poniedziałek, 14 maja 2018

Remember that name: Alexandra Trusova najlepszą juniorką sezonu

Cykl grand prix juniorów w konkurencji solistek składa się z siedmiu rywalizacji. Do finału (tak jak u seniorów) kwalifikuje się sześć najlepszych. 

A.Trusova
źródło: wikipedia
W tym sezonie po raz kolejny, swoją dominację przypieczętowały reprezentantki Rosji. W drodze do finału wygrywały wszystkie zawody i zawładnęły całym finałowym podium. Jedno miejsce na liście uzupełniła Rika Kihira z Japonii, ale ostatecznie Rosjanki "pozwoliły" jej zająć miejsce czwarte. 


Na Mistrzostwach Świata Juniorów 2018, ponownie czołowe lokaty pozajmowały Rosjanki, z tym wyjątkiem, że ostatnie miejsce na podium zabrała im inna Japonka - Mako Yamashita.

Tą najlepszą z najlepszych zawodniczek sezonu okazała się podopieczna Eteri Tutberidze i Sergeia Dudakova (bo kogo by innego), debiutująca na międzynarodowej arenie juniorów, niespełna 14 letnia Alexandra TRUSOVA (RUS). Poza zawodami w Austrii i Chorwacji oraz finałem w Japonii, wygrała także Mistrzostwa Świata Juniorów.

Srebrną medalistką Finału Junior Grand Prix i MŚJ 2018, została druga z debiutujących zawodniczek od Eteri i Sergeia - niespełna 15 letnia - Alena KOSTORNAIA (RUS). 

Brąz w Finale JGP wywalczyła - zaskakująco - trzecia z solistek Eteri i Sergeia -  Anastasia TARAKANOVA (RUS), a brąz MŚJ 2018, wspomniana Mako YAMASHITA (JPN).


Pierwsza w Finale Junior Grand Prix'17 i pierwsza na Mistrzostwach Świata Juniorów'18 Aleksandra Trusova (RUS) w tym sezonie w swoim shorcie bawiła musicalowym Big Spender oraz zachwycała artystyczną interpretacją dzieła A. Vivaldiego - Cztery pory roku (a dokładnie sięgając po Lato ;)

Przy swoich (jakby nie było) zjawiskowych tańcach, nie da się ukryć, że największy podziw wzbudziła skokami. W zakresie jej umiejętności jest 4 Toeloop, 4 Salchow, czy wypadające blado w tym zestawieniu - ale jednak arcytrudne - kombinacje 3F+3Lo i 3Lz+3Lo. 

Na mistrzostwach świata juniorów w programie dowolnym bezbłędnie zaprezentowała: 4S, 4T, 3Lz, 3F+1Lo+3S, 3Lz+3Lo, 3F+3T i 2A, więc nie może dziwić fakt, że ustanowiła światowe rekordy.

Personalne i światowe rekordy Alexandry Trusovej to:
 • 73.25 pkt. za SP z FJGP 2017/18
 • 153.49 pkt. za FP z MŚJ 2018
 • 225.52 pkt. łącznie z MŚJ 2018

Numerem dwa juniorskiego sezonu 2017/18 jest Alena Kostornaia. Na jej koncie wylądowało srebro Finału JGP oraz srebro MŚJ. Nie ma skoków poczwórnych, jak jej koleżanka z teamu, ale jednak kombinacje 3F+3T i 3S+3T wykonuje na wysokim poziomie. Na MŚJ ten 3Lutz nie był taki jak być powinien ;), ale ostatecznie nie przysłonił odbioru rozmarzonego Dos Cadencias sobre "Adios Nonino"(SP), czy równie nastrojowego Stella's Theme (FP).

Natomiast na MŚJ nie pojawiła się brązowa zawodniczka FJGP Anastasia Tarakanova. A to z tego względu, że wynik 198.37 pkt. na Mistrzostwach Rosji'18 dał jej dopiero siódmą lokatę wśród juniorek, więc i brak miejsca w drużynie. Chociaż nota 199.64 pkt. przyniosła jej trzecie miejsce w Finale JGP i potrafi doskonale skakać 3Lz+3T, 3F+3T czy 3Lz+1Lo+3S, to jednak wynik był za słaby na zawodniczki z notami powyżej 200 pkt.

W "miejsce" Anastazji na MŚJ 2018 pojechała, brązowa medalistka w kategorii juniorów i czwarta w kat. seniorów Mistrzostw Rosji,  Stanislava Konstantinova. Jednakże w Bułgarii (MŚJ) nie zaprezentowała się w pełni swoich umiejętności. Niestety programy zawierały kilka usterek i niedociągnięć, więc podopieczna - nie, nie tym razem nie Eteri ;) a Valentiny Chebotarevej, MŚJ 2018 zakończyła na miejscu 4. Stanislava reprezentowała kraj także na mistrzostwach świata seniorów (tym razem w miejsce kontuzjowanej E.Medvedevej) i jak na debiut, 19 miejsce to miejsce bardzo wysokie.

Brązową medalistką świata juniorów 2018 została ta, która nie weszła do Finału JGP (była siódmą w rankingu) Mako Yamashita (JPN). Mako w prawdzie nie skacze skoków poczwórnych, ale otwarcie programu dowolnego kombinacją 3Lz+3T+2T, chyba nie umniejsza jej talentowi... Dodam tylko, że bazowa ocena tej kombinacji wynosi 11.60 pkt. przy 10.50 za 4S i 10.30 za 4T. Fakt, że Alexandra Trusova skacze je w jednym programie, to dlatego Japonka jest trzecią, a Rosjanka pierwszą zawodniczką świata, a nie odwrotnie ;).
 
Miejsca reprezentantek Polski w rankingu Junior Grand Prix 2017/18
 • 79. Oliwia Rzepiel (dwa starty)
 • 144. Magdalena Zawadzka (jeden start)
 • 148. Paulina Hryniewicz (jeden start)

Oliwia była także tą, która reprezentowała Polskę na na MŚJ. W pierwszym starcie w swojej karierze, nie zakwalifikowała się do drugiego etapu, ale na plus tej zawodniczki trzeba odnotować to, że jednak pokonała pięć innych solistek.

2 komentarze :

 1. Świetny post :D Gwiazdki Eteri były są i zapewne będą najlepsze w przyszłych latach :) Słyszałaś o odejściu Medvedevej od Tutberidze?
  Mam nadzieje, że dziewczyny nie pójdą w jej ślady i zostaną przy Eteri, bo to naprawdę najlepsza trenerka.Oglądając MŚJ nie wierzyłam, gdy usłyszałam wynik Alexandry. Tylko najlepsze seniorki osiągają noty wyższe od 150 punktów, a tu taka mała juniorka i poradziła sobie z tym świetnie. Ale Alena również była bardzo dobra. Coś sądzę, że będą to takie rywalki jak Evgenia i Alina. Od jednego trenera, zawsze najlepsze...Nie mogę się doczekać następnych zawodów z ich udziałem :D
  Pozdrawiam
  Julia :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję.
   Eteri rzeczywiście ma u siebie niezłą kolekcję solistek. Byleby tylko nie dopadły je kontuzje przy tak obciążających programach, to nie trudno.

   To prawda, że Evgenia Medvedeva odeszła od Eteri. Teraz będzie ją trenował w Kanadzie Brian Orser. Link do tej info. jest na FB PoczwornyToeloop

   Pozdrawiam

   Usuń

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.