niedziela, 5 maja 2013

IO solistki: Mao Asada (JPN)


Data urodzenia: 25.09.1990
Miejsce urodzenia: Nagoya, Aichi, Japonia
Wzrost: 162 cm
Trenerzy: Nobuo Sato, Kumiko Sato

Od roku 2007 z wyjątkiem 2011 mistrzyni Japonii.
Rekord sezonu 2012/2013: 205.45
Rekord życia: 205.50 z roku 2010 IOPoczątki w seniorach:
Do konkurencji seniorów przeszła w sezonie 2005/2006. Jej debiut od razu okazał się sukcesem i na zawodach z cyklu grand prix zajmowała 1 i 2 miejsca, by ostatecznie w finale pokonać wszystkie rywalki. W 2006 roku startowała jeszcze na Mistrzostwach Świata Juniorów, gdzie wywalczyła wicemistrzostwo. 

Sukcesy między olimpijskie:
Kolejny sezon 2006/2007 przynosił jej podium na poważnych zawodach seniorskich. Oprócz wicemistrzostwa w Finale Grand Prix w swym debiucie na MŚ również zajęła drugie miejsce. Pasmem sukcesów były dwa następne sezony. Sezon 2007/2008 rozpoczęła od wicemistrzostwa w Finale Grand Prix by później stać się Mistrzynią Świata oraz Mistrzynią 4 Kontynentów. Następny sezon rozpoczął się od zwycięstwa w FGP, później przyszło trzecie miejsce na Mistrzostwach 4 Kontynentów oraz 4 na MŚ 2009.

Olimpiada w Vancouver:
Sezon olimpijski tj 2009/2010 rozpoczął się od słabszych występów w cyklu Grand Prix. Pomimo drugiego miejsca we Francji, przez piąte miejsce na Skate America nie weszła do finału. Słabsza dyspozycja nie była oznaką utraty zdolności wówczas dziewiętnastoletniej zawodniczki. Po raz pierwszy biorąc udział w Olimpiadzie zachwyciła formą, walecznością, delikatnością i dojrzałością programów. W tym samym roku stała się także Mistrzynią Świata i Mistrzynią 4 Kontynentów.

Wicemistrzyni Olimpijska:
W programie krótkim jako jedyna skoczyła 3 Axla z 2 Toeloopem, 3 Flipa oraz 2 Axla solo. Za piruety uzyskała poziom 4, a za kroki 3.

SP 2010 Waltz Masquerade


W programie dowolnym czysto wykonała aż dwa potrójne Axle (jeden w kombinacji z 2T), kombinację 3F+3Lo, a także 3Lo solo. Słabiej wyszła trójkombinacja
(3F+2Lo+2Lo)bo pierwszy ze skoków był poza rotacją. Kłopoty były także przy rezygnacji z potrójnego toeloopa, z którego został tylko jeden obrót. Na szczęście ostatni skok jakim był 2A nie przyniósł już żadnych problemów. Oprócz siedmiu elementów skokowych, Japonka po raz kolejny zdobyła poziom 4 za wszystkie piruety oraz poziom 3 za kroki. Łączny wynik 205.50 przyniósł jej srebrny medal Igrzysk Olimpijskich 2010.

FP 2010 Bells of Moscow


Po Olimpiadzie:
Następne dwa sezony nie były tak spektakularne. Choć Mao Asada nie wypadła z najlepszej dziesiątki, to jednak rzadko oglądaliśmy ją na podium. Była wicemistrzynią 4 Kontynentów, ale na MŚ 2011 i 2012 plasowała się na miejscu szóstym.

Sezon przedolimpijski:
W świeżo zakończonym sezonie 2012/2013 powróciła na najwyższym poziomie. Zwycięstwo na zawodach z cyklu Grand Prix, zostało przypieczętowane wygraną w Finale. Do tego dołożył złoto Mistrzostw 4 Kontynentów oraz brązowy medal Mistrzostwach Świata 2013. 
W programie krótkim na Mistrzostwach 4 Kontynentów, za który uzyskała oceną 74.49 prezentowała 3Axla, 3Lo oraz kombinacje 3F+2Lo. Za kroki oraz dwa piruety uzyskała poziom 4, a za skok do piruetu poziom 3. 

