środa, 8 maja 2013

IO solistki: Yu-Na Kim (KOR)

 
Data urodzenia: 05.09.1990
Miejsce urodzenia: Gyounggi-Do, Korea Południowa
Wzrost: 162 cm
Trenerzy: Hea Sook Shin, Jong Hyun Ryu

Jedyna i niepowtarzalna mistrzyni Korei.
Rekord sezonu 2012/2013: 218.31 (MŚ)
Rekord życia: 228.56 (IO 2010)Co można powiedzieć o Yunie Queen... 
Była wybitną juniorka, jest wybitną seniorką i gwiazdą w swoim kraju...
...dlatego pisze o niej nieco szerzej ...

Krótka era juniorki:
W sezonie 2004/2005 brała udział w zawodach z cyklu junior grand prix zajmując drugie miejsce w Chinach i pierwsze na Węgrzech, dzięki czemu weszła do finału i zdobyła srebrny medal. Podobnie srebro wywalczyła jako debiutująca na MŚJ 2005. Kolejny sezon przyniósł jej tylko i wyłącznie złoto i tytuł Mistrzyni Świata Juniorów 2006.
SP 2004/2005
LP 2005 MŚJ

Niepokonana seniorka:
Zadebiutowała w wielkim stylu w sezonie 2006/2007. Wygrywając TEB i zajmując trzecie miejsce na Skate Canda weszła do Finału Grand Prix i znokautowała rywalki, wygrywając złoty medal. Najcenniejszy krążek wywalczyła jeszcze dwa razy w roku 2007 i 2009. Jedynie w 2008 była drugą na rzecz Mao Asady. A każda droga do finału była wynikiem zwycięstw na poszczególnych zawodach. Po sukcesie w sezonie 2009/2010 nie startowała już w zawodach tej rangi.

Mistrzostwa Świata:
Na MŚ zadebiutowała w 2007 roku w Tokio. I jako jeszcze szesnastolatka zawojowała taflą i od razu uplasowała się na najniższym stopniu podium. Sukces ten powtórzyła w roku 2008, a w 2009 po raz pierwszy stała się Mistrzynią Świata, wtedy także była mistrzynią 4 Kontynentów. Kolejne lata (2010 i 2011) przynosiły jej tytuł wicemistrzyni.

Olimpiada i przerwa w startach:
Nie było wątpliwości, że to Yu-Na wywalczy tytuł mistrzyni Olimpijskiej. Słowa stały się niewymuszonym faktem. Dwa bezbłędne, bliskie ideału programy zaprowadziły ją na sam szczyt. A zdolności interpretacji, harmonii z muzyką, czy dojrzałość wykonania poruszają nawet największego sceptyka. Jej ówczesny trener Brian Orsner czuł i ukazywał nieposkromioną dumę .Pomimo sukcesów jakie z nim odniosła Yu-Na po czterech latach opuściła Kanadę, swojego trenera i wróciła do ojczyzny. Rozstanie pozostawiło niesmak, bowiem wywiązały się medialne sprzeczki między byłym trenerem, a mistrzynią Olimpijską.

Olimpijski program krótki zawierał spiralę i piruety na poziome 4, kroki na poziomie 3, a trudne skoki (3Lz+3T, 2A, 3F) nagradzano za jakość wykonania. Jej program uzyskał 78.50 pkt i był najlepszym programem wśród pań.

SP 2010 James Bond


W programie dowolnym (tak jak w shorcie) żaden z elementów nie pozostał bez echa. Sędziowie sypali dodatkowymi ocenami jak z rękawa. Stąd jej wynik 150.06. Cztery poziomy 4 i poziom 3 za kroki oraz komplet skoków nie pozostawiał wątpliwości kto jest najlepszy i komu należy się złoto. Na tafli w Kanadzie zaprezentowała trzy  kombinacje: 3Lz+3T,  2A+2T+2Lo, 2A+3T oraz 3S, 3F, 3Lz, 2A solo. Zabrakło tylko miejsca na 3Rittbergera, ale kto by go skakał jak się ma taki zapas. ;)

