poniedziałek, 28 września 2015

Wrześniowe ISU Challenger Series

W wrześniu rozpoczęły się zawody z cyklu ISU Challenger Series.

Między 16 a 20 na U.S. International Figure Skating Classic stanęło 18 solistek, 9 par tanecznych, 15 solistów i 7 par sportowych.

Natomiast miedzy 24 a 26 Nebelhorn Trophy po 15 solistów i 16 solistek, 7 par sportowych oraz 11  tanecznych. Wśród nich Natalia Kaliszek i Maksim Spodirev.

Na zawodach CS jeśli ktoś nie zdobył medalu, to mógł wywalczyć nagrodę pocieszenia w postaci minimum kwalifikacyjnego.

U.S. International Figure Skating Classic
SOLISTKI
Na najwyższym stopniu podium stanęła Satoko MIYAHARA (JPN /  183.64). W shorcie, za który uzyskała 68.48 pkt. bardzo dobrze wykonała kombinację 3Lz+3T, a w dowolnym popisała się trójkombinacją 3Lz+2T+2Lo. Jako jedyna przekroczyła ocenę 120pkt. (a dokładnie uzyskała 120.16 pkt.) za program dowolny.

Z czwartego miejsca po shorcie na drugie awansowała Elizabet TURSYNBAEVA ( KAZ / 177.91 / 59.66 / 118.25), a  Angela WANG (USA / 166.80) spadła z miejsca drugiego (SP  - 61.31) na trzecie. Sam program dowolny Amerykanki (105.49) dawał jej miejsce czwarte.

PARY TANECZNE
Zwycięzcy Madison HUBBELL / Zachary DONOHUE (USA / 153.62) przewodniczyli stawce zarówno w tańcu krótkim (61.08pkt)  jak i dobrowolnym (92.54 pkt). Za kroki Walca Ravensburger uzyskali odpowiednio 3 i 4 poziom. W dowolnym zdobyli cztery  poziomy 4. Jedynie do piruetu wkradł się poziom 1.

Na miejscu drugim uplasowali się Laurence FOURNIER BEAUDRY / Nikolaj SORENSEN (DEN / 141. 08). Trzeci w SD z wynikiem 51.58, zdołali obronić się tańcem dowolnym - 89.50. Poziomy 4 najczęściej uzyskali za dwa podnoszenia oraz piruet.
Elisabeth PARADIS / Francois-Xavier OUELLETTE (CAN /  136.90) zawody zakończyli na miejscu trzecim. Ich wynik z short programu (51.58) był  identyczny jak wynik duetu Fournier Beaudry/ Sorensen (DEN), ale dzięki lepszej nocie za technikę Kanadyjczycy plasowali się na miejscu drugim. 85.32 pkt. za taniec dowolny  przyniósł im spadek na ostatnie miejsce podium.

SOLIŚCI
Zwycięzca Daniel SAMOHIN (ISR / 223.67) miał nie lada szczęście. Short oceniono na pozycję trzecią (71.52), a free na drugą (152.15), dzięki przetasowaniom reprezentant Izraela staną na najwyższym stopniu podium. Nie zmienia to faktu, że potrafi skoczyć 4S, 4Tz 3T czy 3Lz.

Pozostali medaliści, również namieszali na podium. Keiji TANAKA (JPN) swoje drugie miejsce wywalczył sumą wyniku 212.34. Jeśli chodzi o poszczególne starty, to już nie jest tak jednoznacznie, nota  66.54 za short plasowała go na miejscu piątym, a nota za free 145.80 na trzecim.
Ross MINER (USA / 209.93) po najlepszym shorcie (74.66), zaliczył niepowodzenie w programie dowolnym. Nota jaką zdobył za swój free 135.27 plasowała go na miejscu piątym.

Wspomnieć należy także o piątym zawodniku z CS. Shoma UNO (JPN / 207.41), zaprezentował najlepszy program dowolny za którego uzyskał - 154.96 pkt. Najmocniejszymi puntami programu był 4T oraz  kombinacja dwóch skoków: 4T + 2T.

