2018

Alexei Gladiator Krasnozhon (USA) i Alexey Poczwórny Erokhov (RUS) czyli dwóch mistrzów juniorskiego świata

A.Krasnozhon,źródło: wikipedia
Cykl junior grand prix w kategorii solistów (tak jak u solistek) składa się z siedmiu zawodów. Zawodniczy biorą udział w dwóch z nich, a do finału przechodzie najlepsza szóstka.

Wśród solistów, połowę miejsc w finale i dwa najważniejsze stopnie na podium, zdobyli reprezentanci Stanów Zjednoczonych; dwa miejsca jednak bez medali - Rosjanie, a jedno za to z brązem zawodnik z Japonii.

Inaczej sytuacja potoczyła się na Mistrzostwach Świata Juniorów w Bułgarii. Tam dwa pierwsze miejsca zdobyli Rosjanie, a trzecie (znany już z seniorów) Włoch - Matteo Rizzo.

Alexei Krasnozhon (USA) - zwycięzca Finału Junior Grand Prix

Z urodzenia Rosjanin od czterech sezonów reprezentuje Stany Zjednoczone. Ten sezon 2017/18 zapowiadał się dla Alexei jak z bajki. Najpierw dzięki zwycięstwom  w Australii (209.37 pkt) i Chorwacji (225.48 pkt.) zakwalifikował się do najlepszej szóstki cyklu JGP, później z łącznym dorobkiem 236.35 pkt. po raz pierwszy w karierze wygrał złoty medal Finału. Uzyskiwane wyniki sygnalizowały, że w porwaniu do zeszłego sezonu Alexei stał się silnym konkurentem. Nawet wśród seniorskich zawodów US zajął 10 lokatę.  A jak wiadomo tam nie ma przelewek.

W Japonii (FJGP) jego folkowa Korobushka (SP / 81.33) zawierała: 3Lz, 3A i kombinację 3F+3T, a przejmujące Now We Are Free z Gladiatora w wykonaniu Andrei Bocellego (FP / 155.02):  3S, 3A+3T, 3F+2T+2Lo, 3A, 3Lz+3Lo i 3Lz oraz  mniej udanego 4Lo - z niepełną rotacją) i 2A - z pewnym niedociągnięciem ;). Z Finału 217/18 pochodzą jego rekordy, także ten łączny wynoszący - 236.35 pkt.

Niestety początkowo piękny sezon nie zakończył się happy endem. Po prowadzeniu po programie krótkim na MŚJ, w programie dowolnym wykonując 4 Salchowa doznał kontuzji (skręcił kostkę i zerwał trzy więzadła) i musiał wycofać się z zawodów.

W prawdzie kontuzja zmusza go by zacząć treningi później niż  planował, ale jednak liczy, że dalej będzie pracował nad skokami poczwórnymi (S, Lo, T).

Alexey Erokhov (RUS) - Mistrz Świata Juniorów 2018

W finale Junior Grand Prix uplasował się na miejscu piątym. Uprzednio wygrywając JGP Polski, JGP Białorusi i kwalifikując się do finału z pierwszego miejsca w rankingu. Jego niska lokata z Japonii (FJGP), jest skutkiem niewykonania skokowego planu w programie dowolnym (w samym SP był drugi). Alexey miał wykonać trzy czyste ;) poczwórne skoki tzn. 4T+2T, 4S, 4T, ale koniec końców każdy z nich miał mniejsze lub większe wady ;).

Ósmy w seniorach i najlepszy w juniorach Rosji został wyznaczony do mistrzowskiej reprezentacji kraju.

Na Mistrzostwach Świata Juniorów, najpierw podobnie jak Japonii (FJGP) uplasował się na drugim miejscu tuż za A. Krasnozhonem, ale gdy ten musiał zrezygnować, Erokhov wysunął się na prowadzenie. I tym razem program nie był bezbłędny i  zawierał  nie trzy a dwa skoki poczwórne (4T+3T i 4S), ale jednak zdobył o ok. 26 pkt. więcej niż finale. :)

Swoje rekordy Alexey ustanowił na zawodach z cyklu JGP
  • Najwięcej za Lighthouse (SP) zdobył w Polsce (78.83 pkt.)
  • Za Piano Concerto No. 2 -  Sergeia Rachmaninova (FP) i łącznie na Białorusi -
    155.27 pkt. i 232.79 pkt.

Miejsca reprezentantów Polski w rankingu Junior Grand Prix 2017/18
74. Ryszard Gurtler (dwa starty)
84. Erik Matysiak (jeden start)
105. Miłosz Witkowski (jeden start)

Ponadto Erik Matysiak (POL) debiutując na MŚJ zajął 46, tym samym pokonując dwóch solistów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moi Drodzy!
Proszę o niekomentowanie, słuszności czy braku słuszności, decyzji wykluczenia Rosjan z zawodów. Znając życie na blogu powstałby wielki zgrzyt, który przysłoniłby piękno sportu.