FP 2010 Koncer Fortepianowy F Gershvina


Poza taflą:
Po Olimpiadzie wzięła udział jedynie w Mistrzostwach Świata 2011 i później zniknęła z amatorów. Nie opuściła jednak tafli i występowała w wielu showach m.in. Ice All Stars czy Festa on Ice. W Kwietniu 2010 razem z mamą założyły własny łyżwiarski biznes All that Skate i dwa razy do roku organizują pokazy z najlepszymi gwiazdami lodu.
Yu-Na była także gospodarzem programu "Yu-Na Kim Kiss&Cry" (czyli naszego gwiazdy tańczą na lodzie). Podpisała także kilka lukratywnych kontraktów i zaangażowała się w działalność charytatywną. M.in  UNICEF nazwał ją "Ambasadorką Dobrej Woli", a gazeta Times zamieściła ją na liście najbardziej wpływowych osób.
Nagrała kilka piosenek. Otrzymała kilka honorowych nagród. W 2010 roku wydała swoją biografię Kim Yu-na's Seven-Minute Drama, a także Like Kim Yu-Na.
Przede wszystkim stała się Ambasadorką Korei w rywalizacji o Igrzyska Olimpijskie 2018. A po zakończeniu amatorskiej kariery pragnie stać się członkinią tego komitetu.

Powrót królowej:
Dużo się spekulowało o powrocie Yu-Ny. Obstawiano, że będzie czarować powrotem, a nie wróci (jak  zrobił to E. Lysacek), czy może powróci, ale z powrotami już tak bywa, że często są słabsze niż by się mogło spodziewać. Powód tkwi w zmieniających się zasadach gry i ocen sędziowskich (taki nisko oceniony powrót dotkną E.Plushanki). Na szczęście żaden z tych scenariuszy nie był pisany Koreance. Powróciła z klasą i wdziękiem wygrywając najpierw NRW Trophy, a później tytuł Mistrzyni Świata 2013. Widocznie, gdy powrót ma miejsce w wieku niespełna 23 lat, to jest on skazany na sukces.
W tym sezonie elementy poza-skokowe wahały się między poziomami 3, a 4. Program krótki zawierał kombinację 3LZ+3T, 3F i 2A.

SP 2013 NRW Kiss of the Vampire
 

Program dowolny ma MŚ zyskał +3 na ocenie jakości niemal w każdym elemencie, także w tych skokowych. Czyste skoki solo (3F,3S,3Lz,2A) przemieszane z kombinacjami (3Lz+3T, 2A+2T+2Lo, 3S+2T)  jak zawsze stanowiły zgrabną i przemyślaną całość.

FP 2013 MŚ NędznicyRekordzistka:
Nigdy nie była poza podium. Łamała światowe rekordy aż 11 razy. Ma najlepszy wynik zarówno w programie krótkim, dowolnym oraz  w dorobku łącznym. Jest pierwszą solistką która otrzymała 150 pkt za program dowolny oraz ponad 200 pkt za dwa swoje programy.
Ma tytuły Mistrzyni Olimpijskiej, Mistrzyni Świata i to dwa oraz trzy złota Finału Grand Prix.

Tak tworzy się talent:
W wieku dziesięciu wykonała pierwszy potrojny skok.
W wieku dwunastu lat jej programy zawierały już pięć skoków potrójnych.
W wieku czternastu lat jej program zawierał kombinację 3+3.
Bawi się kombinacjami i skacze: 3Lz+3T, 3F+3T, 3T+3T, 3Lz+2T+2Lo, 2A+2T+2Lo.
Znak rozpoznawczy jej programów to z pewnością odwrócony piruet w pozycji wagi.

Ciekawostki:
Jej Olimpijski wynik został umieszczony w Księdze Rekordów Guinnessa.
W 2008 przyjęła chrzest, przyjmując imię Stella i przeszła na Chrześcijaństwo.
Jej imię i nazwisko powinno wymawiać się Kim Yeona pisane Yun-a, ale międzynarodowość i powszechny angielski przekształciły je na Yu-Na Kim.

Miejsca zajmowane przez Yu-Ne Kim na stronie ISU TUTAJ

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.