PARY SPORTOWE
Na podium stanęły trzy duety z Ameryki Północnej. Złoto i srebro wywalczyli reprezentanci Stanów Zjednoczonych, a brąz Kanadyjczycy.
Zwycięzcami zostali Tarah KAYNE i Daniel O'SHEA (USA / 170.30). Ich short wprawdzie plasował ich na miejscu trzecim (54.30), ale najlepszy program dowolny oceniony na 116.00 wywindował ich aż na najwyższy stopień podium. To co w SD się nie udało (tj. 3S) wyszło w dowolnym. I odwrotnie, jak w shorcie zaimponowali wyrzucanym 3Lz, to znów nie powiodło się w potrójnym wyrzucanym Salchowie (dodam, że w planach ten skok ma być poczwórny, WOW).

Srebrni medaliści Marissa CASTELLI / Mervin TRAN (USA / 169.46), zaprezentowali najlepszy short (60.24). Niestety program dowolny oceniony na 109.22 pkt. nie pozwolił im utrzymać prowadzenia, zabrakło 0.84 pkt.
Parze Kirsten MOORE-TOWERS / Michael MARINARO (CAN / 160.08) przypadło miejsce trzecie. Program krótki (57.22) plasował ich na miejscu drugim miejscu, ale dowolny  (102.86) przyniósł spadek o jedną pozycję.

Szczegółowe wyniki z U.S. International Figure Skating Classic znajdują się  TUTAJ

Nebelhorn Trophy Oberstdorf Germany

SOLISTKI
Zawody zwyciężyła Kaetlyn OSMOND (CAN). Łączną notą 179.41pkt  zdecydowanie wyprzedziła pozostałe rywalki. Najlepsza w shorcie (59.67) oraz w programie dowolnym (119.74) oprócz niepowodzenia w kombinacji 2F+3T (w programie krótkim) nie miała  widocznie rażących błędów. Ponadto bardzo dobrze wykonała skoki solo tj. 3Lz, 3F, 2 czy kombinację 3F+2T.

Alena LEONOVA (RUS) ne kryła zaskoczenia i radości gdy końcowy wyniki 165.61pkt wywindował ją na miejsce drugie. W samym shorcie (56.41) byłaby czwarta, w dowolnym trzecia (109.20). Ostatnie stopień podium utrzymała Courtney HICKS (USA). Jej program dowolny, uzyskał czwartą notę -105.20, ale ostatecznie 162.85 pkt przyniósł jej medal brązowy.

Jak można było się spodziewać, z przytłaczająca przewagą (ponad 21 pkt) nad srebrnymi medalistami konkurencję tańców zwyciężyli Madison CHOCK / Evan BATES (USA / 169.50). Niemal każdy zaprezentowany element uzyskał poziom 4. W walcu jedynie piruet parowy uzyskał  poziom 3, a w dowolnym kroki. W połączeniu z wysokimi notami za jakość i oceną za komponenty powyżej 8 pkt, Amerykanie za SD uzyskali 67.74pkt, a za free aż 101.76.

Alexandra PAUL / Mitchell ISLAM (CAN / 148.12) przez cały czas plasowali
się na miejscach drugich. Także końcowy wynik pozwolił wywalczyć im srebrny medal. Obowiązkowe kroki walca wykonali na 3 i 4 poziom, natomiast najlepszymi elementami w tańcu dowolnym były podnoszenia (poziom 4).

Brąz wywalczyli Anastasia CANNUSCIO / Colin MCMANUS (USA / 137.38). To już weterani trzecich miejsc z CS. W zeszłym roku w Finlandii i Stanach Zjednoczonych również stawali na ostatnim stopniu podium. W tym roku nie mieli aż takiej pewności bowiem ich tańce plasowały ich na miejscach czwartych. Ale jak wiadomo liczy się łączny wynik, a 137.38 dawał miejsce trzecie:).

