poniedziałek, 7 listopada 2016

Konkurencje solowe na Rostelecom Cup 2016

Javier FERNANDEZ (ESP) i Anna POGORILAYA (RUS) zdobyli swoje pierwsze 15 pkt w cyklu Grand Prix 2016. 


Shoma UNO (JPN) i Elena RADIONOVA (RUS) za drugie miejsca uzyskali po 13 pkt, a Alexei BYCHENKO (ISR) i Courtney HICKS (USA) za trzecie po 11.


SOLIŚCI:
1. Javier FERNANDEZ (ESP) - 292.98
2.  Shoma UNO (JPN) - 285.07 (PB)
3. Alexei BYCHENKO (ISR) - 255.52 (PB)


W konkurencji solistów gra o pierwsze miejsce toczyła się między Javierem FERNANDEZEM (ESP) a Shomą UNO (JPN). W shorcie to Japończyk był lepszy, ale w dowolnym podwójny mistrz świata wyprzedził go o 14.95 pkt. W łącznym rozrachunku różnica była mniejsza, ale nie mała i wyniosła 7.91pkt. 

Panowie prześcigali między innymi w liczbie skoków poczwórnych. Javier wykonał ich cztery (jeden w shorcie - 4T z 3T i trzy w FP - 4T, 4S+2T, 4S). Shoma pięć (dwa w SP, trzy w FP), chociaż w programie dowolnym upadł po 4T i w konsekwencji zabrakło kombinacji. W arsenale jego skoków nie zabrakło poczwórnych flipów po jednym na program. W programie krótkim nie było idealnie, ale w dowolnym się poprawił. Nota za short i wynik łączny to jego nowe rekordy kariery.

Shoma UNO
Dla Shomy UNO był to drugi start w tegorocznych zawodach GP.  I z dorobkiem 28 pkt. ma pewny start w Finale. Javier FERNANDEZ po raz pierwszy w cyklu zaprezentował swoją hiszpańską duszę przy akompaniamencie Malagueny (tak na marginesie jest to ten sam short co w zeszłym sezonie, tylko już nie w klasycznym stroju;)) oraz uwodzicielski styl w mieszance utworów Elvisa Presleya. Chociaż wydaje mi się, że Javier jedzie swój FP jeszcze zachowawczo i nie pokazuje na co go stać w takim doborze muzyki. Może nastąpi to za tydzień na TEB?!

Trzecim zawodnikiem Rostelecom Cup został Alexei BYCHENKO (ISR). Wicemistrz Europy zaprezentował dwa solidne programy, w których łącznie wykonał trzy czyste poczwórne toeloopy. W programie dowolnym nawet w kombinacji z 3T. Każdy z uzyskanych wyników to jego nowe życiowe rekordy.

Długo na podium nie ostał się Mikhail KOLYADA (RUS). Z trzecim programem krótkim i z szóstym dowolnym ostatecznie musiał się pogodzić z miejscem 4.


Short program: 1) Shoma UNO (JPN / 98.59), 2) Javier FERNANDEZ (ESP / 91.55), 3) Mikhail KOLYADA (RUS / 90.28) , 4) Alexei BYCHENKO (ISR / 86.81), 5) Chafik BESSEGHIER (FRA / 80.68)

Free program: 1) Javier FERNANDEZ (ESP / 201.43), 2) Shoma UNO (JPN / 186.48), 3) Alexei BYCHENKO (ISR / 168.71), 4) Max AARON (USA / 161.94), 5) Keiji TANAKA (JPN / 155.78), 6) Mikhail KOLYADA (RUS / 155.02)



SOLISTKI:
1. Anna POGORILAYA (RUS) - 215.21 (PB)
2. Elena RADIONOVA (RUS) - 195.60
3. Courtney HICKS (USA) - 182.98


Konkurencję solistek z miażdżącą przewagą nad rywalkami wygrała reprezentantka gospodarzy Anna POGORILAYA. Jej jak zawsze kunsztowne programy, zaprezentowane z niezwykłą dojrzałością i świadomością swoich atutów, zawierały coś nowego ...a mianowicie czyste - choć jak to ma w zwyczaju trudne skoki (m.in. kombinacje 3Lz+3T i 3Lz+1Lo+3S) ;). Nareszcie Anna pokonała swoją niewidzialną barierę i po każdym z nich lądowała pewnie i bez strachu. Przede wszystkim zabrakło tych tragicznie wyglądających upadków. JEEEJ!

Jej tango w nowoczesnymi wstawkami w ocenie za komponenty zbliżyło się do noty 9.00, a poetycki i wysublimowany program dowolny nawet ją przekroczył. Za wykonanie / performance  Anna uzyskała 9.08 pkt.

