poniedziałek, 28 grudnia 2015

Mistrzostwa Rosji 2016

Między 23 a 27 grudnia w Jekaterynburgu odbyły się jedne z ważniejszych krajowych zawodów.

Przez najbliższy rok mistrzowskie tytuły będą dzierżyć:
Maxim Kovtun (solista)
 Evgenia Medvedeva (solistka)
Tatiana Volosozhar / Maxim Trankov (para sportowa)
Ekaterina Bobrova / Dmitri Soloviev (para taneczna)

M.Kovtun
W konkurencji solistów po raz trzeci z rzędu Mistrzem Rosji został Maxim Kovtun. W swoim rodzinnym mieście nie miał sobie równych i już od początku zawodów przewodził stawce 17 panów. Złoty medalista uzyskał 93.05 pkt. za program krótki oraz 173.08 za program dowolny. W sumie 266.13.

Nowym wicemistrzem kraju, z dorobkiem 260.73pkt. został Mikhail Kolyada. Natomiast brązowym medalistą Alexander Petrov. Nota 248.64 pkt pozwoliła mu na awans z miejsca piątego jakie zajmował po programie krótkim.

Brązowy medalista ME 2015 Sergei Voronov (237.68) uplasował się na miejscu piątym. Czwarty zawodnik ME 2015 Konstantin Menshov (233.76) na miejscu siódmym, a świetnie prezentujący się w cyklu GP Adian Pitkeev (230.49) po shorcie który dawał mu szanse na brąz, spadł na miejscu dziewiąte.

U solistek również obyło się bez sensacji i zwyciężyła rewelacyjna w tym sezonie Evgenia Medvedeva. Debiutująca w seniorach młodziutka zawodniczka, zdobyła zawrotne wyniki 79.44 za short oraz 155.44 za program dowolny (w sumie 234.88pkt).

E.Medvedeva
Elena Radionova wywalczyła tytuł wicemistrzyni. Jej nota 222.57 choć znacznie niższa od noty Evgeni to i tak zalicza się do tych "niebotycznych". Kolejna młoda zawodniczka - Anna Pogorilaya na brązową pozycję,  awansowała z miejsca czwartego. Łączna nota 214.30 pkt.dała jej ostatnie miejsce na podium.

Mistrzyni olimpijska Adelina Sotnikova z dorobkiem 197.98 zakończyła zawody na miejscu szóstym. Za nią znalazły się pozostałe utytułowane zawodniczki takie jak Julia Lipnitskaia (miejsce siódme/ 195.24), Elizaveta Tuktamysheva (miejsce ósme/ 194.74) czy Alena Leonova (miejsce dziewiąte/ 190.32).

Na najwyższym stopniu podium w konkurencji par sportowych stanęli mistrzowie olimpijscy Tatiana Volosozhar / Maxim Trankov (228.96). Jest to ich trzeci wspólnie zdobyty tytuł. Para, gdy tylko pojawia się na zawodach Rosji, zawsze zwycięża. Wcześniej złoto wywalczyli w 2011 i 2013 roku.
T.Volosozhar/M.Trankov

Srebrny medal wywalczyli doświadczeni i utrzymujący wysoką formę Yuko Kavaguti / Alexander Smirnov (217.64), natomiast brąz młodzi Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov (217.52).
W zeszłym sezonie było odwrotnie i to Evgenia i Vldimir zdobyli wicemistrzostwo kraju :)

Wśród 12 par zabrakło duetu Ksenia Stolbova/Fiodor Klimov. Powodem ma być zły stan zdrowia Fiodora, który uskarża się na bóle pleców i gorączkę. Lekarz zalecił mu m.in.odpoczynek i dlatego dwukrotni mistrzowie Rosji zawiesili treningi.

Ekaterina Bobrova / Dmitri Soloviev w pierwszym dniu zmagań zdobywając 70.21 pkt. uplasowali się na miejscu drugim.  W kolejnym starciu pokonali wszystkie 10 duetów z druzgoczącą przewagą,  bowiem za swój FD uzyskali aż 106.77 pkt czyli o blisko 4pkt więcej niż Ilinykh/Katsalapov. W sumie z dorobkiem 176.98 wskoczyli na najwyższy stopień podium i zdobyli swój piąty tytuł mistrzów Rosji.

Wicemistrzowie Victoria Sinitsina / Nikita Katsalapov po tańcu krótkim z wynikiem 73.96 przewodzili stawce. Sam taniec dowolny oceniony powyżej stu ptk. (101.87) był dopiero czwartym tańcem zawodów. Na szczęście łączna nota 175.83 zminimalizowała  straty i w rezultacie spadli jedynie o jedną pozycję.
Brąz, z trzecim wynikiem za SD /  68.56 i czwartym za FD / 101.70,  zdobyli Alexandra Stepanova / Ivan Bukin.

E.Bobrova/D.Soloviev
Elena Ilinykh / Ruslan Zhiganshin, choć za FD zdobyli 102.97 pkt (tj.drugą notę), to zawody zakończyli na miejscu czwartym. Łączny wynik 169.72 nie pozwolił im odrobić strat.

Ksenia Monko / Kirill Khaliavin nie pojawili się na Championacie Rosji. Po wycofaniu się z SD na GP Rosji jeszcze nie powrócili do rywalizacji.

Przypomnę, że na zbliżające się Mistrzostwa Europy 2016 Rosja ma prawo wysłać po trzech/ -y reprezentantów/-ki i trzy duety w każdej z 4 konkurencji. Na Mistrzostwa Świata trzy solistki i trzy pary sportowe oraz dwóch solistów i dwie pary taneczne.
Prawdopodobnie jeśli Fedor wydobrzeje, to i tak będzie mieć pierwszeństwo przed parą Tarasova/Morozov. Pozostałe miejsca wydają się być już przesądzone.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moi Drodzy!
Proszę o niekomentowanie, słuszności czy braku słuszności, decyzji wykluczenia Rosjan z zawodów. Znając życie na blogu powstałby wielki zgrzyt, który przysłoniłby piękno sportu.