sobota, 4 listopada 2023

Grand Prix de France 2023. Dzień 1

Po pierwszym dniu zmagań, konkurencje solowe należą do reprezentantów USA. Liderami są: Isabeau Levito i Ilia Malinin.

W parach sportowych, również prowadzą zawodnicy zza oceanu. Tym razem to Kanadyjczycy Lia Pereira / Trennt Michaud (CAN). 

Za sprawą duetu Charlene Guignard / Marco Fabbri (ITA) Europie "przypadły" tańce.

Konkurencja solistek

#1 Isabeau Levito (USA/ 71.83)

Zdążyła się nam już poznać jako "wężyca". A z każdym kolejnym występem udoskonala "wijące" ruchy. Przez cały czas programu Yarning utrzymuje charakterystyczne ułożenie dłoni, przez co taniec nie traci na harmonii.

Widowiskowe są te jej obroty na kolanie, czy też rozbudowane wejścia do skoków. Np. mondo wprowadzające do 2A. Nie małe wrażenie robią trzy skoki potrójne tj. 3Lz+3T i 3F.

Więcej, jak to było u Isabeau na Skate America  TUTAJ.

#2 Anastasiia Gubanova (GEO/ 66.73)

Program wzbogacony o oryginalną pracę rąk i ramion.

Wraz z rozbudowanym wstępem i falistym stylem tańca Anastasii, francuski, popowo- elektroniczny kawałek Mojo (Claire Laffut), doczekał się na swoją, innowacyjną łyżwiarską odsłonę.

Czysty program zawierał kombinację 3F+3T, 2A i 3Lz.

#3 Haein Lee (KOR/ 66.30)

Napisze krótko, Seirenes, Haktan Gelen Serbeti (Christopher Tin) w przekazie Lee, to czyste piękno.

Technicznie było kilka dokrętek. Ale 2A i elementy poza-skokowe z poziomu 4, były na plus.

Konkurencja par tanecznych

#1 Charlene Guignard / Marco Fabbri (ITA/ 86.62)

W myśl lat 80. jest elastycznie i z "kosmicznym" błyskiem. 

W części Holding Out For a Hero, Charlene i Marco, są pełna energii i zapału. Z kolei w części z Against All Odds (Phil Collins) wprowadzają chwilę oddechu. By w ostatniej frazie, ponownie zaskoczyć ekspresją. Najbardziej poprzez podnoszenie po prostej, gdy Charlene przyjmuje tryumfalną pozycję i kończy element obrotową akrobacją. 

Po powrocie do I Need a Hero za pośrednictwem sekwencji kroków przez środek lodowiska (poziom 3/ ona i on) powraca power i taneczne ewolucje.

Za wyjątkiem ww. kroków wszystkie elementy uzyskały 4 poziom trudności. Nawet kroki w stylu tańca obowiązkowego (PSt)

#2 Laurence Fornier Beaudry / Nikolaj Sorenson (CAN/ 80.98)

Top Gun jako motyw przewodni lat 80.

W składance muzyki z kultowego filmu z 1986 r. Laurence i Nikolaj ukazują całą paletę emocji. Przemyślana kompozycja pozwala utrzymać ciągłość historii. Nie jest to pięcioodcinkowy serial ;) a barwna, spójna opowieść.

Jak na ten duet przystało jest wyrafinowanie; rockowo i z pozytywną energią (w twizzlach i krokach, poziomy 2); zmysłowo i romantycznie (w PSt) i po prostu atrakcyjnie (ChSt).

Na sześć elementów z poziomami reprezentanci Kanady zdobyli trzy poziomy 4. Za twizzle (ona i on) i podnoszenie po prostej. 

#3 Evgeniia Lopareva / Geoffrey Brissaud (FRA/ 76.95)

Awangardowy i osobliwy w swej formie taniec Sans contrefacon (Mylene Farmer), w technice uzyskał 43.42 pkt. 

Trzy poziomy 4, zapewniły  im twizzle (ona i on) i podnoszenie. Na Skate America było lepiej w ocenie kroków. Tam przyznano im 3 poziomy. Teraz tylko 2.

Więcej o stylu RD Francuzów TUTAJ.