SP 2013 I Got Rhythm


Najlepszy program dowolny sezonu składał się z sekwencji kroków oraz kombinacji piruetów na poziomie 4 i pozostałych elementów poza skokowych z poziomu 3. Jej program to także cztery potrójne skoki solo (3A, 3F, 3Lz, 3S) oraz trzy kombinacje (m.in.3Lo+2Lo, 2A+3T). 3A oraz 3S wykonała bez błędnie podobnie jak dwie kombinacje, jednak 3F, 3Lz oraz trójkombinacja
(3F+2Lo+2Lo) nie należały do najznakomitszych. W sumie za ten program na Mistrzostwach Świata uzyskała 134.37 pkt. 

FP 2013 Jezioro Łabędzie


Wyniki poszczególnych zawodów Mao Asady na stronie ISU - TUTAJ 

Dodatkowe informacje

Technika:
Mao Asada po raz pierwszy skoczyła 3A w wieku dwunastu lat. W wieku 14 lat skoczyła go w programie dowolnym w Finale Junior Grand Prix 2004. A w Finale Grand Prix 2009 wykonała ich aż dwa. Na treningach także wykonuje skok poczwórny. 
Jako pierwsza solistka wykonała kombinację 3+3+3 (3F+3Lo+3T).
Jej znakiem rozpoznawczym jest złapanie nogi wolnej przeciwną ręką (na skos) w pozycji Biellmann.

Trenerzy:
W 2006 by uniknąć presji narodu i mediów wyjechała do USA by tam trenować pod okiem Rafaela Arutuniana. Opuściła go w 2008 i wróciła do Japonii. Ze względu na zasługi nie miała problemu ze znalezieniem lodowiska i bez trenera przystąpiła do treningów. Wtedy to wygrała Mistrzostwa Świata 2008. Jeszcze będąc w USA poznała Tatianę Tarasovą i w roku 2009 stała się jej podopieczną. Niestety problemy zdrowotne trenerki przesądziły o tym, że Mao Asada korzystała bardziej z doświadczenia jej asystentów (głównie Jeanetty Folle)  niż jej samej. Mao po Olimpiadzie 2010 ponownie zmieniła trenera i na krótko był nim Hiroshi Nagakubo (były zawodnik w konkurencji par sportowych). A od sierpnia 2010 jest nim były solista Nobuo Satō.Natomiast Tatiana Tarasova przez cały ten czas pozostaje jej choreografką.

Poza taflą:
Jej popularność owocowała kilkoma udziałami w popularnych Japońskich showach i reklamach. Nawet nazwano kanapkę jej imieniem - Mao Dog oraz danie z sushi - Mao Roll. A także stworzono lalkę z jej podobizną.
Od 2008 roku wraz ze swą siostrą Mai posiadają własny show "The Ice". A roku 2011 stworzyła własne kimono o nazwie MaoMao.


Prywatnie:
Swoje imię ma po popularniej aktorce Mao Daichi.
Od 3 roku do 9 brała lekcje baletu
W 2011 wycofała się z Finału Grand Prix, powodem była poważna choroba jej matki. W trakcie powrotu matka zmarła w szpitalu. 
Ma o dwa lata starszą siostrę Mai, która w 2006 roku startowała na Mistrzostwach 4 Kontynentów, gdzie zajęła miejsce 6.

5 komentarzy :

 1. Super blog,bardzo kompetentny mam nadzieje,że będzie prowadzony bardzo długo.Bardzo lubię tutaj zaglądać! Pozdrawiam ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za ciepłe słowa. Jest mi bardzo miło, że tu zaglądasz i interesujesz się łyżwiarstwem.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja również lubię tu zaglądać :) Niestety ciężko znaleźć jakiekolwiek informacje ze świata łyżwiarstwa w języku polskim, a ta strona ich dostarcza na bieżąco. Dziękuję bardzo :)

  OdpowiedzUsuń
 4. To naprawdę miło, że w Polsce są jednak fani łyżwiarstwa :) :)

  OdpowiedzUsuń
 5. To naprawdę miło, że w Polsce są jednak fani łyżwiarstwa :) :)

  OdpowiedzUsuń

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.