poniedziałek, 13 maja 2013

IO solistki: Adelina Sotnikova (RUS)

 
Data urodzenia: 01.07.1996
Miejsce urodzenia: Moskwa, Rosja
Wzrost: 163 cm
Trenerka: Elena Buianova

Trzykrotna mistrzyni Rosji (2009,2011,2012)
Brązowa medalistka z roku 2013.
W 2010 była 4.
Rekord sezonu 2012/2013: 193.99
Rekord życia: 193.99 (ME 2013)

Kariera w Rosji:
W sezonie 2007/2008 po raz pierwszy stanęła do rywalizacji z najlepszymi juniorkami Rosji. W swoim debiucie zajęła 10 miejsce. W następnym roku jej forma gwałtownie wzrosła i zdobyła podwójne mistrzostwo Rosji. Zarówno w konkurencji juniorek jak i debiutując u seniorek. W kolejnym sezonie nie powtórzyła sukcesu (była odpowiednio 6 i 4), ale już w następnym 2010/2011 skupiła się wyłącznie na rywalizacji seniorek i wywalczyła złoty medal. Pokaz wspaniałej formy dała także w roku następnym tj.2012. A w 2013 została brązową medalistką Rosji.

Międzynarodowa kariera juniorska:
W jej wspaniałym sezonie 2009/2010 nie mogła przystąpić do rywalizacji w cyklu Junior Grand Prix. Ograniczenie wiekowe jasno mówi, że musisz skończyć lat 13 przed 1 lipca roku poprzedzającego zawody. A wg czasu Moskiewskiego Adelina urodziła się chwilę przed 1 lipca. Mama pocieszała ją, że i tak jej przybycie na świat odbyło się miesiąc wcześniej. Czy to ją pocieszyło? W wieku 14 lat, chyba nie. W późniejszych latach na pewno to doceni ;)
Jej debiut w cyklu Junior Grand Prix i na MŚ Juniorów przypadł więc na sezon 2010/2011. Startowała w Wielkiej Brytanii oraz Austrii, gdzie z powodzeniem wywalczyła dwa złota. Rewelacyjna forma utrzymała się zarówno w Finale oraz na Mistrzostwach Świata Juniorów 2011, gdzie wywalczyła tytuły Mistrzyni. Oba złota stanowiły na pewno zrekompensowały rozgoryczenie, późniejszego debiutu ;).
Sezon 2011/2012 należał do starów na MŚ Juniorów gdzie stanęła na najniższym stopniu podium za Julią Lipnitskaią (RUS) oraz Gracie Gold (USA). W tym samym sezonie wywalczyła srebro i stała się wicemistrzynią Młodzieżowej Olimpiady Zimowej.

Międzynarodowa kariera seniorska:
Na jesieni roku 2011 po raz pierwszy stanęła do rywalizacji z seniorkami. Cykl Grand Prix przyniósł debiutującej Adelinie dwa brązowe medale (w Chinach i Rosji).  A na zawodach Golden Spin wywalczyła złoty medal.
Po raz kolejny ograniczenia co do wieku nie pozwoliły jej startować na ME i MŚ 2012 w konkurencji seniorów. Wystartowała na nich dopiero w roku 2013. Na Mistrzostwach Europy w programie krótkim była najlepszą (67.61), jednak w programie dowolnym (126.38) początek nie powiódł się najlepiej i w konsekwencji był on trzecim programem seniorek. Suma summarum łączny dorobek punktowy (193.99) w debiucie przyniósł jej wicemistrzostwo starego kontynentu. Startując po raz pierwszy na Mistrzostwach Świata uplasowała się w pierwszej dziesiątce tj. na miejscu 9.
Na początku tego sezonu zajęła miejsce drugie na Nebelhorn Trophy. Ponad to na Skate America była 3, a 5 miejsce w Rosji przekreśliło jej szanse na Finał Grand Prix. W rankingu tym plasuje się na miejscu 11.

Poza skokami:
Najmocniejszymi punktami programów Rosjanki są elementy poza-skokowe. Jako jedna z nielicznych konsekwentnie uzyskuje za nie poziomy 4. Wspaniała postawa, piękna prezentacja i doskonała precyzja powodują, że sędziowie nie szczędzą na ocenie za jakość wykonania. 

Jeszcze niepewny 3Lz:
W skokach czasem są wpadki. Lepiej wypada kombinacja 3T+3T niż ta najtrudniejsza 3Lz+3T. Potrójny Lutz nie jest jeszcze w pełni opanowany. W programie krótkim skacze 3F solo, a w dowolnym prezentuje jeszcze 3S, 3Lo i oczywiście 2Axla. Jej trójkombinacja to 3F+2T+2Lo.

SP ME 2013 Capriccio Espagnol  - Mikołaj Rimski-Korsakov


Komponenty:
Młoda zawodniczka za komponenty uzyskuje noty nieco ponad 60pkt. Najlepsze, doświadczone i dojrzałe w swych programach mają ich ponad 70. Ocena ta na pewno będzie się sukcesywnie powiększać, bo niewątpliwie w Adelinie drzemie niezwykły potencjał. Piękne programy z sezonu  na sezon będą nabierać stateczności, płynności i obycia. Dzięki czemu przy wspaniałych piruetach i harmonii skoków może zbliżyć się do 10-tek. Nad choreografią Adeliny czuwa legendarna już Tatiana Tarasova.

FP ME 2013 BurlesquePoza zawodami:
Adelina Sotnikova została zaproszona przez Mao Asadę do występu w Japonii.
Podkreśla, że ma trzy mamy. Swoją prawdziwą, Elene Buianovą i Tatianę Tarasovą.

GALA
Mistrzostwa Rosji 2011 - Jezioro Łabędzie


Dodam, że Elizavatę Tuktamishievę (główną rywalkę Adeliny) prowadzi Alexander Mishin. Czyżby sytuacja się powtórzyła i do rywalizacji stają te dwa największe obozy Mishin vs Tarasova? Jak to było w sytuacji Plushenki i Yagudina :)

Miejsca zajmowane przez Adelinę na stronie ISU TUTAJ


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.