Konkurencja par sportowych

#1 Lia Pereira / Trennt Michaud (CAN/ 65.97)

Lia Pereira / Trennt Michaud (CAN) startowali na Skate America (o amerykańskim programie krótkim jest  TUTAJ).

We Francji bezbłędny program zawierał 3T i 3. wyrzucanego rittbergera. Uzyskali także trzy poziomy 4 (za podnoszenie, kombinację piruetów i spiralę śmierci) oraz dwa poziomy 3 (za twist i sekw. kroków). 

Para program do muzyki River prezentuje z bardzo ofensywnym nastawieniem. Bo i muzyka tego wymaga. Lia i Trennt odnajdują się w niej po mistrzowsku. Nie dają się zepchnąć do "chórków". Współgrają z akcentami muzycznymi. Są tacy - określę ich - tacy orzeźwiający :)

#2 Sara Conti / Niccolo Macii (ITA/ 65.31)

Styl tej pary jest taki romantyczny i urokliwy. Doskonale opisuje ich muzyka Cinema Paradiso (z resztą pozostali przy niej we FP). Są jak wyrwani ze "starego kina" z początku XX wieku, typu Czarnoksiężnik z Krainy Oz ;).

Tym razem w programie krótkim postawili na operę Cavalleria rusticana (Rycerskość wieśniacza). Poza kłopotem w potrójnym wyrzucanym rittbergerem, program był czysty (wliczając w to 3T solo). Zdobyli też dwa poziomy 4. Za podnoszenie twistowe i podnoszenie z grupy 3.

#3 Camille Kovalev / Pavel Kovalev (FRA/ 59.04)

Tooooo byli Ci Kavalevowie, których poznaliśmy w zeszłym sezonie. Charyzmatyczni, obrazowi w klimacie Prince of Persia i nieźli techniczni. Mocnymi punktami programu były skoki (3. wyrzucany flip i 3T solo), spirala śmierci i sekwencja kroków. 

Szkoda tego upadku Pavla na zakończenie kombinacji piruetów. W ostatnim momencie, już na sam finish, stracił równowagę i nieszczęście gotowe.

Konkurencja solistów

#1 Ilia Malinin (USA/ 101.58)

Malaguena Malinina nabiera coraz więcej żaru. Przełożenie charakterystycznych ruchów flamenco z parkietu na lód oraz dbałość o pasujące do muzyki łącznia między elementami technicznymi, stają się coraz bardziej widoczne. Tym samym widowiskowe.

W skokach było znakomicie i trudno: był 4T solo, 4Lz z 3T i 3A. Pod koniec chyba był już w fazie "udało się" i niestety wchodząc w sekw. kroków stracił równowagę i upadł. Odjęcia były - bo musiały być - ale i tak poziom trudności utrzymał się na 4 poziomie.

Ilia Malinin (USA) program Malaguena na Skate America zaprezentował TAK.

#2 Adam Siao Him Fa (FRA/ 101.07)

Śmiało można powiedzieć, że rockowo - bluesowa propozycja The Prophet (Gary Moore) w interpretacji Adama była najbardziej dojrzała; w tańcu niezwykle precyzyjna; w kompozycji bogata, ale nie przesadzona. Jednym słowem było to znakomite show.

W technice był 4Lz solo, 4T z 3T i 3A i wyłącznie same 4. poziomy trudności. Jako jeden z nielicznych zyskał więcej pkt za technikę niż wynikało to z prognozy. O 0,23 ale jednak więcej. ;)

#3 Yuma Kagiyama (JPN/ 97.91)

Yuma wyskakał 4S, 3Lz+3T i 3A. Podobnie jak koledzy z małego podium uzyskał wyłącznie 4 poziomy trudności za elementy poza-skokowe.

Kagiyama pozostał przy zeszłorocznym SP, tj. popowo-rockowym kawałku Believer (Imagine Dragons).

Wyniki Grand Prix de France 2023

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moi Drodzy!
Proszę o niekomentowanie, słuszności czy braku słuszności, decyzji wykluczenia Rosjan z zawodów. Znając życie na blogu powstałby wielki zgrzyt, który przysłoniłby piękno sportu.

Dziękuję :)

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, , skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.