7 miejsce Natalii i Maksima

Natalia KALISZEK i Maksim SPODIREV po SD plasowali się na miejscu piątym z nowym rekordem życiowym - 54.28 pkt. Twizzle, pierwsza sekwencja kroków walca oraz podnoszenie uzyskały poziom 4, a pozostałe elementy 3. Niektórzy sędziowie mieli jakieś uwagi pod względem jakości, ale kilkoro uznało, że jest wręcz przeciwnie. :)

Urzekający taniec, będący połączaniem walca Fryderyka Chopina z foxtrotem z musicalowej romantycznej piosenki Tea For Two, zdobył za komponenty 25.56 Najwięcej punktów przyniosła im efektowna i ujmująca choreografia, a także eteryczne a jednocześnie nie pozbawione dynamizmu wykonanie (wideo SD).

Taniec dowolny do utworu Lindsey Stirling - Crystallize   sporo zyskał dzięki jakości wykonania (prawie 5 pkt powyżej noty bazowej). Poziom 4 uzyskały dwa podnoszenia: rotacyjne i stacjonarne (zaprzeczające prawom grawitacji, równowagi i co tam jeszcze jest ;) ); poziom 3: Twizzle i podnoszenie po prostej, poziom 2 kroki, a poziom 1 kombinacja piruetów. W części oceny za komponenty uzyskali 40.32 pkt.  w połączeniu z wynikiem za cześć techniczną, ich energetyczny, utrzymany w lirycznym nastroju, taniec dowolny zyskał  76.78pkt.

Ostatecznie suma 131.06 przyniosła naszej parze 7 miejsce. Nota jaką zdobyli już na samym początku sezonu, jest niemal identyczna z ich zeszłorocznym rekordem (131.78). Także zaczęli bardzo mocno :)

SOLIŚCI
Elladj BALDE (CAN/ 242.36) był po shorcie drugi (78.56), ale dzięki programowi dowolnemu (163.80 pkt) awansował na najwyższy stopień podium. W programie krótkim spisał się w kombinacji 3Lz+3T, a w dowolnym w m.in w kombinacji 3A+3T, czy 4T solo. W elementach poza-skokowych uzyskuje głównie poziomy 3.

Srebrny medalista Max AARON (USA / 222.94) po shorcie (83.46) był pierwszy, w dowolnym już trzeci (139.48). Amerykanim może mówić o dużym szczęściu, że łączny wynik pozwolił mu zatrzymać się na drugiej pozycji.
Konstantin MENSHOV (RUS / 218.14) atakując z miejsca szóstego zdołał wywalczyć brąz. I to nie z takim słabym wynikiem, bo jego program dowolny z kombinacją 4T+3T i słabszym, ale zawsze 4S oceniono na miejsce drugie (147.84).

Podobnie jak w tańcach także w parach sportowych pierwsza pozycja była już "obsadzona".
Powracający po roku przerwy mistrzowie olimpijscy Tatiana VOLOSOZHAR / Maxim TRANKOV (RUS / 202.79), z nadzwyczajną przewagą wywalczyli złoto. Wprawdzie przez cały czas byli pierwsi, ale w programie krótkim wkradał się błąd za błędem i podejrzewam, że dla tak ambitnych zawodników pomimo pierwszej lokaty pozostał niedosyt. W programie dowolnym było już znacznie lepiej. Wysokie noty za jakość, poziom 4 za potrójny twist, podnoszenia oraz za kombinację piruetów wykonywanych osobno, przyniosło im spory zysk w ocenie za technikę.

Srebrny medal wywalczyli Alexa SCIMECA / Chris KNIERIM (USA / 179.56). Short (58.00) plasował ich na miejsce czwarte, ale lepszy niż rywali program dowolny pozwolił (121.66)  im osiągnąć awans.  Szczególnie widowiskowym elementem jest ich poczwórny twist.

Vanessa JAMES / Morgan CIPRES (FRA ) zarówno w shorcie jak i w programie dowolnym plasowali się na miejscach trzecich. I jak widać, w tej sytuacji wszystko jest jasne i oczywiste. Nota 172.18 pkt pozwoliła im utrzymać się na ostatnim stopniu podium.

Szczegółowe wyniki Nebelhorn Trophy znajdują się  TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moi Drodzy!
Proszę o niekomentowanie, słuszności czy braku słuszności, decyzji wykluczenia Rosjan z zawodów. Znając życie na blogu powstałby wielki zgrzyt, który przysłoniłby piękno sportu.