środa, 22 marca 2023

Mistrzostwa Świata 2023 dzień pierwszy

Super Arena w Saitamie przywitała pary sportowe i solistki. Dla gospodarzy dzień okazał się zwycięski. W obydwóch konkurencjach wygrali reprezentanci Japonii. Riku Miura / Ryuichi Kihata oraz Kaori Sakamoto.

Dla nas dobrą wiadomością jest 9. miejsce Ekateriny Kurakovej.

Zacznę oczywiście od programu Katii Kurakovej i jej rekordu sezonu :).

W trakcie dynamicznego przejazdu do muzyki Elvisa Preseleya Katia zaprezentowała: elementy poza-skokowe na najwyższym poziomie, pewne skoki solo (2A i 3Lo) oraz niezłą kombinację 3F+3T. Ponadto, wszystkie elementy techniczne (szczególnie kroki) zostały rozbudowane choreograficznie, dzięki czemu powstało spójne, z pozoru niewyczerpujące ;), widowisko. 

 Na koniec sezonu, rozrywkowe show przyniosło naszej zawodniczce wynik 65.69 pkt.

Po programie krótkim, na prowadzeniu konkurencji SOLISTEK plasuje się mistrzyni świata Kaori Sakamoto (JPN). Czysty i trudny technicznie program, m.in. z 3Lz solo i elementami poza-skokowymi z 4 poziomu, uzyskał 79.24 pkt (SB). Elektryzujący łyżwiarski klip, do muzyki Janet Jackson, zdobył także najwyższą notę za komponenty (36.43 pkt).

W kontraście do programu Kaori stały liryczno-poetyckie propozycje solistek z trzech kolejnych miejsc: Storm Haein Lee (KOR/ miejsce 2), Merry Christmas Mr. Lawrence Mai Mihary (JPN/ miejsce 3) i Una Noche Mas Isabeau Levito (USA/ miejsce 4).

Oprócz zbliżonego, tj. pełnego wdzięku i wysublimowanego stylu jazdy a także dobrej techniki, ww solistki zbliżyły również... wyniki. Każda z nich uzyskała 73 punktów z ułamkiem. Odpowiednio 2. Lee - 73.62, 3. Mihara 73.46 i 4. Isabau -73.03.

Loena Hendrickx (BEL) przy silnej czołówce wiedziała, że najmniejszy błąd będzie ją dużo kosztował. A jak ten błąd był upadkiem... no to wynik 71.94 pkt. daje piątą lokatę.

PARY SPORTOWE

1. Riku Miura / Ryuichi Kihara (JPN/ 80.72/ You’ll Never Walk Alone) przysporzyli radość swojej widowni i po bezbłędnym programie wyszli na prowadzenie par. Przez cały przejazd Riku i Ryuichi utrzymywali pełne skupienie i nie pozwalali sobie na najmniejsze zaniedbanie ruchów. Wspaniały wyrzucany 3. lutz i najwyższe poziomy trudności (poza jednym za 3.twist) musiały znaleźć odzwierciedlenie w wysokich ocenach za jakość wykonania. Ja przez cały ich przejazd wstrzymywałam oddech, szkoda by było gdyby już na początku startów u siebie poszło coś nie tak.

2. Alexa Knierim / Brandon Frazier (USA/ 74.64) jak zawsze byli zachwycający w swojej nowoczesnej inscenizacji Separate Ways (Worlds Apart). Gdyby nie ten upadek Brandona w 3T :( hmmmm no cóż. Za to lądowanie po 3. wyrzucanym flipie Alexy czy niesamowicie opracowane podnoszenie, jak dla mnie, zrekompensowały kłopotliwy początek.

3. Sara Conti / Niccolo Macii (ITA/ 73.24) ponownie wykazali się ogromną koncentracją (momentami zbyt widoczną i nie potrafili ukryć swoich starań). W moim odczuciu Oblivion Włochów jest takie przykładne, tradycyjne, klasyczne, przez co sentymentalne. Piękne.

4. Deanna Stellato-Dudek / Maxime Deschamps (CAN/ 72.81) i ich pomysł na Oblivion, przyniósł im czwartą lokatę. I co (dla nich) ważniejsze szanse na podium.

Udany program zarówno pod względem technicznym (m.in. zdobyli 4 poziom za podnoszenie twistowe) jak i w warstwie pokazowej imponował precyzją tańca. Precyzja - tak właśnie nazwałabym ich program - każda figura i pozycja została od początku do końca utrzymana zgodnie z linią melodyczna. Nie było w tym, żadnej nerwowości.

Następna para z dorobkiem ponad 70 pkt Emily Chan / Spencer Akira Howe (USA/ 70.23), ale z nierównym programem, zajmują piąte miejsce. W Nyah nie brakowało dobrych momentów (wyłącznie poziomy 4 za elementy poza-skokowe). Ale skoki pozostawiły niedosyt.

Duety od szóstego do piętnastego miejsca uzyskały noty od 65.31 do 60.89. Grupę tę otwierają zadowoleni z wyniku i z programu 6. Lia Pereira / Trennt Michaud (CAN). Natomiast za nimi (z niewielką stratą) znaleźli się "niezadowoleni" z efektów 7. Alisa Efimova / Ruben Blommaert (GER). Ponadto w końcówce swoją obecność odnotowali m.in. 13. Camille Kovalev / Pavel Kovalev (FRA), 14. Karina Safina/ Luka Berulava (GEO) i 15. Annika Hocke / Robert Kunkel (GER).

2 komentarze:

  1. Mamy tak utalentowanego zawodnika Kornela Witkowskiego, a PZLF lansuje na siłę tego Rosjanina. Żal

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten cały ranking PZŁF to do reformy się nadaje. Opieranie decyzji o tym kto nas reprezentuje wyłącznie na liczbach jest bezsensowne. Skrzywdzono Kornela Witkowskiego. To on nas powinien reprezentować. Bieżąca forma, a nie punkty. Sorry.

    OdpowiedzUsuń

Moi Drodzy!
Proszę o niekomentowanie, słuszności czy braku słuszności, decyzji wykluczenia Rosjan z zawodów. Znając życie na blogu powstałby wielki zgrzyt, który przysłoniłby piękno sportu.

Dziękuję :)

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, , skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.