Łączna nota 215.21 pkt stała się nowym życiowym rekordem Anny. Szansę na jego poprawę i na drugie 15 pkt, ma w Japonii na NHK.

Na drugim miejscu uplasowała się wdzięczna i urzekająca Elena RADIONOVA (RUS). W każdym programie przytrafiły się usterki, a nawet tak jak w programie dowolnym upadek. Jednak kombinacja 3Lz+3T w shorcie oraz piruety wyszły zjawiskowo.

W shorcie, zarówno poważna, jazzowa jak i rozrywkowa,  zdołała uzyskać nowy rekord kariery równy 71.93pkt. W dowolnym skupiona i majestatyczna w towarzystwie dźwięków z opery Turandot najwyższe noty uzyskała za  umiejętności łyżwiarskie (8.46) oraz układ / composition (8.43).

Dzięki zrządzeniu losu i porządnym programom Courtney HICKS (USA) z miejsca szóstego awansowała na trzecie. Ponadto ustanowiła swój nowy życiowy rekord za FP, równy 119.30 pkt.

Elena i Courtney spotkają się ponownie w Chinach.

E.Tursynbaeva

Na czwartym i piątym miejscu uplasowały się niewielkimi równicami Zijun LI (CHN / 181.83) oraz Elizabet TURSYNBAEVA (KAZ / 181.32). Zawodniczki mają wiele wspólnych cech. Obydwie są niezwykle filigranowe, a ich programy, szczególnie te dowolne stanowią malownicze, baletowe widowiska.

Stawkę solistek zamknęła Julia LIPNITSKAYA (RUS). Po rewelacyjnie zaprezentowanym programie krótkim, za który uzyskała trzecią notę zawodów, przyszedł kryzys. W połowie programu dowolnego, w momencie gdy miała skoczyć 2Axla "rozmyśliła się" i nie wykonała żadnego obrotu. Zagubiona Julia  przerwała program, podjechała do bandy i poinformowała trenera o bólu nogi (przez którą wycofała się ze SA). Po rozmowie z Alexeiem Urmanovem i sędziną, którzy poradzili jej by dokończyła program, bohatersko wróciła na taflę.

Przez całe dramatyczne zajście oraz jeden upadek, od końcowej noty odjęto jej 6pkt. i w rezultacie był to najsłabiej oceniony program wieczoru


Short program: 1) Anna POGORILAYA (RUS / 73.93), 2) Elena RADIONOVA (RUS / 71.93), 3) Julia LIPNITSKAIA (RUS / 69.25), 4)  Elizabet TURSYNBAEVA (KAZ / 64.31), 5) Zijun LI (CHN / 63.89)

Free program: 1) Anna POGORILAYA (RUS / 141.28), 2) Elena RADIONOVA (RUS / 123.67), 3) Courtney HICKS (USA / 119.30), 4) Zijun LI (CHN / 117.94), 5) Elizabet TURSYNBAEVA (KAZ / 117.01)

5 komentarzy:

  1. Anna klasa sama w sobie. Absolutnie cudowny short z nutą nowoczesności free również znakomity. Wydaje się być pewna siebie, nareszcie szczery uśmiech, bo wcześniej nawet jak było dobrze, to w kiss&cry wyglądała na zawiedzioną. Uwielbiam jej prezencję na lodzie, jest taka dojrzała, elegancka. I ogromnie szkoda mi Julki, mam nadzieję, że się odbuduje do mistrzostw Rosji. A zmieniając temat: Nie wiesz, co się dzieje z Caroliną Kostner? Wraca do rywalizacji?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Podobno ma wystartować na Golden Spin w grudniu.

      Usuń
  2. Julia wycofała się z SA z powodu kontuzji prawego braku, a nie nogi. Przyczyną przerwania programu prawdopodobnie był skurcz, gdyby była to kontuzja to trener nie pozwoliłby jej z pewnością kontynuować programu.

    OdpowiedzUsuń
  3. Anna zadowolona bo wreszcie nie druga albo trzecia, jak to miało miejsce na MŚ w Bostonie. I oby w tym roku udało jej się przebić Medvedewą, bo jej programy są dużo bardziej dojrzałe i eleganckie, przyjemniej się ją ogląda niż dziewczynkę machającą i strojącą dziwne miny do sędziów. Skoki i kombinacje zresztą też ma trudniejsze.

    OdpowiedzUsuń

Moi Drodzy!
Proszę o niekomentowanie, słuszności czy braku słuszności, decyzji wykluczenia Rosjan z zawodów. Znając życie na blogu powstałby wielki zgrzyt, który przysłoniłby piękno sportu.

Dziękuję :)

Foto na blogu

Zdjęcia pochodzą głównie z portali: isu.org, wikipedia.org, , skatecanada.ca ,Yahoo! Sports i mają charakter informacyjny.