sobota, 5 lipca 2014

Lekcja łyżwiarstwa nr 20 - zmiany w regulaminie na sezon 2014/15

 
W sezonie 2014/2015 oprócz zezwolenia na muzykę z wokalem we wszystkich konkurencjach, nastąpiło więcej istotnych choć nie tak rewolucyjnych zmian.

Lista kilku z nich, tych ciekawszych, bardziej widocznych dla widza, znajduje się poniżej:

Zgodnie z komunikatem  ISU 1874, pary sportowe nie będą nagradzane wyższą notą (mnożnikiem 1.1) za skoki, skoki wyrzucane, podnoszenia i twisty wykonane w drugiej części programu dowolnego.
Natomiast w konkurencji solowej zawodnicy i zawodniczki w programie dowolnym nie mogą powtarzać skoku podwójnego więcej niż 2 razy (skoki solo  lub część składowej kombinacji, dotyczy to także 2A). Podobnie rzecz wygląda w sytuacji skoków potrójnych i poczwórnych, z tym wyjątkiem, że powtórzenie musi być w kombinacji lub w sekwencji skoków.
A jeśli powtórzony skok (3 lub 4 oraz ten wyrzucany) w programie dowolnym znów będzie solo, to uzyska tylko 70% wartości. Pod uwagę bierze się wszystkie skoki 3 i 4.  


W shorcie soliści seniorzy skacząc dwa skoki 4, muszą zaprezentować dwa różne i to jeden solo a drugi w komb./sekw.
 

Dodatkowo skoki z mniej niż 1,5 obrotu nie będą uznawane, a w programie krótkim skoki, jeśli nie będą z odpowiednia/satysfakcjonującą/wymaganą (?) liczbą obrotów również nie zostaną ocenione.
W nadchodzącym sezonie ulepszono też choreograficzną sekwencję. Bowiem można w niej zawrzeć  piruety, skoki podwójne, a nawet jak to ISU nazwało "małe" podnoszenia (small lifts). W shorcie można wykorzystać jedno małe podnoszenie, a w dowolnym dwa. Nie można za to korzystać z Twizzli.

Wprowadzono także zmiany w ocenie błędów, tzn. jeśli skok nie ma pełnej rotacji, ale mieści się jeszcze w odpowiedniej ćwiartce ("<") jego wartość wynosi 70% podstawowej oceny, gdy zabraknie więcej ("<<") jest to skok o obniżonej ilości obrotów (tj. zostaje zdegradowany).

Jeśli skok wykonany jest ze złej krawędzi ("e"), uzyskuje 70% wartości, a jeśli dochodzi do tego niepełna rotacja ("<") skok zyskuje jedynie 50% podstawowej noty (dotyczy to Flipa i Lutza).

Podobnie piruety zyskały nowe kategorie oceny: analogicznie 70% i 50% za brak mniej lub więcej wymaganych pozycji ("s"/m1 i "ss"/m2), (dotyczy to skoku do piruetu, piruetu ze zmianą nogi oraz ich kombinacji ze zmianą nogi). Z tego co podaje ISU, jest aż 11 różnorodnych możliwości ułożenia ciała w ramach podstawowych typów piruetu.

Kolejne zmiany dotyczą czasu przygotowań do startu (rozgrzewki).
Teraz zawodnicy mają tylko 30 sekund od momentu ich wyczytania do momentu rozpoczęcia programów/tańców (do tejpory było to 60 sek). Przekroczenie tego czasu będzie skutkować odjęciem 1 pkt. A jeśli nie rozpoczną swojego pokazu po upływie 60 sekund zostają wycofani z zawodów. 
  Żeby nie było tak strasznie, to pierwszy zawodnik (zawodniczka/ -cy) z danej grupy uzyskują dodatkowe 30 sekund na rozgrzewkę.

Od dłuższego czasu by móc startować na największych imprezach, trzeba osiągną minimum techniczne
(czyli wymaganą ocenę za część techniczną). 

By startować na Mistrzostwach Europy'15 oraz Mistrzostwach 4 Kontynentów'15 zawodnicy muszą osiągnąć odpowiednio:

By startować na Mistrzostwach Świata'15 zawodnicy muszą osiągnąć odpowiednio:
Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, zimbio.com, skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.